yoga ή pilates?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    132

    yoga ή pilates?

    Καλησπερα σε ολους και ολες! Τερμα τα μπανια και οι διακοπες και παλι πισω στην πολη αλλα τι να κανουμε?! Παντως το καλοκαιρι ειχα μια πολυ ωραια εμπειρια. Μια φιλη μου κανει χρονια yoga και εκανα μαζι της μια ωρα. Πραγματικα μου αρεσε πολυ και με χαλαρωσε. Οποτε αποφασισα οτι θελω να ξεκινησω απο Σεπτεμβριο, ωστοσο εχω διαβασει πολλα καλα και για το pilates και δεδομενων των extra κιλων μου αναρωτιεμαι πιο απο τα δυο θα ειναι καλυτερο απο αποψη fitness και απωλειας βαρους ή ποντων. Εσεις εχετε καμια αποψη επι του θεματος? Καπου διαβασα οτι η Danai κανει yoga, οποτε οποια αποψη δεκτη!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    εγω εχω κανει κ τα δυο κ κατα την αποψή μου η γιογκα με ηρεμούσε κιολας αν κ το πιλάτες νομίζω οτι σε γυμνάζει λιγο περισσότερο.κανεις δλδ περισσότερο ασκήσεις ενω στη γιόγκα κανεις κατι σαν "φάσεις" ηρεμια- ενταση κλπ.

  3. #3
    irenep
    Guest
    εχω δοκιμασει και τα 2. η γιογκα σε χαλαρωνει περισσοτερο ενω οι πιλατες γυμναζουν περισσοτερο τους κοιλιακους. σιγουρα μια γυμναστρια θα σε κατατοπισει καλυτερα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Εγω θα δοκιμασω και τα δυο απο 10 Σεπτεμβρη και θα ενημερωσω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Κι εγώ τα δοκίμασα και τα δύο. Στη γιόγκα είναι δύσκολο το να πετύχεις την απόλυτη χαλάρωση. Το κατάφερα μόνο μία φορά, τόσο που κρύωνα καλοκαιριάτικα. Ήταν γιατί είχαν επιβραδυνθεί όλες οι οργανικές λειτουργίες. Πάντως σαν άσκηση δε νομίζω πως επιφέρει θεαματικά αποτελέσματα από άποψη μείωσης λίπους, απώλειας πόντων κτλ. Αφορά κυρίως το κομμάτι του εν γένει διαλογισμού.
    Το πιλάτες πάλι το λάτρεψα. Γυμνάζει χωρίς να ιδρώνεις, κάτι που το εκτιμώ ιδιαίτερα, και υπάρχει απώλεια πόντων. Χώρια που, επειδή πιάνονται οι μύες, νομίζεις πως κάνεις κάτι δραστικό για σένα και δεν έχεις τύψεις, επειδή τεμπελιάζεις. ʼρα για "γλυπτική σώματος" ψηφίζω πιλάτες.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    Ava εχεις δικιο οσο αφορα το γυμναστικό κομμάτι.εγω γιογκα πηγαινα κυριως για να ηρεμησω μεσα μου και να νοιωσω καλύτερα.ενω πιλάτες για να "φτιάξω΄" το σώμα μου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    752
    Υπάρχουν πολλά είδη γιόγκα. Η χαλαρωτική γιογκα δε μου πάει καθόλου. Αυτά που κάνω εγώ ashtanga και power γυμνάζουν παααααρα πολύ και έχω δει διαφορά σε μυς που με το τέννις και το κολύπμι δεν είχα δει. Το κακό είναι ότι στην ελλάδα σπανίως θα βρεις καπου που να κανουν τα δύο αυτά είδη καλά.

    Τα συγκεκριμένα είδη όμως είναι για αρκετα προχωρημένους, δλδ δεν μπορεί κάποιος να πάει το Σεπτέμβριο και να βγάλει αμέσως τις ασκήσεις. Όμως σας διαβεβαιώνω ότι το ίδιο συμβαίνει σε όλα τα σπορ. Χρειάζεται χρόνο για να βρούμε τους ρυθμούς μας και να το μάθουμε καλά. Θέλει μια επένδυση χρόνου λοιπόν, γιατί η πρόοδος είναι σταδιακή.

    Τώρα όσο για το πιλάτες, θεωρώ πως είναι πολύ καλό, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φτάνει την ολοκληρωμένη άσκηση της γιογκα.

    Το αστείο είναι πως υπάρχουν πολλοί σφίχτηδες και αθληταράδες που κοροιδεύανε τη γιόγκα και όταν ήρθαν σε κάποια από τις δύσκολες τάξεις δεν μπορούσαν να βγάλουν ούτε το μισό πρόγραμμα

  8. #8
    Συμφωνω κ εγω, η power yoga κανει θαύματα... Κ εγω πριν παχυνω ασχολιομουν με το τεννις και πηγαινα συστηματικα γυμναστηριο... η συσφιγξη και το χασιμο ποντων που ειχα με την power yoga δεν συγκρινεται... για μενα πολυ καλο ηταν το dvd της πετρουλακη..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •