άσκηση και βουλιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296

    άσκηση και βουλιμία

    μπορεί κάποιος να μου εξησήσει πότε κάποιος κάνει σωστή και φυσιολογική άσκηση και πότε την χρησιμοποιεί ως όπλο της βουλιμίας?κάνω διάδρομο γύρω στις τρεις φορές την εβδομάδα από 5- 8 κμ την φορά.(1-130 ώρα). έχω κόψει τα βουλιμικά 40 μέρες τώρα.περίοδος έχει να μου έρθει 2,5 μήνες.μήπως φταίει η άσκηση?τι φταίει.?ο γιατρός μου μου είπε να μην πάρω primolut για μερικούς μήνες και θαρθει από μόνη της.αλλά άφαντη.νιώθω να μην είμαι γυναίκα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    δεν πιστευω να εχει σχεση η ασκηση με την περιοδο και μαλιστα για να εχει 2,5 μηνες να φανει!!!εαν ειχες παντα σταθερο κυκλο και εχει αργησει αυτη τη φορα τοσο μαλλον σχετιζεται με κατι αλλο,ψυχολογικο ή οργανικο παραγοντα!τι σου ειπε ο γυναικολογος σου?αυτος θα ξερει καλυτερα σιγουρα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    γενικά δεν έχωσταθερό κύκλο και έχω και πολυκυστικές. το οτι δεν μου έρχεται η περίοδος σχετίζεται σε πολλούς παράγοντες και προσπαθώ να καταλάβω αν φταίει και η άσκηση γιατί σχετίζεται άμεσα με την περίοδο ειδικά οταν δεν είναι σωστή και είναι υπερβολική. υπερβολική δεν νομίζω οτι κάνω αλλά θέλω να καταλάβω τι εννοούν όταν λεν οτι ο βουλιμικός καταφεύγει σε άσκηση όταν θέλει να αποβάλλει θερμίδες που έφαγε και πότε είναι αυτό βλαβερό για τον οργανισμό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    σιγουρα η ασκηση που αναφερεις δεν ειναι υπερβολικη!

    νομιζω εννοουν οτι μετα το βουλιμικο κανεις ΥΠΕΡΒΟΛΗ με την ασκηση για να χασεις τις θερμιδες που πηρες μετα το επεισοδιο, δηλ τρως 1 πιτσα και τρεχεις στο διαδρομο 2 ωρες απο τυψεις και μανια να καψεις τις θερμιδες...
    σε αυτη την περιπτωση μαλλον βλαβερο ειναι και σιγουρα δεν ειναι και τοσο υγιες!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    απλά το θέμα μου είναι οτι όσους γιατρούς και αν έχω σθμβουλευτεί ενδοκρινολ΄΄ογους και γυναικολόγους τίποτα δεν έχει αλλάξει κ τίποτα δεν μπορούν να κάνουν.το μόνο που μου συστήνουν είναι να κάνω σωστή διατροφή και άσκηση,να ΄χάσω κάποια κιλάκια, να ελαττώσω κάπνισμα. μερικοί επιμένουν στα αντισυλληπτικά άλλοι είναι αρνπητι΄κοί.εγώ δεν τα γουστάρω γιατί είχα πάρει κ δεν άλλαξε τίποτα. θα θελα να βρω μερικούς απο εδώ μέσα που έχουν η είχαν παρόμοιο πρόβλημα γμήπως κ έχουν κάτι να μου προτείνουν.η ξέρουν κάτι παραπάνω.

    Τώρα για την άσκηση, τελευταία είχα βγει ένα σάββατο κ πήγαμε για φαί κ έφαγα αρκετά.την επόμενη μέρα το απόγευμα έκανα δι΄΄αδρομο 130 ώρα σε ρυθμό απο 5 έως 9 κμ την ώρα για να νιώσω καλύτερα.από τότε ξαναέκανε άλλο τόσο διάδρομο κ κοιλιακούς την τρίτη,και επίσης χθες αλλά μόνο μισή ώρά έντονα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Δεν ειναι πολυ η ασκηση που κανεις και αποκλειεται να φταιει αυτο για το οτι δεν εχεις περιοδο.Θα συμφωνισω με οτι σου εγραψε η absolute,σ'αυτη την περιπτωση λενε οτι χρησιμοποιουν την ασκηση αντι βουλιμικων.Κανουν παρα πολλες ωρες καθημερινα σε υπερβολικο ρυθμο

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Χαλκίδα
    Posts
    26
    Κάνω διάδρομο 40 λεπτά κάθε μέρα εδώ και κάτι μήνες στο 6-7.Η περίοδός μου είναι στα καλύτερά της (28 μέρες κύκλος!)και έχω πολυκυστικές.Θα σού λεγα να το ψάξεις ορμονικά.Τσέκαρε τον θυρεοειδή και όσες ορμόνες προτείνει ο γυναικολόγος σου.
    Επίσης η δικιά μου γυναικολόγος μου χει συστήσει να μην αφήνω ποτέ πάνω από ενάμιση μήνα χωρίς περίοδο.ʼν περνά ο
    ενάμιση μήνας χωρίς περίοδο μετά παίρνω πριμολούτ.Υποστηρίζει πως έτσι δουλεύει καλύτερα το σώμα και η μήτρα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    σευχαριστώ για την συμβουλή με τα primolut .τα ορμονικά μου τα έχω χιλιοτσεκάρει αλλά είναι μια χαρά όλα.
    το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι οτι έχω χαμηλό αιματοκρίτη και μαζί με την κακή διατροφή που έκανα ως τώρα επηρεάζει πάρα πολυ την περίοδό μου. και επίσης σως φταίνε κ ίτα λίγα περιττά κιλά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by forty
    Δεν ειναι πολυ η ασκηση που κανεις και αποκλειεται να φταιει αυτο για το οτι δεν εχεις περιοδο.Θα συμφωνισω με οτι σου εγραψε η absolute,σ'αυτη την περιπτωση λενε οτι χρησιμοποιουν την ασκηση αντι βουλιμικων.Κανουν παρα πολλες ωρες καθημερινα σε υπερβολικο ρυθμο
    symfvnv me forty poy symfvnei me amspoloyt...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ATHENS
    Posts
    82
    voyliana..νομιζω πωσ η ασκηση ειναι φυσιολογικη και δεν γινεται να ευθηνεται για την πςριοδο σου.
    μην ανυσυχεισ θα σου ερθει και θα το ρυμισεισεισ
    μπραβο σου για τισ 40 μερεσ,ειναι σπουδαιο που τα καταφερνεισ τοσο καλα . μηπωσ εισαι υπερβολικα αγχωμενη ? γιατι αυτο επηρρεαζει πολυ το κυκλο.
    εμενα μου ηρτηε τωρα μετα απο 2 μηνεσ αλλα οταν ηρμησα και σκεφτηκα θετικα

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    εσύ δηλαδή έχεις επίσης πρόβλημα με την περίοδο? έχεις πολυκυστικές?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ATHENS
    Posts
    82
    δεν εχω πολυκιστικεσ , οχι μεχρι τωρα .πρεπει να κανω μια επισκεψη στο διαιτολογο αλλα τουσ τελευταιουσ 6 μηνεσ ο κυκλοσ ειναι χαλια , μπορει να μου εχει ερθει περιοδοσ και 3 φορεσ...που να σκεφτεισ καθε μηνα κανω τεστ εγγυμοσυνησ αν και προσεχω πολυ....
    παντωσ εχω φοβερη κατακρατηση..

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ATHENS
    Posts
    82
    voyliana πωσ τα πασ με τα βουλιμικα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    έχω δύο μήνες να κάνω εμετό. τα πάω καλά.υπερφαγικά επεισόδια δεν νομίζω οτι είχα. τα πάω καλά.νιώθω καλύτερα.νιώθω οτι έχει περάσει αιώνας όχι γιατί μου φάνηκε δύσκολο αλλά γιατί μοιάζει παρελθόν.έχω ξεχάσει την διαδικασία,ούτε που σκέφτομαι να τα βγάλω. μου φαίνεται γελοίο.συνήθως όταν ξεφε'υγω από τον έλεγχο και τρώω κάτι παραπάνω κ φουσκώνω ,προσπαθώ να ηρεμίσω να σκεφτώ θετικά και μετά από 20 λεπτά περνάει. όταν ξεφεύγω(συνήθως είναι σε βραδινή έξοδο με φίλους μου) την επόμενη κάνω λίγο παραπάνω γυμναστική(τρέξιμο)και μαζί φεύγουν και οι ενοχές. δεν ζυγίζομαι ποτέ όταν νιώθω πρισμένη ακόμα κ αν είναι πρωί και δεν έχω φάει τίποτα.ζυγίζομαι όταν νιώθω ανάλαφρη και λεπτή.και πάντα με ανταμοίβει η ζυγαριά. και επίσης κρατάω ημερολόγιο θερμίδων και προσπαθώ να χάνω μισό κιλό την εβδομάδα .(προσπαθώ να μην ξεπερνάω τις 1700 θερμίδες) κ άλλωτε τα καταφέρνω άλλωτε χάνω λιγότερο και άλλωτε τίποτε αλλά δεν βάζω ποτέ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ενα μεγαλο μπραβο βουλιανα!!! :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •