Ειμαι η οχι?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13

    Ειμαι η οχι?

    Παιδια δεν μπορω να καταλαβω αν ειμαι βουλιμικος και αν ναι, τι ειδος βουλιμιας με χαρακτηριζει. Τρωω μεχρι σκασμου συνηθως τα βραδια, (χωρις να πειναω τις πιο πολλες φορες) 3 με 4 φορες την εβδομαδα, εμετο δεν κανω ποτε. παρα μονο αν δεν μπορω να κοιμηθω απο το φουσκωμα το πολυ και αυτο θα γινει το πολυ 1 φορα το 2μηνο. Τελικα τι γινετε με την παρτη μου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η βουλιμία Οβελίξ συνοδεύεται από την πρόκληση εμετού ή από τη χρήση καθαρκτικών και διουρητικών. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος (ευγενικά όμως :-) ).
    Αυτό που έχεις νομίζω πως λέγεται επεισοδιακή υπερφαγία. Σε πιάνει δηλαδή κάποιες στιγμές κρίση (ιδίως όταν έχεις κακές σκέψεις και άγχος) και θέλεις να φας τα πάντα και δεν σε κρατάνε ούτε αλυσίδες. Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ, μόνο που δεν έκανα ποτέ εμετό, εκεί, καθόμουν να τυραννιέμαι από το φούσκωμα και ένιωθα απαίσια και οργανικά και ψυχολογικά. Επίσης, δε σταματούσα σε ένα είδος τροφής, πχ γλυκά. Αφού τελείωνα με αυτά και ένιωθα αναγούλα, σκεφτόμουν πχ. τα πατατάκια και έτρωγα και από αυτά μέχρι να σκάσω. Επειδή, όμως, έσκασα τελικά από τη στενοχώρια μου και πήρα και σαράντα κιλά, έβαλα τέλος σε αυτό το όργιο.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    13
    Originally posted by Ava
    έβαλα τέλος σε αυτό το όργιο.
    Αφου εβαλες τελος, σου αξιζουν συγχαρητηρια!!! Με ποιο τροπο ομως το καταφερες αυτο?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    ATHENS
    Posts
    82
    αγπητε οβελιξ ,απο οσα γνωριζω η βουλιμια ειναι 2 ειδων.
    α. καθαρκτικου τυπου στην οποια το ατομο προκαλει εμετο, η χρησιμοποιει καθαρκτικα και διουρητικα χαπια και
    β. η μη καθαρκτικου τυπου στην οποια το ατομο μπορει να κανει υπερβολικη γυμναστικη, υπερολικη ομωσ ωστε να καψει τισ θερμιδεσ που καταναλωσε
    Στην περιπτωση σου νομιζω πωσ η αβα εχει δικιο.
    Παντωσ ολοι εδω μεσα βουλιμικοι, παχυσαρκοι κλπ αντιμετοπιζουμε ενα κοινο προβλημα...τα συμπτωματα διαφερουν. παντωσ καλωσηρθεσ στο φορουμ, εμενα με εχει βοηθησει πολυ η συνομιλια μου με ανθρωπουσ που με καταλαβαινουν.ελπιζω να συμβει και σε εσενα το ιδιο.
    αβα δεν ειμαστε ολοι αγενεισ εδω! καλωσηρθεσ και εσυ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Ovelix καλώς ήλθες.


    Βουλιμικός δεν είναι όποιος προκαλεί εμετό,μόνο.Υπάρχει και η μη καθαρτικού τύπου διαταραχή,που αναφέρει σωστά και η nina11 πιο πάνω.Υπάρχουν κριτήρια με βάση επιστημονικούς όρους,όπου μπορείς να διαγνώσεις αν πάσχεις από τη διαταραχή ή όχι.Γι'αρχή μπορείς να ρίξεις μια ματιά στην κοινότητα, εδώ,όπου μπορείς να βρεις υλικό για το θέμα σου.


    Καλή επιτυχία.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Νίνα,
    σε αυτό το φόρουμ δεν είναι λίγες οι φορές που τρόμαξα από την αγένεια ορισμένων ατόμων. Ευτυχώς δεν είναι πολλά. Πάντως είναι εντυπωσιακό πόσων ειδών χαρακτήρες και προσωπικότητες σερφάρουν σε μία κοινότητα. Δε νομίζω πως συμπεριφέρονται έτσι και στην προσωπική τους ζωή. Το εύχομαι.
    Οβελίξ, δεν μου αξίζουν συγχαρητήρια. Καθόλου. Και αυτό το λέω, όχι από σεμνότητα, αλλά γιατί έκανα δακτύλιο. Μπορείς μόνο να με συγχαρείς για το γεγονός ότι ξεπέρασα το φόβο μου για γιατρούς και χειρουργεία.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by Ava
    Η βουλιμία Οβελίξ συνοδεύεται από την πρόκληση εμετού ή από τη χρήση καθαρκτικών και διουρητικών.
    αβα μου βουλιμικος παιζει να ειναι κανεις κ χωρις τα παρατραγουδα μετα την υπερκαταναλωση τροφης.
    Γενικα η καταναλωση τεραστιων ποσοτητων τροφης που συνοδευεται απο τα γνωστα απαισια συναισθηματα μετα ειναι βουλιμια...
    τωρα για λεπτομερειες καθενας ψαχνεται κ σοποια κατηγορια βρει τον εαυτο του...
    αυτο που σιγουρα ξερω ειναι οτι παιζει ρολο η συχνοτητα, και αυτο εκ πειρας.
    δηλαδη σε καποιες φασεις της ζωης σου μπορει να μην εχεις βουλιμικα ξεσπασματα,
    αυτο δε σημαινει οτι επαψες να εισαι βουλιμικος ή οτι δεν επανερχεται αν δεν προσεξεις.
    στην τελικη ειναι κατι που εμεις προκαλουμε σεμας κ στο χερι μας ειναι να το σταματησουμε αρκει να καταλαβουμε τι μας συμβαινει,
    τι ρολο παιζει η ταμπελα?
    τι κι αν λεγεται σαρδελα τι μπεκατσα.
    το θεμα ειναι οτι ξυπνας κ τρως κ οχι επειδη εισαι νηστικος επειδη ξεχασες να μαγειρεψεις...
    αυτα τα ολιγα.
    παρεπιπτοντως στην αρχικα σελιδα του φορουμ μας εχει τις κατηγοριες νομιζω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    ΥΓ αβουλα αυτα που εκανες κ ενιωθες, τα ιδια κανω κ εγω.
    νομιζα ταειχα νικησει αλλα...με την λαθος διατροφη επανηλθαν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •