Διατροφη με βαση την ομαδα αιματος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

    Διατροφη με βαση την ομαδα αιματος?

    According to Dr. Peter DΑdamo, author of Eat Right For Your Type, a chemical reaction occurs between your blood and the foods you eat. This reaction is part of your genetic inheritance. This reaction is caused by a factor called Lectins. Lectins, abundant and diverse proteins found in foods, have agglutinating properties that affect your blood. So when you eat a food containing protein lectins that are incompatible with your blood type antigen, the lectins target an organ or bodily system and begin to agglutinate blood cells in that area.

    Fortunately, most lectins found in the diet are not quite so life threatening, although they can cause a variety of other problems, especially if they are specific to a particular blood type. For the most part your immune systems protect you from lectins. Ninety-five percent of the lectins you absorb from your typical diets are sloughed off by the body. But at least five percent of the lectins you eat are filtered into the bloodstream and different reactions in different organs.

    Your blood type diet is the restoration of your natural genetic rhythm. Your blood type diet works because you are able to follow a clear, logical, scientifically researched plan based on your cellular profile. Each food groups are divided into three categories: Highly beneficial ( food that acts like Medicine), Foods allowed (food that are no harm to the blood type) and Foods not allowed (food that acts like a Poison)

    http://www.drlam.com/blood_type_diet/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    νομιζω οτι ειναι εντελώς απάτη αυτη η διαιτα.
    και απο τις πιο επικινδυνες που κυκλοφορουν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    μπορει.

    οι διαιτολογοι ασχολουνται καθολου με την ομαδα αιματος? ρωτανε τον πελατη? το λαμβανουν υποψην?
    η μονο ο dr dadamo ειχε τη φαεινη ιδεα?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    μονο αυτος ο δοκτορας.
    Κανενας αλλος δεν ασχολειται, γιατι δεν εχει προκυψει καμια απολυτως συσχετιση.

    Σου φαινεται λογικο εγω που ειμαι ομαδα Α να μη χρειαζομαι κρεας και γαλακτοκομικα?????
    τι διαολο αλλο ον ειμαι εγω απο καποιον με ΑΒ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Δε λεει οτι δε χρειαζεσαι, λεει να αποφευγονται αυτες οι τροφες σε περιοδο διαιτας.
    Κι εγω Α ειμαι.

    Κοιτα στους Ο λεει να τρωνε κρεατα μανιωδως:shocked2: χοληστερινη αυτοι δεν παθαινουν???

  6. #6
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by device
    νομιζω οτι ειναι εντελώς απάτη αυτη η διαιτα.
    και απο τις πιο επικινδυνες που κυκλοφορουν.
    +1

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    και εγω την ειχα εντοπισει την διαιτα αυτη και μου φανηκε μεγαλη βλακεια. ακριβως οτι κι εσεις σκεφτηκα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    656
    Την έχω κάνει και γω χωρίς αποτέλεσμα θεαματικό. Όσα χάνω με ένα πλήρες χαμηλοθερμιδικό πρόγραμμα τόσα έχασα και με κείνο. Ουσιαστικά πάλι περιορισμένες θερμίδες έπαιρνα.Μόνο που έπρεπε να προμηθεύομαι προιόντα που ούτε τα είχα ξανακούσει αλλά το βασικότερο δεν μου πολυάρεσαν. Και ξεπαραδιάστηκα να ψάχνω ψωμί Εσσαίων και κάτι φύτρες κλπ κλπ. Μόνο για βοσκή που δεν βγήκα, τέλοσπάντων..Είχα πάρει και το εγχειρίδιο τρομάρα μου. Βαρέθηκα σύντομα και τα παράτησα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Ο ανταμο στήριξε αυτη τη θεωρία στο ότι οι λεκτίνες που περιεχουν τα τρόφιμα, είναι ασύμβατες με την ομαδα αιματος. Πριν λίγο καιρο βγηκε μια έρευνα που κατέρριψε και επίσημα αυτη τη θεωρία και έδειξε ότι οι λεκτίνες δεν έχουν καμια σχέση με το αιμα, πόσο περισσοτερο με το παχος. Αν βρω την έρευνα θα σας δώσω λινκ, γιατί τη διάβασα σε ένα ιατρικο περιοδικό.

  10. #10
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Σχετικά με τους απανταχού "Δόκτωρ" ένα ενδιαφέρον απόσπασμα: "Δεν είναι άσχετο το να επικαλεστεί κάποιος μια αυθεντία για να υποστηρίξει έναν ισχυρισμό που δεν είναι ικανός να κρίνει. Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως, η αυθεντία πρέπει να μιλάει για κάτι μέσα στο πεδίο ειδίκευσης της και ο ισχυρισμός πρέπει να είναι κάτι που οι άλλες αυθεντίες του πεδίου δεν θεωρούν σαν αμφιλεγόμενο. Σε ένα πεδίο όπως η φυσική, είναι λογικό να δεχτούμε έναν ισχυρισμό που λέγεται από ένα φυσικό για κάτι μέσα στη φυσική και που οι άλλοι φυσικοί θεωρούν ότι είναι σωστός. Προφανώς πιστεύουν τον ισχυρισμό αυτό επειδή υπάρχουν ισχυρά στοιχεία που τον επαληθεύουν. Φυσικά τέτοιοι ισχυρισμοί μπορεί να αποδειχθούν τελικά ψευδείς, αλλά πρέπει να γίνει εμφανές ότι κανένας ισχυρισμός δεν γίνεται αληθής βάσει του ποιός τον πιστεύει."

    Εδώ το λινκ
    http://www.skepdic.gr/Entries/Epsilo...lauthority.htm

    Επίσης

    Arguments from authority carry little weight (in science there are no "authorities").

    Carl Sagan

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Danai20
    Ο ανταμο στήριξε αυτη τη θεωρία στο ότι οι λεκτίνες που περιεχουν τα τρόφιμα, είναι ασύμβατες με την ομαδα αιματος. Πριν λίγο καιρο βγηκε μια έρευνα που κατέρριψε και επίσημα αυτη τη θεωρία και έδειξε ότι οι λεκτίνες δεν έχουν καμια σχέση με το αιμα, πόσο περισσοτερο με το παχος. Αν βρω την έρευνα θα σας δώσω λινκ, γιατί τη διάβασα σε ένα ιατρικο περιοδικό.
    :thumbup: thank you danai!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •