δεν παέι άλλο.. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 107
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    τί σημαινει σωτήρας? να σωσει καποιον δλδ?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δεν φταιω, αργησα να συνειδητοποιησω οτι δεν φταιω, παντα μου καταλογιζα ευθυνες κ ισως τωρα να μην αντεχω γιατι γνωριζω πως δεν εχει κανενα νοημα τωρα πια κ ακομα λυπαμαι για ολους τους υπολοιπους που φερονται έτσι
    με την πρωτη ευκαιρία σιγουρα θα φυγω κ ας μην αισθανθω ποτε ετοιμη για αυτο

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Συμφωνω πολυ μαυτα που ομορφα γραφεις Sofia

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω Μαρακι σου προτείνω να δημιουργησεις πριν φύγεις ολες τις προυποθέσεις ωστε να φυγεις. δλδ να βρεις μια δουλεια, να εχεις δλδ ενα εισοδημα που θα σου δωσει μια σχετικη αυτονομια κ να μπορεις να καλυψεις πρακτικα ζητηματα. κ φυσικα να ζητάς βοήθεια, απο οπου εμπιστευεσαι....

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    ναι Σοφια να σωσει πρωτα απολα τον εαυτο της μετα ισως τη μητερα της αν ταρακουνηθει κ φυγει κ ισως τον πατερα της αν δεν εχει θυμα να ξεσπασει.γιατι καταβαθος ολους τους αγαπαει κ προσπαθει.κανω καπου λαθος?δε θα ειναι σιγουρα ο σωτηρας του εαυτου της?βεβαια ακουγεται παραξενα η λεξη σωτηρας συμφωνα με την ψυχολογια..αλλα το νοημα πιστευω οτι ευσταθει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω agh πιστεύω πώς αν δεν θελει η ιδια η μανα της κ ο πατέρας της να σωθουν δεν θα το κανουν ποτε. επισης αν δεν θελουν να σωθουν οι ιδιοι, οσο κ να το θελει η Μαρια, δεν μπορει να τους σωσει απο μονη της.

    Τελος, καλυτερα να σωθει ενας, παρά κανενας. Η Μαρια, κατά τη γνωμη μου κανει προσπάθειες προς αυτη την κατεύθυνση. Κ το βρισκω πολυ σημαντικο....

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    συμφωνω απολυτα.πολυ ομως.απλα επειδη εζησα παρομοια ηταν ο μοναδικος τροπος να κανω κατι που ισως θα αλλαζε την κατασταση γι αυτους χωρις να το επιλεξουν κ σιγουρα θα εσωζε εμενα.πολυ βαθια μεσα μου ηθελα παντα να αλλαξουν τα πραγματα.στο τελος ειδα οτι η φυγη μου ηταν το καλυτερο απο ολες τις αποψεις.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    δουλεια έχω, στανταρ εισοδημα δεν εχω για να μπορω να στηριχτω, αυτο με κραταει κ πολυ μου αρεσε η ιδεα του ταρακουνηματος, αφηνει την συνείδησή μου ήσυχη.
    δεν πιστεύω οτι υπάρχουν σωτήρες, υπάρχουν άνθρωποι που νοιάζονται
    κ ναι αν δεχοντουσαν βοηθεία εκει θα ήμουν να τους στήριζα κ ας μην με εχουν στηρίξει κ ας μην καταλαβαινουν πως ολα αυτα μονο προβλημα μου εχουν δημιουργησει στο να μην θελω την ζωη μου. απλα μενοντας εκει δεν γινεται τιποτα, να δοκιμασω φευγοντας κ οτι γινει, αρκει να αισθανομαι ετοιμη γιατι νιωθω οτι θα καταρρευσω παλι
    κ βοηθεια δεν μπορω να ζητησω απο καπου, δεν εμπιστευομαι κανενα κ δω που μιλαω πολυ ειναι για εμενα, τουλαχιστον παιρνω λιγη δυναμη να μην το βαλω κατω

    απο την άλλη με ρίχνει τόσο πολυ ολο αυτο που νιωθω οτι δεν μπορω να κανω τιποτα

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    agh
    έφυγες δηλ; δεν μετανιωσες στιγμη για αυτη σου την κινηση; η εξελιξη πως ηταν; τα εβγαλες περα κ εκεινοι τι κανανε;

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    για αρχη εμεινα με τον αδερφο μου,μετα με το φιλο μου,ακομα δεν εχω καταφερει να ειμαι εντελως αυτονομη.Αυτοι το βιολι τους προσπαθουν να μου κρυψουν καταστασεις κ ετσι μενω πιο αμετοχη.καθαρισε το μυαλο μου κ βλεπω πιο ξεκαθαρα οτι ειναι επιλογη τους κ καταβαθος συνηθισαν την κατασταση κ τους αρεσει χωρις να με υπολογιζουν.κοιτανε τον εαυτο τους.καθε φορα που τους επισκεπτομαι τωρα πια ερχετε μεσα μου παλι αυτη η κολαση κ απορω πως τη ζουσα.δε θελω να ερχομαι σε επαφη οσο κ αυτοκολητη κ αν ημουν παλια.νιωθω παραξενα κ ασχημα που θυμαμαι.περασα καταθλιψη αλλα τωρα ειμαι εκατομυρια φορες καλυτερα.τα κουσουρι που μου εμεινε κ το πολεμαω ειναι πως εχω συνηθισει να δεχομαι ασχημη συμπεριφορα απτους αντρες κ να νιωθω ανασφαλης.φυγε.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    κ δε μετανιωσα δευτερολεπτο κ απορω για τις τοτε φοβιες μου κ θα επρεπε να το κανω ακομα πιο νωριτερα.οποτε θυμαμαι ταραζομαι.τοτε πως αντεχα κ ζουσα?φυγε.βρες τροπο κ φυγε.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    agh, μπραβο για τα οσα έκανες....κ μπραβο σου για το κάθε βημα ξεχωριστα....ευχομαι δύναμη κ για το επομενο βήμα, που ήδη πολεμας να κανεις

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    σε ευχαριστω πολυ Σοφια.Σε ευχαριστω.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Να ρωτησω εγω κατι χαζο?
    Ο μονος που εχει δικαιωμα να καταγγειλει ειναι η μητερα?
    Δεν νομιζω ακομα και ενα αγνωστος μπορει να καταγγειλει...αν και δεν θα το κανει γιατι δεν θελει να μπλεξει.
    Μηπως πρεπει να αψηφησεις κατα καποιο τροπο την θεληση της μητερας σου περι μη καταγγελιας?
    Δεν ξερω..τι να πω...εγω ετσι θα εκανα πιστευω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρη, δικαιωμα καταγγελιας σε περιπτωση ενηλικα εχει μονο ο ιδιος ο ενηλικας που τον αφορα.Στην περιπτωση της Μαριας, για κακοποιηση που ασκειται στην ιδια. Κ οχι στη μητέρα της. Με τη λογικη του αν θελει η μητέρα της να καταγγειλει κατι μπορει να το κανει η ιδια κ οχι καποιος άλλος γι αυτην. Κ γιατι αλλωστε να το κανει καποιος τρίτος?

    αν ειχαμε περιπτωση κακοποιησης ανηλικου δικαιωμα καταγγελιας εχει καποιος τριτος. γι αυτο ειμαι σιγουρη.

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •