γεια σε ολους και ολες!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2

    γεια σε ολους και ολες!

    Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτο το site, γιατι παραγματικά εχω φτασει σε οριακα σημεια. Ειμαι 20 χρονών με υψος 1,65 και 61 κιλά. παλιότερα ειχα και 3-4 παραπάνω. Το πρόβλημα είναι πως αισθάνομαι πως η ποιότητα στη ζωή μου εξαρτάται από το χάσιμο αυτών των κιλών. Έτσι, οι μέρες περνούν κι εγώ αισθάνομαι ο πιο αποκρουστικός και αηδιαστικός άνθρωπος στον κόσμο. Αισθάνομαι τόση αηδία γιατια τον εαυτό μου, που τελικά δεν ξέρω με τι ειμαι πιο κουρασμένη: με τα κιλά ή την εικόνα που έχω για τον εαυτό μου.
    Παρακαλώ, αν υπαρχει κανεις που να ξέρει τι μπορώ να κάνω για να ανακάμψω -και στα κιλά και στη διάθεση, ας με συμβουλεύσει.. Το έχω στ αλήθεια μεγάλη ανάγκη..,
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλώς ήρθες Lee!


    Καταρχήν, πόσα κιλά θα ήθελες να χάσεις? Δεν πρέπει να χρειάζεται να χάσεις και πολλά. Έχεις δοκιμάσει να δεις διαιτολόγο? Είσαι πολύ μικρή και λογικά ο μεταβολισμός σου θα δουλεύει ρολόι. Μέσα σε 1 μήνα χαλαρά θα μπορούσες να χάσεις 4-5 κιλά. Μην μπεις όμως στη διαδικασία του να δοκιμάζεις διάφορες δίαιτες κάνοντας πειραματισμούς. Ξεκίνα κάτι σταθερό και ισορροπημένο και τήρησέ το μέχρι τέλους. Διαφορετικά, θα απογοητευτείς και θα πέσεις στο τριπάκι την απώλειας και επαναπρόσληψης βάρους.
    Δυστυχώς, η εικόνα που έχουμε εμείς για τους εαυτούς μας συνήθως μας αδικεί οπότε προσπάθησε να εστιάζεις στα θετικά σου στοιχεία. Οι περισσότεροι από εμάς εδώ, φτάσαμε εδώ που φτάσαμε λόγω της διαστρεβλωμένης εικόνας που έχουμε για τον εαυτό μας...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2

    γεια σου dolpgin

    Η αλήθεια είναι πως θέλω να χάσω γύρω στα 9 κιλά, αλλά και με 5 θα είμαι ευχαριστημένη (μάλλον). Είχα δει διαιτολόγο και μάλιστα μέχρι το πάσχα είχα πάει στα 55 κιλά. Μετά όμως άρχισαν πάλι τα βουλιμικά επεισόδια και από τότε δεν μπορώ να επανέλθω. Εδω και 2-3 μήνες ή που θα σκοτώνομαι στο φαγητό ή που θα σκοτώνομαι στη νηστεία... Κοντεύω να τρελαθώ... Δεν υπάρχει κατι για να αποφεύγονται τα επεισόδια? Σκέφτηκα μήπως επισκεπτόμουν κάποιον ειδικό...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ο διαιτολόγος σου είχε δώσει συντήρηση? Η δίαιτα ήταν πολύ αυστηρή?
    Σαφώς και να επισκεφθείς ειδικό αλλά δες πρώτα τι σε οδήγησε σα βουλιμικά. Κάνεις και εμετούς μετά τα βουλιμικά?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    πρέπει να πας σε ειδικό,σου χρειαζεται ισορροπημενη διατροφη,οι αυστηρες διαιτες δεν κάνουν τπτ,ο οργανισμός σου διαμαρτύρεται μετά και παίρνεις τα διπλάσια κιλά.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lee
    Εδω και 2-3 μήνες ή που θα σκοτώνομαι στο φαγητό ή που θα σκοτώνομαι στη νηστεία... Κοντεύω να τρελαθώ... Δεν υπάρχει κατι για να αποφεύγονται τα επεισόδια? Σκέφτηκα μήπως επισκεπτόμουν κάποιον ειδικό...
    Ειδικο εννοεις καποιον να σε βοηθησει ψυχολογικα?
    Αν μπορεις και θελεις να πας γιατι να μην πας?
    Ισως ανακαλυψεις πραγματα που δεν μπορεις ουτε καν να φανταστεις τωρα.
    Πρωτα ανακαλυπτεις την αιτια που σε οδηγει στα βουλιμικα επεισοδια και μετα την αντιμετωπιζεις.

    Και μην ντρεπεσαι καθολου!
    ΑΥτοι που εχουν αλλες ασθενειες και πανε σε γιατρους γιατι δεν ντρεπονται δηλαδη???

    Εγω ξεκινησα συνεδριες με ψυχολογο πριν κανενα 3μηνο. Αργησα πααααααααααααρα πολυ.
    Οχι γιατι ντρεπομουν η ειχα ταμπου, οικονομικο ηταν το θεμα.

    Παλιοτερα, στην εφηβεια μου, ΜΑΚΑΡΙ να ειχε βρεθει καποιος να με οδηγησει σε ψυχολογο η ψυχοθεραπευτη.
    Αλλα βλεπεις, Ελλαδα, και μαλιστα επαρχια,...
    ταμπου μεγαλο να εισαι υπερευαισθητος αντι αναισθητος :sniff:

    Καλη επιτυχια κοριτσι!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •