δεν παέι άλλο..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 107
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565

    δεν παέι άλλο..

    έτσι για να είναι καλυμμένος, δημιούργησε καυγά όπως πάντα.. έβριζε την μάνα μου μέχρι που εκείνη δεν άντεξε άλλο κ του γύρισε την πλάτη να φύγει, αυτη την συμπεριφορά δεν την ανέχεται λέει.. να τον αγνοουμε όταν μας βρίζει.. της πεταξε ενα ποτήρι κ της άνοιξε το κεφάλι. έφυγε με την δικαιολογία ότι τον διώχνουμε, για να κάνει το κέφι του
    τρια ράμματα, πως το δεχεται δεν ξέρω. ειμαι εδω για να μαζεύω ότι απομένει κάθε φορά, δεν πάει αλλο όμως, ενώ αντιμετωπίζω ότι συμβαίνει, μετά είμαι να με μαζεύουνε
    συνεχιζονται τα βρισίδια, οι τσακωμοί, οι απειλές κ τι μ'αυτό; αγανακτησα..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Γιατι μενεις μαζι του?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    mmaria ο συζυγος?
    Τι να πω...δεν εχω πειρα απο τετοιες καταστασεις...δεν ξερω πραγματικα αλλα κατι πρεπει να γινει και γρηγορα.
    Να σου δωσω μια λιστα απο τηλεφωνα που μπορεις να βρεις σχετικα με την κακοποιηση γυναικων,οικογενειας κλπ.

    http://www.obrela.gr/helplines.htm ειναι λιγο πιο κατω στη λιστα.

    Μην το αφηνετε δραστε...ελπιζω να πανε ολα καλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    πατερας μου είναι κ φοβαμαι αν φύγω οτι θα μαθω καποια στιγμη οτι η μητερα μου πεθανε κ αυτο δεν θα το συγχωρήσω στον εαυτο μου. τοσα χρόνα, έτσι μεγάλωσα, αλλά κουραστικα πλεον να τρεχω για ότι συμβεί κ να μην αναγνωρίζουν ούτε τι κάνουν, κουαστικα να αισθανομαι κάθε φορά οτι πεθαινω μέσα μου κ να μην μπορώ να αλλαξω κατι κ σκεφτομαι πως να φτιαξω την ζωη μου κ πως να συνεχίσω όταν όλα μου τα χρίνα έμαθα έτσι να ζώ κ σαν να μην έχει νόημα γιατι δεν ζω

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Στην προσπάθεια να αντιμετωπίσεις τέτοια ζώα τρελαίνεσαι και συ ο ίδιος …το ξέρω … Προφανώς μιλάς για τον πατέρα σου, και προφανώς επειδή η μάνα σου δεν μπορεί να λύσει αυτήν την κατάσταση νιώθεις να σε βαραίνει εσένα η εύθηνη και η απόφαση το τι θα πρέπει να πράξετε. Αλλά πέρα από την συναισθηματική φόρτιση, βλέπω ότι ο άνθρωπος είναι επικίνδυνος, και δεν ξέρω αν τα σωματικά τραύματα της μάνα σου η τα ψυχικά τα δικά σου είναι ποιο βαθιά… μιλά μιλά με ειδικούς σε παρακαλώ , δεν τολμώ να σου πρωτινό οτιδήποτε , όλα πονανε !

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Εχεις ζητησει βοηθεια απο καπου?πρεπει παση θυσια,καθε μερα που περναει χανεις τη ζωη σου.Αν θες μου λες αλλα γιατι δε φευγετε με τη μαμα σου?8001188881 παρε βοηθεια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Koυραγιο Μαρακι μου..τι να πω... ισωσ πραγματικα ειναι καιροσ να φυγεισ απο το σπιτι... εισαι ενηλικασ...και η μαμα ειναι ενηλικασ κι εκεινη... ο καθενασ σασ ειναι υπευθυνοσ για την ζωη του οσο σκληρο και αν ειναι αυτο...
    ..πρεπει η ψυχη σου να ειναι καλα..πρεπει να προχωρησεισ..

    σε φιλω..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Χρονια η ιδια ιστορια?...ο ανθρωπος δεν προκειται να αλλαξει συμπεριφορα...το μονο που μπορειτε να κανετε ειναι να μη μεινετε πλεον αδρανεις...αρκετα οσα τραβηξατε τοσα χρονια...παρτε τηλεφωνο τους ειδικους που δεν ξερω ποσες τετοιες καταστασεις εχουν αντιμετωπισει και θα ξερουν πως πρεπει να πραξετε....και σιγουρα τιποτα δεν θα ειναι ευκολο...αλλα δεν βλεπω αλλο δρομο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η μητερα σου τι λεει?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Αυτη τη φορα ισως θα πρεπει εσυ να ζητησεις τη βοηθεια απο τη μητερα σου για να σωθει η δικια σου ζωη που στο κατω κατω δε φταις για τιποτα.Με το να φυγετε.Ειναι ακομα νωρις για σενα πολεμησε το.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    Μηπως να κινηθεις νομικα? για κακοποιηση? μηπως να απευθυνθεις σε καποιο συλλογο κακοποιησης γυναικων/συζυγων ? εχεις μιλησει σε αδερφια της μητερας ή του πατερα σου ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    η μητέρα μου.. δεν λέει είναι στην κοσμάρα της κ μετράει τις πληγές της. κάθε φορά που λέω, ως εδώ ήταν, μάζεψέ τα να φύγουμε με κοιτάει με ένα βλέμμα γεμάτο απορία, σαν να μου λέει να πάμε πού; νιώθει οτι ποτέ δεν πρόσφερε τίποτα σαν μάνα ή σαν σύζυγός, ήταν ο σάκος του μποξ του πατέρα μου, ο σάκος που κουβαλούσε όταν τον χρειαζοταν κ τον πετούσε όποτε του ήταν άχρηστος. πραγματικά με ολες αυτες τις καταστάσεις ωρίμασα πριν την ώρα μου κ είμαι 25 κ εχω μια 10ετία που σηκώνω τα βάρυ τις οικογενειας
    θυμάμαι πόσο πονούσα απο πολύ μικρή να είμαι εκεί σαν να μην υπάρχω, μέσα στους καυγάδες κ να τρέμω απο τον φόβο μου κάθε φοράπου ακολουθούσε η σειρά μου κ να περιμένω να τελειώσει κ αυτή την φορά το βάσανο, να φύγει για να μπορέσω να σταθώ κ να μαζέψω την μάνα μου κ να ανακουφίσω τον πόνο της.
    εδω που έφτασα αναγνωρίζω το λάθος της να μείνει σε κάτι που μόνο μας έβλαψε..
    αισθάνομαι σαν να μην εχω ζωή κ κουράγιο να συνεχίσω μόνη μου κ πως να αφήσω εις γνώση μου στο θάνατο τη μητέρα μου
    έχω κλειστεί μέσα στο πρόβλημα κ δεν υπάρχει κατι απέξω, τριγύρω, που να με κάνει να πιστέψω ότι πατάω στα πόδια μου κ συνεχίζω για εμένα
    ειμαι σε μια κατάσταση που οδεύει αργά κ βασανιστικά στο θάνατο, το βλέπω, το νιώθω κάθε φορά που θέλω να δώσω τέλος.. να σταματήσουν όλα γύρω μου να με πονάνε κ να πάψει ια κ καλή αυτός ο πόνος μέσα μου, σαν η \"φυγή\" αυτή να λύσει μια κ καλή όλα μου τα προβλήματα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    426
    Εεεε καλά τώρα άμα είναι να συζητήσουμε σε αυτήν τη βάση μετά ζήτω που καήκαμε. Κοίτα σε νιώθω και σε καταλαβαίνω αλλά μην υπερβάλεις, είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και όσο παραμένεις μεγαλώνει και συσσωρεύεται , το θέμα γλυκιά μου είναι ότι και λύσεις υπάρχουν , και ακόμα σε αυτήν την μικρή κοινότητα τόσα παιδιά προσφέρθηκαν να σε στηρίξουν. Υπάρχουν χιλιάδες γυναίκες σε όλη την Ελλάδα που καθημερινά αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. όποτε αντί να ανακοινώνεις το πρόβλημα δεν να κάνεις άσχημες σκέψεις δεν επικεντρώνεσαι στη λύση , και μην χρονοτριβείς άλλο , πάρε τηλέφωνο σε κάποιο κέντρο κακοποιημένων γυναικών και θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο θες να τα δεις. Μετέτρεψε αυτήν την εμπειρία σε μια ευκαιρία για να ανακαλύψεις πόσο δυνατή και αξιοθαύμαστη είσαι. Ο πατέρας σου έχει πρόβλημα ίσος το να ζητάς βοήθεια είναι μια ευκαιρία και αυτός να βοηθηθεί. Ελα προχώρα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Μμαρια εισαι σε ηλικια που θα επρεπε να εχεις δικια σου οικογενια και οχι να μενεις με τους γονεις και να ζεις ολη αυτην την κατασταση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα αν η ίδια δεν κάνει
    δεν μπορώ να την πάω στην αστυνομία ή σε οποιοδήποτε σύλλογο κ να της πώ μίλα
    ή την παρατάω στην κατασταση της κ φεύγω, γνωρίζοντας το τι γίνεται ή μένω εκεί κ την στηρίζω. να πάω στο δ@@@ αν δεν μπορώ να της παρέχω την βοήθεια που χρειάζεται κ στην τελικη για μενα δεν με νοιάζει, ας γινει ότι είναι να γίνει
    κ μλκ που κάθομαι κ τα γράφω εδω, αφου γνωρίζω πως τίποτα δεν αλλάζει
    κ πρόβλημά μου να μην αντέχω άλλο, θα το καταπίω κ αυτο

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •