Το πήρα άραγε απόφαση??? sos help me..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45

    Το πήρα άραγε απόφαση??? sos help me..

    Καλησπέρα σε όλους!
    Διαβάζω εδώ και λίγες μέρες τώρα τα όσα γράφετε και ομολογώ οτι έχετε κάνει ένα πολύ καλό παρεάκι το οποίο έχει και πολύ καλό σκοπό....μιας και θεωρώ οτι για να χάσεις κιλά πρέπει πρώτα απ'όλα να το πάρεις απόφαση και δευτερον να έχεις στήρηξη.

    Όσον αφορά εμένα...φυσικά έχω περιττά κιλά. Πολλές φορές είπα: Από αύριο θα προσέχω! Αλλά τίποτα, την ίδια κιόλας μέρα το ξεχνάω. Και γενικά τα τελευταία 10 χρόνια δεν έχω κάνει καμία σοβαρή προσπάθεια.
    Πρίν λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου μια δίαιτα 24 ημερών που υποτίθεται ότι χάνεις αρκετά κιλά τρώς 3 μέρες μπριζόλα με σαλάτα, 3 μέρες κοτόπουλο με σαλάτα, 3 μέρες μπιφτέκια με σαλάτα κτλ.
    Λοιπόν την ξεκίνησα και την έχω τηρήσει με ευλάβεια 10 μέρες τώρα, πρίν 2 μέρες που ζυγιστηκα είχα χάσει 1,5 αλλά αυτό που με εκπλήσει είναι οτι δεν έχω παραιτηθεί ακόμα. Έχω σκοπό να τη συνεχίσω και προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου οτι δεν θα απογοητευτώ ακόμα κι αν δεν χάσω πολλά κιλά.
    Μόλις τελειώσει η δίαιτα σκέφτομαι να φτιάχνω ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής βάσει του τι μου αρέσει, βάσει χαμηλών θερμίδων, σωστών συνδυασμών κτλ. Με σκοπό να τρώω απ'όλα αλλα ελεγχόμενα.
    Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου...
    Θα ήθελα την βοήθεια σας και την γνώμη σας...

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    καλησπέρα fotini29 ...

    και καλως όρισες!!
    ως προς το παραπάνω για τον σκοπό και την κινητήριο δυναμη , συμφωνώ γιατί έτσι και αλλιώς όλα μέσα στο κεφάλι μας είναι !!!
    απο εκεί και πέρα να σε ρωτήσω κάτι??
    η δίαιτα που λες είναι χημική??
    εγώ δεν έχω κάνει ποτέ χημική αλλά 1,5 κιλό σε 10μέρες είναι φυσιολογικό...εγώ με δίαιτα συνήθως χάνω 1 κιλό την εβδομάδα...
    έχω πάρει 5 κιλά και εγώ προσπαθώ να τα χάσω...
    εσ'υ για πόσα κιλά μιλάς ??
    και κάτι άλλο όλη την ημέρα μόνο αυτά ..
    δλδ καθόλου πρωινό , φρούτα , λαδερά???

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Καλησπέρα και πάλι,

    Δεν ξέρω αν είναι χημική. Αν θέλεις μπορώ να στην γράψω κάποια στιγμή.
    Ναι δεν έχει πρωινό, όλη μέρα μπιφτέκι με σαλάτα ή κοτόπουλο με σαλάτα κλπ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    μπα όχι ...δεν την θέλω γαιτί δεν την αντέχω
    τρώω κανονικά ...δεν μπορώ την στέρηση και αν κάνω κάτι τετοιο θα τρωω ενα 1κιλό κυμα το μεσημέρι και άλλο ενα το βραδυ για να χορτάσω!!

    αλλα αφου εσυ την αντέχεις τι να σου πω..ελπίζω να σε βοηθήσει και να τα πας καλά!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    μιλάς για τη δίαιτα του μεταβολισμού? μια μέρα μόνο ρύζι, μετά μόνο μακαρόνια, μετά εννιά μέρες είναι τύπου ατκινς χωρίς όμως πρωινό κλπ, μετά μονο σαλάτες, μόνο φρούτα κλπ.? 2 άτομα ισχυρίζονται πως έχασαν κάπου 10 κιλά+, οι υπόλοιποι που τη δοκίμασαν έχασαν γύρω στα 5. αλλά θέλει γερά νεύρα.

    αμα αντέχεις μπράβο σου και καλές επιτυχίες! πολύ νερό γυμναστική και κανονικές μερίδες!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    σου εύχομαι καλή αρχή , να πανε ολα καλα και να χάσεις τα κιλά σου

    το θέμα που με προβληματίζει , γιατι τετοιες μονοφαγικές διαιτες εχω κανει αρκετές, είναι κατα πόσο μπορεις να διατηρήσεις τα νεα σου κιλά. Εγώ πέρσυ με κατι τέτοιες διαιτες (και πολυ γυμναστική)είχα χάσει 10-12 κιλά μεσα σε 1.5 μήνα και μετά τον υπόλλοιπο χρόνο πήρα 20.

    Δεν στο λέω αυτο για να σταματήσεις, προς θεού, απλα απτην μου εμπειρια αυτό που πώ είναι πως θα πρέπει να κάνει αρκετή προσπάθεια μετα για να διατηρησεις τα κιλά που θα έχεις μετα την δίαιτα.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις.

    Είμαι ήδη στην 11η μέρα και παραδόξως για μένα δεν έχω κουραστεί. Ευελπιστώ να την κράτήσω μέχρι το τέλος και μετά να συνεχίσω με μια διατροφή χαμηλή σε θερμίδες αλλά με όλα τα φαγητά π.χ λαδερά, ψάρι κλπ.
    Ξέρω οτι μπορεί να μην είναι καλή για τον οργανισμό μου αλλά σκέφτομαι οτι αν χάσω π.χ. 5 κιλά μετά θα έχω το κίνητρο να συνεχίσω με λιγότερο φαγητό και ίσως να ξανασκέφτομαι πρίν φάω οτιδήποτε βρίσκω μπροστά μου.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Δεν εχω κατι να σου πω σε σχεση με τον τυπο της διαιτας, αν και την εχω ακουστα δεν ξερω τα αρνητικα η τα θετικα της.

    Σου ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια!:thumbup:
    Και να βρεις αυτο που χρειαζεσαι και θα σε κανει να μην ξανακυλησεις ποτε

    καλη κατηφορα, οπως λενε και τα παιδια εδω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    9
    Γεια σας,
    Σας έχω στο νου μου αρκετό καιρό (περίπου 2 χρόνια) και όλο λέω να γραφτώ αλλά δεν...όπως η διάθεσή μου για δίαιτα μαλλόν...
    Ξεκινάω τη μια εβδομάδα, χάνω 1-2 κιλά και την επόμενη τα παίρνω πάλι πίσω...
    Να σημειώσω εδώ ότι είμαι 102 κιλά περίπου (αναλόγως την εβδομάδα ανεβαίνει ή κατεβαίνει ο αριθμός αυτός).
    Είμαι πολύ θυμωμένη με τον εαυτό μου που δεν μπορώ να έχω πειθαρχία για να χάσω αυτα τα κιλά (30)
    Εχω βαρεθει. αισθανομαι ότι δεν αγαπάω τον εαυτό μου. εχω δοκιμάσει τα πάντα (εκτός από επέμβαση) έχω δωσει τρελά λεφτα σε χάπια, τσαγια, διαιτολόγους.
    Δεν ξέρω τι να κάνω πια...απλά βαρέθηκα να είμαι η χοντρή της παρέας....βαρέθηκα επειδή έχω παραπάνω κιλά να είμαι πολίτης β' κατηγορίας...βαρέθηκα με τον ίδιο μου τον εαυτό και πλέον δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ πολύ Ελένη.
    Απλά απογοητεύομαι γιατί κάνω μια προσπάθεια για ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και μετα την χαλάω.
    Έχω πάει σε διαιτολόγους αλλά στη 2η εβδομάδα τα παρατάω. Ίσως πιστεύω ότι με 2 εβδομάδες δίαιτα δια μαγείας θα χαθούν τα κιλά που έχω πάρει...πράγμα αδύνατον καθώς όολα αυτα τα κιλά είναι..."επένδυση" τουλάχιστον 2 ετων.
    Εγώ αυτο που θέλω είναι να σταματήσω να σκέφτομαι το φαγητό...γιατι όπως είπες...όταν χαίρομαι..τρώω...όταν στεναχωριέμαι και πιέζομαι πάλι τρώω....αυτό δεν ξέρω πως θα το καταφέρω...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Καλημέρα σε όλους!
    Την Παρασκευή που ζυγίστηκα είχα χάσει 3 κιλά. Παρ'όλα αυτά δεν ένιωθα ελαφρύτερη. Σήμερα το πρωί έβαλα παντελόνι και ΩΩΩ! Θάυμα η ζώνη κούμπωνε πιο μέσα και το παντελόνι ήταν πιο χαλαρό! Χάρηκα απιστευτα! Νομίζω ότι όπου και να το έλεγα κανείς δεν θα καταλάβαινε την χαρά μου περισσότερο απ'ότι όλοι εσεις. Νομίζω ότι είναι ένα πολύ καλό κίνητρο να συνεχίσω την προσπάθεια, με ανεβασμένο ηθικό.
    Diablo όπως είπε και ο/η click τα πάντα είναι ένα click. Εγώ για 8-10 χρόνια δεν έκανα ποτέ καμία σοβαρή προσπάθεια το πρωί έλεγα: Από σήμερα θα προσέχω, και το μεσημέρι το είχα ξεχάσει. Ακόμα και τώρα εκπλήσομαι από τον ίδιο μου τον εαυτό που κάνω 13 μέρες δίαιτα.
    Το να χωρέσεις ξαφνικά σ'ενα μικρότερο σου ρούχο δεν σου αναπτερώνει το ηθικό? Δεν σε δεσμέυει? Θετικά πάντα.
    Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με την Ελένη1201 οτι αν τρώς πράγματα που σου αρέσουν είναι πολύ πιο εύκολο. Εγώ σκεφτομαι να φτιάξω μόνη μου ένα πλάνο διατροφής και να δοκιμάσω κατά ποσο θα δουλέψει. Και από αυριο λέω να ζυγίζομαι καθημερινά και να το γράφω στην αντίστοιχη ενότητα. Για περισσότερη δεσμευση!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    μπραβοοοοοοοοοοοοοοο!


    να φτιαξεις και τικερακι!

    και γω μια απο τα ιδια ξεκιναω και χαλα!


    ισως και γω κανω σοβαρη προσπαθεια αλλα ακομα δεν εχει παρθει η μεγα,η αποφαση!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    τικερακι για ν αμθω τα κιλα σου Fotini...


    η αμα θες λες ετσι!

    καλη προσπαθεια! τελειο!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σ'ευχαριστώ πολύ...
    Θα το ψάξω, γιατί δεν είναι ούτε εβδομάδα που σας ανακάλυψα και θα το βάλω, οπότε αν δείτε κι εσείς οτι παραμένει κάποια στιγμή στάσιμο ή ανεβαίνει κράξτε με ελευθερα μπας και συνέλθω.
    Το γεγονος οτι έχω κάπου να τα πω πάντως είναι κάτι παραπάνω από πολύ καλό.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    ποσα κιλα εισαι?

    εγω 71

    και 28 χρονων

    και 165 υψος

    θελω να παω 55

    προς το παρον δυσκολο

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •