Νέος και εγώ... υπέρβαρος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    18

    Νέος και εγώ... υπέρβαρος

    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος στο forum και θέλω να γράψω για το πρόβλημα που με απασχολεί. ʼν και νέος(23) είμαι γύρω στα 135 κιλά και 1.84 εκ. ύψος. Σε όλη μου τη ζωή ήμουν υπέρβαρος(αν εξαιρέσω κάποιες περιπτώσεις) και θα ήθελα να χάσω βάρος για τον εαυτό μου και μόνο. Έχω κάνει δίαιτες στο παρελθόν και συγκεκριμένα την περίοδο καλοκαίρι 2004(ήμουν 127 κιλά)-καλοκαίρι 2005(ήμουν 100 κιλά) όταν πήγαινα σε διαιτολόγο αλλά μετά σταμάτησα την προσπάθεια. Η τελευταία μου προσπάθεια έγινε τον Ιούλιο του 2008 όταν πήγα στην Αγία Όλγα και μου έδωσαν δίαιτα και μαζί το χάπι Acomplia........ Μέσα σε 1 μήνα και κάτι ήμουν ράκος ψυχολογικά καθώς αυτό το φαρμάκι μου προξένησε κατάθλιψη και κρίσεις πανικού. Τί να το κάνω που έχασα 15 κιλά ? Με διέλυσε... Ξεκίνησα θεραπεία με ψυχίατρο για να το αντιμετωπίσω. Δεν το έβαλα κάτω και όλα πήγαν καλά.
    Όμως σε αυτή τη φάση που είμαι τώρα θέλω να λύσω το πρόβλημά μου μία και καλή και να συνεχίσω τη ζωή μου χωρίς παραπάνω βάρος.
    Επειδή η λύση για μένα νομίζω ότι είναι κάποια επέμβαση θα ήθελα να με συμβουλέψετε για το τί πρέπει να κάνω.
    Έχω διαβάσει αρκετά για γιατρούς και τεχνικές και για το κόστος. Είμαι φοιτητής και είμαι έμμεσα ασφαλισμένος στο δημόσιο, λόγω της μητέρας μου οπότε θα ήθελα ,όποιος γνωρίζει να πεί κάτι και για αυτό τον παράγοντα.
    Αυτά από εμένα και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    18
    Παιδιά, όποιοι θέλετε πείτε κάτι ..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Γεια και καλως μας ηρθες..Το BMI σου ειναι περιπου 39,8 αν δεν κανω λαθος.Δεν ξερω τι ειδους επεμβαση θα προτεινε καποιος γιατρος ουτε τι σκεφτεσαι εσυ.Προσωπικα δεν εχω εμπειρια απο χειρουργειο,καποια παιδια εδω εχουν κανει ομως.Νομιζω οτι καλυπτεται καποιο μερος των χρηματων.Τωρα ποσο θα σε γελασω.Για το ΙΚΑ ξερω οτι περνας απο επιτροπη,για δημοσιο δεν εχω ιδεα...Εισαι σιγουρος οτι θες να πας κατευθειαν εκει και να μην προσπαθησεις λιγο με διατροφη?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    18
    Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα και για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι παίζει να είμαι πιο πολλά κιλά καθώς έχω μήνες να ζυγιστώ. Για επέμβαση σκεφτόμουν την Sleeve και σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας γιατί δεν μπορώ να ξαναπροσπαθήσω διατροφή. Θέλω όμως μια σχετική καθοδήγηση. Προσωπικά σκεφτόμουν το Ιπποκράτειο αλλά πλέον δεν θέλω να παίξω με την υγεία μου και να πάρω βιαστική απόφαση.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Πολλες πληροφοριες για γιατρους κτλ θα βρεις στο obesity forum up..Για μπες και δες τι λενε τα παιδια εκει αμα εχεις διαθεση(Διαβασε τα post γιατι κοσμο δε θα βρεις)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καλωσόρισες κι από μένα,
    πράγματι, πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά προτού προχωρήσεις σε χειρουργείο. Όταν έψαχνα για μένα στα 90 μου κιλά, αρχικά διάλεξα κλινική. Λάθος! Έπεσα σε ένα γιατρό που ειδικευόταν στο μανίκι και επέμενε τόσο πάρα πολύ, έγινε τόσο φορτικός, μου φάνηκε τόσο έμπορος, που έφυγα τρέχοντας. Λάβε υπόψη σου πως είμαι εκ φύσεως φοβητσιάρα και ήθελα μόνο δακτύλιο, ως τη λιγότερο επεμβατική μέθοδο. Και κάτι άλλο. Ο γιατρός εκείνος δεν με ρώτησε τίποτα για τον τρόπο ζωής μου και τις διατροφικές μου συνήθειες. Μου είπε μόνο, α, ενενήντα κιλά, μανίκι και μετά μιλούσε για το κόστος. Αμφιβάλλω αν ήξερε την ηλικία και το όνομά μου. Ούτε καν με ζύγισε. Βασίστηκε σε ότι του είπα εγώ.
    Μετά από αυτό άρχισα να ψάχνω μεταξύ των γνωστών μου. Και βρήκα το άτομο που έχασε 60 ολόκληρα κιλά. Τα υπόλοιπα έγιναν από μόνα τους. Έκανα δακτύλιο στο γιατρό της επιλογής μου στα 99 πλέον κιλά και πήγαν όλα περίφημα. Γι' αυτό σου προτείνω να το ψάξεις και εδώ βέβαια, αλλά και στο περιβάλλον σου. Πώς θα γίνει αυτό? Ο κόσμος δεν είναι τόσο διακριτικός, όταν έχει μπροστά του κάποιον με θέμα βάρους. Μόλις αρχίσει κάποιος να σου μιλάει για τα κιλά σου, μην τον αποπάρεις αμέσως, άκουσε τι έχει να σου πει με προσοχή. Μπορεί έτσι να πάρεις τις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν. Αν πάλι ακούσεις μόνο καφρίλες και αμπλελοφιλοσοφίες, ξέρεις εσύ...

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    18
    Έχεις δίκιο σε αυτό που λές και σκέφτομαι να περάσω από από αρκετούς γιατρούς σε δημόσια νοσοκομεία πρίν καταλήξω σε μια τόσο σημαντική απόφαση.

Similar Threads

  1. ΝΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-10-2016, 21:01
  2. Νεος στην παρέα σας...
    By Agis Angeleye in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 15-06-2014, 00:35
  3. ΝΕΑ ΖΩΗ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΣΤΑ 26...
    By stefanos14587 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 28-07-2013, 21:33
  4. Ο νεος μου αρωτας
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 22-11-2009, 21:42
  5. o νέος μου έρωτας
    By liberchild in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-09-2007, 04:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •