μετριεται η ψυχική υγεια σε πόντους?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200

    μετριεται η ψυχική υγεια σε πόντους?

    Γράφτηκα σε αυτό το φόρουμ γιατί διέκρινα πως εχω προβλημα στη σχέση μου με το φαγητό.

    Αυτό γινεται γιατί θα θέλα να ήμουν τέλεια-που φυσικά δεν ειμαι- στα κιλα,στους ποντους,στα ποσοστα λίπους, με αποτέλεσμα να παίρνω και να χάνω κιλά όποτε ήμουν σε ασχημη ψυχολογικη φαση και δεν μπορουσα να κοντρολαρω την επιπλεον πίεση.
    Για 1 μηνα λοιπον,με πολύ σκλήρη προσπάθεια έχασα αρκετά κιλά και αμεσως ενιωσα καλύτερα για την εικόνα μου. Μαλιστα χρησιμοποίησα για 2 βδομάδες, αθεμιτα μέσα όπως χάπια αδυνατίσματος.
    Κατα τη γνώμη μου δεν εχω ξεπερασει την διαταραχή,ακόμα κι αν σε κιλά είμαι σταθερή. Γιατί ναι μεν λειτουργώ εντος του προγραμματος μιας διαιτας,σκληρης ή οχι, αλλά στο ελεύθερο ξεσπάω! Και το κακό είναι πως ακόμα κι αν το ακολουθώ για μήνες και μου εχει γίνει τρόπος ζωης κάτι, μπορει να πεσω με λύσσα σε ανθυγειινες τροφες,απο στερηση ή και γω δε ξέρω τον λόγο...
    Δυστυχως λοπόν, όταν ξαναμπήκα είδα ποστ με καταγραφη πόντων+σοκαριστηκα. Προσωπικά ακόμα και τα κιλά μόνα τους δε μου λένε πολλά,ο καθένας εχει αλλο σωματότυπο,αλλη κατανομη λίπους,αλλα θελω κλπ κλπ... αλλααά είναι το point να γινουμε σωματικά τελειες μεσα από αυτό το φόρουμ, ή να απόκτησουμε μια υγιή σχέση με το φαγητό?
    Συζητώντας με τον φίλο μου το προβλημα μου, μου είπε πως δεν εγκρίνει καμμία διαιτα και πιστευει μόνο στην σωστη διατροφή δια βίου. Και με τα γλυκα της και με την τυρόπιτα, χωρις μη στο ενα+μη στο αλλο... και με όσο μπορούμε σωματική άσκηση ωστε να νιώθουμε ευεξία...

    Διαβασα καπου και μια παροιμια που ελεγε πως "χρειαζεται σοφία για να μην επιθυμεί κάποιος να είναι τέλειος" και σκέφτηκα, πως είναι ότι πιο ήρεμο+ακομπλεξαριστο έχω ακούσει τελευταια,που όλοι εχουμε πάθει αμόκ λόγω παραλίας... Κι αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε αυτήν την αρετή και τον τέλειο κώλο, θα διάλεγα το πρώτο σίγουρα.

    αυτα από μένα, καλή συνέχεια και να περνατε όμορφα

    Υ.Γ. δεν έχω πρόβλημα με οποιαδήποτε κοπέλα θέλει να μετραει πόντους,κιλά ποσοστα κλπ, ήθελα μόνο να πώ και μια διαφορετική άποψη. Και να θυμήσω σε όποιες δεν τις βοηθάει κάτι τέτοιο, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΙΠΑΚΙ, γιατι πολλές φορές είναι παγίδα που σε σπρώχνει-αν δεν εισαι συνειδητοποιημένος- στις ιδιες διατροφικές διαταραχές που προσπαθεις να αποφύγεις...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    δεν είναι τυχαίο οτι σε foroum διαταραχών τα μόνα τόπικσ που κινούντε είναι ,το ημερίσιο ζύγισμα,το εβδομαδιαίο ζύγισμα ,το ημερολόγιο βάρους, το τι έφαγα σήμερα ,γυμναστική,ιφ κτλ . και άμα πας να γράψεις κ κάτι άσχετο σε αυτά τα τόπικ είναι σα να μη το έγραψες.όχι οτι κεγώ δεν μπαίνω στο πειρασμό να γράψω αλλά κεγώ από διαταραχή πάσχω.θα ταν πιο ωραία να υπήρχε περισσότερη συμμετοχή και σε άλλα τόπικσ και συζητήσεις και λογομαχίες αλλά βλέπω όλο "α σήμερα έχασα 200 γρ χτες έβαλα 100 σήμερα έχασα άλλα 200 κτλ τκλ δεν λέω πως κ αυτά δεν χρεάζονται αλλά θα μου άρεσε να βλέπω κ άλλα. κ επίσης να υπήρχε κ περισσότερη συμμετοχή και από τις άλλες ομάδες(βουλιμία ανορεξία). οπότε θα συμφωνήσω μαζίσου οτι γενικά είναι καλό νασχολούμαστε κ μάλλα πράματα κ ίσως τότε αυτό το φόρουμ γινόταν ακόμα καλύτερο στην τελική αυτό που ψάχνουμε οι περισσότεροι εδώ πέρα δεν είναι θερμιδομετρητές αλλά κάποια άτομα που θα μας πουν πως αντιμετωπίζουν το ένα πρόβλημα το άλλο ,να ανταλλάξουμε γνώμες κ απόψεις.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    34
    καλημερα

    συμφωνω και εγω μαζι σας μετα απο πολλες προσπαθειες και χαρες και παλι απογοητευσεις ειδα οτι ενιωθα χαλια οχι μονο γιατι εχω κιλα παραπανω αλλα γιατι δεν κανω κατι για αυτο. Νομιζω εκει ειναι το θεμα εχουμε παρα πανω κιλα η πολυ λιγα η τελος παντων καποιο προβλημα και στην τελικη νευριαζουμε που δεν εχουμε την δυναμη να κανουμε κατι για αυτο. Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να την βρεις την δυναμη η να κρατηθεις σταθερος σε αυτο. αυτο νομιζω οτι θελει δουλεμα. οσο για την τελεια εικονα ας κοιταξουμε και γυρω μας λιγο , νομιζω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι που κυκλοφορουν διπλα μας εχουν ατελειες στο προσωπο η στο σωμα , φυσικα και υπαρχουν ανθρωποι που τα εχουν ολα η ετσι μοιαζουν σε εμας , αν τους ρωτησεις ομως ειμαι σιγουρη οτι κατι δεν θα τους αρεσει πανω τους. οσο για τηλεοραση και περιοδικα ειναι λαθος να συγκρινουμε και να προσπαθουμε να φτιαξουμε μια τετοια εικονα η οποια εχει επεξεργαστει. και αν το σκεφτεις αν ειμασταν ολοι υπεροχοι και τελειοι τελικα τι το ενδιαφερον θα ειχε ο κοσμος μας και ποια γοητεια? εγω παντως ειπα απλα να ασχοληθω με εμενα να κανω κατι για εμενα και δουλεψε εχω ξεκινησει περιπου δυο μηνες χανω σιγα σιγα δεν με πειραζει φτανει να το διασκεδαζω και μεχρι στιγμης εχω ξεπερασει το θεμα το φαγητου δεν με νοιαζουν τα γλυκα (αν και στην αρχη λιγο ζοριστικα) δεν με ενδιαφερει ποτε θα ξαναφαω καποιο φαγητο η καποια λιχουδια, απλα με ενδιαφερει να με φροντιζω και να γεμιζω διαφορετικα τον χρονο μου. συγνωμη αν σας κουρασα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι πως όχι.
    Αλλά...
    Κι εγώ αναρωτήθηκα σχετικά πολλές φορές, αλλά κατέληξα στο εξής:
    Δεν θα λεγόταν έτσι το φόρουμ, αν δεν ασχολούμαστε με όλα όσα αφορούν τις ΔΠΤ. Όσοι είναι εμπλεγμένοι, ναι, θα ασχοληθούν και με το γραμμάριο και με το ψίχουλο ακόμη. Δεκτά είναι όλα όσα μας βοηθούν να ξεπεράσουμε το εφήμερο πρόβλημα του πόντου, του γραμμαρίου κοκ, αλλά και το βαθύτερο, που είναι η διαταραχή πρόσληψης τροφής, μαζί με τις ψυχολογικές προεκτάσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    συμφωνω με το οτι οποια δε την βοηθαει να μην το κανει αλλα εμενα προσωπικα αυτο με κανει να ξερω τι χάνω γιατι οταν τα γραφω σε τετραδιο τα χανω συνήθως.δε νομίζω οτι ειναι κατι τοσο περιεργο η ψυχοφθόρο γιατι ποντους δε μετράμε καθε μερα παρα μονο οταν χάσουμε καποια κιλά.ποτε δε θα το σκεφτομουν διαφορετικα και ισως για αυτο δε καταλαβα τι σε πειραξε.παντως ολες οι αποψεις πρεπει να ακουγονται κ ο καθενας εχει δικη του γνωμη και κρίση.φιλάκια!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    149
    Μου άρεσε το ποστ της Λούλας, κυρίως επειδή έχω μπει σε μια παρόμοια φάση την τελευταία διετία, που με ενδιαφέρει περισσότερο το να περνάω καλά σε όσους περισσότερους τομείς της ζωής μπορώ, από το πώς είμαι εμφανισιακά ή σε τι κιλά. Το πιο αξιοσημείωτο είναι ότι ΜΟΝΟ από τότε που έθεσα αυτήν την προτεραιότητα κατάφερα να πάψω να αγχώνομαι για το αν πάχυνα ή αδυνάτισα όσο «έπρεπε», με αποτέλεσμα να διατρέφομαι πιο σωστά και να γυμνάζομαι συστηματικά χωρίς ιδιαίτερες πιέσεις, άρα να δω το σώμα μου τελικά να παίρνει μια μορφή που με βοηθάει να ΖΩ καλύτερα, άσχετα από την εμφάνισή του.

    Η κυτταρίτιδα δεν μου λέει τίποτα πλέον μπροστά στο ότι έχω μεγαλύτερες σωματικές αντοχές σε δραστηριότητες της καθημερινότητας, ή στο ότι η ενέργειά μου είναι στα υψηλότερα επίπεδα που θυμάμαι ποτέ να ήταν, όπως και η διάθεσή μου. Ποιος τους *μπιιιιιπ* τους πόντους λοιπόν. Πέρα από δείκτες προόδου [ειδικά σε περιπτώσεις όπου το άτομο οφείλει για λόγους υγείας να χάσει ή να πάρει αρκετό βάρος] δεν είναι τίποτε άλλο. Το θέμα είναι αν ζούμε καλά, δημιουργικά και ήρεμα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    200
    Originally posted by granita
    συμφωνω με το οτι οποια δε την βοηθαει να μην το κανει αλλα εμενα προσωπικα αυτο με κανει να ξερω τι χάνω γιατι οταν τα γραφω σε τετραδιο τα χανω συνήθως
    εμένα με ενοχλησε γιατί η πηγή των "παραπάνω" κιλών είναι η διαταραχή στην πρόληψη τροφης κι όχι η καλοπέραση στο φαγητό! και για όσες έχουν θεμα βουλιμίας/ανορεξίας/υπερφαγικών επεισοδιων κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί πως θα αλλάξουν συμπεριφορά όταν γίνουν σαν μοντέλα σε αναλογίες... το αντιθετο μαλιστα, πιστεύω πως ο ψυχαναγκασμός να γίνουμε ΤΕΛΕΙΕΣ μπορεί να ενισχύσει τετοιες προβληματικες συμπεριφορες...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by granita
    συμφωνω με το οτι οποια δε την βοηθαει να μην το κανει αλλα εμενα προσωπικα αυτο με κανει να ξερω τι χάνω γιατι οταν τα γραφω σε τετραδιο τα χανω συνήθως.δε νομίζω οτι ειναι κατι τοσο περιεργο η ψυχοφθόρο γιατι ποντους δε μετράμε καθε μερα παρα μονο οταν χάσουμε καποια κιλά.ποτε δε θα το σκεφτομουν διαφορετικα και ισως για αυτο δε καταλαβα τι σε πειραξε.παντως ολες οι αποψεις πρεπει να ακουγονται κ ο καθενας εχει δικη του γνωμη και κρίση.φιλάκια!
    συμφωνω, ακριβως γιαυτο γραφω κ γω ακομα κ στο τικερ τοσο αναλυτικα,
    εχω τοσα στο κεφαλι μου,
    αυτο μου ελειπε να θυμαμαι ποσα κιλα ημουν προχθες...
    οσο για τα τευτερια εχω 5-6 καθε φορα γραφω κατιτις κ μετα το χανω, αφηνω καπου κτλ κτλ
    οποτε δεν ειμαι εγω γιαυτα...

    οσο για το ερωτημα σου στο θεμα που ανοιξες, ναι μετριεται η ψυχικη υγεια κ σε ποντους,
    αλλω στε ολα τα πραγματα εχουν ενα μετρο
    αλλα κ ολοι οι ανθρωποι αλλα μετρα κ σταθμα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by Loula83
    Originally posted by granita
    συμφωνω με το οτι οποια δε την βοηθαει να μην το κανει αλλα εμενα προσωπικα αυτο με κανει να ξερω τι χάνω γιατι οταν τα γραφω σε τετραδιο τα χανω συνήθως
    εμένα με ενοχλησε γιατί η πηγή των "παραπάνω" κιλών είναι η διαταραχή στην πρόληψη τροφης κι όχι η καλοπέραση στο φαγητό! και για όσες έχουν θεμα βουλιμίας/ανορεξίας/υπερφαγικών επεισοδιων κανείς δε μπορεί να εγγυηθεί πως θα αλλάξουν συμπεριφορά όταν γίνουν σαν μοντέλα σε αναλογίες... το αντιθετο μαλιστα, πιστεύω πως ο ψυχαναγκασμός να γίνουμε ΤΕΛΕΙΕΣ μπορεί να ενισχύσει τετοιες προβληματικες συμπεριφορες...
    κανεις δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα βγει κανεις απο το τρυπακι τρωω-χτυπιεμαι-ξανατρωω
    αν δεν καταγραφει κ δεν ξερει γιατι δεν αδυνατιζει, τι λαθη αραγε κανει,
    πως ενιωθε σε καθε φαση της διατροφης του.
    κ το κυριοτερο,
    οταν ειμαστε μες το προβλημα μας δεν βλεπουμε ενω οι αλλοι που μας διαβαζουν θα διακρινου την δικια μας περιεργη συμπεριφορα,
    κ θα μας "ξυπνησουν"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •