Για γονεις με ΔΠΤ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 110
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    αλλαξατε θεμα κοριτσια! μη μου το χαλατε!
    κατηγορηστε οσο μπορειτε τους γονεις που κανουν τετοια λαθη. κι εγω κατι τετοια κανω και με ταρακουνησε η click.
    ειναι η πεμπτη-εκτη φορα που μπηκα να το διαβασω για να θυμαμαι τι δεν πρεπει να κανω.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    click, θυμάσαι να υπήρξε χρονική περίοδος στη ζωή σου, που -αγχωμένη από τα κιλά που είχες φορτωθεί- να μιμήθηκες (ή να σκέφθηκες να μιμηθείς) τη συνήθεια του πατέρα σου?

    Εκείνος έκανε προσπάθεια να κρύψει από σας τη διαταραχή του ή όχι?

    Πώς βίωσες τη σχέση των γονιών σου μεταξύ τους? Τρυφερή? Υποστηρικτική? Επικριτική? Ανταγωνιστική? Με διαμάχες και καυγάδες?

    Και επέτρεψέ μου μια τελευταία ερώτηση. Λένε ότι εμείς οι γυναίκες αναζητούμε το πρότυπο του πατέρα στο πρόσωπο του συντρόφου μας και ότι αντιγράφουμε τη συμπεριφορά της μητέρας μας στη δική μας οικογένεια... Πιστεύεις ότι έχουν δίκιο?


    Συγνώμη και πάλι για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά η συγκλονιστική κατάθεση ψυχής που έκανες, δεν μπορεί παρά να ψάξει κοινά στοιχεία και στις δικές μας ψυχές...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    λοιποοοοοον....

    εγω παλι εχω πολυ φυσιολογικο στο σπιτι μου

    αλλος να ειναι δεκα κιλα αλλος εικοσι αλλος τριαντα πανω απο το κανονικο


    δεν ενοχλειται κανεις

    ισα ισα με το λιγοτερο ενοχλειται....


    δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να εχεις ενα λιγοτερων θερμιδων διαιτολογιο και να ειναι αυτο μονιμο

    το θεωρω παντα φυσιολογικο

    λογω γονεων

    βεβαια τωρα ο μπαμπας μου εχει ζαχαρο

    αλλα παλι δυστυχως μαγειρευει και τρωει πολυ

    δεν τρωμε οικογενειακως ανθυγειανα αλλα τρωμε πολυυυυυυυυυυ!

    πως θα γινει το κανονικο καιτο ελαφρυ μια συνηθεια και οχι κατι το προσωρινο

    μου ειναι πιο φυσικο το πολυυυυυυυ!

    λογω γονεων

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by maria_p_40
    click, θυμάσαι να υπήρξε χρονική περίοδος στη ζωή σου, που -αγχωμένη από τα κιλά που είχες φορτωθεί- να μιμήθηκες (ή να σκέφθηκες να μιμηθείς) τη συνήθεια του πατέρα σου?

    Εκείνος έκανε προσπάθεια να κρύψει από σας τη διαταραχή του ή όχι?

    Πώς βίωσες τη σχέση των γονιών σου μεταξύ τους? Τρυφερή? Υποστηρικτική? Επικριτική? Ανταγωνιστική? Με διαμάχες και καυγάδες?

    Και επέτρεψέ μου μια τελευταία ερώτηση. Λένε ότι εμείς οι γυναίκες αναζητούμε το πρότυπο του πατέρα στο πρόσωπο του συντρόφου μας και ότι αντιγράφουμε τη συμπεριφορά της μητέρας μας στη δική μας οικογένεια... Πιστεύεις ότι έχουν δίκιο?


    Συγνώμη και πάλι για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά η συγκλονιστική κατάθεση ψυχής που έκανες, δεν μπορεί παρά να ψάξει κοινά στοιχεία και στις δικές μας ψυχές...
    Καταρχην ο πατερας μου δεν προσπαθησε ποτε να το κρυψει. Βασικα αμφιβαλλω αν ειχε συνειδητοποιησει ποσο μεγαλο προβλημα ειναι, οτι ειναι διαταραχη και οτι ειναι αυτο που ονομαζεται "βουλιμια". Δεν το ηξερε, ισως να μην το ξερει και ακομα. Κρυβεται!

    Βλεποντας εναν πατερα να "ξερναει" καθε μερα μετα το φαγητο, και 2 και 3 φορες τη μερα, υποσυνειδητα μου περασε απο πολυ πολυ νωρις το μηνυμα οτι τα περιττα κιλα ειναι κατι τοσο μα τοσο κακο που πρεπει παση θυσια να ειμαστε ομορφοι ακομα και καταστρεφοντας την υγεια μας.
    απο την αλλη πλευρα η μανα μου υπεφερε εχοντας περιττο βαρος και εκανε εξαντλητικες διαιτες κατα καιρους, τοσο που της επεφταν τα μαλλια!!!!!!!!!!

    ηταν δηλαδη δυο πλευρες εντελως διαφορετικες. Ο ενας ετρωγε το συμπαν, πραγματικα μιλαμε για ασυλληπτες ποσοτητες, και εκανε εμετους για να κρατιεται ομορφος, ενω η αλλη ετρωγε πολυ και ανθυγιεινα και υπεφερε που δεν ηταν αδυνατη.
    Το αποτελεσμα ηταν κοινο.
    Εμεις τα παιδια βλεπαμε οτι το να εισαι αδυνατος ειναι κατι περα για περα σημαντικο, με οποιο κοστος.


    Ναι, το δοκιμασα κι εγω καποια στιγμη.
    Περιπου 14 χρονων ημουν και ειχα το πρωτο μου φλερτ. Επειδη το μυαλο μου ηταν στα ουρανια και ξεχνιομουν με ολο αυτο, αρχιζα να αδυνατιζω χωρις να το καταλαβω.
    Οταν το καταλαβα με επιασε λυσσα να αδυνατισω κι αλλο! Και γρηγορα!
    Πανω στις γυμναστικες και στα διαφορα που εκανα για να αδυνατισω, για μερικες μερες ετρωγα 2 μπουκιες φαγητο και το εβγαζα. Δεν ηξερα οτι λεγεται βουλιμια.
    Ηξερα οτι ειναι ενα ΤΡΥΚ για να τρως κατι ωραιο, αλλα να μην κρατας θερμιδες.
    Δε μου ταιριαξε, με ζοριζε πολυ σα διαδικασια ο εμετος και το σταματησα.
    ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ !!! σα να ηταν καποια μαγικη δυναμη που δε μαφησε να μπω και σε αυτο το λαβυρινθο... λες και δε μου εφταναν οι υπολοιποι.

    Βλεπεις, περνουσα απειρες ωρες μονη μου στο σπιτι και κανεις δεν ηξερε τι εκανα.
    Εβαζα μουσικη στη διαπασον, χτυπιομουνα με γυμναστικη, ε καποια στιγμη χτυπηθηκα και με εμετους. Κανεις δεν το εμαθε.

    Ετσι κι αλλιως κανεις δε νοιαζοταν.


    Δεν ξερω αν αναζητουμε το προτυπο του πατερα στο συντροφο μας. Ισως. Πολλες φορες το εχω σκεφτει. Ισως και να συμβαινει πολλες φορες.
    Για τον εαυτο μου μονο μπορω να σου πω, οτι πλεον εχω συνειδητοποιησει τοσα πολλα πραγματα, που ονειρευομαι να σταματησω να μοιαζω και στους 2 !!
    Να απαρνηθω ο,τι γνωρισα σαν παιδι και να τραβηξω μια εντελως διαφορετικη πορεια και απο τους 3.

    Αν δεν ειχα συνειδητοποιησει ολα αυτα, ομως, πιθανοτατα θα ημουν πιστο αντιγραφο τους τοσο στην πραξη οσο και στη θεωρια.

    Να κανεις οσες ερωτησεις, θες, ελευθερα. Δεν εχω κανενα προβλημα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by maroulaki
    λοιποοοοοον....

    εγω παλι εχω πολυ φυσιολογικο στο σπιτι μου

    αλλος να ειναι δεκα κιλα αλλος εικοσι αλλος τριαντα πανω απο το κανονικο


    δεν ενοχλειται κανεις

    ισα ισα με το λιγοτερο ενοχλειται....


    δεν μπορω να καταλαβω πως μπορεις να εχεις ενα λιγοτερων θερμιδων διαιτολογιο και να ειναι αυτο μονιμο

    το θεωρω παντα φυσιολογικο

    λογω γονεων

    βεβαια τωρα ο μπαμπας μου εχει ζαχαρο

    αλλα παλι δυστυχως μαγειρευει και τρωει πολυ

    δεν τρωμε οικογενειακως ανθυγειανα αλλα τρωμε πολυυυυυυυυυυ!

    πως θα γινει το κανονικο καιτο ελαφρυ μια συνηθεια και οχι κατι το προσωρινο

    μου ειναι πιο φυσικο το πολυυυυυυυ!

    λογω γονεων
    αυτο το "πώς" ειναι που μας τυρανναει.
    αλλα οταν το θελησεις πραγματικα, θα το βρεις και το "πώς"
    ολα ταλλα ειναι υπεκφυγες.
    Και στο λεω εγω που στις υπεκφυγες ειμαι αυθεντια

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    λοιπον ηρθε η ωρα να γραψω κι εγω.

    εγω ειμαι γονεας. παχυσαρκη εγω, παχυσαρκος ο αντρας μου, παχυσαρκη εγινε και η κορη μου. τωρα ειναι 11 ετων. εχω κι ενα γιο περιπου 6 που επισης αρχιζει να τρωει μεγαλες ποσοτητες. κανενας βουλιμικος βεβαια αλλά μικρη η διαφορα.

    εγω προερχομαι απο οικογενεια παχυσαρκων. η μεγαλη ποσοτητα ειναι δεδομενη στο πατρικο μου. το ιδιο και τωρα στο δικο μου σπιτι. μαγειρευω πολυ για να μας φτασει σιγουρα ταχα, τρωμε πολυ, εχουμε πολυ στο ψυγειο.

    ψωνιζω πολυ για να εχω παντα αποθεματα. απο τοτε που ξεκινησε η κλικ αυτο το θεματακι και το διαβασα εχω αρχισει στο σπιτι την καταγραφη. θα σας πω βεβαια οτι εχω αγοραστικη μανια αλλά οχι σε οτι κι οτι. μονο σε οτι ειναι σε "προσφορα".
    ετσι εχω πχ μακαρονια 1+1 δωρο γυρω στις 20 διπλες συσκευασιες (γελασετε ε?), καμια 20αρια Light coca cola του 1,5 λιτρου (το λαιτ με μαρανε) 5-6 μεγαλες συσκευασιες dixan, γαλα για καφε απειρες ποσοτητες, καφεδες απειρες ποσοτητες και εναν καταψυκτη που δεν χωραει ουτε ψιχουλο.

    πολλες φιλες του φορουμ μου το ειπαν. οτι πρεπει να το κοψω το χομπι. να ψωνιζω προσφορες δηλ και να μαγειρευω απιστευτη ποικιλια και απιστευτη ποσοτητα.

    τωρα καταλαβαινω τι κανω. φευγω απο το γραφειο και πριν παω σπιτι επισκεπτομαι 2-3 σουπερ μαρκετ, αγοραζω οτι νομιζω οτι ειναι προσφορα και ηρεμω. μετα παω σπιτι. και τοτε καταλαβαινω οτι δεν προλαβαινω να κανω οσα θελω. και δεν προλαβαινω να προσφερω οτι πρεπει στην οικογενεια μου.

    δεν ξερω αν με καταλαβαινετε. δεν γραφω στρωτα και ειναι τοσα που θελω να πω που τα μπερδευω. δεν πειραζει. μου αρκει που καταφερνω να τα γραψω για εμενα. ισως βαζω σε ταξη τις σκεψεις μου και ειναι μια αρχη.

    τον σεπτεμβριο με το ανοιγμα των σχολειων θα αλλαξω πολλα. το ελπιζω και το ευχομαι. πολλες δραστηριοτητες τα παιδια, οχι επισκεψεις πολλες στα σουπερ και κυριως οχι μαγειρεμα ανθυγειινο και πολυ. ετσι, για να βοηθησω και τα παιδια μου και να μην ειμαι το κακο παραδειγμα προς μιμηση.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    291
    αχ! πολυ καλα θα κανεις!

    σου ευχομαι καλη αρχη!

    δεν ξερω εγω νευριαζω που στο σπιτι θεωρειται τοσο νορμαλ η μεγαλη ποσοτητα τελικα!

    υγειινες και γευστικες επιλογες υπαρχουν και ας γινουν συνηθεια για ολους!

    και σαν τρυκ εγω εχω το εξης επειδη δεν μπορω να ξεφυγω απο τις μεγαλες ποσοτητες

    εξτρα λαρτζ μονο σαλατες!!!!! μιλαμε γαβαθα να ειναι για τον καθενα δε με νοιαζει!

    ειναι τελειο τρυκ για αρχη! φιλακια!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by BARB3
    λοιπον ηρθε η ωρα να γραψω κι εγω.

    εγω ειμαι γονεας. παχυσαρκη εγω, παχυσαρκος ο αντρας μου, παχυσαρκη εγινε και η κορη μου. τωρα ειναι 11 ετων. εχω κι ενα γιο περιπου 6 που επισης αρχιζει να τρωει μεγαλες ποσοτητες. κανενας βουλιμικος βεβαια αλλά μικρη η διαφορα.

    εγω προερχομαι απο οικογενεια παχυσαρκων. η μεγαλη ποσοτητα ειναι δεδομενη στο πατρικο μου. το ιδιο και τωρα στο δικο μου σπιτι. μαγειρευω πολυ για να μας φτασει σιγουρα ταχα, τρωμε πολυ, εχουμε πολυ στο ψυγειο.

    ψωνιζω πολυ για να εχω παντα αποθεματα. απο τοτε που ξεκινησε η κλικ αυτο το θεματακι και το διαβασα εχω αρχισει στο σπιτι την καταγραφη. θα σας πω βεβαια οτι εχω αγοραστικη μανια αλλά οχι σε οτι κι οτι. μονο σε οτι ειναι σε "προσφορα".
    ετσι εχω πχ μακαρονια 1+1 δωρο γυρω στις 20 διπλες συσκευασιες (γελασετε ε?), καμια 20αρια Light coca cola του 1,5 λιτρου (το λαιτ με μαρανε) 5-6 μεγαλες συσκευασιες dixan, γαλα για καφε απειρες ποσοτητες, καφεδες απειρες ποσοτητες και εναν καταψυκτη που δεν χωραει ουτε ψιχουλο.
    ΜΑΜΑ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ?????????????? :wow: :shocked2: ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

    χαχαχαχαχαχαχαχ

    Λοιπον, ασε τα χαζα. Ποιο Σεπτεμβρη? Σημερα, αυριο, χτες!
    Μην κανεις αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα!

    Σεπτεμβριο θα της πεσουν πολλα μαζι με την πιεση της εναρξης του σχολειου. Το στρες ειναι μεγαλο ουτως η αλλως.
    Μπειτε σε προγραμμα απο τωρα και Σεπτεμβρη θα ειστε πολυ καλυτερα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    εγώ πάλι , από τότε που έκανα παιδιά και με τον τρόμο ΜΗΝ αποκτήσουν ποτέ πρόβλημα με τη διατροφή τους και το βάρος τους, έγινα υστερικά προσεκτική. Να μαγειρεύω σωστά και να βάζω σωστές ποσότητες στα πιάτα εννοώ. Και να τους επιτρέπω ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΩΝΕ ΠΟΤΈ ΠΑΡΑΠʼΝΩ ΑΠ ΟΣΟ ΗΘΕΛΑΝ!
    Αυτό ήταν και η μόνη εντολή που έδωσα στους γονείς μου που τα κρατούσαν όταν ήταν μικρά. Να μην τα πιέσουν ΠΟΤΕ να αδειάσουν το πιάτο αν δεν το ήθελαν!
    Τώρα είναι στην εφηβεία και τα δύο. Η κόρη μου 14, 1.70 ύψος και 59 κιλά, ο γιος μου 13 ετών, 1,68 ύψος και 57 κιλά. Ο παιδίατρος τα θεωρεί τέλεια, μου λέει πάντα όποτε τα βλέπει να μην πάρουν-και να μην χάσουν γραμμάριο!
    Χρησιμοποίησα όλη αυτή τη γνώση που μάζεψα τόσα χρόνια προσπαθώντας να θέσω υπό έλεγχο το βάρος μου, για να τρέφεται σωστά η οικογένειά μου.
    Η μόνη "βοήθεια" ήταν ο άντρας μου...κι αυτό γιατί έχοντας ο ίδιος κάποια ψιλοπροβλήματα υγείας(λίγο από σάκχαρο,λίγο από καρδιά, τα γνωστά και συνηθισμένα στην ηλικία του)ενθάρρυνε και "απαίτησε" κατά κάποιον τρόπο σωστή διατροφή στο σπίτι.
    Το αποτέλεσμα με κάνει ευτυχισμένη όσο και αν δεν πιάνει σε μένα! Είμαι υπέρβαρη τα τελευταία 10 χρόνια και δεν το βλέπω να πάψω να είμαι για καιρό ακόμα...το δικό μου πρόβλημα είναι πολύ πιο σύνθετο και δεν είναι αυτός ο χώρος για να αναλυθεί.
    Θέλω να πω...πως γίνεται μια νέα γυναίκα που έχει περάσει τα πάνδεινα από κακή οικογενειακή διατροφή, που έχει φτάσει σε σημείο να το αναγνωρίζει και να το αναλύει, να επιτρέπει τον ίδιο φαύλο κύκλο να εγκλωβίζει την οικογένειά της και ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ τα παιδιά της? Τα παιδιά είναι όπως τα μάθουμε-αν μάθουν να τρώνε λάθος χάσαμε!
    Και ο γιός μου λατρεύει τις τηγανιτές πατάτες και είναι ικανός να φάει μια πιατέλα, αλλά δεν την έχει ΠΟΤΕ! Ούτε κάθε μέρα!Οι μπριζόλες του συνοδεύονται από άφθονη σαλάτα καρότο-λάχανο(την μόνη σχεδόν που τρώει) και καθόλου έως ελάχιστες πατάτες (κι αυτές "τηγανισμένες" στη φριτέζα που τις κάνει στον αέρα)
    Ακόμα, πολλή δραστηριότητα. Κολυμβητήριο, ποδόσφαιρο, μπάσκετ, ότι τους αρέσει. Στην πισίνα, κολυμπάω κι εγώ. Στο μπάσκετ περπατάω γύρω απ΄το γήπεδο μέχρι να τελειώσει.
    Υπενθυμίζω...είμαι υπέρβαρη!
    Αλλά αυτά που πέρασα εγώ με τη μαμά που μπούκωνε μέχρι αηδίας, που τηγάνιζε τα πάντα,που θεωρούσε κάθε δραστηριότητα χάσιμο χρόνου, ΔΕΝ θα τα περάσω στα παιδιά μου.
    ΑΥΤΑ τρέφονται σωστά και πιθανότατα θα έχουν ένα ιδανικό , ισόβιο βάρος!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Εισαι παραδειγμα προς μιμηση. :thumbup:
    Διαβαζα πριν λιγες μερες ενα αρθρο που ελεγε ποσο λαθος ειναι αυτη η πιεση των γονιων και γενικα των συγγενων να πιεζουν το παιδι να φαει ειτε σε ωρα που δεν πειναει ειτε σε ποσοτητα περισσοτερη απο οση αρκει για να χορτασει.

    Με αποτελεσμα τελικα το παιδι μαθαινει να μην "ακουει" την πεινα του. Αλλα να τρωει και σε φασεις που δεν πειναει αλλα και περισσοτερο απο οσο πρεπει.
    Καταστροφη δηλαδη

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    ΄Οταν τα παιδιά μου πρωτοπήγαν κατασκήνωση click μου, 5 και 6 χρόνων αντίστοιχα, και πήγα στο πρώτο επισκεπτήριο, έπαθα σόκ...ακόμα το θυμάμαι! ΄Ηταν σαν "κρεμάστρες", αδυνατούλια, κατάχλωμα, βρώμικα, με γρατζουνιές, μελανιές...ο άντρας μου να είναι στο τσακ να τα πάρει επιτόπου...και να τα πάμε που? Δουλεύαμε και τότε και τώρα και οι δύο, η γιαγιά και μαμά μου είχε πεθάνει, ο παπούς σήκωσε τα χέρια ψηλά,δεν μπορούσε να τα κρατήσει για καλοκαίρι...Μπορούσα να τα πάρω μόνο Σαβ/κο, τις καθημερινές έπρεπε να μείνουν "παρκαρισμένα" στην κατασκήνωση.
    Τα έπαιρνα Παρασκευή μεσημέρι και τα γύριζα Κυριακή βράδυ και τα ταράζαμε στα ψαράκια,μπριζολίτσες και μεζεκλίκια.
    Το "άντεξαν", όλα τα αντέχουν τα παιδιά αν ξέρουν ότι υπάρχει αγάπη!
    Το πιο σοφό μου το είπε η κουμπάρα μου, με τρία κορίτσια ιδανικού βάρους..."κανένα παιδί ΠΟΤΕ δεν πέθανε από πείνα σε κατασκήνωση!"
    Φέτος πήγαν για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στην ίδια κατασκήνωση, δεν θέλησαν να βγούν καθόλου, πέρασαν σερί το τριβδόμαδο δηλαδή και γύρισαν σπίτι με μηδενική απώλεια βάρους.
    Ρώτησα το γιο μου, τον κατεξοχήν περίεργο και ιδιότροπο στο φαγητό τι έτρωγε όταν δεν του άρεσε το φαγητό της ήμέρας.
    "ότι και οι υπόλοιποι" μου απάντησε φυσικότατα, "ψωμί και τυρί! Υπήρξε μέρα που είχαμε φασολάκια, κανείς από τη σκηνή μου δεν έφαγε (τα κ@λόπαιδα!) αλλά πήγαμε τρεις φορές στην κουζίνα για να φέρουμε έξτρα ψωμοτύρι!
    Στο χέρι σας είναι πιο πολύ απ΄όσο φαντάζεστε, στην κουζίνα της οικογένειας ο αρχηγός είστε εσείς και μόνο!Εσείς αποφασίζετε, εσείς δημιουργείτε, εσείς καθορίζετε τα γούστα και τις συνήθειες της οικογένειας.Εκμεταλλευτεί� �ε το. Ακόμα κι αν δεν πιάσει σε σας , όπως δεν έχει πιάσει σε μένα, θα πιάσει στους υπόλοιπους.
    Και, ακόμα και για μένα... Στις τελευταίες εξετάσεις μου, παρά το υπερβολικό παραπάνω βάρος μου, οι δείκτες χοληστερίνης, σακχάρου, τριγλυκεριδίων και λοιπών κακών, ήταν εξαιρετικοί. Ο γιατρός έμεινε κατάπληκτος...αν δεν έχανα τη μπάλα δηλαδή με τις ποσότητες,αν είχα μία συστηματική δραστηριότητα, η ποιότητα είναι τέτοια που δεν θα είχα πρόβλημα βάρους...
    Αλλά είπαμε, το δικό μου πρόβλημα δεν ανήκει σε αυτό το τόπικ!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by kat201161
    Ρώτησα το γιο μου, τον κατεξοχήν περίεργο και ιδιότροπο στο φαγητό τι έτρωγε όταν δεν του άρεσε το φαγητό της ήμέρας.
    "ότι και οι υπόλοιποι" μου απάντησε φυσικότατα, "ψωμί και τυρί! Υπήρξε μέρα που είχαμε φασολάκια, κανείς από τη σκηνή μου δεν έφαγε (τα κ@λόπαιδα!) αλλά πήγαμε τρεις φορές στην κουζίνα για να φέρουμε έξτρα ψωμοτύρι!
    :smilegrin::smilegrin:
    απο την απαντηση φαινεται οτι εχεις κανει καλη "δουλεια"

    Δεν πρεπει τα παιδια να αγχωνονται και να μπλοκαρουν για βλακειες "οτι και οι υπολοιποι" οπως ειπε και ο γιος σου. ομαδα!

    Μια χαρα πολυ καλα.
    Και τελεια που εχεις πολυ καλες εξετασεις :thumbup:

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    Originally posted by click

    ΜΑΜΑ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ?????????????? :wow: :shocked2: ΠΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ

    χαχαχαχαχαχαχαχ

    Λοιπον, ασε τα χαζα. Ποιο Σεπτεμβρη? Σημερα, αυριο, χτες!
    Μην κανεις αυριο αυτο που μπορεις να κανεις σημερα!

    Σεπτεμβριο θα της πεσουν πολλα μαζι με την πιεση της εναρξης του σχολειου. Το στρες ειναι μεγαλο ουτως η αλλως.
    Μπειτε σε προγραμμα απο τωρα και Σεπτεμβρη θα ειστε πολυ καλυτερα.
    εχεις δικιο μαλλον. απο το σαββατο μεσημερι τα πηρα τα παιδια απο τη γιαγια και τα εφερα σπιτι. απο εχθες αρχισαμε νεο προγραμμα.
    μεσημεριανο λοιπον ειχα κοτοπουλο με μακαρονια. ομως τα μακαρονια δεν ηταν απο τα προσφορας. εκανα τα ολικης με ελαιολαδο και λιγο κετσαπ. και βραδυνο ειχαμε τονο με ντοματοσαλατα. τονοσαλατα δηλ. και γυμναστικη ειχε το προγραμμα. σημερα θα εχουμε το ιδιο προγραμμα. ελπιζω να συνεχισουμε ετσι.

    και να πω και το εξης. το σαββατο το βραδυ ειχαμε πιτσα. οχι delivery ομως. αντισταθηκα. για τους αντρες του σπιτιου τους εψησα μια κατεψυγμενη (οκ, μαλλον ιδια με τη delivery ειναι ομως τουλαχιστον δεν φαγαμε ολοι τετοια πιτσα). για τις γυναικες ειχαμε αυτοσχεδιασμο. αγορασμενο κατεψυγμενο ψωμι της πιτσας, λιγο κετσαπ λαιτ κιολας, γαλοπουλα, μιλνερ, μανιταρια απο κονσερβα και πιπερια. τελεια! δεν σας λεω τιποτε. την εκοψα στα 6 (τοσοδουλα ειναι, πιστεψτε με) και χτυπησαμε απο 2 κομματακια.

    και επειδη δεν εχετε διαθεση να ακουτε συνταγες και πριν με κρεμασετε σας λεω μονο οτι σκοπευω να συνεχισω ετσι. δεν θα καταχραστω το χωρο εδω. θα κρατησω το δικο μου ημερολογιο. οσες μανες και μη θελετε να με βοηθησετε, να μπαινετε να με μαλωνετε ή να με συμβουλευετε.
    ειναι ευκολοτερο να τα γραφω σε ενα τετραδιο, αλλά οπως μου ειπε και καποια το σαββατο το πρωι, ειναι διαφορετικα ετσι. ειναι δεσμεση και λεω να δεσμευτω κι εγω.....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by BARB3
    για τις γυναικες ειχαμε αυτοσχεδιασμο. αγορασμενο κατεψυγμενο ψωμι της πιτσας, λιγο κετσαπ λαιτ κιολας, γαλοπουλα, μιλνερ, μανιταρια απο κονσερβα και πιπερια. τελεια! δεν σας λεω τιποτε. την εκοψα στα 6 (τοσοδουλα ειναι, πιστεψτε με) και χτυπησαμε απο 2 κομματακια.
    καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:thumb up:

    σημασια δεν εχει μονο τι σερβιρεις αλλα και πως!
    παρε ενα υπεροχο παιδικο κοριτσιστικο βαθυ πιατο, κυκλοφορουν ΤΕΛΕΙΑ στα jumbo και φτιαξε μια τελεια φρουτοκρεμα στο μπλεντερ!

    τα παιδια σαν εμενα (ε ναι κι εγω παιδακι ειμαι η θαθελα ναμαι τελοσπαντων) και σαν την κορη σου, που δεν εχουμε μαθει να τρωμε φρουτα και λαχανικα γιατι ειναι "μπλιαξ", θα πειθομασταν ανετα με μια τετοια φρουτοκρεμα! :smilegrin:

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    Originally posted by click
    Originally posted by BARB3
    για τις γυναικες ειχαμε αυτοσχεδιασμο. αγορασμενο κατεψυγμενο ψωμι της πιτσας, λιγο κετσαπ λαιτ κιολας, γαλοπουλα, μιλνερ, μανιταρια απο κονσερβα και πιπερια. τελεια! δεν σας λεω τιποτε. την εκοψα στα 6 (τοσοδουλα ειναι, πιστεψτε με) και χτυπησαμε απο 2 κομματακια.
    καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοο:thumb up:

    σημασια δεν εχει μονο τι σερβιρεις αλλα και πως!
    παρε ενα υπεροχο παιδικο κοριτσιστικο βαθυ πιατο, κυκλοφορουν ΤΕΛΕΙΑ στα jumbo και φτιαξε μια τελεια φρουτοκρεμα στο μπλεντερ!

    τα παιδια σαν εμενα (ε ναι κι εγω παιδακι ειμαι η θαθελα ναμαι τελοσπαντων) και σαν την κορη σου, που δεν εχουμε μαθει να τρωμε φρουτα και λαχανικα γιατι ειναι "μπλιαξ", θα πειθομασταν ανετα με μια τετοια φρουτοκρεμα! :smilegrin:
    να'ναι καλα οι κυριες nadine και penny, μου ειχαν φερει κατι τετοια! απογευματινο λοιπον φρουτοκρεμα! και λιγο καροτακι και λιγο αγγουρακι ισως? θα σου πω αυριο εντυπωσεις!
    οσο για το μαγιω, ουδεν σχολιο! τελειο! ξετρελαθηκε. ετοιμη για κολυμβητηριο. μαλιστα φετος το σκεφτομαι και για μενα το κολυμβητηριο!

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •