πρόβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19

    πρόβλημα

    Γειά σας είμαι καινούργια στο φόρουμ
    Πέρυσι ξεκίνησα δίαιτα και μέσα σε ένα χρόνο έχασα 38 κιλά (Ήμουνα 104 και τώρα είμαι 66)με διατροφή και πολλη γυμναστική(μόνη μου χωρίς βοήθεια διαιτολόγου).Φέτος όμως είμαι τρίτη λυκείου και δεν θα έχω χρόνο για γυμναστήριο και επειδή θα κάθομαι συνέχεια λόγω διαβάσματος φοβάμαι πολύ μην τα ξαναπάρω(παχαίνω πολύ εύκολα)γιατί έκανα μεγάλη προσπάθεια.Πολλά φίλοι μου που έδωσαν φέτος μου είπαν ότι πάχυναν επειδή έτρωγαν πολύ από το άγχος και επειδη δεν είχαν χρόνο για κάποια δραστηριότητα.Ήθελα να χάσω και άλλα 6 κιλά αλλά επειδή το βλέπω λίγο δύσκολο θέλω τουλάχιστον να μπορέσω να διατηρηθώ στα κιλά που είμαι αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.Από τη μια μου λένε ότι δεν πρέπει να κάνω δίαιτες αυτό τον καιρό αλλά από την άλλη δεν θέλω να πάρω κιλά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    ούτε δίαιτα αλλά ούτε και αηδίες! γίνεται δε θες να πεινάς, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πλακωθείς στις σοκολάτες? είναι μύθος ότι σου φεύγει το άγχος, μόνο στιγμιαία:smilegrin:

    πες μου το ύψος και τα κιλά σου...

    Θα βρεις τις θερμίδες συντήρησής σου και θα τρως σχεδόν ό,τι θες-προσπάθησε όσο πιο σωστά μπορείς-, φτάνει να μην ξεπερνάς τις θερμίδες συντήρησης...

    Η σωστή διατροφή τώρα δε θα σε βοηθήσει απλά να συντηρηθείς αλλά και να αποδώσεις όπως πρέπει με τα μαθήματα σου...
    Οπότε προτίμα σάντουιτς με ψωμί ολικής, γαλοπούλα και τυρί light, τρώε σαλάτες και φρούτα μέχρι να χορτάσεις, ζυμαρικά ολικής, όσπρια και ψητά...Και μην ξεχνάς τις βιταμίνες!!

    Aυτά από κάποια που στις τελικές πήρε σε 2 βδομάδες 4 κιλά επειδή νόμιζε ότι οι σοκολάτες θα την κρατουν ξύπνια αχ!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    Σ'ευχαρηστώ που απάντησες ειμαι 1,68 και 66 κιλά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καταρχάς ΜΠΡΑΒΟ για την προσπαθεια σου και για οσα κατάφερες μέχρι τώρα κ μάλιστα μόνη σου!!
    πιστευω οτι πρεπει να αποβάλλεις το άγχος και θα δεις οτι ολα καλα θα πανε.προσπαθησε να μην το ρίχνεις στο φαγητό αλλα ακομα κ αν μια δυο μέρες παρασυρθείς κάνε συγκρατημενη διατροφουλα τις υπόλοιπες.παντως εμεις συνδεουμε πχ τη σοκολατα (το χω ακουσει απο ενα σωρό κόσμο) με ενεργεια για το διάβασμα,ισως να βοηθάει αλλα οχι οτι πρεπει να φάμε 5 πχ!προσπάθησε να μη στερηθεις τπτ απλα να τρώς με μέτρο!καλη επιτυχία κουκλα μου!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    Σύμφωνα με την πιο έγκυρη εξίσωση για τον υπολογισμό των ημερήσιων θερμιδικών σου αναγκών-βασικά αυτή χρησιμοποιείται κυρίως από γυμναστές και διαιτολόγους-, ο βασικός σου μεταβολισμός είναι 1500 θερμίδες, και με καθιστική ζωή χρειάζεσαι 1800 θερμίδες για να συντηρηθείς. τώρα αν κινήσαι και λίγο θα μπορείς να τρως κάτι παραπάνω αλλά όπως είπες δύσκολο... Λογικά στις 1800 θα είσαι μια χαρά.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    σ'ευχαρηστώ πολύ.Η αλήθεια είναι ότι παλιότερα έβλεπα το φαγητό σαν τρόπο αντιμετώπισης του άγχους (αγχώνομαι πολύ)και γι'αυτό είχα φτάσει στα 15 μου να είμαι 104 κιλά.Η σοκολάτα ήταν κάτι σαν αντικαταθληπτικό για 'μένα.Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα συμβεί το ίδιο και τώρα γιατί μαζί με ένα σχετικα πιο νορμάλ σωματότυπο(αν και θέλει δουλειά ακόμα) έχω αποκτήσει μια καλύτερη ψυχολογία και πάνω απ'όλα αυτοεκτίμηση.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    fuxia σ'ευχαρηστω πολύ....θα προσπαθώ να μην ξεπερνάω τις θερμίδες που μου έιπες ίσως άμα κάνω και γυμναστική τα σαββατοκύριακα να καταφέρβ να χάζω και κανένα κιλό...:eureka:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Πέρυσι ξεκίνησα δίαιτα και μέσα σε ένα χρόνο έχασα 38 κιλά (Ήμουνα 104 και τώρα είμαι 66)με διατροφή και πολλη γυμναστική(μόνη μου χωρίς βοήθεια διαιτολόγου).
    :smilegrin::smilegrin: ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!


    Η σωστή διατροφή τώρα δε θα σε βοηθήσει απλά να συντηρηθείς αλλά και να αποδώσεις όπως πρέπει με τα μαθήματα σου...
    :thumbup:

    να τρως και να κοιμασαι καλα, θα σε βοηθησει πολυ. Και μην αγχωνεσαι υπερβολικα γιατι εχει τα αντιθετα αποτελεσματα.
    Και μην κλειστεις μεσα ολη τη χρονια εεε? Καλο το διαβασμα, αλλα ολα με μετρα για να μη φρικαρεις κιολας.
    Τελευταια χρονια στο σχολειο πρεπει να την ευχαριστηθεις και λιγο :wink2:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    marylee μου οσα μπραβο και να σου πουμε λιγα θα ειναι.

    κοιτα να διατηρησεις τα κιλα σου μετρωντας τις θερμιδες και αφου δεν εχεις χρονο για γυμναστικη να το ριξεις στο περπατημα οσο μπορεις. πεζη για το σχολειο, πεζη για το φροντιστηριο, παντου πεζη. και αν δεν μπορεις καθε μερα, οσο και οποτε μπορεις. επισης αν νιωθεις αδυναμη, δοκιμασε βιταμινουλες που βοηθανε και στη συγκεντρωση.

    μπραβο σου και παλι. φωτεινο παραδειγμα για ολες μας....

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    click και BARB3 σας ευχαρηστώ πολύ.Όταν ξεκίνησα τη διατροφή δεν πίστευα ότι θα φτάσω ως εδώ,αλλά τελικά τα κατάφερα :roll: Και το κομμάτι της συντήρισης όμως είναι αρκετά δύσκολο(ίσως πιο δύσκολο από το να χάσεις τα κιλά)....ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρω και σ'αυτό

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    δες τα u2u σου κουκλα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •