Κοινωνικές Υποχρεώσεις!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343

    Κοινωνικές Υποχρεώσεις!!!

    Γειά σας!

    Εκεί λοιπόν που το παίρνεις απόφαση να ξεκινήσεις δίαιτα τσουπ σκάει πρόταση απο φίλους για δείπνο, ποτό κ.ο.κ. Συνήθως τα φαγητά στις εξόδους δεν είναι διαιτιτικά και πάντα υπάρχουν και οι μεζέδες που συνήθως προτημούνται απο τους πλήστους της παρέας και δεν μπορούμε να τους αποφύγουμε με τίποτα!! Και ρωτώ... Τι μπορούμε να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις?? Διότι καλή η δίαιτα και η όλη προσπάθεια που κάνουμε αλλά δε θέλουμε να χάσουμε και τους φίλους μας!!
    Αυτό το θέμα μου προέκυψε διότι χθές μόλις είπα ότι θα ξεκινήσω δίαιτα και φίλοι με κάλεσαν για ψαρομεζέδες (τηγανιτά δηλ.)..... και πάμε πάλι απο την αρχή τώρα!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    η αληθεια ειναι οτι αυτο ειναι το πιο δύσκολο κομματι της διαιτας για μενα τουλάχιστον.δλδ εκει που εχω παει πχ σπιτι κ εχω φαει οπως θελω κ ειναι 9 η ωρα μπορει να μου πει η μαμα μου πχ θες να παραγγειλουμε κανα σουβλακι γιατι πειναω!η να μου πουν φιλοι να βγουμε και σιγουρα πριν η μετα τον καφε/ποτο θα θελουν φαγητο.εγω βασικα η προσπαθω να προγραμματισω την εξοδο και την υπολοιπη μερα τρωω σωστα αλλα λιγο λιγότερο η αν προκυψει ξαφνικά και θελω να φάω τρωω οτι πιο υγιεινο μπορω.αλλά ακομα κ αν δε φαω υγιεινα την επομενη μερα συνεχίζω κανονικά τη διατροφή μου.

    δεν υπαρχει αλλη λύση κατα τη γνώμη μου.φυσικά μερικές φορες δεν εχω παει καπου οταν ειναι να πανε μονο για φαγητο.γιατι καλυτερα να μην παω μια δυο φορες αλλά μετα απο ενα δυο μηνες πχ να μπορώ να παω αφοβα και να μην μετράω τις μπουκιές μου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Mary Poppins, εγω κανω το εξης.Οταν ξερω πως θα ειμαι καλεσμενη εξω και ξερω τι περιπου με περιμενει, ολη μερα ειμαι πολυ φειδωλη στο φαγητο, δλδ σαλατα, η γιαουρτι με 2 φρουτα μεσα ψιλοκομμενα, ροδακινα πχ η ακομη καλυτερα μηλο η και αχλαδι.Και πολυ νερο!! Καθε τρεις και λιγο νερο.Και το βραδυ φαε αφοβα(αλλα συγκρατημενα, εννοω οχι κραιπαλες, δλδ λιγο τσιμπημα απολα , δοκιμαζοντας μονο αυτα στα οποια δε μπορεις να αντισταθεις) Ξερεις ποσες φορες μεσα στο καλοκαιρι το εχω κανει?? Ουυυυ!!!Και δεν πηρα γραμμαριο.Αντιθετως εχασα.

    Μη φοβασαι, απλα λιγη οργανωση θελει:yes:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Χμ, ακούγεται καλό αυτό!! Είναι πιο δύσκολο την επομένη φυσικά διότι μια λιγούρα θα την έχεις σίγουρα αλλά με λίγο πείσμα και υπομονή υποθέτω είναι εφικτό!! Κάπου διάβασα ότι όταν μια μέρα φάμε πάνω απο το κανονικό (μεγάλη ποσότητα όμως) ο αργανισμός μας κάνει 2 μέρες για να επανέλθει στα φισιολογικά επίπεδα και αυτό εφόσον τις επόμενες δύο μέρες τρωμε σωστά!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    mairypopins πόσο ύψος έχεις αν θες να μου πεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by bouliana
    mairypopins πόσο ύψος έχεις αν θες να μου πεις?
    Είμαι 1.53....

    Το ΒΜΙ τι είναι?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    BMI =δεικτης μαζας σωματος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Mary P.,δε χρειαζεται ιδιαιτερο πεισμα και υπομονη! Μην το βλεπεις εστι.Δες το ως μια συνειδητη αποφαση να προσεξεις ολη τη μερα, για να απολαυσεις την κοινωνικη σου υποχρεωση το βραδυ!Και μαλιστα χωρις ενοχες, αφου ολη τη μερα θα εχεις προσεξει υποτιθεται.Μια συνειδητη αποφαση, τπτ αλλο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    Οταν ειπα παραπανω μια σαλατα η γιαουρτι με φρουτα δεν ενοουσα η το ενα η το αλλο φυσικα! Εννοω μια σαλατα μεσημερι, και το απογευμα γιαουρτι με φρουτα.Και αν λιγουρευεσαι ακομη, λιγο πριν την εξοδο, ενα μεγαλο μηλο που θα σε φουσκωσει και νερο!! Αν φας μηλο πριν βγεις, φροντισε το γιαουρτι να εχει ενα φρουτο μεσα και οχι 2.Αν πεινας πολυ βρε παιδι μου, φαε και 2...δε χαθηκε ο κοσμος! Ουτε θα παχυνεις μια μερα με ενα φρουτο παραπανω..οκ...μην τα παραλεμε κιολας...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    εγώ παιδιά πάλι εκεί τα καταστρέφω όλα ...αλλά δεν γίετυαι έτσι χωριό
    δλδ κάθε φορά που με καλούν κάπου η βγαίνουμε τρωω τον αγλεορα..

    σαλάτα για μεσημέρι είναι μια χαρά
    το σάββατο έχω μαι βαφτησι θα φάω σαλατίτσα και στα βαφτήσια συγκρατημένα και θα είμαι μια χαρά
    δεν χρειάζεται να φάω και τούρτα εννοειται!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by chrys
    Mary P.,δε χρειαζεται ιδιαιτερο πεισμα και υπομονη! Μην το βλεπεις εστι.Δες το ως μια συνειδητη αποφαση να προσεξεις ολη τη μερα, για να απολαυσεις την κοινωνικη σου υποχρεωση το βραδυ!Και μαλιστα χωρις ενοχες, αφου ολη τη μερα θα εχεις προσεξει υποτιθεται.Μια συνειδητη αποφαση, τπτ αλλο!
    Δίκαιο έχεις!! Και καμιά φορά (όταν συμβαίνουν απρόοπτα)το να νιώθουμε τύψεις μας κάνει να απογοητευόμαστε ενώ αν οτ δούμε πιο χαλαρά και προσέξουμε λίγο την επόμενη μέρη θα είναι μια χαρά!!!
    Είδη νιώθω καλύτερα για αυτά που έφαγα χθές βράδυ!!και σήμερα θα φάω πιο συνειδητοποιημένα!! Σ' ευχαριστώ πολύ chrys :starhit:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by sasa14
    εγώ παιδιά πάλι εκεί τα καταστρέφω όλα ...αλλά δεν γίετυαι έτσι χωριό
    δλδ κάθε φορά που με καλούν κάπου η βγαίνουμε τρωω τον αγλεορα..

    σαλάτα για μεσημέρι είναι μια χαρά
    το σάββατο έχω μαι βαφτησι θα φάω σαλατίτσα και στα βαφτήσια συγκρατημένα και θα είμαι μια χαρά
    δεν χρειάζεται να φάω και τούρτα εννοειται!!!
    Εγώ νομίζω να φας και 1 μικρό κομματάκι τούρτα διότι μετά θα το έχεις αποθυμένο και μπορεί να πας στο ζαχαροπλαστείο και να πάρεις διπλάσια ποσότητα απο αυτή που θα έρτωγες στη βάπτιση!!! Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα πιστεύω!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    mairy p. ρώτησα για να απαντήσω κ αναλόγως. κοίτα να δεις τώρα. έχω αυτό ακριβώς το πρόβλημα. με τις κοινωνικές υποχρεώσεις. δυσκολεύομαι πολύ ναντισταθώ κάτω από τέτοιες συνθήκες(γιορτές,κεράσματα , πάρτυ,εξόδους,μάζωξη σ εσπίτι για πίτσες κ μπύρες κτλ κτλ) έχω δοκιμάσει πολλά τρικ κ κόλπα αλλά δεν έχει πιάσει τί-πο-τα. όταν δεν κάνω οτι κ οι υπόλοιποι(κ μάλιστα θέλω ναμαι κ η καλύτερη(να τρώω κ να πίνω περισσότερο απόλους) νιώθω αντικοινωνική κ μίζερη και οτι όλοι θα πουν κοίτα την ξενέρωτη. η μόνη αλήθεια είναι οτι ο άλλος δεν θα σκάσει κιόλας άμα δεν φας εσύ,ακόμα κ αν σε κρίνει η σου την πει ΄,τότε σημαίνει οτι ο ίδιος έχει θέμα. δηλαδή έχω φίλη που όταν δεν τρως μαζί της σε κάνει να νιώθεις πολύ στο περιθώριο ώς ξενέρωτος,αλλά όταν δεν θέλει να φάει η ίδια δεν της καίγεται καρφί.. τώρα πια η μόνη λύση είναι να γίνομαι αντικοινωνική κ αγενής όποτε χρειάζεται( αν αγένεια είναι να πεις όχι όποτε δεν πεινάς)
    όποτε με πιέζουν κοντινοί μου άνθρωποι τους λέω οτι θέλω ναδυνατίσω κ αν μαγαπάν κ θέλουν το καλό μου να μαφήσουν ήσσυχη.στην συγκεκριμένη φίλη υψώνω κ τα ντεσιμπέλ αλλιώς δεν νιώθει.
    στους γνωστούς που δεν θέλω να ξέρουν οτι κανω δίαιτα ή στη τελική δεν τους νοιάζει κιόλας,απλά αποφεύγω τους επίμονους κε΄ραστές όπως ο διάολος το λιβάνι. όσες γιορτές κ εκδηλώσεις μπορώ να αποφύγω το κάνω κ όταν υπάρχουν άνθρωποι που επιμένουν να φάω πέρνω οτι μου δίνουν το βάζω στο πιάτο μου κ ή το δίνω κάπου αλλού .άλλες φορές το παίζω με στομαχόπονο οπότε τέτοιου είδους κεραστές άμα τους πεις οτι είσαι άρρωστος τους πιάνει πάλι να σε εξυπηρετήσουν οπότε άμα σε δουν να πας να φας κάτι βαρύ σε μαλ΄΄ωνουν κ από πάνω οπότε καταφέρνεις αυτό ακριβώς που ήθελες.
    δυστυχώς στην αρχή για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε,πρέπει να γίνουμε πιο σκληροί κ με τον εαυτό μας κ με τους άλλους.πχ ολόκληρο το καλοκαίρι,δεν πήγα καθόλου με τους γονείς μου ένα σκ στο εξοχικό μαζί τους κ η μαμά μου είναι μες το παράπονο,αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να αποφύγω τον καλοφαγά,που θέλει στις διακοπές να τρώω όλο έξω μπαμπά μου,κ την επίμονη κεραστού μαμά μου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    407
    boulianna, καταλαβαινω απολυτα τι λες!! Μα απολυτα! Ξερεις τι ομως?? Επειδη τα εχω περασει αυτα ολα που λες, το κουμπι ειναι στην τελικη ο εαυτος μας!! Ας λεει ο καθενας κι ας συμπεριφερεται οπως θελει!!Απο τη στιγμη που εμεις εχουμε βαλει τα ορια μας συνειδητα, πιστεψε με, αυτο φαινεται στους αλλους!Το καταλαβαινουν και αν ακομη κι ετσι πανε να μας την"πουν" η "μπουν", τοτε μενουν αναυδοι απο το αποφασιστικο χαμογελο με το οποιο αντιμετωπιζουμε και πρεπει να αντιμετωπιζουμε, τους διαφορους που ασχολουνται με το τι θα βαλουμε στο στομα μας ανα δευτερολεπτο! Στην τελικη δες το ως δικη τους"ελλειψη", καθαρα ψυχολογικη θα ελεγα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by bouliana
    mairy p. ρώτησα για να απαντήσω κ αναλόγως. κοίτα να δεις τώρα. έχω αυτό ακριβώς το πρόβλημα. με τις κοινωνικές υποχρεώσεις. δυσκολεύομαι πολύ ναντισταθώ κάτω από τέτοιες συνθήκες(γιορτές,κεράσματα , πάρτυ,εξόδους,μάζωξη σ εσπίτι για πίτσες κ μπύρες κτλ κτλ) έχω δοκιμάσει πολλά τρικ κ κόλπα αλλά δεν έχει πιάσει τί-πο-τα. όταν δεν κάνω οτι κ οι υπόλοιποι(κ μάλιστα θέλω ναμαι κ η καλύτερη(να τρώω κ να πίνω περισσότερο απόλους) νιώθω αντικοινωνική κ μίζερη και οτι όλοι θα πουν κοίτα την ξενέρωτη. η μόνη αλήθεια είναι οτι ο άλλος δεν θα σκάσει κιόλας άμα δεν φας εσύ,ακόμα κ αν σε κρίνει η σου την πει ΄,τότε σημαίνει οτι ο ίδιος έχει θέμα. δηλαδή έχω φίλη που όταν δεν τρως μαζί της σε κάνει να νιώθεις πολύ στο περιθώριο ώς ξενέρωτος,αλλά όταν δεν θέλει να φάει η ίδια δεν της καίγεται καρφί.. τώρα πια η μόνη λύση είναι να γίνομαι αντικοινωνική κ αγενής όποτε χρειάζεται( αν αγένεια είναι να πεις όχι όποτε δεν πεινάς)
    όποτε με πιέζουν κοντινοί μου άνθρωποι τους λέω οτι θέλω ναδυνατίσω κ αν μαγαπάν κ θέλουν το καλό μου να μαφήσουν ήσσυχη.στην συγκεκριμένη φίλη υψώνω κ τα ντεσιμπέλ αλλιώς δεν νιώθει.
    στους γνωστούς που δεν θέλω να ξέρουν οτι κανω δίαιτα ή στη τελική δεν τους νοιάζει κιόλας,απλά αποφεύγω τους επίμονους κε΄ραστές όπως ο διάολος το λιβάνι. όσες γιορτές κ εκδηλώσεις μπορώ να αποφύγω το κάνω κ όταν υπάρχουν άνθρωποι που επιμένουν να φάω πέρνω οτι μου δίνουν το βάζω στο πιάτο μου κ ή το δίνω κάπου αλλού .άλλες φορές το παίζω με στομαχόπονο οπότε τέτοιου είδους κεραστές άμα τους πεις οτι είσαι άρρωστος τους πιάνει πάλι να σε εξυπηρετήσουν οπότε άμα σε δουν να πας να φας κάτι βαρύ σε μαλ΄΄ωνουν κ από πάνω οπότε καταφέρνεις αυτό ακριβώς που ήθελες.
    δυστυχώς στην αρχή για να πετύχουμε αυτό που θέλουμε,πρέπει να γίνουμε πιο σκληροί κ με τον εαυτό μας κ με τους άλλους.πχ ολόκληρο το καλοκαίρι,δεν πήγα καθόλου με τους γονείς μου ένα σκ στο εξοχικό μαζί τους κ η μαμά μου είναι μες το παράπονο,αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να αποφύγω τον καλοφαγά,που θέλει στις διακοπές να τρώω όλο έξω μπαμπά μου,κ την επίμονη κεραστού μαμά μου.

    Εσύ τι ύψος έχεις?
    Το καλύτερο είναι να προγραμματίζουμε τι μέρα μας μάλλον!! Μόνο έτσι θα μπορούμε να συνδιάσουμε κοινωνική ζωή και διατροφή! Εγώ αποφεύγω να λέω ότι κάνω δίαιτα διότι είναι λες και όλοι τους είναι βαλτοί.... μπορεί να τυγχαίνει κιόλας και να είναι απλά η ιδέα μου! αλλά τις περισσότερες φορές τρώνε μπροστά μου παγωτά, παραγγέλουν πίτσες κτλ... και πάει η δίαιτα!! από δευτέρα πάλι... :spin:

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •