Εχει σημασια ποσα χρονια κουβαλας τα παραπανίσια σου κιλα;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2

    Εχει σημασια ποσα χρονια κουβαλας τα παραπανίσια σου κιλα;


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Όχι. Ρώτησα 2 φίλες διαιτολόγους και μου είπαν πως το λίπος είναι ίδιο είτε το κουβαλάς 2 χρόνια είτε δέκα.

    Αυτό που έχει διαφορά είναι η ψυχολογία, που όντως όσα περισσότερα χρόνια δεν τα καταφέρνουμε να αδυνατίσουμε, τόσο πέφτει και άλλο. Στο χέρι μας όμως είναι να τα αλλάξουμε όλα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    Eχει σημασια σε εναν τομεα μονο,αν πχ ξαφνικα κατι σε επιασε κ εφαγες πολύ κανα 3 μηνο κ πηρες καποια κιλά αλλα ολη σου τη ζωη ετρωγες σωστα τοτε νομιζω οτι ισως σου ειναι λιγο πιο ευκολο απ το να ετρωγες μια ζωη παχυντικά κ να τα χες παντα πανω σου.κ αυτο επειδη η συνηθεια ειναι συνηθεια κ δυσκολα αλλαζει.αλλα γενικα θεωρω οτι επειδη η ψυχολογια κ η θεληση ειναι το σημαντικοτερο νομιζω οτι οταν το αποφασιζουμε μονο η δυναμη μας παιζει ρόλο τελικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by granita
    Eχει σημασια σε εναν τομεα μονο,αν πχ ξαφνικα κατι σε επιασε κ εφαγες πολύ κανα 3 μηνο κ πηρες καποια κιλά αλλα ολη σου τη ζωη ετρωγες σωστα τοτε νομιζω οτι ισως σου ειναι λιγο πιο ευκολο απ το να ετρωγες μια ζωη παχυντικά κ να τα χες παντα πανω σου.κ αυτο επειδη η συνηθεια ειναι συνηθεια κ δυσκολα αλλαζει.
    συμφωνω, κατα ταλλα ο διαιτολογο ςμου λεει οτι δεν υπαρχει παλιο λιπος κ νεο, χανονται εξισου ευκολα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    672
    Originally posted by koralaki
    Originally posted by granita
    Eχει σημασια σε εναν τομεα μονο,αν πχ ξαφνικα κατι σε επιασε κ εφαγες πολύ κανα 3 μηνο κ πηρες καποια κιλά αλλα ολη σου τη ζωη ετρωγες σωστα τοτε νομιζω οτι ισως σου ειναι λιγο πιο ευκολο απ το να ετρωγες μια ζωη παχυντικά κ να τα χες παντα πανω σου.κ αυτο επειδη η συνηθεια ειναι συνηθεια κ δυσκολα αλλαζει.
    συμφωνω, κατα ταλλα ο διαιτολογο ςμου λεει οτι δεν υπαρχει παλιο λιπος κ νεο, χανονται εξισου ευκολα.
    η εξισου δυσκολα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    αυτο τουχα απαντησει κ εγω :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    170
    Μια διαιτολόγος που είχα παλιά,μου είχε τονίσει ότι πρώτα φεύγει το φρέσκο λίπος,μετά το πιο παλιό. Κι ότι εκεί οφείλεται το κόλλημα στη δίαιτα.Χάνεις συνέχεια και ξαφνικά κολλάς.Εκεί αυξομειώνεις θερμίδες για να ξεγελάσεις το σώμα και να αρχίσει πάλι να καίει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Originally posted by nera
    Μια διαιτολόγος που είχα παλιά,μου είχε τονίσει ότι πρώτα φεύγει το φρέσκο λίπος,μετά το πιο παλιό. Κι ότι εκεί οφείλεται το κόλλημα στη δίαιτα.Χάνεις συνέχεια και ξαφνικά κολλάς.Εκεί αυξομειώνεις θερμίδες για να ξεγελάσεις το σώμα και να αρχίσει πάλι να καίει
    αυτό ήξερα κι εγώ, κι αυτό διαπίστωσα πρόσφατα με μένα, έχω χάσει από σημεία που κάποτε δεν είχα και έχει μείνει εκεί που είχα πάντα... γκκκκκκρ
    ενας φιλος διαιτολογος μου ειπε οτι ενας καλος τροπος να δωσεις ώθηση στον μεταβολισμο οταν κολλαει είναι να φας πααααρα πολλές θερμίδες για 2-3 μέρες και μετά να συνεχίσεις δίαιτα ή να επανέλθεις σε διατροφή. ίσως πάρεις κάτι παραπάνω αλλα ξεκολλάς λέει. δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, ότι κάνω τώρα από σεπτέμβρη, για την ώρα προσέχω να μην πάρω μόνο

    α! και επειδή είχα απορία από που να μαζέψω τις πολλές θερμίδες (όχι ότι δεν μπορώ!), είπε και γλυκά και φαγητά που είναι δυναμίτες, όχι μόνο γλυκά... γιάτι άντε πάλι από την αρχή με την κυτταρίτιδα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    μπορεις να φας ενα βαζακι ταχινι, εκει να δεις θερμιδες κ τι υγιεινο που ειναι το ταχινι απο μονο του!
    εχει ομως νοημα να κανεις καταχρηση απο κατι για να ξεκολλησειτο σωμα σου?
    σκοπος ειναι να ξεκολλησει το μυαλο, το σωμα επεται με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Originally posted by koralaki
    μπορεις να φας ενα βαζακι ταχινι, εκει να δεις θερμιδες κ τι υγιεινο που ειναι το ταχινι απο μονο του!
    εχει ομως νοημα να κανεις καταχρηση απο κατι για να ξεκολλησειτο σωμα σου?
    σκοπος ειναι να ξεκολλησει το μυαλο, το σωμα επεται με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
    +1000

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Έχει σημασία, γιατί αν τα κουβαλάς πολλά χρόνια, γίνονται συνήθεια και βίωμα. Συνηθίζεις την εικόνα σου και σταδιακά της προσθέτεις κι άλλα κιλά και δεν παίρνεις χαμπάρι για πότε χειροτερεύεις. Απόδειξη οι άνθρωποι που έχουν να μας δουν καιρό και ξαφνιάζονται στη θέα μας.
    Όταν είχα πέντε κιλά παραπάνω γινόταν μάχη για να τα χάσω. Μετά τα είκοσι επιπλέον έχασα το λογαριασμό και δεν με ενδιέφερε κιόλας. Γι' αυτό πρέπει, όταν έχουμε το σωστό βάρος, μόλις δούμε λίγα κιλά παραπάνω, να τα πατάξουμε αμέσως.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    Εύκολο να το λές πολύυυ δύσκολο να το κάνεις...κολλαέι το μυαλό ...
    εγώ είμαι 6 παραπάνω...
    και οφείλω να το κάνω τώρα!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ξέρω πως είναι δύσκολο. Το θυμάμαι. Αλλά επιβάλλεται να το κάνεις. Γιατί αν το αφήσεις, απλά τα κιλά θα γίνουν περισσότερα. Πάρε τον έλεγχο στα χέρια σου όσο είναι καιρός.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    170
    Κι αν περάσεις και τα 30 με πολλά κιλά επιπλέον,καληνύχτα... μετά το κλικ, ουδέν κιλό χάνεται χωρίς να ψωμολυσσάξεις

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    87
    Originally posted by koralaki
    μπορεις να φας ενα βαζακι ταχινι, εκει να δεις θερμιδες κ τι υγιεινο που ειναι το ταχινι απο μονο του!
    εχει ομως νοημα να κανεις καταχρηση απο κατι για να ξεκολλησειτο σωμα σου?
    σκοπος ειναι να ξεκολλησει το μυαλο, το σωμα επεται με τον ενα ή τον αλλο τροπο.
    εγώ αναφερόμουν σε φάση ΜΗ κολλημένου μυαλού αλλά κολλημένου μεταβολισμού, σίγουρα θα το εχετε παθει οι περισσότερες να κολλησει η ζυγαρια ενω συνεχιζετε την δίαιτα.
    Όσον αφορά το ταχίνι...υγιεινότατο οντως, αλλα αμα φας ένα βαζάκι θα σε παει... χιχιχιχιχι

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •