NEO blog για την καθαρη διατροφη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    NEO blog για την καθαρη διατροφη

    ο νεος τροπος να χασεις τα κιλα σου χωρις στερησεις, με πολλα γευματα και κυριως ποιοτικο φαγητο.. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!

    το Blog εχει συνταγες, συμβουλες και λιστα για τα ψωνια κλπκλπ

    δειτε το και περιμενω εντυπωσεις

    kathari-diatrofi.blogspot.com

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    δικο σου ειναι ε?

  3. #3
    ναι πηνελοπη, δικό μου είναι.
    επειδή εμένα με βοήθησε να χάσω κιλά αργά και σταθερά, χωρίς στερήσεις και με καλό, ποιοτικό φαγητό σκέφτηκα να το μοιραστώ...
    έστω και έναν να βοηθήσει θα είμαι πολύ ευχαριστημένη!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Καλημερα, αυτο που λες για το πρωινο στο blog σου ειναι πολυ σημαντικο..

    μεχρι τωρα το σνομπαρα γιατι ξυπνουσα παντα στο τσακ για να φυγω για την δουλεια.. με αποτελεσμα τετοια ωρα να με πιανει λιγουρα και να επισκεφτομαι τον φουρνο απο κατω... σημερα ομως ειπα να το παρω μαζι μου και να το φαω στη δουλια ομως φτασω.. ετσι εβαλα τα δημτηριακα μου και το γαλα σε ενα μπολακι και τα εφαγα στο γραφειο.. το αποτελεσμα? εχει παει 10,30 και δεν εχω πεινασει καθολου.. αργοτερα θα φαω ενα φρουτακι και μετα το μεσημεριανο...

    πρεπει να μας γινει τροπος ζωης μια ισσοροπημενη διατροφη και να μας μπει στο μυαλο πως ειναι καλυτερα να τρωμε μικρα συχνα γευματα παρα να αφηνουμε αδειο το στομαχι γιατι μετα εχουμε επεισοδια βουλιμιας...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    για την βρωμη εγω την κανω και σε αλμυρη εκδοχη οταν θελω να φαω κατι ελαφρυ για μεσημερι..

    τα κλασικα ενα ποτηρι νερο +4 κουταλιες βρωμη να βρασουν και μολις τα κατεβασω απο τη φωτια ριχνω λιγο αλατι, λιτο τυρι cottage, και φρεσκοτριμμενο πιπερι... ισως και λιγες σταγονες χυμο λεμονιου...! και με χορταινει και εχει ελαχιστες θερμιδες!

  6. #6
    τέλεια ιδέα ζωίτσα, θα την ανεβάσω και την αλμυρή εκδοχή σου και θα σου το αφιερώσω!!

    ναι ναι για το σνομπάρισμα και εγώ το έκανα παλιά, αλλά πάνε αυτά, τώρα ακριβώς όπως τα λές, προσέχουμε τον εαυτό μας πριν πεινάσει!!

    καλή συνέχεια!!

    υγ. χαίρομαι πολύ στην παρέα σας, νιώθω ήδη φίλη.

  7. #7
    δοκίμασε και κάτι άλλο ζωίτσα, αργότερα μην φάς το φρούτο μόνο του, φάε και κάτι ακόμα, ένα απλό τοστ ιδανικά με μαύρο ψωμί, ή δυο κουλουράκια ολικής άλεσης.θα σε κρατήσει πολύ πλήρη και γεμάτη γεύσεις και θρεπτικά συστατικά. μέχρι το μεσημεριανό σου δεν πρόκειται να πεινάσεις.

    δοκιμασε το και πες μου!!

  8. #8
    κορίτσια θέλω πραγματικά τη γνώμη σας για αυτό. είναι το καμάρι μου

    οι φιλικές σας παρατηρήσεις, ή και κάποιες ιδέες, συνταγές και τρίκ μου είναι απαραίτητες!!

    ευχαριστώ!!


  9. #9
    χαιρομαι που βλεπω οτι σας αρεσει και το επισκεπτεστε και τρελλαινομαι απο χαρα οταν μου στελνετε email. δοκιμασατε κάποια γευματα σας να τα συνδυασετε οπως λεμε; με καθαρη διατροφη;

  10. #10
    ποια ειναι η καθαρη διατροφη; οι ξενοι την λενε clean eating, ποια ειναι τα χαρακτηριστικα της λοιπον:


    η καθαρή διατροφή είναι ένα είδος διατροφής κοντινό στην μεσογειακή μας διατροφή, και ακόμη καλύτερο θα μπορούσαμε να πούμε.

    η διατροφή αυτή προτείνει να τρώμε 5-6 μικρά ποιοτικα γεύματα ανα 2-3 ώρες.

    τα γεύματα καλό είναι να τα παίρνουμε κάθε 2-3 ώρες ώστε να διατηρούμε τα επιπεδα της γλυκόζης σταθερά και να αποφευγονται ετσι τα υπερφαγικα και βουλιμικα επεισοδια.

    κάθε γεύμα έχει τροφές από τις 3 ομάδες (πρωτεϊνη, υδατάνθρακες και άμυλο).

    βλ.παλιότερο άρθρο για τις ομάδες τροφιμων εδώ http://kathari-diatrofi.blogspot.com...-post_427.html


    στην καθαρή διατροφή δίνεται σημασία στην ποιότητα και στα μη επεξεργασμένα τρόφιμα.

    Για παράδειγμα τρώμε ψωμί, ζυμαρικά και αρτοσκευάσματα ολικής άλεσης, τα οποία είναι πλούσια σε φυτικές ίνες,
    άφθονα ολόκληρα φρούτα και λαχανικά,
    γαλακτοκομικά προϊόντα χαμηλών λιπαρών,
    ψάρι, κοτόπουλο χωρίς πέτσα αλλά και τα άλιπα μέρη από το μοσχάρι, βουβάλι, χοιρινό (φιλέτο, ψαρονέφρι, κιμάς)

    μικρα και συχνα γευματα με ωραιους συνδυασμους βοηθανε να ξαναβρουμε την ισορροπια μας πρωτα, να συμφιλιωθουμε με το φαγητο και
    σε δευτερο επιπεδο να αδυνατισουμε.

    αυτα!

  11. #11
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by chryssa

    τα γεύματα καλό είναι να τα παίρνουμε κάθε 2-3 ώρες ώστε να διατηρούμε τα επιπεδα της γλυκόζης σταθερά και να αποφευγονται ετσι τα υπερφαγικα και βουλιμικα επεισοδια.

    κάθε γεύμα έχει τροφές από τις 3 ομάδες (πρωτεϊνη, υδατάνθρακες και άμυλο).


    Για παράδειγμα τρώμε ψωμί, ζυμαρικά και αρτοσκευάσματα ολικής άλεσης, τα οποία είναι πλούσια σε φυτικές ίνες,
    άφθονα ολόκληρα φρούτα και λαχανικά,
    γαλακτοκομικά προϊόντα χαμηλών λιπαρών,
    ψάρι, κοτόπουλο χωρίς πέτσα αλλά και τα άλιπα μέρη από το μοσχάρι, βουβάλι, χοιρινό (φιλέτο, ψαρονέφρι, κιμάς)

    μικρα και συχνα γευματα με ωραιους συνδυασμους βοηθανε να ξαναβρουμε την ισορροπια μας πρωτα, να συμφιλιωθουμε με το φαγητο και
    σε δευτερο επιπεδο να αδυνατισουμε.

    αυτα!
    Τα επίπεδα της γλυκόζης διατηρούνται σταθερά και όταν δεν κάνουμε ανά 3 ώρες γεύματα , υπάρχουν ιδιαίτερα καλοί ρυθμιστικοί μηχανισμοί στο σώμα που ρυθμίζουν την γλυκόζη σε φυσιολογικό εύρος - δεν χρειαζόμαστε εξωγενή γλυκόζη έτσι κι αλλιώς αφού η γλυκόζη συντίθεται μέσω της γλυκονεογένεσης από μη υδατανθρακικές ενώσεις - λιπαρά και αμινοξέα. Η όρεξη δεν ρυθμίζεται μόνο μέσω της γλυκόζης , δες παρακάτω πόσες ορμόνες μπλέκονται μόνο , υπάρχουν τόσες πολλές μεταβλητές που ρυθμίζουν την όρεξη
    http://userwww.sfsu.edu/~infoarts/li...Regulation.jpg

    Τα υπερφαγικά επεισόδια δεν γίνονται λόγω κακής ρύθμισης της γλυκόζης , έχουν πολλές αιτίες , κυρίως συναισθηματικές - όχι σωματικές. Επίσης πολύ συχνά (όχι πάντα) γίνονται μετά από περίοδο παρατεταμένης στέρησης τροφής . Όπως και να έχει η λύση δεν είναι ακριβώς ίδια σε κάθε άνθρωπο. Γι' αυτό είναι και τόσο δύσκολο για πολλούς ανθρώπους να τα ξεπεράσουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by Ανδρέας Ζ.
    Originally posted by chryssa

    τα γεύματα καλό είναι να τα παίρνουμε κάθε 2-3 ώρες ώστε να διατηρούμε τα επιπεδα της γλυκόζης σταθερά και να αποφευγονται ετσι τα υπερφαγικα και βουλιμικα επεισοδια.

    κάθε γεύμα έχει τροφές από τις 3 ομάδες (πρωτεϊνη, υδατάνθρακες και άμυλο).


    Για παράδειγμα τρώμε ψωμί, ζυμαρικά και αρτοσκευάσματα ολικής άλεσης, τα οποία είναι πλούσια σε φυτικές ίνες,
    άφθονα ολόκληρα φρούτα και λαχανικά,
    γαλακτοκομικά προϊόντα χαμηλών λιπαρών,
    ψάρι, κοτόπουλο χωρίς πέτσα αλλά και τα άλιπα μέρη από το μοσχάρι, βουβάλι, χοιρινό (φιλέτο, ψαρονέφρι, κιμάς)

    μικρα και συχνα γευματα με ωραιους συνδυασμους βοηθανε να ξαναβρουμε την ισορροπια μας πρωτα, να συμφιλιωθουμε με το φαγητο και
    σε δευτερο επιπεδο να αδυνατισουμε.

    αυτα!
    Τα επίπεδα της γλυκόζης διατηρούνται σταθερά και όταν δεν κάνουμε ανά 3 ώρες γεύματα , υπάρχουν ιδιαίτερα καλοί ρυθμιστικοί μηχανισμοί στο σώμα που ρυθμίζουν την γλυκόζη σε φυσιολογικό εύρος - δεν χρειαζόμαστε εξωγενή γλυκόζη έτσι κι αλλιώς αφού η γλυκόζη συντίθεται μέσω της γλυκονεογένεσης από μη υδατανθρακικές ενώσεις - λιπαρά και αμινοξέα. Η όρεξη δεν ρυθμίζεται μόνο μέσω της γλυκόζης , δες παρακάτω πόσες ορμόνες μπλέκονται μόνο , υπάρχουν τόσες πολλές μεταβλητές που ρυθμίζουν την όρεξη
    http://userwww.sfsu.edu/~infoarts/li...Regulation.jpg

    Τα υπερφαγικά επεισόδια δεν γίνονται λόγω κακής ρύθμισης της γλυκόζης , έχουν πολλές αιτίες , κυρίως συναισθηματικές - όχι σωματικές. Επίσης πολύ συχνά (όχι πάντα) γίνονται μετά από περίοδο παρατεταμένης στέρησης τροφής . Όπως και να έχει η λύση δεν είναι ακριβώς ίδια σε κάθε άνθρωπο. Γι' αυτό είναι και τόσο δύσκολο για πολλούς ανθρώπους να τα ξεπεράσουν.
    Ανδρεα παροτι ανδρας εχεις πιασει το νοημα :thumbup:

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    γιατί καλέ οι άντρες δεν έχουν συναισθήματα? :P σε πειράζω κακό κορίτσι... μη με παρεξηγησεις κι εσυ δε θα το αντεξω!!!! :saint:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    οι ανδρες τρωνε οταν πεινανε συνηθως,
    κ οσο κι αν βιωνουν αντιστοιχες καταστασεις μεσα απο εμας, αδυνατουν να μας καταλαβουν.
    απλα ειναι παρατηρητες κ αν μας αγαπουν κ μας νοιαζονται προσπαθουν οσο μπορουνν να βοηθησουν,
    συνηθως ανεπιτυχως.
    σημερα ξυπνησα με απαισια διαθεση,
    χθες βραδυ ξυπνησα κ εφαγα λογω αγχους (εχουμε ενα δικαστηριο)
    και το πρωι δε με αφησε να μαγειρεψω,
    εχω ενα σπιτι χαλια, με εστειλε με το ζορι στο γυμναστηριο κ εκανε εκεινος τις δουλειες (ετσι ειπε για να δουμε)
    κ εφερε κ φαγητο απτη μαμα του.
    ε δε μπορουσε να μου κανει μεγαλυτερο δωρο, νιωθω τελεια παροτι εφαγα χθες 6 τοο πρωι.
    αν δε το εκανε αυτο θα εκλαιγα τη μοιρα μου κ ειμαι σιγουρη παλι θα κατεληγα στο φαγητο για παρηγορια σημερα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    συγνωμη για το οφτοπικ παιδια αλλα τελικα οτιδηποτε εχει σχεση με το γιατι τρωμε δε θα επρεπε να θεωρειται οφτοπικ.
    ισως αυτο να ειναι κ το θεμα,
    ΓΙΑΤΙ τρωμε, οχι τι τρωμε

    ΥΓ τι να παρεξηγησω ρια μου?
    :spin: ακους εκει στο κεφαλαιο 1 παλι :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •