Το πήρα άραγε απόφαση??? sos help me.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 57
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    τωρα θα ρωτουσα τι χρειαζεται... αλλα θα ημουν αφελης. Καθε ανθρωπος χρειαζεται δικο του προγραμμα , λογικο , μονο που εγω δεν εχω βρει ακομη διαιτολογο που να εφαρμοζει κατι τετοιο... και φυσικα νιωθω μονη και αβοηθητη στην επιθυμια μου να αδυνατισω... ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    καμια απάντηση... ευχαριστω η σιγη τα λέει ολα....

  3. #33
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Ria Καλησπέρα,

    Θα συμφωνήσω μαζί σου θεωρώ πολύ δύσκολο να βρεθεί κάποιος να σε αντιμετωπίσει 100% σαν ξεχωριστό άνθρωπο με ξεχωριστές ανάγκες. Τώρα αν κάποιος διαβάζει και γνωρίζει έναν διαιτολόγο που δεν μοιράζει την ίδια πάνω κάτω δίαιτα σε όλους τους πελάτες θα με ενδιέφερε να το μάθω.
    Αν και πέρα από τα επιστημονικά θέματα της διατροφής πιστεύω οτι βασικά πρέπει ο καθένας να το πάρει απόφαση, αν συμβεί αυτό τότε θα φτάσει και στο στόχο του....Δεν κάνω "μάθημα" τα λέω μπας και τ'ακούσω και βάλω μυαλό...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Σαφως Φωτεινη μου, ομως απο τη στιγμη που το ψαχνουμε κ μας ενοχλει θελουμε να θεραπευτουμε... ειδαλλως θα καναμε τις κινεζες και θα τρωγαμε χωρις τυψεις. Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαστε γιατροι να αυτογιατρευτουμε και ...ειδικοι με εξειδικευμενα προγραμματα και ολιστικη αντιμετωπιση δεν γνωριζω εαν υπαρχουν. Αν καποιος ξερει να μας τον πει...

  5. #35
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Για μένα τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, πάντα είχα παραπάνω κιλά και πάντα ήθελα να αδυνατίσω και ποτέ δεν μου άρεσε το σώμα μου. ΠΟΤΕ όμως δεν έκανα κάτι. Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτό συνέβαινε εδω και πολλά χρόνια. Μπορεί να ακούγεται χαζό αλλά...μάλλον έκανα την κινέζα στον ίδιο μου τον εαυτό...Εδω και 20 μέρες έγινε ενα κλίκ ξεκίνησα μια δίαιτα και ψάχνομαι όσον αφορά το θέμα.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    καλη συνεχεια λοιπον... εγω δεν εχω τη τυχη αυτη

  7. #37
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by ria
    τωρα θα ρωτουσα τι χρειαζεται... αλλα θα ημουν αφελης. Καθε ανθρωπος χρειαζεται δικο του προγραμμα , λογικο , μονο που εγω δεν εχω βρει ακομη διαιτολογο που να εφαρμοζει κατι τετοιο... και φυσικα νιωθω μονη και αβοηθητη στην επιθυμια μου να αδυνατισω... ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ?
    Μπορώ να μιλήσω για τον εαυτό μου σε αυτό αλλά δεν θα το κάνω για να βγάλω όλους τους άλλους σκάρτους - θα ήταν πολύ ανήθικο εκ μέρους μου. Εγώ δεν εφαρμόζω κάτι τέτοιο σε όσους συμβουλεύω αλλά νομίζω ότι αδικείς και μερικούς καλούς επαγγελματίες διατροφολόγους οι οποίοι προφανώς δεν έχουν "φωνή" και παρουσία στο φόρουμ - καταλαβαίνω ότι έχεις πέσει θύμα εκμετάλλευσης αλλά νομίζω δεν είναι φρόνιμο να ισοπεδώνουμε έναν κλάδο.Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει τεράστια διαβάθμιση στην ικανότητα και στην παροχή υπηρεσιών.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    συμφωνούμε... εγώ πάντως στην πόλη στην οποία ζω... νομίζω εχω εξαντλήσει όλες τις περιπτώσεις!! Έχω κάνει δίαιτα με έτοιμα γεύματα (να μη πω τωρα την επωνυμια δεν εχει νοημα), έχω πάει σε διατροφολόγο με μεταπτυχιακά και καλό όνομα, έχω δοκιμάσει μια περίπτωση από τους διαιτολογους (μάλλον χωρις πτυχιο) που σε επισκέπτονται κατ οικον, εχω πάει σε ''κλινικο'' διατροφολόγο, έχω πάει σε τελειοφοιτη, με την ελπίδα πως αφου είναι ακόμη φοιτητρια στο πτυχιο θα ακολουθεί τις τελευταίες εξελίξεις της επιστήμης σας (μεθόδους, εξατομίκευση, γνώσεις ψυχολογιας κτλ), έχω πάει σε διαβητολόγο-διαιτολόγο, και τι δεν έχω κάνει, ολοι τα ίδια πάνω κάτω... σκέτη απογοήτευση!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    A! Συγνωμη ξέχασα μια αλλη περίπτωση ....και θα σκάσω αν δεν την αναφέρω!!!
    Δίαιτα μου έδωσε επίσης και η υπέυθυνη γυμναστηριου στο οποιο ειχα γραφτει προσφατα... και φυσικά δεν ηταν καν διαιτολογος, ουτε καν γυμναστρια!!!!!! Φυσικά δεν την ακολούθησα ποτε!!! Ηταν μια χημική διάιτα ίδια με αυτες που αρκετα περιοδικά προτεινουν συνεχως !!! ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ!!! Και ναι βρε Ανδρεα, συμφωνω οτι όλα τα επαγγέλματα έχουν καλούς και κακούς επαγγελματίες... εγω απο τα 16 μου (τωρα ειμαι 30) γιατι δεν εχω βρει ουτε εναν ικανο?

  10. #40
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by ria
    συμφωνούμε... εγώ πάντως στην πόλη στην οποία ζω... νομίζω εχω εξαντλήσει όλες τις περιπτώσεις!! Έχω κάνει δίαιτα με έτοιμα γεύματα (να μη πω τωρα την επωνυμια δεν εχει νοημα), έχω πάει σε διατροφολόγο με μεταπτυχιακά και καλό όνομα, έχω δοκιμάσει μια περίπτωση από τους διαιτολογους (μάλλον χωρις πτυχιο) που σε επισκέπτονται κατ οικον, εχω πάει σε ''κλινικο'' διατροφολόγο, έχω πάει σε τελειοφοιτη, με την ελπίδα πως αφου είναι ακόμη φοιτητρια στο πτυχιο θα ακολουθεί τις τελευταίες εξελίξεις της επιστήμης σας (μεθόδους, εξατομίκευση, γνώσεις ψυχολογιας κτλ), έχω πάει σε διαβητολόγο-διαιτολόγο, και τι δεν έχω κάνει, ολοι τα ίδια πάνω κάτω... σκέτη απογοήτευση!
    Καταλαβαίνω.Θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα ότι δεν έχω ακούσει παρόμοιες ιστορίες ξανά. Έχε αυτό κατά νου : Ένα επιστημονικό πτυχίο δεν χρίζει κάποιον καλό επιστήμονα.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Να απαντησω γιατι δεν έχω βρει? Κατα τη γνώμη μου πάντα , χωρις αυτη να ειναι αναγκαστικά σωστή ή όχι αλλα είναι η γνώμη μου , έχετε γλυκαθεί από το ευκολο χρήμα... και δε ζοριζετε και πολυ το μυαλουδακι σας... μια διαιτα σε κοπιες και οποιος χάσει.. άλλωστε παντου περιζήτητοι εισαστε, ειδικά στις μικρές επαρχιακές πολεις!!! κατι σαν τις μανικιουριστριες τωρα το καλοκαιρι... για να κλεισεις κοντινο ραντεβου πρεπει να κάνεις τάμα!!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by Ανδρέας Ζ.
    Originally posted by ria
    συμφωνούμε... εγώ πάντως στην πόλη στην οποία ζω... νομίζω εχω εξαντλήσει όλες τις περιπτώσεις!! Έχω κάνει δίαιτα με έτοιμα γεύματα (να μη πω τωρα την επωνυμια δεν εχει νοημα), έχω πάει σε διατροφολόγο με μεταπτυχιακά και καλό όνομα, έχω δοκιμάσει μια περίπτωση από τους διαιτολογους (μάλλον χωρις πτυχιο) που σε επισκέπτονται κατ οικον, εχω πάει σε ''κλινικο'' διατροφολόγο, έχω πάει σε τελειοφοιτη, με την ελπίδα πως αφου είναι ακόμη φοιτητρια στο πτυχιο θα ακολουθεί τις τελευταίες εξελίξεις της επιστήμης σας (μεθόδους, εξατομίκευση, γνώσεις ψυχολογιας κτλ), έχω πάει σε διαβητολόγο-διαιτολόγο, και τι δεν έχω κάνει, ολοι τα ίδια πάνω κάτω... σκέτη απογοήτευση!
    Καταλαβαίνω.Θα έλεγα ψέμματα αν έλεγα ότι δεν έχω ακούσει παρόμοιες ιστορίες ξανά. Έχε αυτό κατά νου : Ένα επιστημονικό πτυχίο δεν χρίζει κάποιον καλό επιστήμονα.
    Ναι δεν κάνουν τα ρασα το παπα συμφωνω... αλλα τι αλλο να κάνω να ζηταω συστατικες επιστολες? :smug b::tumble:

  13. #43
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by ria


    Ναι δεν κάνουν τα ρασα το παπα συμφωνω... αλλα τι αλλο να κάνω να ζηταω συστατικες επιστολες? :smug b::tumble:
    Συνήθως όσοι έχουν ελλειματική γνώση ταμπουρώνονται πίσω από πτυχία και μεταπτυχιακό ,οι ίδιοι και άλλοι φοράνε λευκές ρόμπες για να δείξουν επιστημοσύνη - προσωπικά δεν το καταλαβαίνω γιατί φορούν λευκή ρόμπα - στο πανεπιστήμιο μου δεν υπήρξε ποτέ τέτοια οδηγία όταν κάποιος δουλεύει ελεύθερο επάγγελμα, άλλοι γράφουν άρθρα στο ίντερνετ που δεν παραθέτουν πουθενά βιβλιογραφία ή εκθέτουν απόψεις τους σε θέσεις με μηδενικό αντίλογο - π.χ στην τηλεόραση μπροστά σε μια ρηχή παρουσιάστρια , συγγράφουν ένα βιβλίο απλά για να υπάρχει στο βιογραφικό τους , γράφουν ένα άρθρο σε μία εφημερίδα κτλ. Ελάχιστοι δεν φοβούνται να εμπλακούν σε διάλογο με άλλους επιστήμονες του πεδίου.
    Έχω κριτικάρει μερικούς πτυχιούχους επιστήμονες με περίοπτες θέσεις σε διεθνείς εταιρίες της αυτοαποκαλούμενης "γονιδιακής διατροφής" . Αυτό και σε ελληνικό και σε ξενόγλωσσο άρθρο μου που έγραψα μαζί με έναν γενετιστή, θα εκπλαγείς με τις ρηχές απαντήσεις που δίνουν όταν πιέζονται και αμφισβητούνται , αν δεν βαριέσαι να διαβάζεις αγγλικά το άρθρο και ο διάλογος που ακολούθησε είναι εδώ

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    σε ευχαριστώ... θα το διαβασω ναι. (εχεις u2u )

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    9
    "Μέτρον άριστον" αυτό μου φαίνεται ότι λείπει...το μαγικό συστατικό
    σωστή διατροφή και κίνηση.
    και οχι πανικός.
    Δεν ξέρω πως είναι δυνατόν να βλέπουμε το ίδιο πράγμα διαφορετικά από μέρα σε μέρα.Την μία μέρα να λέμε θα τα καταφέρω και την επόμενη να απογοητευόμαστε...

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •