Για γονεις με ΔΠΤ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 110
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    τελικα κλικ μας εκανε φρουτοσαλατα η κορη. φοβερη γευση! χωρις καροτακι ή αγγουρακι αλλά και αυτα δεν θα πανε χαμενα! σημερα θα αυτοσχεδιασουμε παλι στο βραδυνο μας!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    και οπως (κλασικα) διαβαζα παλαιοτερα θεματα του φορουμ, επεσα πανω σε ενα τοπικ οπου ενα κοριτσι περιεγραφε την εμπειρια της απο 6-7 χρονων με τη μητερα της που ηταν βουλιμικη και εκανε συνεχως εμετους και με τη γιαγια της που τη μπουκωνε στο φαγητο.
    τελικα το κοριτσι οταν εγραφε το ποστ ελεγε οτι μενει πια μονη της και πιστευε οτι θα ξεφυγει απο ολα αυτα.
    η σοφη nadine ομως της ειπε οτι αλλαζοντας σπιτι δεν τα αφηνεις ολα αυτα πισω, τα κουβαλας μαζι σου. και ειναι αλλωστε πασιφανες και απο αυτα που εγραφε.
    οπως κι εγω.
    αλλαξα και σπιτι και πολη αλλα ακομα μαζι μου τα σερνω ολα.
    λεει λοιπον η nadine οτι τα φαντασματα θα σταματησουν να μας κυνηγουν οταν ολα αυτα που αφορουν τους γονεις μας, τα πουμε στους ιδιους.
    και μου ηρθε η τρελη (?)
    να το τυπωσω και να τους το στειλω με γραμμα. το κειμενο που ειχα γραψει εδω.
    θα γλιτωσω απο τα φαντασματα?
    η θα δημιουργησω νεες συζητησεις και προστριβες που καθολου δεν εχω αναγκη τωρα?

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    κοιτα, λεπτο το θεμα. εγω θα ελεγα να το συζητησεις με τη ψυχολογο σου. οπως κι εσυ μου εχεις πει το να τα λεμε, φευγουν απο εμας. μακρυα εισαι, πολυ δεν θα σε ζορισουν φανταζομαι. και μαλιστα ισως καταλαβουν το λαθος τους. εξαρταται απο το τι εχουν καταλαβει μεχρι τωρα. καλυτερα παρε τη γνωμη του ειδικου πριν το κανεις. εσενα θα σε βοηθησει αλλά απο την αλλη επειδη ακομη στηριζεσαι οικονομικα σε αυτους μηπως σου δημιουργησει προβλημα?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ναι, κι εγω σκεφτομουν να το κουβεντιασω και με την ψυχολογο. απλα ειμαι παρορμητικη και οταν μου μπει η ιδεα....

    δε θελω τσακωμους και να σου πω κατι, για το οικονομικο που λες, δηλαδη αμα διαβασει ο πατερας μου πραγματα που δεν του εχουν περασει ποτε μα ποτε απο το μυαλο, θα νευριασει και απο πανω?
    αντι να καταλαβει 5 βασικα πραγματα εστω και εκ των υστερων?

    δεν ξερω! θελει πολλη σκεψη αυτη η κινηση. γιαυτο ηθελα και αποψεις

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    σε καποιους ανθρωπους δεν αρεσει καθολου η αληθεια ιδιαιτερα οταν ποναει.
    σιγουρα ξερει τι κανει.
    μπορει να μην εχει σκεφτει ομως οτι σας εχει επηρεασει. και αν παθει σοκ μπορει να γινει παρορμητικος και να κοψει το χαρτζιλικι! εστω και για λιγο, μεχρι να το ξανασκεφτει! :blush:μεχρι τοτε ομως πρεπει να εισαι προετοιμασμενη.

    μπορει βεβαια να λεω και μαλακιες. για να δουμε τι λενε και οι υπολοιποι

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλη μου click καλύτερα οντως να το συζητήσεις με τον ψυχολογο σου.ο καθε ανθρωπος αντιδραει διαφορετικα.μπορει δλδ να νοιωσουν χαλια κ να θελουν να επανορθωσουν η μπορει να νευριασουν και να ξεσπασουν παλι πανω σου.ισως αν εχει μια ιδεα για το χαρακτηρα τους ενας ειδικος να μπορεσει να σου πει ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    601
    μπορω να καταλαβω πως επειδη αγαπας πολυ την οικογενεια σου θελεις το καλυτερο για αυτους, αλλα οπως ειπε και καποιος αλλος παραπανω νομιζω πως οι γονεις σου δεν ειναι σε θεση να καταλαβουν πως καταστρεφουν τον εαυτο τους, δεν το καταλαβαν τοσα χρονια, τωρα θα το κανουν?
    ξερω πως τους πονας και θελεις να τους "σωσεις", αλλα "σωσε" πρωτα την κλικ και μετα μεσω εσου μπορει και να ξυπνησουν.
    μην περιμενεις ολοι να αλλαξουν απλα επειδη θελεις να αλλαξεις εσυ.
    κανε τον αγωνα σου προς το παρον και ασε λιγο το χρονο να σου δειξει............
    μην δημιουργεις προστριβες τωρα που ακομα και εσυ εισαι επιρρεπης,
    α και αυριο το πρωι σπορτεξακια και περπατημα ε, τερμα οι δικαιολογιες,
    σημερα το πρωι που δροσισε εσενα σκεφτομουν..........

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by basia
    α και αυριο το πρωι σπορτεξακια και περπατημα ε, τερμα οι δικαιολογιες,
    σημερα το πρωι που δροσισε εσενα σκεφτομουν..........
    λες να κρατησει ο καιρος ετσι λιγο χαλαρα ακομα χωρις πολλες ζεστες?
    θα βαλω κανενα ξυπνητηρι μηπως παω το πρωι και μπω σε προγραμμα.

    παντως το Σαββατο μιλαμε για πολυυυυυυυυυυυ περπατημα και πολυ καψιμο θερμιδων!
    Και που να δεις για να παω σπιτι. ενα τεταρτο στον ηλιο με 3 σακουλες καρφουρ, μου ψιλοβγηκε η πιστη.
    αλλα οκ ολα καλα και στο πλαισιο διαιτας και ασκησης :smilegrin:

    τα εκτυπωσα, αλλα δεν ξερω τελικα αν θα τα στειλω ποτε.
    θα το σκεφτω ακομα πολυ. thank you για τις απαντησεις!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    αραγε ποσο πολυ φταινε οι γονεις μας?
    μπορουμε να κατηγορησουμε καποιους που μας μεγαλωσαν, ξοδεψαν για εμας, μας εκαναν ανθρωπους?
    ειναι ακριβως το αντιθετο με οτι λεγαμε μεχρι τωρα. ΦΤΑΙΝΕ, ΦΤΑΙΝΕ, ΦΤΑΙΝΕ. απο την αλλη ομως μπορει να φτανε απο αμαθια ή απο ελλειψη σκεψης.

    οκ, εγω καταλαβαινω οτι φταιω σαν γονιος και προσπαθω να το αλλαξω. αν ομως δεν καταλαβαινα και δεν το ειχα σκεφτει, μετα γιατι να νιωθω τυψεις?
    κατα την γνωμη μου εκανα οτι μπορουσα με τον καλυτερο τροπο. ξοδεψα τη ζωη μου ανατρεφοντας. με οποιον τροπο.......

    αυτη ειναι η αλλη αποψη νομιζω και καλο ειναι να την αναφερουμε. δεν το γραφω click επειδη θελεις να στειλεις το κειμενο. το γραφω σαν ιδεα που μου ηρθε με αφορμη το σχολιο σου.

    σκεφτομουν τι θα ηθελα να πω εγω στους δικους μου. το δικο μου ζορι ειναι που μαλωναν συνεχεια. σε εμενα γυρισε αναποδα και τους εχω παραδειγμα προς αποφυγη. δεν θελω με τιποτε να μαλωνω μπροστα στα παιδια. για την ακριβεια δεν θελω να μαλωνω ποτέ. προτιμω να τα υπομενω ολα παρα να ειμαι συνεχεια σε ενταση. μαλλον αυτο θα ηθελα να πω εγω στους δικους μου.

    και γιατι δεν το ειπα μεχρι τωρα? και γιατι δεν το λεω τωρα? γιατι τους ειχα και τους εχω ακομη αναγκη. ακομη μου μεγαλωνουν τα παιδια. και ακομη κανουν λαθη.
    αν δεν τα κανουν επιτηδες ομως γιατι να τους γεμισω τυψεις?? δεν εχουν το αλαθητο. εχουν ομως την αγνωσια. ισως και τη μωρια. δεν ειμαστε ολοι το ιδιο εξυπνοι, δεν καταλαβαινουμε ολοι.

    ακομη και εγω που καποια πραγματα τα καταλαβαινω, καποια δεν τα καταλαβαινω. οπως πχ τι κακο κανω στα παιδια ταιζοντας τα με οτι με βολευει ή με αρεσει......

    το θεμα νομιζω ειναι να γινουμε εμεις καλυτεροι γονεις και να μαθουμε απο τα λαθη τους. ισως και τα λαθη των αλλων. ισως και τα δικα μας παλαιοτερα λαθη.....

    οχι επειδη ειμαι ηδη γονεας αλλά επειδη αυτο βλεπω εγω.
    ενας ψυχολογος μπορει να τα βλεπει αλλιως. και μπορει να εχω αδικο στις σκεψεις μου και να κανω λαθη.

    ομως τωρα, κατα την γνωμη μου κανω οτι μπορω σωστοτερα.....

    αραγε φταιω? και αν φταιω θα το μαθω ποτέ?? και αν το μαθω και ειναι αργα, τι θα καταλαβω??

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κάτι που συνηθίζω να λέω και που το πιστεύω απόλυτα είναι πως την οικογένειά μας την κουβαλάμε πάντα. Δεν έχει σημασία που ζούμε, πόσα χρόνια μένουμε μακρυά από την επιρροή της οικογένειάς μας, δεν έχει σημασία καν αν ζούνε οι δικοί μας, τα βιώματα είναι βαθιά ριζωμένα και δύσκολα τα απορρίπτουμε. Μιλάω για συνήθειες, χαρακτήρα, συμπεριφορές, ακόμη και για κινήσεις ή για τον τρόπο ομιλίας μας.
    Δεν θα ξεχάσω ποτέ την επίσκεψή μου σε μια φιλενάδα. Βγήκα στο μπαλκόνι για να καπνίσω, προκειμένου να μην είναι μπροστά το μωράκι της. Με αντιμετώπισε σαν εξωγήινη. Της εξήγησα πως είχα γονείς που κάπνιζαν ασταμάτητα μπροστά μου, τα τσιγάρα στο σπίτι μας δεν έσβηναν ποτέ, πως κάπνιζαν δίπλα μου ακόμη και όταν κοιμόμουν. Έγινα καπνίστρια με μεγάλη ευκολία. Δεν κατηγορώ τους γονείς μου. Εγώ το ξεκίνησα, δεν μου το επέβαλαν. Πάντως το κάπνισμα ή το είχα στο dna μου ή ήμουν ήδη εθισμένη σε αυτό, από παιδί ακόμη. Η πλάκα είναι πως τώρα πια το έκοψαν, λόγω προβλημάτων υγείας, ενώ εγώ συνεχίζω απτόητη. Δεν ήθελα λοιπόν αυτό το ξένο παιδάκι να έχει την εικόνα της καπνίστριας. Και συμβούλευσα τη φίλη μου να μην τη βλέπει με τα τσιγάρα. Απαγορεύεται ακόμα και η εικόνα. Με αγνόησε..
    Το ίδιο κατ' επέκταση πρέπει να συμβαίνει και στο φαγητό και παντού. Τα παιδιά μας μιμούνται, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Επίσης είναι πάρα πολύ έξυπνα. Δεν τα ξεγελάς πλέον λέγοντας, άσε με εμένα να τρώω αηδίες, εσύ φάε τη σαλάτα σου. Το ότι το παιδί είναι μικρό και δε μπορεί να εκφραστεί, δε σημαίνει πως είναι κουτό και ότι δεν αντιλαμβάνεται τα πάντα. Κάποτε πρέπει να το καταλάβουμε αυτό.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by BARB3 αραγε ποσο πολυ φταινε οι γονεις μας? μπορουμε να κατηγορησουμε καποιους που μας μεγαλωσαν, ξοδεψαν για εμας, μας εκαναν ανθρωπους? ειναι ακριβως το αντιθετο με οτι λεγαμε μεχρι τωρα. ΦΤΑΙΝΕ, ΦΤΑΙΝΕ, ΦΤΑΙΝΕ. απο την αλλη ομως μπορει να φτανε απο αμαθια ή απο ελλειψη σκεψης.
    ωωωω αυτο ειναι κατι που πραγματικα θα μπορουσε ανετα να ειχε πει η μανα μου. και ο πατερας μου ενδεχομενως. ειδικα αυτο το "ξοδεψαν"........

    μα αυτο ειναι ολο το θεμα! δεν αρκει να μεγαλωσεις ενα παιδι και να χαλασεις λεφτα. αλοιμονο μας αν αρκουσαν αυτα μονο.

    κανεις ενα παιδι, δικη σου επιλογη, δεν το ρωτησες αν σε θελει για γονιο. Στη συνεχεια για πολλα χρονια επελεγες και ειχες ελεγχο σχεδον στα παντα στη ζωη του. Αρα εχεις μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη να δημιουργησεις εναν ανθρωπο που οταν πια ανεξαρτητοποιηθει δε θα ειναι δυστυχης και δε θα κανει και τους γυρω του δυστυχεις.
    Τα παιδια δε μας ανηκουν. Και δε θα επρεπε να γινονται απλα για να ικανοποιησουμε την κοινωνια, το σοι ή ακομα και τον εγωισμο μας. Δεν ειναι "κτημα" κανενος.
    Ειναι ανθρωποι που προοριζονται για ενηλικες, which means οτι στο μελλον θα πρεπει να ανοιξουν τα φτερα τους και να πεταξουν.
    Μανουλες μη φρικαρετε με αυτα που ακουτε.:smilegrin:

    Τωρα οσον αφορα την αμαθια και την ελλειψη γνωσης η και σκεψης. Γιατι αυτο να ειναι δικαιολογια?
    Δικαιειται ο γονιος να ειναι ανευθυνος και αδιαφορος?
    Κακο δεν ειναι να μην ξερεις, κακο ειναι να μη θελεις να μαθεις.
    Και σε μια εποχη που η γνωση ειναι διαθεσιμη και προσβασιμη με αφθονους τροπους, δε δικαιολογεισαι να μη θελεις να μαθεις.

    Να το παω και προσωπικα, ο πατερας μου οταν ηθελε να μαθει για το σουπερ ντουπερ στερεοφωνικο ηχοσυστημα της εποχης, ηξερε πως να το μαθει.
    Οταν ηθελε να μαθει πως θα κανει βαρη και μυες για να πουλαει μουρη (μαζι με τους εμετους που τον κραταγαν αδυνατο) και τι "συμπληρωμα" θα πρεπει να παιρνει, ηξερε να το μαθει.
    Για μηχανες και αυτοκινητα ηξερε να πληροφορειται.
    Για την ανατροφη παιδιων? Νομιζε οτι αρκει το μεγαλωμα και τα λεφτα!
    Μυαλουδακι ειχαν και εχουν.
    Η αδιαφορια και η ανευθυνοτητα ειναι το προβλημα.

    Η μανα μου απο την αλλη, με γονεις που την ειχαν κλεισμενη ολη μερα σπιτι για διαβασμα και εγινε οπως εγινε, γιατι δε μας προστατεψε να μην παθουμε και μεις τα ιδια?
    Οπως ειπες και συ, τα λαθη των γονιων μας θα πρεπε να μας μαθαινουν τι να ΜΗΝ κανουμε.

    Ο πατερας μου που σαν παιδι και εφηβος αλωνιζε στις γειτονιες με τους φιλους του, με ποδηλατα, μουσικη, φιλαρμονικη ορχηστρα, ροκ γκρουπ και αργοτερα ακομα και κωπηλασια και water pollo, γιατι εμας μας εκλεισε μεσα και θεωρουσε αρκετο το να πληρωνει τα φροντιστηρια, τα ρουχα και το σχολικο εξοπλισμο? ΑΝτε και τα παιχνιδια παλιοτερα.

    Εξηγησεις υπαρχουν, δικαιολογιες ομως...?

    Originally posted by Ava
    Κάτι που συνηθίζω να λέω και που το πιστεύω απόλυτα είναι πως την οικογένειά μας την κουβαλάμε πάντα. Δεν έχει σημασία που ζούμε, πόσα χρόνια μένουμε μακρυά από την επιρροή της οικογένειάς μας, δεν έχει σημασία καν αν ζούνε οι δικοί μας, τα βιώματα είναι βαθιά ριζωμένα και δύσκολα τα απορρίπτουμε. Μιλάω για συνήθειες, χαρακτήρα, συμπεριφορές, ακόμη και για κινήσεις ή για τον τρόπο ομιλίας μας.

    Τα παιδιά μας μιμούνται, είτε μας αρέσει, είτε όχι. Επίσης είναι πάρα πολύ έξυπνα. Δεν τα ξεγελάς πλέον λέγοντας, άσε με εμένα να τρώω αηδίες, εσύ φάε τη σαλάτα σου. Το ότι το παιδί είναι μικρό και δε μπορεί να εκφραστεί, δε σημαίνει πως είναι κουτό και ότι δεν αντιλαμβάνεται τα πάντα. Κάποτε πρέπει να το καταλάβουμε αυτό.
    Συμφωνω μαζι σου Ava
    Η εικονα που δειχνει ο γονεας ειναι τρομερα σημαντικη.
    Τωρα με τους ξενους δεν μπορεις να ελεγξεις τις εικονες που θα εχει. Και ισως δεν πρεπει κιολας γιατι ειναι κομματι της πραγματικοτητας, της ζωης που θα αντιμετωπισει.

    Για το θεμα με τα "φαντασματα", σκεφτηκα οτι ισως αυτη η "καταθεση ψυχης" που δεν απευθυνοταν καν σε αυτους, ισως να ηταν το τελευταιο βημα, η τελευταια αποπειρα να συνειδητοποιησουν καποια πραγματα εστω και αν πια δεν αλλαζουν.
    Ειναι επωδυνο να ακους κατηγοριες και να σε ταπεινωνουν, οταν μεσα σου ξερεις οτι για το 80% αυτων που σου προσαπτουν, φταινε οι ιδιοι. Και πιο πολυ στον πατερα μου αναφερομαι που ποτε μα ποτε δεν παραδεχτηκε κανενα λαθος του. Δεν τον ενδιαφερει καθολου να τα σκεφτει.

    Ισως ετσι κλεισω αυτο το κεφαλαιο και ειτε φτιαξουν εστω και ελαχιστα τα πραγματα ειτε απλα τον θεωρησω καμμενο χαρτι και δεν ξανασχοληθω.

    σορρυ barb :starhit:
    οπως καταλαβαινεις εχουμε εντελως διαφορετικες οπτικες γωνιες

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    Originally posted by click

    σορρυ barb :starhit:
    οπως καταλαβαινεις εχουμε εντελως διαφορετικες οπτικες γωνιες
    τι σορρυ και στορυ βρε? συζητηση κανουμε!

    τους δικους σου γονεις δεν τους γνωρισα, ουτε και με 2-3 περιγραφες σου μπορω να καταλαβω σιγουρα τι γινοταν και τι γινεται.

    ο καθενας εχει τα βιωματα του και συχνα συγκρινει τα δικα του με των αλλων που μοιαζουν ιδια αλλά μπορει να διαφερουν στην πραγματικοτητα πολυ. γνωστικα λαθη τα ειπες αν δεν κανω λαθος.

    αυτο που ηθελα να επισημανω ειναι οτι υπαρχουν 2 πλευρες του νομισματος. νομιζω το πετυχα ε??

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    βεβαια 2 πλευρες του νομισματος.
    και η μια καταπλακωνει την αλλη


    χαλια χτες και σημερα ολα.
    αν και μαρεσει αυτος ο καιρος, απο διαθεση ........ χαλια μαυρα

    κωλοκυκλοθυμια

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    ελα παρε τον τετραποδο φιλο σου και αρχιστε το περπατημα και ασε τις δικαιολογιες!! κυκλοθυμια λεει!! πρωι πρωι και μετα κανετε και τα ψωνια απο το σουπερ και σπιτι για ντουζακι και χαλαρωμα!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    απο το πολυ χαλαρωμα εχω φρικαρει. μονο χαλαρωμα δεν ειναι πια αυτοι οι 4 τοιχοι

    σημερα ειμαι πολυ καλη παρεα οπως καταλβαινεις :thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumbdown::thumb down::thumbdown::thumbdown::thumbdown:

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •