ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΝΥΣΗΧΙΑ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 32
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45

    ΠΑΡΑΛΟΓΗ ΑΝΥΣΗΧΙΑ?

    Καλημέρα σε όλους...
    Κάνω μια δίαιτα 24 ημερών, σήμερα είναι η 18η. Δεν έχω ξεφύγει καθόλου και έχω χάσει 3 κιλά.
    Παλαιότερα και ακόμα και όταν την ξεκίνησα δεν πίστευα οτι θα τα καταφέρω.
    Τώρα φοβάμαι τι θα γίνει μόλις τελειώσει η δίαιτα..Φοβάμαι μην ξαναπέσω στο φαγητό και πάει τζάμπα ο κόπος μου. Ξέρω οτι στο χέρι μου είναι να κρατηθώ αλλά φοβάμαι πολύ τον εαυτό μου. Θέλω να ξεκινήσω να τρέφομαι σωστά, πιο υγιεινά, να χάσω κιλά (και είναι πολλά).
    Όταν άρχησα τη δίαιτα πίστευα οτι θα λειτουργήσει σαν κίνητρο στο μυαλό μου "αφου έχασα 3, 4 όσα χάσω" μπορώ παραπάνω. Αλλά φοβάμαι πολύ και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να κάνω.

    Υ.Γ. Προκειμένου να χάσω πόσες θερμίδες πρέπει να λαμβάνω καθημερινά? Ξέρει κανείς που μπορώ να το βρώ, ή αν υπολογίζεται με κάποιο τρόπο?

    Φιλικά..

    Φωτεινή

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Καλημερα Φωτεινη. Λογικο ειναι να εχεις αυτη την ανησυχια.
    Κι εγω τρωγομαι καθε μερα με τα ρουχα μου για το τι θα γινει ΑΝ χασω τα κιλα και αν θα τα ξαναπαρω, αν θα σταματησω, αν θα κανω λαθος κλπ κλπ
    Το λαθος ειναι οτι το σκεφτομαστε σα να ειμαστε θεατες.

    Οπως μου ειχε πει χαρακτηριστικά η ψυχολογος μου "δεν συνειδητοποιεις τη δυναμη που εχεις εσυ να επηρεαζεις το τι θα γινει" και μου χει μεινει αυτο που μου ειπε. Γιατι πολλες φορες μοιρολατρω και δε σκεφτομαι οτι απο μενα εξαρτωνται τα περισσοτερα πραγματα που φοβαμαι.

    Τωρα οσων αφορα τις θερμιδες.
    Με βαση το θερμιδομετρητη, το βιβλιαρακι εννοω.
    Εχει εναν πινακα με βαρος, υψος, ηλικια και σκελετο.
    Και σου λεει ποσες θερμιδες να παιρνεις αν θες να διατηρηθεις και ποσες αν θελεις να χασεις κιλα.

    Θελεις να μου πεις τα χαρακτηριστικα σου να το κοιταξω?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σ'ευχαριστώ πολύ click..

    Έχεις απόλυτο δίκιο...το ξέρω είναι θέμα απόφασης και μόνο στο χέρι μου. Το πήρα όμως απόφαση? 'Η μόλις τελέιώσει η δίαιτα θα τελειώσουν όλα?
    Το έχω ξαναγράωψει σε άλλο topic, σκέφτομαι μόλις τελέιώσει η δίαιτα να μου αφήσω 1 μέρα ελέυθερη και κατόπιν να συνεχίσω με μια δίαιτα που θα έχω φτιάξει μόνη μου με λίγες θερμίδες.
    Φοβάμαι όμως οτι αν δεν χάσω έστω κάτι σε μια εβδομάδα θα απογοητευτώ.

    Αν δεν σου κάνει κόπο θα ήθελα...
    Είμαι 29, 88κιλ, 1,62 και σκελετός δεν ξέρω αν είναι βαρύς ή ελαφρύς.

    Ευχαριστώ πολύ...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    λοιπον το βιβλιαρακι λεει

    1, 60 υψος --> ιδανικο βαρος για μεσαιο σκελετο 52 -->θερμιδες για χασιμο βαρους 1400-1500
    1, 65 υψος --> ιδανικο βαρος 58 --> θερμιδες 1500-1600

    Οταν θελουμε να διατηρηθουμε πρεπει να παιρνουμε 35 θερμιδες για καθε κιλο σωματικου βαρους.
    πχ. για 60 κιλα επι 35 ισον 2100 τη μερα.

    Για να χασουμε πρεπει να παιρνουμε ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο 35 θερμιδες ανα κιλο σωματικου βαρους.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ...
    Οπότε αν τρώω καθημερινά 1000-1200 λογικά θα χάσω θα χάνω κάνα κιλό ώστε να παίρνω δύναμη για την επόμενη εβδομάδα...

    Μόλις διάβασα το topic σου Γονείς με ΔΠΤ.
    Απόλυτα ειλικρινές κι εσύ πολύ δυνατή που αντιστέκεσαι για κάτι καλύτερο. Εφόσον συνειδιτοποιείς την κατάσταση ακόμα και το μπουσούλημα είναι η αρχή για να σταθείς όρθια!
    Ευχομαι να πάνε όλα καλά!

    Φωτεινή

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Ευχαριστω Φωτεινη μου νασαι καλα.

    1000 ειναι πολυ λιγες. Κρατα ενα καλο ρυθμο, για να μη χανεις υγρα και μυικο ιστο αντι για λιπος. Δες τι λενε και οι παθουσες εδω στο φορουμ για τις γρηγορες εξαντλητικες διαιτες.


    Το έχω ξαναγράωψει σε άλλο topic, σκέφτομαι μόλις τελέιώσει η δίαιτα να μου αφήσω 1 μέρα ελέυθερη και κατόπιν να συνεχίσω με μια δίαιτα που θα έχω φτιάξει μόνη μου με λίγες θερμίδες.
    αυτη η μια μερα ελευθερη εμενα θα μου εκανε κακο. Με βαση το δικο μου χαρακτηρα τουλαχιστον, οταν το σκεφτω πρεπει να το κανω αλλιως ρημαζονται τα παντα με την αναβλητικοτητα.
    Για παραδειγμα το "απο Δευτερα" ειναι καταστροφικο.
    Η το σημερα Κυριακη τρωω το συμπαν, γιατι απο Δευτερα δε θα επιτρεπεται λογω διαιτας.

    Εγω κανω διαιτα τωρα χωρις προγραμμα. Δε θελω να αγχωθω με συγκεκριμενο προγραμμα και διαιτολογιο, δε μου ταιριαζει, λειτουργω ασχημα υπο πιεση.
    Χαλαρα το παω. Μετραω θερμιδουλες. Εκοψα αλατια, λαδια, λιπαρα, παχυντικα.
    Αλλα δεν ακολουθω κατι συγκεκριμενο.
    πχ. χτες δεν ειχα ιδεα σημερα τι θα φαω. ο,τι μου ρθει, αρκει ναναι υγιεινο :smilegrin:

    Εχω χασει 3 κιλα και ειμαι οκ, η διαθεση ειναι ανεβασμενη ακομα. Ωρες ωρες με πιανουν οι σνησυχιες μου και τρωγομαι ενω αλλες στιγμες νιωθω πολυ περηφανη για ολο αυτο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    φωτεινη μου δε σου ειπε 1000-1200 οτι λεει το βιβλιαρακι,
    ξαναδιαβασε το πανω μηνυμα της κλικ...
    αν παιρνεις 1000-1200 θα λιμοκτονεις κ απο ενα σημειο κ μετα δε θα χανεις κιλα κ θα πεσεις κ με ταμουτρα στο φαγητο.
    πολυ προσεξε μη κανεις του κεφαλιου σου μετα...
    εγω τρωω 1600 σε διαιτα!
    μπορεις να πας κ σε ενα διατροφολογο μια δυο φορες κ θα πιασεις το νοημα.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σας ευχαριστώ click και koralaki,
    Το διάβασα το μύνημα της click, απλά σκέφτομαι ότι αν είναι λιγότερες οι θερμίδες θα είναι και μεγαλύτερη η απώλεια.
    Τώρα αν υπάρχει πιθανότητα να κολήσει η ζυγαριά σαφώς και προτιμώ να χάνω λιγότερο και σταθερά παρά πολλά, γρήγορα και με περισσότερες πιθανότητες να ξανακυλήσω.
    Όσον αφορά το τρόπο της click, πολύ λογικό ακούγεται αλλά νομίζω οτι λειτουργώ καλύτερα με χαρτάκι στο τι θα φάω κάθε μέρα.

    Φιλικά Φωτεινή

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    αν λειτουργεις καλυτερα, εννοειται αυτο να κανεις.
    απλα προσπαθησε να μη βαλεις στη διαιτα σου τροφες που σιχαινεσαι.

    για παραδειγμα, εγω αηδιαζω με αγγουρι και μαρουλι.
    εχω και ψυχολογικο τραυμα γιατι στις διαιτες που εκανε η μανα μου και εκανα κι εγω σαν παιδι, ηταν ΤΙΓΚΑ στο μαρουλι και το αγγουρι. και σιχαινομουν τη γευση τους τοτε, οσο και τωρα!
    τωρα στη διαιτα μου ουτε κατα διανοια δεν μπαινουν αυτα τα 2! απαπαπα μακρια!!!

    βαλε τροφες που σαρεσουν η που τις τρως χωρις να νιωθεις οτι βασανιζεσαι.

    χαρτακι, στυλο και κανε ενα πλανο:thumbup:

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν...
    Να φτιάξω ένα πλάνο ειδικά για μένα με φαγητά που μου αρέσουν ώστε να μην νιώθω οτι κάνω αγγαρεία. Με αρκετά γεύματα και πρωινό που μέχρι τώρα δεν έτρωγα...
    Το Σεπτέμβριο λέω να ξεκινήσω και διάδρομο. Τις μέρες που θα κάνω θα πρέπει να αυξάνω τις θερμίδες?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    oχι δε νομιζω να χρειαζεται να τις αυξανεις, αρκει να ειναι ενα λογικο συνολο θερμιδων και οχι υπερβολικα λιγες.

    Αν κανω λαθος, ελπιζω να με διορθωσει καποιος που να ξερει κατι παραπανω..

    Κι εγω πρωινο δεν ετρωγα ποτε. Τωρα ειναι καθιερωμενο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια νιώθω ότι έχω συμμάχους και συνοδοιπόρους σε κοινή προσπάθεια με κοινό στόχο.

    Φωτεινή

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    κάνοντας διαδρομο θα καις περισσότερες, άρα θα χάνεις με πιο γρήγορο ρυθμό. Αυξάνοντας τις θερμίδες δε θα σε βοηθήσει. ίσως απλά σαν χόμπυ ή βελτίωση αντοχής! εκτός κι αν θα κάνεις πολύ, οπότε κάτιτις παραπάνω θα μπορείς να το φας.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    45
    Σ'ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή fuxia...

  15. #15
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Αυτούς τους "νόμους" με τα υπέρ-άπολυτα όρια στις θερμίδες που δεν στηρίζονται σε επιστημονικές αποδείξεις ποιός τους πρωτοδιατύπωσε και μετά γράφτηκαν σε πέτρα?

    Υπ' όψιν υπάρχει περιστατικό παχύσαρκου ανθρώπου που έζησε πάνω από χρόνο χωρίς τροφή. Το λέω αυτό όχι για να προτείνω κατί τέτοιο αλλά γιατι πρέπει να λάμβανουμε κατά νου ότι διαφορετικοί άνθρωποι έχουν διαφορετικές ανοχές στην έλλειψη θερμίδων, η κοπέλα είναι 88 κιλά , η ενέργεια που χρησιμοποιεί έτσι κι αλλιώς σε κατάσταση ηρεμίας ο άνθρωπος είναι από λιπαρά οξέα (δλδ λίπος) ,που σημαίνει πως οι λιποαποθήκες της είναι υπερ-αρκετές για να ζει μια χαρά με 1000 θερμίδες για αρκετό καιρό. Οι πατερναλισμοί και τα πολλά "πρέπει" σε αυτά τα θέματα περισσεύουν κατά την γνώμη μου, έκαστος εφ' ω ετάχθη.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •