ΒΑΡΕΘΗΚΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4

    ΒΑΡΕΘΗΚΑ....ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ

    Καλημέρα !!!!! Είμαι μόλις 21 και νιώθω δυστυχώς ότι όλη μου η ζωή περιστρέφεται γύρω από το φαγητό.......Από μικρό παιδί είχα θέμα με το φαγητό......όλα τα παιδάκια θυμάμαι ηταν 30 κιλά κ γω ήμουν 40+++. Ημουν χοντρή από μικρή.....μέχρι που έφτασα στα 15 μου να ζυγίζω 127 κιλά.....Τότε μια συμμαθητριά μ ξεκινησε διατροφή, ζήλεψα εγώ κ ετσι πήρα τη μεγάλη απόφαση.....Και τα καταφερα σας πλήροφορω!!!! Εχασε 53 κιλά μεσα σε 2,5 χρονια περιπου,μονο με διατροφη και καθόλου ασκηση γτ δν ειχα χρονο λογω μαθηματων.....Αυτος ηταν κ ο λογος που ειχα παχυνει αλλωστε.....διαβαζα και ετρωγα....Δν εκανα τπτ αλλο.
    Ομως αδυνατισα και εγινα ενα φυσιολογικο παιδι......μπορουσα να τρεξω,δν κουραζομουν και ενιωθα οτι με αποδεχονται κ οι αλλοι,που μεχρι προ τινος με κοιτουσαν με μισό ματι και με ειχαν κανει περα.......Περασα κ στη σχολη της επιλογης μ!!!! Ομως απο κει και περα αρχιζει ο γογοθας μ........Αρχισα να παιρνω βάρος,στην αρχη δν πανικοβληθηκα....Ειπα σιγα τα πηρα,θα τα χασω.....Αλλωστε εχω χασει τοοοσα κιλα,5 κιλακια δν θα μπορεσω να χασω.....κι όμως μπορει να τα εχασα αλλα ξανα πήρα και μαλιστα τα διπλα.....Ειχα δοκιμασει τα πάντα....Χημικες διαιτες για γρηγορα αποτελεσματα, διατροφη κανονικα,κτ αδυνατιστικους καφεδες και κρεμες....επισκεψεις σε ινστιτουτα αδυνατισματος.....Αλλα τπτ.....Καταφερνα να ειμαι εγκρατης για 7-10 μερες και μετα επεφτα με τα μουτρα στο φαγητο.....Ετρωγα οτι εβρισκα μπροστα μ.....Ακομη κ ληγμενα να φανταστειται....Ανακατευα γλυκα-αλμυρα-και ξανα γλυκα......Δινοντας παντα στον ευατο μ την ψευτικη υποσχεση οτι ειναι η τελευται φορα.....φαε τωρα οτι θελεις και απο αυριο διαιτα.....Αυτο το απο αυριο με εφαγε......Η ψυχολογια μ ηταν χαλια....Επισκεφτηκα 1 ψυχολογο....Με βοηθησε κ χαρη σ αυτον εβγαλα το φαγητο απο το μυαλο μ....Δν με απασχολουσαν τοσο εντονα πλεον τα περιττα μ κιλα....Οχι οτι ενιωθα απολυτα κλ βεβαια.....
    Σημερα επεσα κ παλι με τα μουτρα στο φαγητο......μετα απο 9 μερες "τυπικοτητας" Δν αντεχω αλλο πραγματικα!!!! Εχω βαλει 15 κιλα και νιωθα απαισια.....Εχω κλειστει στο σπιτι...Ντρεπομαι να βγω εξω....
    Ειπα λοιπον οτι απο αυριο θα ειμαι εγκρατης......θα ξαναβρω τον παλιο καλο μ ευατο!!!! Δν μπορει,δν γινεται να χαθηκε.....Θα τα καταφερω και θα αρκεστω στο 1 εβδομαδιαιο γλυκο.....Ελπιζω οτι με περπατημα και συστηματικη εγκρατεια στο φαγητο θα τα καταφερω αυτη τη φορα.......( ειναι κ η μαμα μ που ξεχασα να σας αναφερω οτι ισως να εχει κ αυτη εν μερει μεριδιο ευθηνης για την καταντια μ......αφου αλλωτε με στηριζει ψυχολογικα,αλλοτε με ταπεινωνει λεγοντας μ <<κοιτα πως εγινες ετσι,που θα φτασεις σκεψου τι κανεισ κ.τ.λ >> και ολο αυτο γτ δν ξερει πως να με βοηθησει.....αφου της ελεγα οτι πασχω απο βουλημια,οτι αυτο που εχω ειναι αρρωστια και το αρνιοταν.Ελεγε δν θελεις να αδυνατισεις.....αν ηθελες θα το εκανες....)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλη αρχή,ελπίζω να πετύχεις τον στόχο σου.μην ξεχνάς οτι όλα χρειάζονται υπομονη.προσπάθησε το μερα με τη μέρα,σιγα σιγα,ακόμα κ αν κάποια μέρα ξεφύγεις,συνεχισε την επομενη κανονικά τη διατροφή σου.αληθεια,ακολουθεις τώρα διατροφή απο διαιτολογο?το βασικό ειναι να τρωμε ανα τακτα διαστήματα και να μην στερούμαστε γιατί τοτε δεν πεφτουμε με τα μουτρα σε οσα στερούμαστε.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    Σ' ευχαριστω πολυ για τη στηριξη σ!!!!!! Οχι δν παω πλεον σε διαιτολογο....γτ εχω μαθει πλεον απ εξω τι πρεπει κ τι δν πρεπει να τρωω...συνδυασμους τροφων κ.τλ.....με τοοοσα χρονια διαιτα!!!! Και πάλι σ'ευχαριστω!!! :grin:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλη δυναμη και μην απογοητευεσαι,να σκεφτεσαι οτι καλυτερα να χανεις αργά παρα να μην χανεις καθολου.η αρχή ειναι δύσκολη!κ εξαλλου ολοι εδω μια παρεα ειμαστε που βοηθαμε!φιλάκια!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    184
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!
    ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΟΛΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΜΑΣΤΕ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ. ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΑ ΚΟΜΠΛΕΞΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ. ΣΠΟΥΔΕΣ, ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΡΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑ. ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΩΝ ΚΙΛΩΝ. ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΩ. ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΥΡΩ ΜΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    ΕΙΣΑΙ ΝΕΑ. ΖΗΣΕ ΑΝΕΜΕΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΟΥ. ΒΑΛΕ ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΗ ΖΩΗ. ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΓΥΡΩ ΜΑΣ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ (ΑΡΡΩΣΤΕΙΕΣ, ΑΝΕΡΓΙΑ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ) ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ. ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΧΑΣΩ (ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ) 17 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΒΟΥΝΟ. ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ. Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΖΕΡΗ ΓΙΑ ΛΙΓΑ (ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ) ΚΙΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
    ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ. ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ. ΕΓΩ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΟΥ. ΜΕ ΕΧΤΡΑ LARGE ΡΟΥΧΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ.

  6. #6
    καλη δυναμη να ξερεις οτι θα το πετυχεις αργα αργα και μονο οταν σταματησεις να στενοχωριεσαι γι αυτο.
    :)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    Raniadito s'eyxaristw poly!!!! Sigoura exeis dikio.....Den einai megalo to "provlima" poy exoyme.....yparxoyn poly pio sovara pragmata apo ayto.....!!!!! Eyxomai k se sena kalo kouragio,gt oso na nai oi peirasmoi stis diakopes tha einai arketoi!!!!! Alla me thelish ooola ginontai,gt eimaste dynates!!!!!Na peraseis teleia s eyxomai!!!! ;-) ;-)

    H shmerinh m mera htan mia xara.....phga k gia perpatima na fanatasteite....


    Eyxaristw xrussa m gia th sybarastash!!!!! :) :):bouncy:

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    34
    Kalhspera ki apo mena..

    aggela_pa kalws irthes ki elpizw na se voithiseito forum. Ki egw prosfata to anakalupsa kai me exei voithisei arketa mporw na pw. Diavazontas tis toses periptwseis anthrwpwn me voulimika, epatha ena prwto sok!

    Nomiza oti hmoun mono egw pou ta ekana ayta kai aisthanomoun polu xalia. Giati den thewrousa ton eauto mou fusiologiko. Twra omws kserw oti einai ki alloi polloi sthn idia moira kai apla eimai arrwstoi.

    Epomenws, xreiazomaste anarrwsh kai malista amesa. H periptwsh mas den einai eukolh, gi auto xreiazetai polu proswpikh prospatheia. Apla, to thema einai na to apodekteis oti eisai arrwsth kai na kaneis prospatheies na ksefugeis. An xreiastei, zhthse th voitheia apo giatro, auth einai h gnwmh mou... Tote, isws kai h mhtera sou suneidhtopoihsei pragmatika to provlima kai sthriksei akomh perissotero kai pio apotelesmatika. Alla to shmantkotero einai na to valeis esu mesa sto mualo sou.

    Apo th mera pou anakalupsa auto to forum (prin 2 evdomades), parakolouthousa tis suzhthseis. Eilikrina ou eixe kanei tromerh entupwsh to posoi anthrwpoi einai sthn idia katastash me mena h' kai akomh xeirotera. Se plhroforw oti panikovlithika kai skeftika oti den tha ithela na ftasw se auto to shmeio. Apo ekeinh th mera den exw kanei voulimiko epeisodio, prospathw na kanw taktika kai mikra geumata kai na krataw hmerologio me to ti trww kathe mera.
    Sigoura kapoies meres, exw ksefugei ligo parapanw, alla den to metaniwnw giati to thewrw fusiologiko. Den exw paxunei alla kai oute exw adunatisei. San 1o vima thewrw oti einai kalutero na mhn koitaksw ta kila, alla thn anarrwsh.

    Exw mia amartia. Epesa mia fora se voulimiko, ki auto giati eixan erthei ta anipsakia mou sto spiti me kilo pagwto, pastes, diafora koulourakia kai sokolates kai efugan me sxedon ola aggixta kai sth mesh tou trapeziou. Ekei den mporesa na antistathw. Omws sunexisa kanonika tis epomenes meres kai apla thewrhsa oti auto to gegonos den uphrkse pote. Giati exw ksefugei apo polles voulimikes taseis auto to diasthma. To kserw oti en eimai etoimh akomh kai den exw th dunamh na elegxw ton eauto mou apoluta giati einai polu nwris. Alla pragmatika thelw na ksefugw apo auth thn katastash kai tha prospathw...

    Isws sas kourasa ligo perissotero, alla ithela na ta pw se kapoion alla kai na ta akousete ki eseis san sumparastash...

    Ap'olous edw pairnw dunamh kai kouragio, giati kserw oti oloi eimaste omoiopatheis kai mporoume na katalavainomaste..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!
    μην κλεινεσαι μεσα! βγες εξω εξω εξω!!! ζησε τη ζωη σου. ξεχνα τους 4 τοιχους την τηλεοραση και το ιντερνετ! βγες και αρπαξε τη ζωη.
    καλη διαθεση να υπαρχει και απο κει και περα θα εχεις την ορεξη να ακολουθεις και υγιεινο τροπο διατροφης!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    Το θέμα δεν είναι πόσες φορες θα πέσεις αλλα πόσες φορές θα ξανασηκωθείς!! Εγω για πρώτη φορά μετά απο έναν χρόνο σταμάτησα τον ευατό μου απο ένα βουλιμικό περιστατικό :):)

    Χθές μπορεί να πέθαινα για να φάω παραπάνω λιχουδιές και ευτυχώς , παρόλο που έκανα μια μικρή παρασπονδία, βρήκα την δύναμη να σταματήσω να κοιτάω το λαχταριστό ραβανί με παγωτο και να πω STOP!! Τέλος , δεν θα κάνω πισωγύρισμα!!

    Σήμερα νιώθω καλύτερα και ελπίζω να ξαναντισταθώ στους πειρασμούς που θα έλθουν στο μέλλον :):)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    βαρεθηκα κ γω,
    με βαρεθηκα,
    γιθαυτο αυριο πρωι δε θα μαγειρεψω που εχω ρεπο
    θα παω γυμναστηριο
    κ ας μεινουμε νηστικοι
    λες κ που φροντιζω για το τι θα φαμε τρεφομαι σωστα?
    οταν θελω να φαω βλακειες θα τις φαω, οταν δεν θελω να γυμναστω δε θα το κανω,
    οταν νιωθω χαλια με τα κιλα μου αυτο θαναι ειτε ειμαι 80 ειτε 90 ειτε 100 κιλα.
    καιρος να ξεβαρεθουμε τους εαυτους μας, να τους αγαπησουμε ξανα,
    μονο αγαπη χρειαζονται,
    παρατριχα παλι αποψε να πεσω στην παγιδα να με παρατησω,
    οχι θα κανω κι αλλα πραγματα για μενα,
    καποια στιγμη θα με ανταμοιψει το αποτελεσμα νομιζω!
    κινηση ασκηση προσπαθεια για περιορισμοθερμιδων

    πεφτεις σηκωνεσαι που λεει κ ο βαν βαν!
    ανθρωποι ειμαστε,
    τακουνια φοραμε ε πεσαμε βρε αδελφε.
    τωρα το αθλητικο κ τρεξιμο!
    καποτε δε θα πεφτουμε τοσο συχνα κ ολα θαναι πιο καλα!
    φιλακια πολλα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    Paidia oloi sas exete apolyto dikio......prepei na agapisoume ts eyaytous mas kai na vgaloume to "provlima" ayto ap to myalo mas......Edw kai 10 meres peripou epapsa na to skeftomai toooso entona kai ontws eimai poly kltera.....kanw k podilato opote exw xrono kai dn eixa voulimiko epeisodio xana,an k ypirxan meres poy tyxaine na parw kapoies parapanw thermides.....alla synexiza kai synexizw kanonika!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Den prepei na to vazoume katw....ayto einai to kleidi!!!!!
    OOOOla tha pane kala.....elpizw dhl!!!!
    Kalo koyragio se olous mas...!!!! kai sas eyxaristw gia ola!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •