Ακόμα μία προσπάθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343

    Ακόμα μία προσπάθεια

    Γειά σας!

    Είμαι πολύ ενθουσισμένη!! Είστε υπέροχη παρεα!! :tumble:
    Σήμερα θα ξεκινησω την προσπάθεια μου... Τα τελευταία 2 χρόνια νιώθω εγκλοβισμένη στο σώμα μου και χθές αποφασισα ότι δεν πάει άλλο!!! Θέλω να χάσω περίπου 12 κιλά ελπίζω να τα καταφέρω!!!
    Απ' ότι βλέπω στηρίζεται η μία την άλλη και αυτό είναι τέλειο!!! Ενισχύεται η προσπάθεια με τη στήριξη σας!! Ελπίζω και εύχομαι να στηρίζετε και μένα μιας και είμαι καινούριο μέλος :starhit:



    Καλώς σας βρήκα!! :thumbup:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλωσηρθες! :starhit:
    και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!
    ωραια προσπαθεια το τικερακι αλλα δεν ειναι στην υπογραφη :P

    σε ποια διατροφικη διαταραχη εντασσεσαι?
    (χωρις ανακριτικο υφος)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Kαλως ηρθες και καλη δυναμη στην προσπαθεια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Εμ τι εννοείς δεν είναι στην υπογραφή?? Είμαι καινούργια και δε ξέρω :roll:
    Εντάσσομαι στους παχύσαρκους μάλλον!
    Βασικά όποτε πάω σπίτι μετά τη δουλεία τρώω ότι βρω διότι βαριέμαι... ίσως να είναι και ένας τρόπος να ξεχνιέμαι κιόλας!
    Εσύ?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    εχω την ενυπωση οτι το αν ειναι υπερβαρος καποιος η παχυσαρκος προκυπτει απο το δεικτη μαζας σωματος.
    ισχυει αυτο? να με διορθωσει καποιος αν δεν ειναι αυτος ο τροπος.

    εγω στην παχυσαρκια ειμαι marry poppins, πιστευω φαινεται και απο το τικερακι :P
    εχω καποια στοιχεια και απο βουλιμια, δηλαδη υπερφαγικα επεισοδια για καλυψη συναισθηματικων κενων και θλιψης, αλλα χωρις εμετους ευτυχως!

    τον κωδικο που εβαλες στο πρωτο σου μηνυμα, παρτον αντιγραφη και καντον επικολληση
    πανω δεξια λεει πινακας ελεγχου
    πας edit profile
    επιβεβαιωνεις τον κωδικο σου
    και στη θεση της υπογραφης κανεις επικολληση τον bb code
    ξαναπατας edit profile

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Το έκανα είδη σε ευχαριστώ πολύ!!!!
    Αυτό που βιώνεις λέγεται "Συναισθηματικη Υπερφαγία" το έψαξα... το ζω δυστυχώς!
    Εσύ πας σε κάποιον ειδικό ή απο μόνη σου?
    Ναι παίζει ρόλο και ο Δείκτης Μάζας Σώματος αλλά γενικά νομίζω είναι το πως νιώθει ο κάθε άνθρωπος! Παλιότερα μου άρεσε το σώμα μου αλλά τα τελευταία 2 χρόνια όχι! και πίστεψε ούτε στους γύρω μου! το γεγονός αυτό επηρεάζει και την κοινωνική μου ζωή μη μιλήσω για ερωτική!!

    Όπως και να χει αξίζει να προσπαθούμε για εμάς τους ίδιους πρώτα και μετά για όλους τους υπολοιπους παράγοντες!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    απο ειδικους, κανω συνεδριες με ψυχολογο 1 φορα τη βδομαδα.

    αρχικα πηγα λογω της καταθλιψης που μου εχει στερησει χρονια φυσιολογικης ζωης.
    και αφου εκανα το βημα να αντιμετωπισω τα προβληματα μου, αρχισα να αντιμετωπιζω και τη συναισθηματικη υπερφαγια.
    και προς το παρον πανε καλα τα πραγματα.

    συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες, για τον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ πανω απο ολα πρεπει να φτιαξουμε την εικονα μας, οχι για τους αλλους.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Πώς αντιμετώπισες τη συναισθηματική υπερφαγία? Αντιμετωπίζεται αλήθεια??
    Είναι άδικο και κρίμα να στερείται κάποιος πολλά απλά καθημερινά πράγματα λόγω του σώματος του!!! Ζω στην Κύπρο όλοκληρο ρο καλοκαίρι δεν πήγα ούτε και μία φορά για μπάνιο σε αντιθεση με τους φίλους μου!!
    Πόσο χρονών είσαι? αν δεν γίνομαι αδιάκριτη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Marry Poppins
    Πώς αντιμετώπισες τη συναισθηματική υπερφαγία? Αντιμετωπίζεται αλήθεια??
    Είναι άδικο και κρίμα να στερείται κάποιος πολλά απλά καθημερινά πράγματα λόγω του σώματος του!!! Ζω στην Κύπρο όλοκληρο ρο καλοκαίρι δεν πήγα ούτε και μία φορά για μπάνιο σε αντιθεση με τους φίλους μου!!
    Πόσο χρονών είσαι? αν δεν γίνομαι αδιάκριτη!
    ειμαι 23.
    δε στερουμαστε λογω του σωματος μας, στερουμαστε λογω του μυαλου μας και λογω της αντιμετωπισης του εαυτου μας. το σωμα ειναι απλως το αποτελεσμα, οχι η αιτια.

    λοιπον, πως την αντιμετωπιζω......... :starhit:
    καταρχην εχω 18 περιπου μερες χωρις "επεισοδια" και κραταω καλα διαθεση και συμπεριφορα. Αυτο δε σημαινει, οτι ενταξει τα αντιμετωπισα ολα, γλιτωσα κλπ.
    Στην αρχη ειμαι ακομα.

    Αρχικα, συνειδητοποιησα οτι πολλες μα πολλες ιδεες και φοβιες μου ειναι κοινα "γνωστικα λαθη" οπως τα λενε οι ψυχολογοι.
    Ιδεες δηλαδη που μπορει να μας πνιγουν, αλλα στην πραγματικοτητα να ειναι μονο στο μυαλο μας. Απλες γενικευσεις (τσουβαλιασμα δηλαδη) που μας ρημαζουν τη ζωη.

    Δευτερον, συνειδητοποιησα αφου δεν φροντιζω για το καλο μου (πχ. υγιεινη διατροφη), αρα φροντιζω για το κακο μου. Ειναι μια μορφη αυτοτιμωριας ολο αυτο και καπου βαθια ειναι η ριζα του. Καταληγει ρε αρρωστια, αρα πρεπει να αντιμετωπιστει.

    Και τελος, ξεκινησα τελικα διαιτα ή μαλλον καλη διατροφη για να ακριβολογω. Εβαλα στο προγραμμα μου πρωινο η/και δεκατιανο, ακομα και απογευματινο καποιες φορες, που δεν υπηρχαν πιο πριν στην καθημερινοτητα μου.
    Μπορει να εμενα νηστικη ολη μερα, και το βραδυ να σαβουριαζα για να μπορεσω να κοιμηθω ηρεμη.

    Αυτα τα βραδινα "επεισοδια" αμα τρως καλα την υπολοιπη μερα, μπορεις να τα αντιμετωπισεις.
    Και οταν μου ερχεται στο μυαλο οτι θελω να φαω, προσπαθω να καταλαβω αν ειναι πραγματικη ή συναισθηματικη πεινα.
    Αν ειναι συναισθητικη, δε θα φαω. Μπορει απλα να πιω νερο.

    Ελπιζω να σε βοηθησα :starhit:

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Πειραιας
    Posts
    74
    Marry Poppins welcome!
    Σου εύχομαι να βρεις μεσα σε αυτό το φόρουμ τη στήριξη που χρειάζεσαι για να καταφέρεις να φτάσεις στο στόχο σου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Με βοήθησες πάρα πολύ σε ευχαριστώ!!! :starhit:
    Θα τα εφαρμόσω απο σήμερα κιόλας!!!
    Τελικά το πιο δύσκολο πράγμα είναι να τα βρούμε με τον εαυτό μας και όχι με τους γύρω μας!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    184
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ Marry Poppins!!

    ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΙΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ. ΜΕ ΒΟΗΘΑ ΠΟΛΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by raniadio
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ Marry Poppins!!

    ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΙΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕ ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΝΟΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΕΜΕΝΑ. ΜΕ ΒΟΗΘΑ ΠΟΛΥ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.
    Μόνο και μόνο το γεγονός ότι γνωρίζει κανείς ότι και άλλοι άνθρωποι ζουν παρόμοιες καταστάσεις ή και καμιά φορά ίδιες με τις δικές του, του δίνει πολύ κουράγιο και δύναμη να ξεκινήσει ή να συνεχίσει τις προσπάθειες του!!
    Οι φίλοι μας δεν μπορούν όσο και να θέλουν, να μας βοηθήσουν διότι δεν βιώνουν τις ίδιες (ευτυχώς) καταστάσεις με εμάς, γι'αυτό φαίνεται να δημιουργήθηκε αυτό το φόρουμ!!!:wink1:
    Είμαι πολύ χαρούμενη που έγινα μέλος!! :thumbup: Τουλάχιστον αυτή τη φορά νιώθω ότι έχω ανθρώπους δίπλα μου και αυτό αυτόματα κάνει κάτι που μέχρι χθές έμοιαζε βουνό να είναι τώρα πιο εύκολο να αντιμετωπιστεί!!! :yes:

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,620
    βρε μαρακι μαιρη ποπινς, τι υψος εχεις και τι ηλικια και θελεις να γινεις 45 κιλα? λιγα δεν ειναι? δεν λεω να μεινεις στα κιλα που εισαι αν σε ενοχλουν αλλά τα 50 δεν ειναι καλα?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Kαλώς μας ήρθες Μαίρη Ποπινς, και καλή επιτυχία σε όποια προσπάθεια κάνεις.

    Αλλά βρε καλό μου κορίτσι μήπως είναι λάθος το τικεράκι σου η μήπως εγώ δε βλέπω καλά?
    Θέλεις να γίνεις 45 κιλά?
    Θέλεις να μας πείς το ύψος σου? σα λίγα μου φαίνονται όμως 45 κιλά για οποιοδήποτε ύψος, συμφωνώ με τη Barbie

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •