HMEΡΟΛΟΓΙΟ ΒΟΥΛΙΜΙΚΩΝ-ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΩΝ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 54 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 31 to 45 of 800
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Καλημέρα!!! Ψιλομπερδεμένη είμαι... Σήμερα έκλεισα πανηγυρικά μία εβδομάδα χωρίς εμετούς. Για την ακρίβεια ούτε καν στον πειρασμό δεν έχω μπει... :-) Από την άλλη τα κιλάκια ανεβαίνουν και ξενερώνω... Και απογοητεύομαι. Και μου γα...ει την ψυχολογία! :-(
    Πώς σου φαίνεται?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    τέλειοοοοο!!!!απλά τρώγε όταν πεινάς,και μην βάζεις τον εαυτό σου περιορισμούς,κ όταν νιώθεις παχιά κάνε λίγο γυμναστική και πάρε και καμιά κρέμα.αλλά μην κάνεις δίαιτα. και περιόρισε και λ΄΄ιγο το αλκοόλ,αυτά προσπαθώ να κάνω κεγώ.κ γέμισε το ψυγείο σου με επιλογές λαιτ αλλά μη τα φας όλα απτη πρώτη μέρα.πάρε μπάρες,γιαούρτια φρούτα,γαλοπούλες κέλλογκς,λαχανικά ,ψωμί ολικής μακαρόνια ολικής. κ όποτε πεινάς τρώγε.αν νιώθεις οτι χόρτασες,αλλα΄δεν μπορείς να σταματήσεις απασχόλησε με κάτι τον εαυτό σου.μπες εδώ και χάζεψε,μίλα με κάποιον στο τηλέφωνο, γράψε τι έχεις φάει κάπου,μέτρα ως το 100 απομακρυσμένη από το φαί και με κλειστά τα μάτια.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Ευχαριστώ!!!
    Ενώ έχω μιλήσει για το πρόβλημά μου με τον φίλο μου, τις κολλητές μου και την οικογένειά μου, έχω αντιληφθεί ότι δεν με ρωτάνε για την πορεία μου από διακριτικότητα. Μην νιώσω ότι με πιέζουν. Περιμένουν πότε θα νιώσω εγώ την ανάγκη να τους μιλήσω. Φοβούνται. Δεν ξέρουν πως να συμπεριφερθούν γιατί τους είναι κάτι άγνωστο και αναγνωρίζω τον φόβο τους να μην κάνουν κάτι που θα με επιβαρύνει. Εδώ είναι κάτι το διαφορετικό. Ως συμπάσχοντες ξέρουμε πώς να στηρίζει ο ένας τον άλλον. Και χαίρομαι που ακόμα κι αν κάποια στιγμή πέσω στα σκα.. κάποιος θα με αναζητήσει, θα με ταρακουνήσει, θα ενδιαφερθεί "χωρίς φόβο και πάθος".
    Σ'ευχαριστώ Bouliana για τις συμβουλές. Προσπαθώ όσο μπορώ να τις τηρώ με υπομονή και επιμονή... :-)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Σήμερα όλη την ημέρα έκανα πολύ σωστή διατροφή και κατάφερα να τιθασεύσω πολλές παρορμήσεις. Το βράδυ όμως βγήκα και τα 2 ποτά με οδήγησαν κατευθείαν στον διανυκτερεύον φούρνο για την δόση μου σε λιπαρά (1 πεϊνιρλί, 1 ζαμπονοτυρόπιτα, 1 κεκάκι). Ουφ, δεν θα γίνω ποτέ άνθρωπος εγώ...Καληνύχτα!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Καλημέρα! μην αγχώνεσαι,δεν έκανες και καμιά κρεπάλη!κινήθηκες σε πολύ normal πλαίσια οπότε λίγη προσοχή σήμερα και είναι σα να μην έγινε ποτέ :) :)

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    μη τρελέναισε. εμείς ως παρέα πάντα πάμε να φάμε μετά από 2 ποτά. και όλοι τρώνε από δύο. και οι γυναίκες(που είναι και πιο λεπτές από μένα) και οι άνδρες. μόνο μία φίλη μου που είναι πολύ τσίκνα και τρώει σαν πουλάκι τρώει μόνο ένα πεινιρλί αλλά γιαυτήν αυτό είναι υπέρβαση. η μόνη διαφορά μεταξύ εμού και των φίλων μου είναι οτι εγώ τα έβγαζα μετά μόλις γύριζα σπίτι.΄
    παρασκευή ξεκινάει πάντα το τριήμερο της απόλυτης ευδαιμονίας .τρώω πίνω και καπνίζω χωρίς να κάνω τι-πο-τα το δημιουργικό. παρόλαυτά έχω την φιλοδοξία να κάνω στις 2 απτις τρεις μέρες γυμναστική από ένα 40λεπτο, να πιω λιγότερο από 4 μονάδες αλκοόλ,να καπνίσω λιγότερα από 20 τσιγάρα και να αντισταθώ όσο δυνατών (σχεδόν αδύνατο) σε οτιδήποτε πιτσοειδές,κρεποειδές,πιτο ειδες.και επίσης να απολαμβάνω το φαγητό μου χωρίς ενοχές κ τύψεις.κ οποιαδήποτε κρεπάλη συγχωρητέα.
    επανέρχομαι δευτέρα για απογραφή!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Have fun χωρίς αναστολές!!! Να περάσεις ένα υπέροχο ΠΣΚ με τους φίλους σου, να χαλαρώσεις, να αφεθείς και να διασκεδάσεις με την ψυχή σου!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    μετα απο ενα σχολιο σχετικα με το τι εφαγα εφαγα το συμπαν ολο.
    πριν το σχολιο εφαγα απο πεινα,
    μετα απο μανια
    επειδη ισως πονα τσαμπα το στομαχι μου κ δενκαταλαβει ο υπαιτιος οτι με πονεσε
    εγραψα κ ενα σημειωμα
    αν καταλαβει καλως.
    εγω για χαρη αλλων δεν ξανατρωω ή τουλαχιστο θα προσπαθησω.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Κι εγώ επειδή είχα στο μυαλό μου να κάνω κάτι συγκεκριμένο και τελικά δεν μου έκατσε η παρέα, λέω δεν πειράζει τουλάχιστον ας γυρίσω σπίτι να φάω. Κι έφαγα, έφαγα, έφαγα, μέχρι να γεμίσει η κοιλίτσα με φαγητό, για να αντικαταστήσει την μοναξιά, την απογοήτευση, το ανικανοποίητο. Επίσης έκανα ένα λάθος στην δουλειά και σαν αυτοτιμωρία πάλι έφαγα μέχρι σκασμού! Καταγράφω όλες τις στιγμές της υπερφαγίας, και τα συναισθήματα ή καταστάσεις που έχουν προηγηθεί...
    Το επόμενο βήμα είναι να βρεθούν εναλλακτικοί τρόποι ξεσπάσματος σε περίπτωση δυσάρεστων συναισθημάτων και περιορισμός των δυσάρεστων συναισθημάτων σε καταστάσεις που πραγματικά αξίζουν τον κόπο...
    Καλημέρα :-)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Μετά απο ένα 5ήμερο με Ό,ΤΙ αναποδιά μπορούσε να συμβεί είμαι πάλι εδώ..χωρίς υπολογιστή (απόπου βρίσκω θα μπαίνω ) και με ανεξέλεγκτη όρεξη...Τετάρτη κ Πέμπτη έκανα συνεχόμενα βουλιμικά , τις επόμενες μέρες απλά τρώω μόνο γλυκά.Αυτό που με στεναχωρεί πιο πολύ είναι οτι την Πέμπτη (είχα πιεί πολύ) αφού έφαγα το σύμπαν απο ότι πιο λιπαρό υπάρχει έκανα ξανά εμετό μετά απο τόσο καιρό που πίστευα πια πως δεν θα πισω γυρίσω..γενικότερα δεν καταλάβαινα τι έκανα και το χειρότερο είναι οτι έκανα εμετό για να μπορέσω να συνεχίσω να καταβροχθίζω ,.όχι για να γλυτώσω θερμίδες.Την επόμενη μέρα που είχα συνέλθει απο την στεναχώρια συνέχισα να ξεσπάω σε καρυδόπιτες, κρουασάν, μερέντες και άλλα που δεν θέλω να θυμάμαι.Τρώω πράγματα που ποτέ δεν έτρωγα ούτε καν με ξετρελάινουν.Νιώθω οτι δεν μπορώ να ανταπεξέλθω σε καμία δυσκολία εαν δεν κάνω βουλιμικό, η πρώτη μου σκέψη με το που θα γίνει κάτι που θα με ταράξει είναι να πάω στον φούρνο ή στο ζαχαροπλαστείο και κουράστηκα να λέω στον εαυτό μου κάθε βράδυ "όλα θα πάνε καλά" , δεν μπορώ άλλο να σκέφτομαι θετικά αφού δεν καταφέρνω τίποτα..Τώρα πριν λίγο έφαγα 2 παγωτά, 2 παστέλια, 1 γιαούρτι και ένα πιατο ρεβύθια(αλήθεια πόσες θερμίδες έχουν τα ρεβύθια ) και αισθάνομαι αηδία , ελπίζω να σταματήσει εδώ και να μην συνεχίσει ΚΑΙ αυρίο , ελπίζω να ξεκολλήσει το κεφάλι μου επιτέλους και να πάψω να μου το κάνω αυτό..

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    rozmoy, εναλλακτικοι τροποι ξεσπασματος οπως ειπε κ η λουσταμ!
    τρεμω την ωρα που θα σταματησω γυμναστηριο ξανα (παω εδω κ 1μιση-2 εβδομαδες)
    μη παει κ ξαναρχισω επαναλαμβανομενα βουλιμικα.
    ναι αυτη την εβδομαδα ετρωγα ολο γλυκα κ αρκετο φαγητο αλλα ηταν εν γνωση μου...
    εκτος απο χθες βεβαια :(
    κ το κορυφαιο, στο διαιτολογο σημερα ιδια κιλα με την προηγουμενη εβδομαδα αρα αδυνατισα... (με τοσο φαγητο στην κοιλια δεν μπορει πιο πανω θα μεδειξε!)
    του ειπα οτι εφαγα εχθες βραδυ επειδη στεναχωρηθηκα,
    λεει τι εφαγες, τι του απαντας?
    ο,τι βρηκα ειπα...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Πραγματικά δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβω πώς μπήκαμε σε αυτό τον λαβύρινθο.
    άλλο είναι να τρως παραπάνω επειδή είσαι στεναχωρημένος,άλλο είναι να φας μετά από ξενύχτι,άλλο είναι να θέλεις γλυκό κάθε μέρα... ένας συνάδελφός μου είναι 170 κιλά(χωρίς υπερβολή) και είμαι σίγουρη ότι όταν κάνω βουλιμικό τρώω πιό πολύ από αυτόν.
    δεν καταλαβαίνω πως ξεκινάει αυτή η τρέλα,πώς μπορούμε και κατεβάζουμε τόσες αηδίες αμάσητες,χωρίς καν να αισθανόμαστε τη γεύση τους,μόνο και μόνο για να μασουλάμε κάτι.πρόκειται για πολύ βαριά ασθένεια,έχει ξεφύγει από τα όρια της λαιμαργίας .
    διαβάζω τα post της roz και των υπολοίπων και νιώθω τόση θλίψη που μου κόβεται η ανάσα.δεν βρίσκω τί να πώ.
    Οι διαταραγμένες προσωπικότητες δε μαθαίνουν από τα λάθη τους.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    δεν έχω τι να σου απαντήσω αλέξανδρίτα γιατί έχεις απόλυτο δίκιο.συμφωνώ οτι έχουμε μια πολύ βαριά ασθένεια και οτι οι διαταραγμένες προσωπικότητες δεν μαθαίνουν από τα λάθη τους. αντιθέτως μαθαίνουν να ζουν με αυτά .άμα σταματήσουμε να ζούμε με αυτά θα ξεπεράσουμε ως ένα βαθμό τη διαταραχή μας.

    τρώω και πίνω και καπνίζω σαν ρωμαίος αυτοκράτορας. δυσκολεύομαι να πειθαρχίσω σε οτιδήποτε.,και έχω αρχίσει να γίνομαι παράλογη με τα κόμπλεξ μου.

    παρόλα αυτά έχω να κάνω εμετό 78 ημέρες.
    πιστεύω οτι αφού μπορώ να απαγκιστρωθώ εγώ από μια συνήθεια της διαταραχής μου ,μπορεί κ κάποιος άλλος με την ίδια διαταραχή. ακόμα κ αν είναι σε καλύτερη η χειρότερη κατάσταση ,σίγουρα κάποια από τις συνήθειες μπορεί να την κόψει έστω κ ως ένα μικρό βαθμό.
    κ το ίδιο πιστεύω για τον εαυτό μου.οτι αφού μπορώ να κόψω έστω κ για ένα μικρό διάστημα μια κακιά μου συνήθεια σίγουρα μπορώ να την κόψω κ για μεγαλύτερο διάστημα και μετά να κόψω κ άλλες κακές συνήθειες. η διαταραχή μας τρέφεται από την προσπάθεια για το απόλυτο και το τέλειο. από τη στιγμή που όλοι ξέρουμε οτι αυτό που έχουμε είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί ,ωφείλουμε να είμαστε πιο επιεικής με τον εαυτό μας.
    δεν έχουμε μεγάλη διαφορά από τον τρελό που πιστεύει οτι είναι ο ναπολέοντας.πολλές από εμάς πιστεύουν οτι ειναι χονδρές ανώ είναι αδύνατες.εγώ ήμουν 55 κιλά και πίστευα οτι οτιδήποτε δυσάρεστο μου συμβαίνει είναι γιατί δεν΄είμαι 50 κιλά.παράλογο? δεν απαντάει.
    θέλει σιγά σιγά να γίνονται όλα. δεν μπορείς να πείσες τον τρελό οτι δεν είναι ο ναπολέοντας σε μια μέρα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    78 ημέρες.... χωρις εμετο...σε θαυμάζω.
    αν μου πεις και χωρις βουλιμικο θα σε ανακυρηξω επισημως σε θεα μου!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    αμα μου εξηγησεις τι ειναι το βουλιμικό θα σου πω. να μου το οριοθετησεις ομως.

Page 3 of 54 FirstFirst 123451353 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •