HMEΡΟΛΟΓΙΟ ΒΟΥΛΙΜΙΚΩΝ-ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 15 of 800
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550

    HMEΡΟΛΟΓΙΟ ΒΟΥΛΙΜΙΚΩΝ-ΥΠΕΡΦΑΓΙΚΩΝ

    Κοντεύω να κλείσω έναν μήνα χωρίς εμετούς και ενω αισθάνομαι πολύ καλύτερα δεν έχω σταματήσει τα υπεραφγικά ειδικά τις νύχτες..Βέβαια προσπαθώ τις περισσότερες φορές-όπως σήμερα ας πούμε- όταν με πιάνει ,να τρώω όσο θέλω αλλά τροφές με λίγα λιπαρα, όπως γιαούρτια με φρούτα , κριτσίνια και παγωτά 0% μπας και μετριάσω τις τύψεις.άλλες φορές καταβροχθίζω ότι πιο ανθυγιεινό υπάρχει.Φυσικά και όταν πρήζομαι σκέφτομαι αυτομάτως τη λεκάνη αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επιστρέψω στα παλιά..Οι λόγοι των υπερφαγικών μου είναι διάφοροι, συνήθως άγχος ή μελαγχολιά ή απλά ανάγκη για γλυκό, μετά τύψεις και μετά υπερκατανάλωση ή απο άδειες ώρες κ μέρες.Απόψε ας πούμε επειδή αύριο φεύγω 3ήμερο κ έχω αγχωθεί οτι θα φάω πολύ, είπα να αρχίσω το τσιμπούσι νωρίτερα..!Εδώ θα γράφω οποτε κάνω υπερφαγικά, το τι έφαγα(όσα θυμάμαι)και τους λόγους που το προκάλεσαν, μήπως με βοηθήσει να αποκτήσω σιγά σιγά μια πιο υγιή κ ανώδυνη σχέση με το φαί.Το αποψινό το ξεχνάω όσο μπορώ , αύριο είναι μια νέα μέρα για όλους κ τουλάχιστον με τόσα κιλά φρούτα που κατανάλωσα συν τοις άλλοις θα φτιάξω επιδερμίδα!Φυσικά οποια κοπέλα θέλει μπορεί να γράφει και τα δικά της "κατορθώματα" αν και απεύχομαι σε όλους κάθε είδους υπερφαγιές.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    γεια σου ροζ,
    τσεκαρε το λιγο προσεκτικα το αν θα σε βοηθησει οντως η καταγραφη.
    σαν εναλλακτικη να σου προτεινω (αν δεν πιασει αυτο που θα κανεις που το απευχομαι)
    να ξεχνας τελειως το βουλιμικο, υπερφαγικο ή ο,τι αλλο σε φερνει σε δυσαρεστη θεση αφου κ το κανεις.
    να εχεις φυσικα επιγνωση οτι το εκανες αλλα να το αφηνεις πισω κ να κανεις νεα αρχη.
    αλλωστε θυμασαι ποτε τι τρως? εγω τρωω τοσα που κ να ηθελα να τα θυμαμαι...
    ενα κριτηριο μου για την ενταση των βουλιμικων ειναι αν θυμαμαι τι εφαγα.
    αν θυμαμαι τοτε ειναι μετριασμενα λογω σωστης διατροφης μεσα στην ημερα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Επέστρεψα απο το 3ήμερο μετά απο πολύ πολύ φαί και ένα βουλιμικό.Όλες τις ημέρες έτρωγα χωρίς περιορισμούς και φαγητό και ψωμιά και γλυκά με το σκεπτικό οτι αν πιεστώ ψυχολογικά θα ξεσπάσω χειρότερα και επίσης επειδή έπαιξε πολύ ξενύχτι και κούραση δεν γινόταν να τρώω σαλάτες και γιαούρτια..Ώσπου ήρθε το τρίτο βράδυ που βγήκαμε για φαί, ήπιαμε άφθονο κρασί, έφαγα, πήρα κ το γλυκό μου και εαν είχα σταματήσει στο ένα γλυκό όλα καλά!Έλα όμως που όταν πίνω ούτε ξέρω μετά τι τρώω και κυρίως γιατί το τρώω..και φυσικά δεν σταμάτησα στο ένα γλυκό αλλά ακολούθησε ακόμα ένα, μια βάφλα, 4(!) πακέτα μπισκότα με σοκολάτα και 2-3 μπολ ξηρούς καρπούς..
    Κοραλάκι αυτό ακριβώς έκανα ή τουλάχιστον προσπάθησα γιατί το άλλο πρωί είχα μια τρομερή δυσπεψία και τρόμαξα να συνέλθω!Είπα , το ξεχνάω και συνεχίζω , τουλάχιστον δεν κατέληξα να κάνω εμετό(αν και το σκέφτηκα) και ΄΄ηταν μεν βουλιμικό αλλά δεν ήμουν μόνη..κάτι που πλεον μου στοιχίζει ΄πάρα πολύ.Το γαμώτο είναι οτι όλη η υπόλοιπη παρέα έφαγε κανονικά και μόνο εγώσυνέχιζα να μπουκώνω για κανα δύωρο μετά, δηλαδή δεν μπορούσα να φάω το φαί μου(που ήδη είχα σκάσει), μετά το γλυκό μου και να το ράψω όπως όλοι οι άλλοι?Αφού έφτασαν σε σημείο να με πειράζουν μήπως είμαι έγκυος και έχω τέτοιες λιγούρες..Τέλος πάντων, το ξεχνάμε και συνεχίζουμε τη ζωή μας-ευτυχώς δεν έχω ζυγαριά και ζω στην άγνοια μου.ʼλλωστε έχω διαβάσει οτι τα κιλά που βάζει κανείς μετά απο κραιπάλες σε σύντομο χρονικό διάστημα, εαν το "μαζέψει" εγκάιρως, χάνονται και το ίδιο εύκολα!Ελπίζω να ισχύει..
    Κοραλάκι συγχαρητήρια και για την απώλεια των κιλών σου και συνέχισε δυναμικά!ʼλλωστε όλοι στον αγώνα είμαστε με τον αδύναμο εαυτό μας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    149
    Αυτό που λες για τα κιλά που παίρνει κανείς σε σύντομο χρονικό διάστημα, ισχύει σε γενικές γραμμές, από προσωπική πείρα τουλάχιστον. Από την άλλη, ίσως μια ζυγαριά να σε βοηθούσε να παραμένεις συγκεντρωμένη σε έναν στόχο του τύπου "θέλω να αποφεύγω τα ξεσπάσματα". Μιλάμε τώρα για ζύγισμα σε λογικά πλαίσια, μια φορά την εβδομάδα, άντε και τη μέρα άμα θέλεις, αλλά όχι σαν κάτι παλαβομάρες που άρχισα εγώ σε μια φάση [από εκεί που δεν είχα ποτέ ζυγαριά και αφέθηκα στην τύχη μου για καμιά εξαετία, ξαφνικά άρχισα να ζυγίζομαι δέκα φορές τη μέρα, μέγα σφάλμα το οποίο αντιλήφθηκα σχετικά νωρίς και το 'κοψα.]

    Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να βρεις την ισορροπία που όλοι ποθούμε και θα τη βρεις, επειδή και μόνο που ήρθες μόνη σου εδώ δείχνει ότι το θέλεις πραγματικά :-)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    Εγώ έχω ξεκινήσει 3 φορές ένα πρόγραμμα αυτοθεραπείας που προτείνει το βιβλίο "Βουλιμία: Ξανακερδίστε τον έλεγχο", και κάθε φορά το κόβω και επιστρέφω στα παλιά. Το πρόγραμμα βασίζεται στην καθημερινή καταγραφή τροφών και συναισθημάτων, χωρίς την παραμικρή παράλειψη. Η αλήθεια είναι ότι όταν καταγράφεις, αποφεύγεις τα υπερβολικά βουλιμικά γιατί ντρέπεσαι τον ίδιο σου τον εαυτό όταν έρθει η στιγμή της καταγραφής. Γι'αυτό το σταμάτησα τις 2 προηγούμενες φορές. Σήμερα ξεκίνησα το πρόγραμμα για 3η φορά και ελπίζω να είναι και η πιο αποφασιστική!!! Πάντως στα πλαίσια του προγράμματος απαιτείται σχετική σταθερότητα, χωρίς πολλές μετακινήσεις και αλλαγές στην ζωή οι οποίες θα σου δημιουργήσουν αναστάτωση. Δεν είμαι σίγουρη ότι το καλοκαίρι βοηθάει σε αυτό, αλλά επειδή μένω σε νησί, τουλάχιστον έχω τα μπάνια να ξεπερνάω τις στιγμές μοναξιάς και ανίας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    papa_justify με ξέρω με τις ζυγαριές , εαν πάρω θα ζυγίζομαι 15 φορές τη μέρα και δεν μου χρειάζονται επιπλέον εμμονές!ʼλλωστε θέλω δε θέλω την διαφορά την βλέπω στο σώμα μου με τα ρούχα..το ζητούμενο για εμένα δεν είναι να με δείχνει η ζυγαριά τα τάδε κιλά αλλά να έχω ένα σώμα που να με ικανοποιεί και γενικά οι ζυγαριές ποτέ δεν με δείχνουν σταθερά κιλά πράγμα που με μπερδεύει περισσότερο..

    loustam αυτό με την σταθερότητα το έχω παρατηρήσει δυστυχώς.Πριν λίγο πήρα μια πολύ δυσάρεστη είδηση και η πρώτη ακαριαία μου σκέψη ήταν να καταβροχθίσω ότι γλυκό βρεθεί στον δρόμο μου.Και γενικά οτιδήποτε με αγχώσει, στεναχωρήσει, ταράξει κτλ το ξεσπάω στο φαί. Εναν μήνα έχω μεν κόψει την εύκολη λύση των εμετών αλλά στους υπόλοιπους τομείς της ζωής μου είμαι εντελώς αντιπαραγωγική με συχνές αποτυχίες και αυτό γιατί χωρίς να μπουκώσω γλυκά νιώθω οτι δεν μπορώ να κάνω οτιδήποτε παραπάνω εκτός απο τα πολύ βασικά της καθημερινότητας.Ελπίζω να μην μείνω έτσι για πάντα και να είναι οι δυσκολίες της αρχής..Είναι όντως ντροπιαστικό να καταγράφεις με λεπτομέρειες τα βουλιμικά και ακόμα πιο ντροπιαστικό να κάνεις βουλιμικά μπροστά σε άλλους..πολύ φοβάμαι οτι οι κοντινόι μου άνθρωποι έχουν καταλάβει οτι π.χ δεν τρώω 10 γλυκά απο λιγούρα και οτι κάτι άλλο παίζει και ντρέπομαι ακόμα πιο πολύ κάθε φορά..
    Το πολύ σημαντικό για εμενα είναι 1ον να απενοχοποιήσω το φαι(και όσο το καταφέρνω κάνω μεν υπερφαγικά αλλά όχι όπως παλιότερα σε σημείο που αν δεν τα έβγαζα θα πήγαινα νοσοκομείο) και 2ον να αποσυνδέσω τα συναισθήματα (άγχος, θλίψη, μοναξιά) απο την γεύση.άλλες φορές τα καταφέρνω άλλες όχι αλλά προσπαθώ όσο μπορώ έστω και αν συχνά αντικοινωνικοποιούμαι για να μην "ταράζομαι" συναισθηματικά.Κατάντια το ξέρω αλλά θέλω να σκέφτομαι θετικά οτι αυτό που έχουμε είναι μια κακή συνήθεια του μυαλού μας και αν εκεπαιδευτούμε να σκεφτόμαστε σωστά θα το ξεπεράσουμε σε μεγάλο βαθμό.Πόσο ακόμα θα αντέξω να σκεφτομαι θετικά δεν ξέρω..Σου εύχομαι καλή επιτυχία και πες οτι οι προηγ, 2 φορές ήταν δοκιμαστικές και οτι τώρα είναι η καλή!Εχεις την εμπειρία και έστω ένα βήμα την φορά είναι κάτι!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    σευχαριστω ροζ μου, ναι στον αγωνα.
    οσο για τη ζυγαρια που ειπαν τα παιδια εχουν δικιο, ο ελεγχος του βαρους σου οποτε κρινεις εσυ σε βοηθα,
    πχ οταν φας πολυ ενα βραδυ κ ζυγιστεις αμεσως μετα θα δεις οτι η ζυγαρια δεν δειχνει παραπανω οσο θα περιμενες, ετσι
    απενοχοποιεις τον εαυτο σου κ το ξεχνας.
    otan θα ξεσκιστεις στο φαγγητο επι πολλε ςημερες η ζυγαρια θα δειξει πανω, θα φας μια σφαλιαρα
    κ ισως επανελεθις διατροφικα καπως...
    αντιθετα οταν εισαι καλα κ δεν εχεις κανει βουλιμικο ζυγιζεσαι, εχεις χασει κατιτις,
    κ οταν σου ρχεται να φας με φορα λες δειλα δειλα απο μεσα σου "μπαστα ρε τοσο καλα τα πηγες θα τα σκατωσεις παλι?"
    συγνωμη για το λεξιλογιο αλλα ετσι λεω σεμενα κ καποιες φορες πιανει.
    καποιες αλλες οχι κ αφηνω το ψυγειο μισοαδειο...

    να πω κ εδω οτι τις τελευταιες 3 μερες μτ ην διατροφη που κανω δεν εχω ενδωσει σε καμια βουλιμικη σκεψη,
    μολις μου περασει απτο μυαλο η ιδεα να αδειασω κατι...
    που θα οδηγησει σε κατι αλλο...κ μεσα σε λιγα λεπτα σε ολο το ψυγειο, απλα λεω οχι "εισαι χορτατη, σκασε δε θα φας"
    φροντιζω ομως κ ειμαι χορτατη, οχι με γλυκα κ ψωμια που φερνουν πεινα κ το αισθημα ανικανοποιητου, αλλα με πρωτεινη!
    ελπιζω να βοηθησα, σου λεω τι νιωθω, ξερεις πολυ καλα ποσο προσωπικα επεισοδια ειναι αυτα,
    αλλα ολα στο βαθος ιδια πηγη δεν εχουν? ;)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    149
    Originally posted by POZ
    το ζητούμενο για εμένα δεν είναι να με δείχνει η ζυγαριά τα τάδε κιλά αλλά να έχω ένα σώμα που να με ικανοποιεί
    Πολύ σωστή σε βρίσκω. Αρκεί οι προσδοκίες από το σώμα μας να είναι ρεαλιστικές και όλα τα άλλα βρίσκονται. :-)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    2 κομματάρες εκμέκ τίγκα στο σιρόπι, μια μεγάλη τάρτα με φρούτα, μια μηλόπιτα σιροπιαστή, 5 μεγάλες τρούφες, ένα πακέτο μπισκότα σοκολάτα.Όλα αυτά μετά το βραδυνό χωρίς να έχω καν λιγούρα.Αυριο σίγουρα +2 κιλά..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    αύριο δεν θα πεινάς και τόσο επειδή το στομάχι είναι γεμάτο.οπότε θα φας ελαφριά και θα εξισορροπήσεις.αρκεί να μη αφήσεις τον εαυτό σου να πεινάσει γιατί μεθαύριο θα ξαναπέσεις με τα μούτρα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    194
    ΡΟΖ μου συμφωνώ απόλυτα με την Bouliana... Όποιος λόγος και να σε ώθησε σε αυτήν την υπερφαγία έγινε και δεν το παίρνεις πίσω. Πρέπει όμως να σου το συγχωρήσεις. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Αρκεί αύριο να έχεις φυσιολογική συμπεριφορά απέναντι στο φαγητό. Ίσως πιο ελαφριά, αλλά κανονικά γεύματα. Γιατί από προσωπική εμπειρία, όσες φορές κάνω νηστεία ως τιμωρία για την κραιπάλη της προηγούμενης, το βράδυ βρίσκομαι να τρώω όχι για 1 αλλά για 5 ημέρες... Και θέλω να δηλώσω το εξής. Είμαι σίγουρη ότι δεν υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη που να παθαίνει αντίστοιχες και πολύ χειρότερες κρίσεις υπερφαγίας. Το φαγητό καλώς ή κακώς αποτελεί πηγή άντλησης ευχαρίστησης για ΟΛΟΥΣ. Οπότε το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να απαλλαγούμε από την ενοχική σχέση που έχουμε με το φαγητό. Απόλυτο έλεγχο δεν μπορούμε να έχουμε. Κανένας δεν έχει. Και αυτή η ανάγκη μας για τον απόλυτο έλεγχο και τις αυστηρές στερήσεις μας οδηγεί στα υπερφαγικά. Η κολλητή μου είναι 50 κιλά και την βλέπω να αδειάζει ταψιά με μηλόπιτα και παγωτό μπροστά μου και μετά απλά το σχολιάζει. Ούτε ενοχές ούτε τίποτα. Απλά ξέρει ότι την επόμενη ημέρα θα είναι λίγο πιο συντηρητική. Κι εγώ βλέπω τους άλλους και προσπαθώ να κοπιάρω την συμπεριφορά τους. Από Σεπτέμβρη το πλάνο είναι να μένω μαζί με τον φίλο μου και το περιμένω πως και πως γιατί τουλάχιστον έτσι θα ακολουθούμε το ίδιο διατροφικό πρόγραμμα και θα με βοηθήσει πολύ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    bouliana μου την δίνει γιατί ξύπνησα και πεινάω πολύ!Και πιο πολύ επειδή όλα αυτά τα έφαγα τα μεσάνυχτα και μετά έπεσα για ύπνο..μα μεσα στον καύσωνα εκμέκ με σιρόπι??

    loustam όταν κάθισα και έκανα μια ανασκόπηση της σχέσης μου με το φαγητό στο παρελθόν , θυμήθηκα οτι ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ έκανα τέτοιες γουρουνιές , είτε με γκόμενους, είτε με φίλες , είτε πριν την περίοδο κτλ και απλά ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ!Την επόμενη μέρα χωρίς κανένα άγχος έτρωγα πιο μαζεμένα.Ούτε καταθλίψεις, ούτε αυτοτιμωρίες, ούτε ενοχές ούτε τίποτα.Και μια χαρά αδύνατη ήμουν .Αυτό προσπαθώ να κάνω και τώρα , κουράστηκα να με τιμωρώ ούτε να βγω και να περπατήσω ένα 5ωρο έχω κουράγιο πια όπως έκανα, ας καούν πιο αργά.Εγώ όταν συγκατοικούσα με σχέση , ήμουν πολύ πολύ πιο ισορροπημένη διατροφικά, 1ον επειδή είχα παρέα (ειδικά τις νύχτες) και δεν με ενδιέφερε να πνίξω τη μοναξιά μου στα γλυκά και 2ον κάπου κολλάς κιόλας να είναι ο άλλος δίπλα και εσύ να κάνεις βουλιμικά πάρτυ στην κοσμάρα σου.Πόσες φορές να γίνει?Οπότε πιστεύω θα σε βοηθήσει γενικότερα να ξεχαστείς και θα σου κάνει καλό.
    (το χτεσινό ήταν απο στεναχώρια για κάποιο θέμα οικογενειακό.Και με τρελαίνει όταν μου "φορτώνουν" προβλήματα , με στεναχωρούν, και αφού τα μοιραστούν και ξαλαφρώσουν πέφτουν για ύπνο , ενώ εγώ κάνω βουλιμικά για να διοχετέυσω κάπου τη στεναχώρια μου..και όλοι πιστεύουν πως είμαι τόσο δυνατή!)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    να φας άμα πεινάς.χθες τα έβγαλες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    συγγνώμη που ρωτάω κιόλας απλά εγώ όταν τρώω πολύ πολύ το βράδυ μετά πάλι πεινάω το πρωί. ενώ όταν τα έβγαζα η πείνα μου ερχόταν μαζεμένη πάλι το βράδυ. αν φας τώρα κανονικά σύντομα θα έρθει ο κορεσμός από μόνος του.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by POZ
    2 κομματάρες εκμέκ τίγκα στο σιρόπι, μια μεγάλη τάρτα με φρούτα, μια μηλόπιτα σιροπιαστή, 5 μεγάλες τρούφες, ένα πακέτο μπισκότα σοκολάτα.Όλα αυτά μετά το βραδυνό χωρίς να έχω καν λιγούρα.Αυριο σίγουρα +2 κιλά..
    υγρά θα είναι.

Page 1 of 54 1231151 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •