Κάθε μέρα νέα αρχη...κάθε μέρα τζίφος!μήπως τελικά για κάποιους δεν υπάρχει ελπίδα? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Athens
    Posts
    37
    Γεια σας και παλι παιδες και ευχαριστω πολυ για αυτα που γραψατε, ειναι ολα ανεξαιρετως χρησιμα και με τον τροπο τους σωστα...οι ψυχολογοι δυστυχως σ εμενα δεν λειτουργησαν, οποτε προσπαθω να βρω μονη μου τι φταιει και να το παλεψω...βεβαια παντα η ελπιδα πεθαινει τελευταια και παντα θα σκεφτομαι τη μερα που αυτο το θεμα δεν θα επισκιαζει καθε αλλη ομορφη πτυχη της ζωης μου. Με παρηγορει αφανταστα να βλεπω εδω οτι υπαρχουν πολλοι που αισθανονται ετσι και οτι τελικα δεν ειμαι καμια τρελη (οπως μου εχει περασει απο το μυαλο) αν και ευχομαι να μην υπηρχε κανεις σας που να ειχε αυτο το προβλημα...ξερω οτι απλα αυτο το θεμα μπορει να σε κανει απιστευτα μιζερο και υστερικο!!!
    so...συνεχιζουμε και ευχομαι να μην γερασω και σκεφτομαι οτι δεν χαρηκα οσα επρεπε να χαρω επειδη δεν ειχα την εικονα που θα ηθελα!!! παντως συνεχιζω να αναρωτιεμαι μηπως εχω εθιστει σε αυτου του ιδους τη δυστυχια...θα μου φαινοταν περιεργο να σταματουσα να ειχα προβλημα(καμια σχεση με emo!)...:(

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    17
    so...συνεχιζουμε
    κρατάω αυτό και εύχομαι καλή συνέχεια στον αγώνα σου! να θυμάσαι πως κρύβεις μέσα σου όλη τη δύναμη που χρειάζεσαι και πως δεν είσαι μόνη!



    Originally posted by MeroPony
    παντως συνεχιζω να αναρωτιεμαι μηπως εχω εθιστει σε αυτου του ιδους τη δυστυχια...θα μου φαινοταν περιεργο να σταματουσα να ειχα προβλημα(καμια σχεση με emo!)...:(
    αλήθεια τι πιστεύετε για αυτήν τη σκέψη? κι εγώ πολλές φορές αναρωτιέμαι μήπως όλη αυτή η κατάσταση είναι το "εύκολο", το γνώριμο?!?!
    όταν η δυστυχία έχει γίνει τρόπος ζωής, πόσο εύκολο είναι να δεις και να υιοθετήσεις τη χαρούμενη όψη του νομίσματος?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    Originally posted by MeroPony
    παντως συνεχιζω να αναρωτιεμαι μηπως εχω εθιστει σε αυτου του ιδους τη δυστυχια...θα μου φαινοταν περιεργο να σταματουσα να ειχα προβλημα(καμια σχεση με emo!)...:(
    πιστεύω οτι ειδικά στην αρχή όποιος ξεπερνάει οποιαδήποτε εξάρτηση ,στην αρχή είναι απόλυτα δυστυχισμένος εκτός εαυτού,νευρικός και αγχώδης.
    το πρόβλημά μας είναι χρόνιο καθημερινό,και φυσικά έχουμε μάθει να ζούμε με αυτό κ μας αρέσει. πιστεύω όμως οτι εκεί έγγυτε η δυσκολία να ξεπεράσεις ένα πρόβλημα,στο πρώτο καιρό που δεν μπορείς να αντέξεις τον καινούριο σου εαυτό ακόμα κ αν είναι καλύτερος. αν ξεπεραστεί αυτό το διάστημα όλα θα γίνουν καλύτερα και πιο εύκολα. ακόμα και αν ,παρόλο που τα καταφέρνεις ,ξαναπέσεις στα ίδια ,πάλι θαναι πιο εύκολα την επόμενη φορά. η δύναμη της συνήθειας χρειάζεται κ την ανάλογη δύναμη για να γίνει από κακιά συνήθεια ,ένα κακό όνειρο.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    74
    Αυτό με την ευτυχια και τη δυστυχία και μένα κατα καιρούς με προβληματίζει.

    Αραγε η ευτυχία μας καθορίζεται από κάποια επιπλέον κιλά που έχουμε?

    Και αν αδυνατίσω και δεν είμαι ευτυχισμένη τότε πως θα το αντιμετωπίσω αυτό?

    Αραγε αποφεύγω τη ζωή, μένοντας κρυμμένη πίσω απο αυτό το βάρος?

    (Mη το βαρύνουμε και πολύ....Αυγουστιατικα!!) :starhit:

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Vallia
    Αραγε αποφεύγω τη ζωή, μένοντας κρυμμένη πίσω απο αυτό το βάρος?
    πολυ το ακουω αυτο τωρα τελευταια...

    μου το πεταξε μια μερα η ψυχολογος μου και ενω εξαρχης και μεχρι και τωρα μου ακουστηκε εντελως τρελο (για μενα, οχι για ολους), τελικα βλεπω οτι προβληματιζει πολλους.



    Φοβαμαι να αποβαλω κιλα?

    μηπως "βολευομαστε" πισω απο αυτο? δεν μπορω να κερδισω τιποτα αν εχω περιττα κιλα, δεν αξιζω τιποτα, ενω αν τα εχανα θα ειχα πολλα να διεκδικισω και πολλη προσπαθεια να καταβαλλω, οποτε παραιτουμαι απο ολα.
    Δεν ξερω, εξακολουθει να μου ακουγεται τρελο.

    Κρυβομαστε πισω απο τη δυστυχια μας γιατι φοβομαστε να διεκδικησουμε την ευτυχια??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη,υπάρχει και το άλλο ενδεχόμενο ( επιπρόσθετως ):

    Προβάλλουμε το ασθενικό,άσχημο εαυτό μας για να κερδίσουμε το ενδιαφέρον των άλλων και την προσοχή τους.Πόσες κουβέντες και συζητήσεις μπορεί να γίνονται μ'επίκεντρο εμάς και το θέμα που έχει ο καθένας με την εικόνα του;Πολλές,υποθέτω....

  7. #22
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    74
    Δεν ξέρω...είναι πολύ προσωπικό πιστεύω για τον καθένα και μόνο κοιτώντας μέσα σου μπορείς να βρεις την απάντηση.

    Κάποτε πιστευα οτι για να χάσω βάρος και να είναι αποτελεσματικό θα πρέπει να ψάξω να βρω το γιατί.

    Διάβασα οτι μπορεις να φανταστείς που έχει σχέση με την ψυχολογία της υπερφαγίας.

    Κάποια στιγμή όμως κατέληξα οτι αυτοί είναι 2 διαφορετικοί δρόμοι. ʼλλο πράγμα να βρω το γιατί και άλλο να κάνω κάτι για να αλλάξει αυτό που δε μου αρέσει.

    Εμένα με βοήθησε αρκετά αυτή η σκέψη. Κατα καιρούς ψάχνω και τα γιατί μου αλλά προς το παρον έχω επικεντρωθεί σε αυτά που πρέπει να κάνω για να αλλάξω αυτά που δε μου αρέσουν.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Συνήθως,ξεκινάμε από το τελευταίο κομμάτι:Τα «συμπτώματα».Η αλλαγή της εικόνας,το βάρος κτλ.Το παραμέσα είναι το γιατί και θέλει την περισσότερη προσπάθεια και χρόνο.Η βοήθεια του ειδικού εκεί,είναι καθοριστική.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    δεν ξερω ποσο ή για ποσο μπορεις να εισαι το επικεντρο μιζεριαζοντας. πιο πολυ απωθητικο ειναι.
    εγω τουλαχιστον μονο με 1-2 πολυ κοντινα μου προσωπα το κουβεντιαζω, αντε και στο φορουμ αυτο.
    κατα ταλλα κλεινομαι στον εαυτο μου και στους ξενους προσπαθω η να τους κραταω σε αποσταση η να προβαλλω ενα ψευτικο προσωπειο (τοσο μα τοσο πολυ κουραστικο.....) για να μην τους "βαρυνω" με τα δικα μου ψυχολογικα...


    αντιθετως πριν απο χρονια που ειχα χασει πολλα κιλα επειδη περνουσα καλα, πραγματικα ζουσα τη ζωη! ναι μεν ειχα ενα θεμα με το οτι δεν ειχα συνειδητοποιησει ποσο ομορφη εδειχνα, γιατι η "ασχημια" μου ειχε γινει βιωμα, αλλα ειχα αυτοπεποιθηση αρκετη ωστε να περναω πραγματικα καλα.
    δε μου ελειπε η "ομπρελα" των επιπλεον κιλων.

    ΑΥτο το "γιατι" που λες Βαλλια με τσακιζει.
    Εχω συνεχως την εντυπωση οτι αμα δε λυσω το γιατι, ακομα και να τα χασω τα κιλα, θα τα ξαναβαλω παλι

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    για μένα,εξαρτάται απτην περίπτωση.γενικά πάντως από κάτι κρυβόμαστε όλοι όσοι έχουμε μια διατροφική διαταραχή και το κρ΄ύβουμε πίσω από το βάρος που έχουμε ή δεν έχουμε η θα θέλαμε να έχουμε κτλ κτλ κτλ. σκεφτήτε μια κοπέλα που διστάζει να βγει το πρώτο της ραντεβού.δεν είναι οτι δεν θέλει να πάει ή οτι δεν την συναρπάζει η ιδέα.κ όμως φοβάται κ ψάχνει αφορμές όπως ¨"δεν μπορώ να πάω σήμερα έβγαλα σπυράκι" η "άμα το μάθει η μαμά μου θα με μαλώσει κτλ κτλ" 'ετσι κάνουμε κ εμείς γιατί όσο κ να μας συναρπάζει η ιδέα να χάσουμε κιλά ή να σταματήσουμε την βουλιμία,στο τέλος φοβόμαστε να αντιμετωπίσουμε πράματα που δεν κάναμε εξαιτίας των κιλών μας .

  11. #26
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    74
    Originally posted by Kleanthis
    Συνήθως,ξεκινάμε από το τελευταίο κομμάτι:Τα «συμπτώματα».Η αλλαγή της εικόνας,το βάρος κτλ.Το παραμέσα είναι το γιατί και θέλει την περισσότερη προσπάθεια και χρόνο.Η βοήθεια του ειδικού εκεί,είναι καθοριστική.
    Αναρωτιέμαι αν η βοήθεια του ειδικού ξεθάψει πράγματα που είναι καλά κρυμμένα (ίσως και πίσω απο τα κιλά) και πονάνε.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by Vallia
    Originally posted by Kleanthis
    Συνήθως,ξεκινάμε από το τελευταίο κομμάτι:Τα «συμπτώματα».Η αλλαγή της εικόνας,το βάρος κτλ.Το παραμέσα είναι το γιατί και θέλει την περισσότερη προσπάθεια και χρόνο.Η βοήθεια του ειδικού εκεί,είναι καθοριστική.
    Αναρωτιέμαι αν η βοήθεια του ειδικού ξεθάψει πράγματα που είναι καλά κρυμμένα (ίσως και πίσω απο τα κιλά) και πονάνε.
    Αν βρεις τον σωστό ειδικό και υπάρχει και η χημεία και και και...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    74
    Originally posted by Kleanthis
    Originally posted by Vallia
    Originally posted by Kleanthis
    Συνήθως,ξεκινάμε από το τελευταίο κομμάτι:Τα «συμπτώματα».Η αλλαγή της εικόνας,το βάρος κτλ.Το παραμέσα είναι το γιατί και θέλει την περισσότερη προσπάθεια και χρόνο.Η βοήθεια του ειδικού εκεί,είναι καθοριστική.
    Αναρωτιέμαι αν η βοήθεια του ειδικού ξεθάψει πράγματα που είναι καλά κρυμμένα (ίσως και πίσω απο τα κιλά) και πονάνε.
    Αν βρεις τον σωστό ειδικό και υπάρχει και η χημεία και και και...
    Όταν (και αν) πάρουμε σύνταξη και δε θα έχουμε τι να κάνουμε...ειναι μια καλή ιδέα τοτε, θα μπορείς να καταρρεύσεις άφοβα!! :starhit:

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ε δεν πας στον ψυχολογο με προοπτικη να καταρρευσεις, ισα ισα!
    να αντιμετωπισεις το προβλημα σου ειναι το θεμα

  15. #30
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    74
    Originally posted by click
    ε δεν πας στον ψυχολογο με προοπτικη να καταρρευσεις, ισα ισα!
    να αντιμετωπισεις το προβλημα σου ειναι το θεμα
    Σίγουρα όχι, αλλά υπάρχει κι αυτό το ενδεχόμενο και για να έχει αποτέλεσμα αυτό που θα κάνεις θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος και γι αυτό.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •