ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΝΥΣΗΧΙΑ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 32
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    δείχνεις πολύ ενημερωμένος Ανδρέα, και με ενδιαφέρει αυτό που είπες στο τελευταίο μήνυμα, δλδ αυτό που λένε καταστρέφεται ο μεταβολισμός δεν ισχύει? μόνο όταν δεν έχουμε άλλο λίπος? μη γελάς:spin:

  2. #17
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by fuxia
    δείχνεις πολύ ενημερωμένος Ανδρέα, και με ενδιαφέρει αυτό που είπες στο τελευταίο μήνυμα, δλδ αυτό που λένε καταστρέφεται ο μεταβολισμός δεν ισχύει? μόνο όταν δεν έχουμε άλλο λίπος? μη γελάς:spin:
    Αυτά είναι ελαφρώς τρομολαγνικά για να δείξει ο ομιλητής την σοβαρότητα της επιστήμης του.Πολλοί τα τραγικοποιούν γι' αυτό το λόγο. Μετά από παρετατεμένη δίαιτα ο μεταβολισμός πέφτει ελαφρά αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να χάσει βάρος , πάλι εξακολουθεί να καίει θερμίδες , και υποθυροειδικός να είναι κάποιος πάλι μπορεί να χάσει βάρος. Ο μεταβολισμός (εννοείται η ελεύθερη Τ3 συνήθως με το να λέμε μεταβολισμός) θα πέσει έτσι κι αλλιώς σε μία υποθερμιδική διατροφή , είναι φυσιολογικό σε μία δίαιτα , δεν είναι κάποια ασθένεια όπως την παρουσιάζουν πολλοί , είναι απολύτως φυσιολογική προσαρμογή.
    Αυτό που δεν λένε αντίθετα , είναι ότι το μεταβολικό προφίλ βελτιώνεται - βλέπε ευαισθησία στην ινσουλίνη.
    Όταν μιλάμε για δίαιτα και τις επιπτώσεις στο μεταβολισμό πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν την έννοια του πλαισίου μέσα στο οποίο γίνεται η δίαιτα αυτή- παράδειγμα -αθλητής με 5% λίπους δεν θα ωφεληθεί με δίαιτα 1000 θερμίδων και όντως θα υποφέρει- αλλά εδώ μιλάμε για μία παχύσαρκη γυναίκα με ελάχιστη σωματική δραστηριότητα που ενδεχομένως να είναι σε προ-διαβητικό στάδιο.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Καλησπέρα Fuxia και Ανδρέα,

    Ζητώ προκαταβολικά την κατανόηση σας για τυχόν χαζές ερωτήσεις μου....Όταν λες οτι θα πέσει ο μεταβολισμός τι ακριβώς εννοείς? Θα χάνω δυσκολότερα? Και αν ναι πως μπορώ νατο αποφύγω? Ούτως ή αλλιώς δεν θεωρώ οτι χάνω εύκολα....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    χοντρά χοντρά ξέρω πως υπερβολικά λίγες θερμίδες -κάτω από 800 ασπούμε- δεν οδηγούν σε χάσιμο λίπους αλλά κυρίως μυικού ιστού...άρα μειώνεται ο βασικός μεταβολισμός...από την άλλη, βλέπω πολούς αθρώπους που -επικίνδυνο- το ράβουν τελείως και γίνονται κόκκαλο, ενώ εγώ για παράδειγμα απλά θα ζαλίζομαι, δε θα χάσω τπτ! παραιτούμαι κι απλά τρέφομαι υγιεινά

    γενικά πάντως όσο πιο ανθυγιεινή είναι μια δίαιτα τόσο περισσότερες οι πιθανότητες να χάσεις μυικό ιστό, αλλά πιστε'υω βλακεία αυτό το 'καταστρέφεις το μεταβολισμό σου για πάντα' αφού ναι μεν μειώνεται κάπως ο ρυθμός του αλλά οι μυς είναι πράγμα που ξαναφτιάχνεται με γυμναστική κλπ! αν έχω κάποιο λάθος ας με διορθώσουν

  5. #20
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by fotini29
    Καλησπέρα Fuxia και Ανδρέα,

    Ζητώ προκαταβολικά την κατανόηση σας για τυχόν χαζές ερωτήσεις μου....Όταν λες οτι θα πέσει ο μεταβολισμός τι ακριβώς εννοείς? Θα χάνω δυσκολότερα? Και αν ναι πως μπορώ νατο αποφύγω? Ούτως ή αλλιώς δεν θεωρώ οτι χάνω εύκολα....
    Φωτεινή, πανικοβάλλεσαι και αυτά τα πράγματα θέλουν ηρεμία.Αυτό που πρέπει να κρατήσεις είναι ότι πρόκειται για κάτι απόλυτα φυσιολογικό και αναπόφευκτο , όμως τονίζω ξανά πως δεν πρόκειται για κάτι το δραματικό , μιλάμε για μικρές διαφορές στη δαπάνη θερμίδων που δεν είναι αισθητές από εσένα. Επαναλαμβάνω ότι το μεταβολικό σου προφίλ θα καλυτερεύσει και θα είσαι πολύ πιο υγιής με λιγότερα κιλά.

    Originally posted by fuxia
    χοντρά χοντρά ξέρω πως υπερβολικά λίγες θερμίδες -κάτω από 800 ασπούμε- δεν οδηγούν σε χάσιμο λίπους αλλά κυρίως μυικού ιστού...άρα μειώνεται ο βασικός μεταβολισμός..

    Fuxia, όσο μεγαλύτερο το θερμιδικό έλλειμα τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες γενικα - και λίπους και μυών - παρ' όλα αυτά μπορεί με κατάλληλη διατροφή και γυμναστική ακόμα και να προστεθεί μυική μάζα σε υποθερμιδική διατροφή - δεν χρειάζεται να χάνουμε πρώτα τα κιλά και μετά να προσπαθούμε να "δέσουμε" , αυτά είναι πρακτικές που μάλλον πάλι τις ξεστόμισε κάποιος σε ένα γυμναστήριο και μετά γράφτηκαν στην πέτρα. Υπάρχουν πολλές επιστημονικές έρευνες που δείχνουν ότι η απώλεια λίπους και η προσθήκη μυικού ιστού είναι εφικτές ταυτόχρονα.

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Συνεπώς αν κατάλαβα καλά υποστηρίζεις πως και 1000 θερμίδες να παίρνω καθημερινά αν αντέχω δεν είναι κακό για την υγεία μου. Σωστό ή Λάθος?
    Πανικοβάλομαι γιατί τόσα χρόνια δεν έκανα τίποτα και τώρα που το πήρα απόφαση και κάνω δίαιτα 18 μέρες δεν θέλω να απογοητευτώ και να τα παρατήσω. Δεν κυνηγάω να χάσω πολλά κιλά γρήγορα θέλω να χάνω 1 κιλό την εβδομάδα (νομίζω οτι αυτό είναι το φυσιολογικό).

  7. #22
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by fotini29
    Συνεπώς αν κατάλαβα καλά υποστηρίζεις πως και 1000 θερμίδες να παίρνω καθημερινά αν αντέχω δεν είναι κακό για την υγεία μου. Σωστό ή Λάθος?
    Πανικοβάλομαι γιατί τόσα χρόνια δεν έκανα τίποτα και τώρα που το πήρα απόφαση και κάνω δίαιτα 18 μέρες δεν θέλω να απογοητευτώ και να τα παρατήσω. Δεν κυνηγάω να χάσω πολλά κιλά γρήγορα θέλω να χάνω 1 κιλό την εβδομάδα (νομίζω οτι αυτό είναι το φυσιολογικό).
    Φωτεινή υποθέτω πως έχεις πληροφόρηση από περιοδικά μαζικής κατανάλωσης που γράφουν ασυναρτησίες για διατροφή, και από αστικούς μύθους που κυκλοφορούν χρόνια από στόμα σε στόμα, Στο επισημαίνω γιατί αν θες πραγματικά να βοηθήσεις τον εαυτό σου πρέπει να μορφωθείς περισσότερα γι' αυτά τα πράγματα - τί είναι αλήθεια και τι μύθος-αυτά περί 1 κιλού δεν είναι πουθενά γραμμένα σε έγκυρη επιστημονική πηγή ,υπάρχουν διάσπαρτα στο δίκτυο και στα Μ.Μ.Ε και είναι 100% παραπληροφόρηση από κομπογιαννίτες , ειδικά στην αρχή θα χάνεις περισσότερο βάρος από 1 κιλό και είναι απόλυτα φυσιολογικό.

    Οι δίαιτες με λίγες θερμίδες είναι αποδοτικές , πρόβλημα θα έχεις αν μείνεις στα κιλά αυτά που είσαι τώρα. Αργότερα όταν θα φτάσεις σε ένα υγιές βάρος αναπροσαρμόζεις την διατροφή σου. Αν πάλι νιώθεις ότι έχεις πελαγώσει με τις πληροφορίες περί διατροφής και δεν μπορείς να τα φέρεις βόλτα μόνη σου μπορείς να συμβουλευτείς έναν ειδικό αν και εκεί πάλι θέλει προσοχή γιατί δυστυχώς κυκλοφορούν πολλοί φελλοί με πτυχία και διδακτορικά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλημερα!
    Πως εισαι Φωτεινη? Ηθικον???:smilegrin:

    κρατα ρυθμο!

  9. #24
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Καλημέρα!
    Καλά είμαι, όσο χάνω έστω και γραμμάριο ανεβαίνει το ηθικο.
    Μάλλον λειτουργούν αντίστροφα...ζυγαριά κάτω - ηθικό πάνω!

    Μήπως ξέρεις πως μπορώ να αλλάξω τα κιλά στο τικεράκι?

    Εσύ? Πως πάει ο αγώνας?

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    πας
    Πινακας ελεγχου--> edit profile --> kwdikos epibebaiwsh--> στη θεση της υπογραφης αλλαζεις ΜΟΝΟ τον αριθμο. και πατας edit profile

    Καλα παω. Το ηθικο ακομα ψηλα!!!
    Η ζυγαρια κατεβαινει σαφεστατα πιο αργα απο οτι την πρωτη εβδομαδα αλλα εχω συμφιλιωθει με αυτο και προσπαθω να με πεισω να σταματησω να ζυγιζομαι καθε 2 μερες και να ζυγιζομαι καθε βδομαδα.

    Ολα καλα προς το παρον!

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σ'ευχαριστώ πολύ. Το άλλαξα..
    Κι εγω πρέπει να κόψω τα τόσο συχνά ζυγίσματα...χθες βράδυ ζυγίστηκα μετά απο 3 λίτρα νερό όλη μέρα και φαγητό και με έδειχνε 2,5 κιλά πάνω! Έπαθα σοκ! Ευτυχώς σήμερα το πρωί όλα καλά..

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    την εχω πατησει κι εγω ετσι, να ζυγιστω μετα απο νερο και επαθα ΣΟΚ. ευτυχως μετα το θυμηθηκα και ηρθα στα ισα μου...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Πως παμε Φωτεινη???????
    Εκανες το πλανο της διατροφης?

  14. #29
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Καλησπέρα Κλικάκι..
    Μπα τίποτα δεν έχω κάνει ακόμα...η βαρεμάρα σε όλο της το μεγαλείο και οχι τιποτα άλλο την Πέμπτη τελειώνει η δίαιτα.
    Παρ'όλα αυτά βρήκα 2-3 site με θερμιδομετρητές για να τα υπολογίζω.
    Κάτι είναι κι αυτό...Εσύ πως πας? Κρατάμε γερά?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Κολλησε η ζυγαρια Φωτεινη μου και κολλησε αδικαιολογητα γιατι ουτε μιση παρασπονδια δεν εχω κανει. Και απο θερμιδες... τι να σου πω, τα εχω κανει μπαχαλο, κοντευω να παιρνω τις μισες απο οτι υπολογιζα κανονικα.
    Παρολαυτα οι ρυθμοι ειναι σαλιγκαριου και χτες στεναχωρηθηκα πολυ.

    ΑΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ δε χαλασα τη διαιτα. Πηγα και για καφεδακι, δεν υπεκυψα στα κουλουρακια που ειχα μπροστα στη μουρη μου.
    Περασα μπροστα απο ταβερνες αλλαααααααα κυρια!!!!
    αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    ζουμε μεγαλες στιγμες!!

    93,9 αντε να δουμε

    ψυχολογια σημερα σιγουρα καλυτερα απο χτες!:smilegrin:

    εν τω μεταξυ γυριζει συνεχεια στο μυαλο μου η περιπτωση του parlats, εχασε ο ανθρωπος 122 κιλα με γυμναστικη και διαιτα ΧΩΡΙΣ χειρουργειο!!!!!!!:shocked2:
    τι απιστευτα ψυχικα αποθεματα θελησης, υπομονης και πεισματος μπορει να ειχε για να καταφερει κατι τετοιο!!

    ουτε που μπορω να πλησιασω στο ποσο δυνατος μπορει να ειναι καποιος για να το κανει αυτο.
    απλα νιωθω πολυ ηλιθια που μιζεριαζω για 4 μερες που κολλησε η ζυγαρια, οταν υπαρχει ανθρωπος που σε 1 χρονο απο 220 πηγε 98 κιλα.

    ειμαστε απλως... οδοντοκρεμες μπροστα του!

    κεφαλι ψηλα λοιπον!!!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •