geia sas
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: geia sas

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10

    geia sas

    geia sas eimai kainouria sthn parea sas kai thelw na moirastw mazi sas to misos m pros to faghto kai thn emmonh m me ta kila kai to swma mou:/
    alla nomizw pws eimai kala etsi opws eimai:)
    poios exei idio provlhma me mena?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    γεια σου νεραιδα, καλωσηρθες
    και γραφε μας ελληνικα σε παρακαλω :)
    ποιο ειναι τελικα το προβλημα σου, γιατι βλεπω, μας λες οτι νομιζεις οτι εισαι καλα ετσι οπως εισαι.
    οποτε, ποιο ειναι το προβλημα που θαθελες να μοιραστεις?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    το προβλημα μου ειναι οτι ολοι μου λενε να τρωω περισσοτερο γιατι εχω χασει αρκετο βαρος τον τελευταιο καιρο
    και δειχνουν να φοβουνται πολυ, εγω παλι τρελαινομαι στην ιδεα οτι πρεπει να φαω ενα ολοκληρο γευμα την ημερα...
    ειμαι 58 κιλα με υψος 1,80 και εκει θελω να παραμεινω η να χασω 2 κιλα ακομα απλα δεχομαι πιεση απο τους γυρω μου...
    επισης η ψυχολογια μου δεν ειναι και στ καλυτερα της νιωθω καπως αδυναμη ενω εγω δεν ημουν ετσι-αντιθετως!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλωσηρθες νεραιδα :spin:

    Γιατι κοριτσι μου μισεις το φαγητο? Αν δεν τρως, θα πεθανεις, ετσι δεν ειναι? Αρα εχει και τα καλα του το φαγητο.

    Γιατι εχεις εμμονη με τα κιλα σου? εγραψες οτι εισαι ηδη παρα πολυ αδυνατη, πολυ περισσοτερο απο το φυσιολογικο.
    Μαλλον γιαυτο ανησυχουν οι δικοι σου.
    Φοβουνται μην κανεις κακο στον εαυτο σου.

    Η αδυναμια που νιωθεις ειναι φυσιολογικη, επειδη το σωμα σου ειναι καταπονημενο.

    Εδω υπαρχουν διαφορα θεματα απο ανθρωπους που εχουν περασει το ιδιο με σενα.
    Αν θελεις διαβασε και αυτο
    http://www.eatingdisorders.gr/content/view/5/26/


    Το οτι γραφτηκες και μιλησες για το προβλημα σου ειναι ενα μεγαλο βημα. Συνεχισε την προσπαθεια. Μη μεινεις στην τωρινη κατασταση

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    Απλα θελω για παντα να εχω ενα αδυνατο και γυμνασμενο σωμα και εχω πεισει τον εαυτο μ οτι αυτο θα το πετυχω τρωγοντας συγκεκριμενες τροφες (πχ ειμαι χορτοφαγος) αποφευγω τα λιπη, τα γλυκα, τους υδατανθρακες
    οταν τρωω αρκετη ποσοτητα αισθανομαι δυσφορια και αμηχανια.

    Τις προαλλες δημιουργηθηκε ενα προβλημα με το εντερο μου, επαθα κριση κολιτιδας και οι γιατροι οταν τους ειπα τι τρωω με παρακαλεσαν να τρωω τουλαχιστον ενα γευμα την ημερα και για λιγο δαιστημα να βγαλω απο το διαιτολογιο μου οτιδηποτε πρασινο.Τρομεν ρη εντυπωση μου εκαναν οι εξετασεις αιματος μου οι οποιες ηταν παρα πολυ καλες, ολα μεσα στα ορια και κανεις δεν πιστευε στα ματια του..

    Νομιζω θα θελα να χασω 1 κιλο ακομα, αν δεν εμενα με τουσ γονεις μου θα ηταν πιο ευκολο:bisou:

  6. #6
    η τροφη επηρεαζει σε πολυ σημαντικο βαθμο τη διαθεση μας. παρατηρω πως σε φασεις που δεν ειμαι καθολου καλα ψυχολογικα κ τρωω ενα ισορροπημενο γευμα η κατι που να τα εχει ολα τελοσπαντων πχ τοστ νιωθω πολυ ομορφα. σε καταλαβαινω γιατι περναω ακριβως τα ιδια, βασικα μαλλον σε πιο μεγαλο βαθμο.
    εχω καταλαβειι κ εγω οτι εχω γινει πετσι κ κοκκαλο ισως οχι τοσο οσο οι αλλοι κ πλεον θα ηθελα να παω στα 44-45 κιλα εστω για αρχη, αλλα σιγα σιγα. οι αλλοι εχουν φρικαρει - ειμαι 41-42 κιλα κ 1.65 και εχασα βαρος σχετικα αποτομα. Αυτο που με νοιαζει βασικα τωρα περισσοτερο ειναι η υγεια μου και να μαθω να τρωω σωστα , σωστα και ισορροπημενα χωρις να ξεσπαω σε βουλιμικα. γιαυτο αποφασισα να παω σε διαιτολογο.!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    Γεια σου Δωρα μου σ ευχαριστω που μοιραστηκες και εσυ το προβλημα σου μαζι μου
    Το θεμα ειναι θα πηγαινεις για παντα σε διαιτολογο? Εγω και να πηγαινα δε νομιζω οτι θα ετρωγα ολα αυτα
    που θα μου ελεγε. Αν εχανα 2 κιλα ακομα ομως ισως το σκεφτομουν... Πραγματικα δεν ξερω...
    Ολα θα πανε καλα λοιπον αφου αποφασισες να πας

  8. #8
    βασικα μπες στο τσατ!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Νεραιδα πολυ καλα κανεις και θελεις να εχεις γυμνασμενο και αδυνατο σωμα.
    Αυτο που δεν ξερω ειναι αν συνειδητοποιεις ποιο ειναι το αδυνατο και γυμνασμενο υγιες σωμα.

    Το κοκαλιαρικο εκτος απο αντιαισθητικο ειναι και αρρωστιαρικο.

    Πρεπει να το αγαπας το σωμα σου και να το φροντιζεις. Αν του στερεις αυτα που εχει αναγκη, το κανεις τελικα ασχημο και χαλας οχι μονο την εικονα σου αλλα και την υγεια σου.

    Με 1,80 υψος (μπραβο κοριτσαρα μου πανυψηλη εισαι!! ) το φυσιολογικο βαρος ειναι περιπου 70 κιλα.
    Εσυ εισαι 58 και θελεις να χασεις κι αλλα.
    Και με βαση το αλλο τοπικ ("τι εφαγα σημερα") δεν τρως σχεδον τιποτα
    Γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου?

    Μηπως να πηγαινες και εσυ σε εναν διατροφολογο οπως η Δωρα?
    Και σε ψυχολογο για συνεδριες, ακομα καλυτερα. Μην ντρεπεσαι καθολου. Γιαυτο υπαρχουν οι ειδικοι για να μας βοηθανε :)

    Φοβαμαι οτι λιγο αυτο το φορουμ σας μπερδευει.
    Ισως επειδη εχει απειρες δημοσιευσεις για διαιτες και χασιμο βαρους, ζυγισματα, θερμιδες.
    Σας τρελαναμε βρε κοριτσια.
    Αλλα εμεις που μανουριαζουμε ολη την ωρα με τα κιλα μας και το βαρος μας, εχουμε Π Ε Ρ Ι Τ Τ Α κιλα, γιαυτο κανουμε διαιτα.

    Αν δεν ειχαμε δε θα καναμε τοση ιστορια με διαιτες και θερμιδες.

    Εσεις κοριτσακια μου μην παρασυρεστε και μην μπερδευεστε με αυτα.
    Σε αυτο το φορουμ συνυπαρχουμε ατομα με ενα κοινο χαρακτηριστικο. Τη διαταραχη προσληψης τροφης.

    ΑΛΛΑ δεν εχουμε αναγκη ολοι το ιδιο πραγμα για να γινουμε καλα.
    Για παραδειγμα, εγω πρεπει να το ραψω, εσεις να το ανοιξετε :smilegrin:

  10. #10
    κατι γινεται και δεν μπορω να μπω στο τσατ.
    μες τη χρονια πηγαινα σε ψυχιατρο και τωρα θα ξαναπαω.
    εκανα και εγω εξετασεις αιματος και βγηκαν μια χαρα.
    Το θεμα δεν ειναι οτι πρεπει να το <ανοιξουμε>, τουλαχιστον οχι για μενα. αυτο που πρεπει ειναι να μαθουμε να τρωμε ΣΩΣΤΑ!
    Ο μονος μου φοβος ειναι μηπως αρχισει το ενα βουλιμικο επισοδειο παλι πισω απο το αλλο.
    θελω να βαλω κιλα γιατι αρχιζω να νιωθω μη επι8υμητη απο το αλλο φυλο.
    νεραιδα η περιοδος σου πως ειναι?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    δωρα μου με πεταει δεν μπορω να μπω στο τσατ..

    Ολη η εμμονη μου ξεκινησε απο μια απογοητευση προσωπικη στα 15 μου δεν ειναι ευκολο να ανοιξω το στομα μου και να τρωω οταν ''τιμωρω'' τον εαυτο μου με ασιτια 1 χρονο!
    Οταν με ρωτησε ο πρωην μου γιατι αδυνατισα τοσο και μου πε να τρωω πηγα να βαλω τα κλαματα γιατι ολα απο αυτον ξεκινησαν !
    (τοτε που χωρισαμε στα 15 μου, εκανε σχεση με μια κοπελα κοκαλιαρα) και εγω σαν καλο θυμα μπηκα στο τριπακι να γινω θεα για να του αρεσω.. και τελικα του αρεσω και ειμαι ικανοποιημενη για αυτο. Δεν θελω να ξαναγινει κατι μεταξυ μας εχω ηδη αλλη σχεση πολυ καιρο τωρα αλλα πιστευω πηρα την εκδικηση μου..

    Ντρεπομαι που ολα αυτα τα προκαλεσα εγω στον εαυτο μου για ενα αγορι, ντρεπομαι, αλλα δεν μπορω να κρυβομαι αλλο!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    δωρα μου η περιοδος μου ειχε καποιες διαταρραχες ειχα φτασει σε σημειο να εχω να αδιαθετησω 9 μηνες και φυσικα ηξερα απο τι ηταν!!Ετρωγα παλι μια εβδομαδα και μου ξαναερχοταν! Αυτο το μηνα καθυστερησε γιατι στισ διακοπες εχασα αλλα 3 κιλα
    Μου κανει πολυ εντυπωση που μου πες οτι δεν εισαι επιθυμητη απο αγορια αδυνατη γιατι εγω απο τοτε που ειμαι κατω απο 61 κιλα νομιζω τους αρεσω και δεν ξερω το γιατι!! χαχαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Να μην ντρεπεσαι καθολου, εσυ τουλαχιστον εχεις το θαρρος να το παραδεχεσαι και να καταλαβαινεις οτι υπαρχει προβλημα. Αυτο και μονο ειναι ΜΑΓΚΙΑ και ειναι η αρχη.
    και η αρχη ειναι το ημισυ του παντος! χεχεχεχε

    Ναι, Δωρα να τρωτε σωστα, αυτο ειναι το θεμα. Δεν εννοουσα να το "ανοιξετε" και να τρωτε πιτσες και καρμποναρες :P
    Ολα αλλα με μετρο, αναλογα με το σωματοτυπο του ο καθενας.

    Αν διαλεξεις ψυχιατρο αντι ψυχολογο, να προτιμησεις καποιον που να ειναι και ψυχοθεραπευτης. Γιατι οι ψυχιατροι που ΔΕΝ εχουν ασχοληθει με ψυχοθεραπεια, συνταγογραφουν ανεξελεγκτα και δε νοιαζονται καθολου.
    Πολλη πολλη προσοχη λοιπον!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    Ξεχασα να πω πως ειχα παει μια φορα σε ψυχιατρο επειδη πηγαινε η γιαγια μου κ ειχα ημικρανιες τον συμβουλευτηκα και
    μου ειπε κατα λεξη ¨: '' Κουκλα μου δεν πρεπει ποτε στη ζωη σου να ξανακανεις διαιτα για να μην εχεις αυτες τισ ενοχλησεις στο κεφαλι σου, παντα πρεπει να τρως κρεας '' εγω οχι μονο δεν ακολουθησα αυτο που ειπε εγινα χορτοφαγος . Οι ημικρανιες μου περασαν ομως!!!:D

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Οι χορτοφαγοι αντικαθιστουν την πρωτεινη με αλλες τροφες.
    Εσυ την αντικαθιστας?

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •