Topamac
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Topamac

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1

    Topamac

    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    φανταζομαι οποιος ενδιαφερεται πολυ να αδυνατισει σιγουρα θα βρει καλυτερο τροπο απο το να καταστρεψει το συκωτι του...
    παρολαυτα καθενας κρινει μονος του βεβαια...

  3. #3
    Αυτο το φαρμακο χορηγειται σε επιληπτικα ατομα.Τι σχεση εχει με τα επιπλεον κιλα ;Και η κοκα κοβει
    την ορεξη ,μηπως να αρχισουμε να σνιφαρουμε;

  4. #4

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    το συκωτι ειναι το λιγοτερο λοιπον!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Earth
    Posts
    1,082
    Originally posted by happy
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Απορώ πως προτείνεις κάτι τέτοιο, χωρίς συναίσθηση του πόσο κακό μπορεί να κάνει σε κάποιον το φάρμακο αυτό...
    Ούτε ο εισαγωγέας του να ήσουν.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Παιδια μην τρελενεστε! Σε περιπτωσεις παχυσαρκιας ειναι γνωστο οτι οι ενδοκρινολογοι και οι ψυχιατροι σου γραφουν καποιο μαλακο αντικαταθλιπτικο το οποιο καποιους τους βοηθαει... Δεν ειναι οτι καλυτερο τα ψυχοφαρμακα αλλα ας κρινουμε καλυτερα κατα περιπτωση...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Happy θεωρώ μεγάλη ανευθυνότητα την πρόταση σου σε ένα forum που υπάρχουν και κοριτσάκια 18 χρονών απελπισμένα να χάσουν 10 κιλά για να κερδίσουν τον άντρα των ονείρων τους. Αυτό το χάπι είναι δολοφόνος !!!!!!!!!! Ελπίζω να δίνεται μόνο με ιατρική συνταγή?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Γενικά οι προτροπές για λήψη φαρμάκων,με αποτέλεσμα την απώλεια,είναι λίγο άκυρες.Αν υπήρχε το μαγικό φάρμακο,θα ήμασταν όλοι κορμάρες και χαρούμενοι και στα λογικά μας.Ούτε μαύρη ψυχολογία, ούτε κατάθλιψη,ούτε ρούχα-σακούλες...Υπάρχουν φάρμακα που βοηθάνε,αλλά σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή,από μόνα τους τίποτα δεν κάνουν

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1
    Παιδιά μόλις έκανα register στο forum και αυτό γιατί είδα τη συγκεκριμένη προτροπή για αυτό το φάρμακο. Αν ήμουν γονιός κι έβλεπα ότι κυκλοφορούν τόσο επικίνδυνες συμβουλές στο Ιnternet, δεν θα άφηνα τα παιδιά μου να σερφάρουν ποτέ, παρ'ότι είμαι πολλά χρόνια χρήστης του ιστού. Λοιπόν, έπεσα στο συγκεκριμένο σχόλιο γιατί έψαχνα για το συγκεκριμένο φάρμακο επειδή πρόσφατα μου χορηγήθηκε γιατί πάσχω από ημικρανίες. Είναι, όπως φυσικά όλα τα φάρμακα, ένα ιδιαιτέρως επικίνδυνο φάρμακο, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διακοπεί απότομα και η δόση του αυξάνεται σταδιακά και προσεκτικά με τις οδηγίες του γιατρού για οποιεσδήποτε παρενέργειες, και κάνετε λάθος, πειράζει τα νεφρά με μεγάλο κίνδυνο εμφάνισης πέτρας ή άμμου εκεί. Όσο για τα κιλά και την όρεξη, αφενός εγώ αντίθετα όσο το παίρνω έχω αυξημένη όρεξη ενώ είμαι άτομο μόλις 49 κιλών, αφετέρου αν διαβάσει κανείς τις παρενέργειες του εν λόγω φαρμάκου και τις θυσίες που πρέπει να κάνεις (καθόλου αλκόολ, όχι εγκυμοσύνη,κλπ.) και το γεγονός ότι πρόκειται για ιδιαίτερα μακροπρόθεσμη θεραπεία, νομίζω ότι δεν είναι αρκετό. Αν θέλετε θα σας ενημερώσω για το αν αλλάξει κάτι στην όρεξή μου, θα το κάνω. Συγγνώμη αν ήμουν επιθετική απλά νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι στο ότι τέτοιες συμβουλές και από νομικής άποψης δεν πρέπει να δίνονται σε τέτοια fora και ότι υπάρχουν και πιο υγιεινοί τρόποι να διατηρήσουμε το σωματικό μας βάρος!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by semi
    Παιδιά μόλις έκανα register στο forum και αυτό γιατί είδα τη συγκεκριμένη προτροπή για αυτό το φάρμακο. Αν ήμουν γονιός κι έβλεπα ότι κυκλοφορούν τόσο επικίνδυνες συμβουλές στο Ιnternet, δεν θα άφηνα τα παιδιά μου να σερφάρουν ποτέ, παρ'ότι είμαι πολλά χρόνια χρήστης του ιστού. Λοιπόν, έπεσα στο συγκεκριμένο σχόλιο γιατί έψαχνα για το συγκεκριμένο φάρμακο επειδή πρόσφατα μου χορηγήθηκε γιατί πάσχω από ημικρανίες. Είναι, όπως φυσικά όλα τα φάρμακα, ένα ιδιαιτέρως επικίνδυνο φάρμακο, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να διακοπεί απότομα και η δόση του αυξάνεται σταδιακά και προσεκτικά με τις οδηγίες του γιατρού για οποιεσδήποτε παρενέργειες, και κάνετε λάθος, πειράζει τα νεφρά με μεγάλο κίνδυνο εμφάνισης πέτρας ή άμμου εκεί. Όσο για τα κιλά και την όρεξη, αφενός εγώ αντίθετα όσο το παίρνω έχω αυξημένη όρεξη ενώ είμαι άτομο μόλις 49 κιλών, αφετέρου αν διαβάσει κανείς τις παρενέργειες του εν λόγω φαρμάκου και τις θυσίες που πρέπει να κάνεις (καθόλου αλκόολ, όχι εγκυμοσύνη,κλπ.) και το γεγονός ότι πρόκειται για ιδιαίτερα μακροπρόθεσμη θεραπεία, νομίζω ότι δεν είναι αρκετό. Αν θέλετε θα σας ενημερώσω για το αν αλλάξει κάτι στην όρεξή μου, θα το κάνω. Συγγνώμη αν ήμουν επιθετική απλά νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε όλοι στο ότι τέτοιες συμβουλές και από νομικής άποψης δεν πρέπει να δίνονται σε τέτοια fora και ότι υπάρχουν και πιο υγιεινοί τρόποι να διατηρήσουμε το σωματικό μας βάρος!!!!
    Kαλώς ήρθες, αλλά δεν χρειάζεται να ανακυκλώνεται το θέμα αυτό. Δεν χρειάζονται καν οι πληροφορίες για το αν παχαίνει ή αδυνατίζει......
    Καταλαβαίνεις πόσο κακό μπορεί να πάθει κάποιος, εντάξει?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    478
    ακριβως! επισης εξαφανιζει ρυτιδες, κυτταριτιδα, ανορθωνει στηθος και γλουτους. δοκιμασμενο και απολυτα επιτυχημενο!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,637
    Το φάρμακο ενδείκνυται για επιληπτικούς και για πρόληψη ημικρανίας.-

    Πρόσφατα διάβασα αρκετά για ένα άλλο αντιεπιληπτικό φάρμακο, είναι βαριά φάρμακα με σοβαρές παρενέργειες κι όχι παιχνιδάκια για να χάσουμε βάρος...

    Όσοι βγάζουν γρήγορα συμπεράσματα βάσει στοιχείων είναι το πρόβλημα ανώνυμε; Όσοι προτείνουν ένα φάρμακο για χρήση που δεν έχει εγκριθεί είναι σωστοί; Χαίρομαι αν σώθηκες αλλά λίγη σοβαρότητα δε βλάπτει...

    Και νόμιζα οτι επιπόλαιοι είναι αυτοί που παίρνουν λιποτόξ...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by happy
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης..
    Δικαιολογείσαι μόνο και μόνο γιατί γράφεις σε κοινότητα που είμαστε μέλη άτομα με διαταραχή.Μόνο τέτοιο άτομο θα μπορούσε να γράψει αυτό για το Τοpamac.

    Σοβαρέψου!

  15. #15
    Originally posted by anonimos
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Δεκτο να συνταγογραφηθει σε ενα ατομο που το κρινει ο γιατρος σωστο -γι'αυτο αλλωστε υπαρχουν τα φαρμακα-
    Αλλα το να προτεινεται σαν μεσο για να χαθουν τα επιπλεον κιλα ,
    μεσα σε ενα φορουμ ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΩΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΩΝ το οποιο διαβαζεται
    και απο απελπισμενα ατομα λογω επιπλεον κιλων , νευρικης ανορεξιας , βουλιμιας , κτλ , ειναι τουλαχιστον αστοχο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •