Καινούριο Μέλος με αποριες...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159

    Καινούριο Μέλος με αποριες...

    Καλημέρα σε όλους


    ειμαι καινούριο μέλος και είπα σήμερα να κανω το πρώτο μου post.

    Ο λόγος που εψαξα και βρήκα αυτο το site είναι πως μεσα στον τελευταίο χρόνο πήρα 20 kg :sniff:

    Πάντα είχα πρόβλημα με τα κιλά μου αλλα η αληθεια ειναι πως ήμουν γενικα σταθερή στα 60-64 kg max τα προηγούμενα χρόνια. ( να πω πως έχω ύψος 1.58 και τώρα βρήσκομαι στον τραγικό αριθμό των 72 kg ).

    Πέρσυ το καλοκαίρι έκανα μια τεράστια προσπαθεια και εχασα 11 -12 πολύ δύσκολα κιλά και είδα μετά απο πολλά χρονια τα 52 κιλά!!:smilegrin: Ημουν πολυ ευτυχισμένη αλήθεια!! Και μετα ήρθαν οι μέλισσες....δηλαδή ο έρωτας... με τον καλό μου για έναν χρόνο δεν αφήσαμε ταβέρνα για ταβέρνα! το αποτέλεσμα ?

    20 κιλά σε έναν χρόνο...:sniff: Η αλήθεια είναι οτι έχω φρικάρει λιγάκι, ενώ μου έχει κοπεί σχεδόν η διαθεση για οτιδήποτε....

    Πιστεύω πως αν το αφήσω λίγο ακομα η κατάσταση, που τώρα είναι στα όρια, απλα θα ξεφύγει... και γιαυτό γράφω και σε αυτό το forum..

    Αποφάσισα λοιπον μετα απο τοσα χρόνια μήπως και επισκεφτώ κάποιον διαιτολογο της περιοχής μου. Πρώτα απ'ολα όμως θελω να κανω καποιες ερωτησεις και αν γνωρίζετε μου απαντάτε

    1) Είναι σκόπιμο να πάω σε έναν διαιτολόγο η κάνοντας μια προσεχτική διατροφή με συνδιασμό γυμναστικής αρκει?

    2) επειδή είμαι φοιτήτρια και δεν υπάρχει η οικονομική ικανότητα πόσο περίπου στοιχίζει μια επισκεψη σε διαιτολόγο?
    υπάρχει περίπτωση κάποιες επισκέψεις να τις καλύπτει το βιβλιάριο υγειας?

    3) πόσο συχνές θα πρέπει να είναι οι επισκέψεις για να δώ κάποιο αποτέλεσμα και τέλος

    4) τα αποτελεσματα σε πόσο χρονικό διαστημα θα τα δώ αλλα και για πόσο θα τα διατηρήσω??

    Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγάλο μου post , ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

    Καλή συνέχεια στις προσπάθειες όλων:smirk:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καταρχήν, καλωσόρισες και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!
    Στις ερωτήσεις σου τώρα:
    1) Σε πολλούς ο διαιτολόγος λειτουργεί σα "μπαμπούλας". Αν έχεις πείσμα και αντοχές μόνη σου, τότε δε χρειάζεται να πας. Αν όμως θέλεις να ελέγχεσαι, αν ντρέπεσαι στην ιδέα να μη χάσεις βάρος και να σε μαλώσουν, να πας,
    2) Ανάλογα με το πού ζεις, ανάλογα και με το διαιτολόγο. Από 30 έως 60 ευρώ η επίσκεψη. Δε νομίζω πως καλύπτεται,
    3) Οι επισκέψεις γίνονται μία φορά την εβδομάδα,
    4) Αυτό θα εξαρτηθεί από σένα.
    Και πάλι καλή σου επιτυχία, ό,τι και αν αποφασίσεις!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    καλήσπέρα κούκλα και καλώς μας ήρθες ..
    καλώς η κακώς δεν ξέρω αλλά συνεχίζω...

    για 20 κιλά θα χρειαστείς κάπου στους 4 μήνες και ίσως κάτι παραπάνω η κάτι παρακάτω!!
    αν χάνεις κανονικά δλδ.4-5 κιλά το μήνα...

    πολλά πολλά δεν ξέρω και σου λέω αυτά που έχω ακούσει απο διατολόγους και πράγματα απο την προσωπική μου εμπειρία..
    αν έχεις εγκράτια μπορείς να μην πας σε διαιτολόγο έξω και να κάνεις την προσπάθεια μόνη σου ..
    επειδή είμαστε στο ίδιο ύψος 1,58 και εγώ θα μπορούσα να σου δώσω κάποιε διαίτες μου ..απο διαιτολόγο ..αλλά είχα λιγότερα κιλά και να χάσω....

    αν μπορέσεις μόνη σου δηλ.τρως τα πάντα οπότε το διαιτολόγιο σου κάθεται καλά αλλιώς θες μια πιο εξειδικευμένη διατροφή, αν δεν έχεις προβλήματα υγίας η και αλλεργίες σε φαγητά και τελευταίο τα ωράρια σου πότε θα τρως και οι συνήθιες σου ...
    π.χ ξέρω άνθρωπου που κάνει δίαιτα απο διατολόγο αλλά της έχει πει 2 καφέδες την ημέρα πολύ γλυκούς με γάλα κανονικό και τέλος ...
    οπότε αυτό είναι στο διατολόγιο του!!!

    νομίζω αν είσαι αθήνα ότι στον ερυθρό σταυρό ίσως και αλλού οτι έχει διατολόγο!!

    τότε που έιχες χασει και ήσουν στα 52 τι δίαιτα είχες κάνει .????
    ιδιαιτερότηατ που μόνο ο διατολόγος θα μπορούσε να φτιάξει ένα κανονικό διαιτολόγιο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    λέω να παω σε διαιτολόγο μια φορά να μπω λιγάκι σε τάξη , γιατι μπορεί να μου πει πως τροφές που εγω νομίζω πως με βοηθουν να αδυνατήσω τελικά δεν μου κανουν καλό.

    Οταν έφτασα τα 52 δεν εκανα καποια διατροφη αλλα τα εχασα με γυμναστικη...Πολύ γυμναστική όμως 2 ώρες το λιγότερο κάθε μέρα. Τα κιλά όπως είδα χάνονται αν το βάλεις στόχο, αυτό που είναι πιο δυσκολο όμως είναι η διατήρησή τους...

    Εγω διστυχως δεν μπορεσα να τα διατηρήσω , γι'αυτο λέω να αρχίσω σε διαιτολόγο.


    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις :roll:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλως ήρθες!
    περιεγραψες πάνω κάτω οτι παθαίνουμε οι περισσότεροι!εμενα οταν λείπει το αγορι μου χανω κανονικά κ σωστά κ με το που βρεθούμε ολο να βγαίνουμε θέλει.παντως πιστεύω οτι αν θες πηγαινε μια φορα να δεις τι θα σου πει,να σου κανει κ λιπομέτρηση αλλα αν το χεις πάρει απόφαση θα τα καταφέρεις κ μόνη σου.αν αρχίσεις δυναμικά τον πρώτο μήνα χαλαρά θα εισαι 4-5 κιλάκια μέιον και θα δεις οτι αυτο θα σου δώσει μια ώθηση!καλη αρχή λοιπον!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Εμένα μου συμβαίνει το αντίθετο. Όταν είμαι μόνη μου χλαπακιάζω για να περάσει η ώρα, ενώ όταν ερωτεύομαι δεν σκέφτομαι καθόλου το φαί :grin:

    Πάντως από ότι ξέρω υπάρχουν και διαιτολόγοι σε δήμους πια. Μια φίλη μου πήγε σε έναν στο δήμο νίκαιας και έχασε κανονικά τα κιλά της. Δωρεάν εννοείται

  7. #7
    Καλώς ήρθες.Η φυσιολογική απώλεια κιλών που συνιστάται είναι 4-8 κιλά τον μήνα.
    Λίγη γυμναστική θα ήταν καλή.Βέβαια όλα ξεκινάνε από την διατροφή και πάνω από όλα από το καλό πρωινό!
    Έτσι ελέγχει κανείς την όρεξη,δεν πεινάει,δεν στερείται και γλυτώνει από όλες τις κενές θερμίδες.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    Originally posted by vanvan Και μετα ήρθαν οι μέλισσες....δηλαδή ο έρωτας... με τον καλό μου για έναν χρόνο δεν αφήσαμε ταβέρνα για ταβέρνα! το αποτέλεσμα ?

    20 κιλά σε έναν χρόνο...:sniff: Η αλήθεια είναι οτι έχω φρικάρει λιγάκι, ενώ μου έχει κοπεί σχεδόν η διαθεση για οτιδήποτε....

    Πιστεύω πως αν το αφήσω λίγο ακομα η κατάσταση, που τώρα είναι στα όρια, απλα θα ξεφύγει... και γιαυτό γράφω και σε αυτό το forum..

    Αποφάσισα λοιπον μετα απο τοσα χρόνια μήπως και επισκεφτώ κάποιον διαιτολογο της περιοχής μου. Πρώτα απ'ολα όμως θελω να κανω καποιες ερωτησεις και αν γνωρίζετε μου απαντάτε

    1) Είναι σκόπιμο να πάω σε έναν διαιτολόγο η κάνοντας μια προσεχτική διατροφή με συνδιασμό γυμναστικής αρκει?

    2) επειδή είμαι φοιτήτρια και δεν υπάρχει η οικονομική ικανότητα πόσο περίπου στοιχίζει μια επισκεψη σε διαιτολόγο?
    υπάρχει περίπτωση κάποιες επισκέψεις να τις καλύπτει το βιβλιάριο υγειας?

    3) πόσο συχνές θα πρέπει να είναι οι επισκέψεις για να δώ κάποιο αποτέλεσμα και τέλος

    4) τα αποτελεσματα σε πόσο χρονικό διαστημα θα τα δώ αλλα και για πόσο θα τα διατηρήσω??

    Συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγάλο μου post , ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

    Καλή συνέχεια στις προσπάθειες όλων:smirk:
    ιδια φαση ακριβως,
    γνωρισα τον τωρινο ανδρα μου στα 80+ κιλα
    αρχισαμε να βγαινουμε διαρκως ωστε να τον βλεπω (εξω)
    κ λογικο ηταν καποια στιγμη να βαριεσαι ολο καφεδες ποτα κ να αρχισεις να γυρνας τα εστιατορια,
    σκεψου οτι ο δικος μου λατρευει το εξω φαγητο (γιατι τρωει ο,τι θελει δηλαδη μπριζολες) κ οχι το σπιτικο φαγητο που τον κυνηγα η μαμα του,
    ετσι μετα απο 2-3 χρονια ειχα ανεβασει το βαρος μου στα 90 παρα,
    απλα κ μονο τρωγοντας ΚΑΙ βραδυ.
    επειτα εκοψα κ το τσιγαρο, βγαιναμε εξω σε ταβερνακια κ ετρωγα ο,τι ηθελα "ε αφου δεν καπνιζω ας φαω" κ εξφεδονιστηκα στα 105-106...
    αυτα στα λεω για να δεις οτι δεν εισαι μονη κ οτι φυσικα κ προλαβαινεις να σταματησεις την ανοδικη αυτη πορεια.

    παμε στις λυσεις τωρα,
    πας σε διαιτολογο των 20 ευρω (ωραιοτατοι ειναι κ πολυ καλυτεροι απο τους 50+ που σου βαζουν το ιδιο διαιτολογιο με αλλους 50 λες κ εισαι ζωο χωρις προτιμησεις)

    συνηθως αυτοι ειναι νεοι οποτε εχουν ζηλο κ ορεξη να σε βοηθησουν

    λες την πασα αληθεια για τη ζωη σου κ σου φτιαχνει τα μενου πανω σε αυτη,
    πχ εγω ξερω αν παω σε ουζερι μπορω να φαω ταδε
    αν παω σε ψησταρια ταδε,
    αν παω βραδυ, μεσημερι, ξημερωματα αλλαζει το μενου.

    ετσι σιγα σιγα αρχισα να βγαινω με τον καλο μου σε μαγαζια χωρις ομως να παχαινω.
    αρχισα κ γυμναστικη (πολυ βασικος παραγοντας, καθοριστικος θα ελεγα)
    που δεν ειχα ξαναγυμναστει ποτε μου,
    κ παρολαυτα η ζυγαρια στασιμη στα 99...

    τοτε αρχισ ανα κοβω κατιτις απο τη διατροφη μου,
    γινομουν πιο σφιχτη με το προγραμα του διαιτολογου,
    δεν "εκλεβα"
    μειωνοντας το φαγητο αρχισαν να πεφτουν τα κιλα χωρις πεινα.
    οταν βαρεθηκα εκανα γρηγορες διαιτες με αποτελεσμα 0.
    ετσι βρεθηκα καπου στα 90 κιλα χωρις κοπο,
    παντα εχοντας στο μυαλο τον διαιτολογο μου κ παλια ή νεα διαιτολογια,
    κ με βασικη αρχη οτι κι αν φαω παραπανω δεν χαλασα τιποτε κ συνεχιζω κανονικα.
    ακομα κ καθε μερα να τη "χαλουσα" συνεχιζα κανονικα,
    ετσι βρεθηκα 80 κιλα. 83 στη δικη του ζυγαρια.
    εκει παντρευτηκα κ αρχισε νεο παραμυθι.
    αυτη τη φορα εφιαλτης :P
    γιαυτο φροντισε να φτιαξεις τις διατροφικες σου συνηθειες τωραπου δεν μενεις με τον φιλο σου.
    μετα θαναι διπλος αγωνας...

    ο δικος σου αγωνας με το φαγητο ισω ςνα μη τελειωσει ποτε,
    μπορεις ομως να κανεις τον δρομο πολυ πιο ομαλο απο τωρα,
    πηγαινε σε διαιτολογο να μαθεις να τρως κ να σε αντιμετωπιζεις διατροφικα...
    χαλαρη γυμναστικη καθημερινα κ οα θα γινουν τωρα ή αργοτερα,
    χωρις απογοητευση κ υστεριες !

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    +1000000000000000000000000

    άκου τον παλιό το έχει ψάξει το θέμα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    loipon , piga se diaitologo ths perioxis mou( thanks zwhtsa ) , me metrise ,vgalame ena diaitologio kai edw kai 2 meres apo tote pou gurisa aptis diakopes mou arxisa na to akolouthw.
    se 106 meres ( 3,5 -4 mines! dhl. o neos xronos tha me vrei ananewmeni!!!! :P) ,

    prosexontas panta kai menontas pisth sto diaitologio, tha exw ftasei sto epithimito varos



    sigoura einai polu nwris alla auto pou mporw na pw einai pws o organismos hdh antapokrinetai kalutera.Mporei kapoies stigmes na me pianoun oi peines alla to paleuw kai den tha to afisw na me parei apo katw..

    to fagito einai apolausi alla re paidia, emena ton teleutaio kairo egine efialths ...kai skeftomai pws egine to swma mou mesa se ena xrono apthn lemargia mou kai mono kai lew aksizei gia mia wra apolausis na pername toso psuxologiki-swmatiki kourasi meta?

    euxaristw to forum giati eksaitias sas pira thn apofasi na paw se diaitologo. elpizw na vrw kai mesa apo edw pragmata pou tha mou dwsoun dinami na sunexisw thn prospatheia mou.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •