Χωρισμός λόγω κιλών
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 118
  1. #1

    Χωρισμός λόγω κιλών

    Είμαι στο forum τον τελευταίο χρόνο και διαβάζω τις εμπειρίες όλων όσων έχουν ή θα υποβληθούν σε κάποια επέμβαση παχυσαρκίας. Έχω αποφασίσει να ακολουθήσω τον δρόμο αυτό μιας και είμαι 1,65 ύψος με 130 κιλά να βαραίνουν τη ζωή μου. Τους τελευταίους 6 μήνες προέκυψαν αρκετά οικογενειακά θέματα υγείας και συνεχώς το ανέβαλα, πήγα διακοπές και τώρα πάλι ετοιμάζομαι να πραγματοποιήσω την αλλαγή αυτή. Στην ζωή μου στο μεσοδιάστημα γνώρισα ένα παλικάρι εύσωμος κι αυτός που πραγματικά είχαμε μια πολύ όμορφη και αγαπημένη σχέση.

    Τα προβλήματα ξεκίνησαν όταν όλοι οι παρατρεχάμενοι φίλοι και συγγενείς άρχισαν να σχολιάζουν την εμφάνισή μου , αν και αντικειμενικά έχω όμορφο πρόσωπο, συνεχώς αναφέρονταν στα κιλά μου και στην δίαιτα. Γενικότερα όμως δεν τους γνωστοποιούσα τα σχέδιά μου, μου έφτανε που ο φίλος μου το γνώριζε. Τις τελευταίες εβδομάδες όμως η συμπεριφορά του σταδιακά άλλαζε και απομακρυνόταν χωρίς να λέει το παραμικρό.
    Μέχρι που χθές κλείστηκε στο καβούκι του για πρώτη φορά και έχει εξαφανιστεί και δεν θέλει ούτε να μιλήσουμε.
    Τον πίστεψα πολύ και μου είχε υποσχεθεί στην 8μηνη σχέση μας οτι θα με βοηθούσε κιόλας στην επέμβαση... Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει έχω απογοητευτεί και τα βάζω με τον εαυτό μου. Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ίσως θα πρέπει να του δώσεις λίγο χρόνο να καταλάβει τι νιώθει.όλοι επηρεαζόμαστε κ όλοι ξενερώνουμε κάποια στιγμή αλλά αν αγαπάμε πραγματικά όπως έρχεται μας φεύγει.άμα του δώσεις λίγο χώρο,να τον αφήσεις λίγο μόνο του ,μπορεί να αλλάξει στάση.μην τον τηλεφωνείς μην έρχεσαι εσύ σε επαφή μαζί του.άμα όμως εξακολουθεί να είναι στα χαμένα,προχώρα μόνη σου δυναμικά τη ζωή σου κ στο βήμα που θέλεις να κάνεις. στη τελική άμα δεν είναι εκεί να σου σταθεί τώρα που τον χρειάζεσαι τι να τον κάνεις?να τον έχεις αξεσουάρ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    aliki μου καλωσηρθες πρωτα απολα και καλη δυναμη στον αγωνα σου για απωλεια κιλων.
    Η σχεση σου ειναι 8 μηνων.Ο φιλος σου προφανως σε ηθελε οπως εισαι.Μηπως συμβαινει κατι αλλο, κατι ασχετο με τη σχεση σας και εχει κλειστει στον εαυτο του?Γιατι μου φαινεται τελειως ανωριμο επειδη βρεθηκαν καποιοι ηλιθιοι να σχολιασουν αυτος να επιρεαστει και να κλειστει στο καβουκι του.Σα να μην ειχε δικη του εικονα και να περιμενε τα σχολια των αλλων για να συνειδητοποιησει τι θελει.Κατι δε μου καθεται καλα. Οταν λες δε θελει να μιλησετε δηλαδη τι σου ειπε, μη με ξαναπαρεις τηλεφωνο? Εκλεισε το κινητο του?

  4. #4
    Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας , στην αρχή το κινητό του το έκλεισε, έπειτα το βράδυ έστειλε μήνυμα πως είναι κουρασμένος και οτι πάει για ύπνο και σήμερα το πρωί που το σήκωσε δεν ήταν στα καλά του και ενώ του πρότεινα να τα πούμε και να μιλήσουμε το βραδάκι, το αποφεύγει με το θα δούμε και θα σε πάρω αν είναι.
    Δεν μου έχει μιλήσει άσχημα αλλά είναι η πρώτη φορά μου με αποφεύγει έτσι και δεν μου μιλάει ανοιχτά.
    Δεν ξέρω τι να πιστέψω εφόσον έχουν προηγηθεί και τα προηγούμενα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Είσαι σίγουρη ότι απομακρύνθηκε εξαιτίας των κιλών σου? Πολλοί άντρες το συνηθίζουν να εξαφανίζονται τη στιγμή που αρχίζεις να αισθάνεσαι σιγουριά στη σχέση και να κάνεις σχέδια για το μέλλον. Έτσι, χωρίς εξήγηση.
    Από την άλλη, ο κοινωνικός ρατσισμός είναι κάτι το αναμφισβήτητο. Αν καταλάβεις πως ευθύνονται τα κιλά σου και μόνο για τη στάση του, να τον ξαποστείλεις από τη ζωή, το μυαλό και την καρδιά σου. Και να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου εσύ. Γίνε εσύ η ερωμένη σου.
    Στο πρακτικό θέμα τώρα: Εγώ θα σου πω να του τηλεφωνήσεις, αν το θέλεις τόσο πολύ. Αλλά με όρους. Μην τρομάξεις από μασημένα μισόλογα και υπεκφυγές, εξήγησέ του ότι δε γίνεται να υποτιμά τη νοημοσύνη σου και ζήτησε ξεκαθάρισμα εδώ και τώρα. Να εξηγηθεί ο κύριος. Αλλά σε προειδοποιώ, πρέπει να είσαι έτοιμη για κάθε δυνατό ενδεχόμενο, με κυριότερο αυτό του οριστικού χωρισμού.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Τελειωμένα πράγματα, δηλαδή. Μάλλον ο κύριος την έκανε με ελαφρά και δεν έχει το θάρρος να σε αντιμετωπίσει (πόσο πρωτότυπο)! Σου'χω κι άλλη λύση: Αγνόησέ τον, ξέχασέ τον, πέταξέ τον.

  7. #7
    Η αλήθεια είναι Αva οτι τέλος Σεπτέμβρη θα μετακομίσω σε δικό μου σπίτι, φεύγοντας απο το πατρικό μου σπίτι, και είχαμε πει μεταξύ μας οτι μπορεί να μένει στο σπίτι χωρίς να σημαίνει οτι είναι και μια πλήρης συγκατοίκηση.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by Ava
    Είσαι σίγουρη ότι απομακρύνθηκε εξαιτίας των κιλών σου? Πολλοί άντρες το συνηθίζουν να εξαφανίζονται τη στιγμή που αρχίζεις να αισθάνεσαι σιγουριά στη σχέση και να κάνεις σχέδια για το μέλλον. Έτσι, χωρίς εξήγηση.
    Από την άλλη, ο κοινωνικός ρατσισμός είναι κάτι το αναμφισβήτητο. Αν καταλάβεις πως ευθύνονται τα κιλά σου και μόνο για τη στάση του, να τον ξαποστείλεις από τη ζωή, το μυαλό και την καρδιά σου. Και να κάνεις κάτι για τον εαυτό σου εσύ. Γίνε εσύ η ερωμένη σου.
    Στο πρακτικό θέμα τώρα: Εγώ θα σου πω να του τηλεφωνήσεις, αν το θέλεις τόσο πολύ. Αλλά με όρους. Μην τρομάξεις από μασημένα μισόλογα και υπεκφυγές, εξήγησέ του ότι δε γίνεται να υποτιμά τη νοημοσύνη σου και ζήτησε ξεκαθάρισμα εδώ και τώρα. Να εξηγηθεί ο κύριος. Αλλά σε προειδοποιώ, πρέπει να είσαι έτοιμη για κάθε δυνατό ενδεχόμενο, με κυριότερο αυτό του οριστικού χωρισμού.
    Συμφωνω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Ναι, Constance, από όσα διαβάζω πιστεύω πως φοβήθηκε ενδεχόμενη δέσμευση.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    πάντως πιστεύω οτι σε μια σχέση όλοι ξενερώνουν σε κάποια φάση και για χαζούς λόγους. ο καθένας έχει το δικαίωμα λάθους να δείξει μία φορά αδυναμία χαρακτήρα,να επηρεαστεί από μία βλακεία. ΜΙΑ ΦΟΡΑ.αν πάντως δεν σου σταθεί τώρα σε αυτό που πάς να κάνείς πρέπει να τον ξεχάσεις,θα έχει σπάσει το γυαλί.

  11. #11
    Είναι η πρώτη μέρα και ειλικρινά πριν δεν μπορούσα να πιστέψω σε μια τετοια συμπεριφορά. Μιλάμε για πολύ αγαπησιάρικη σχέση. Είμαι σε σοκ κυριολεκτικά έχω μουδιάσει, έπεσα μάλλον στην πραγματικότητα απο το συννεφάκι που νόμιζα οτι ήταν πραγματικότητα.

  12. #12
    Το κεφάλι μου πάει να σπάσει απο τις σκέψεις

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Αλίκη, ξέρω πως νιώθεις. Αυτό το γνωστό μούδιασμα, αυτή η σπιθίτσα ελπίδας, που αν θέλουμε, μπορούμε να τη συντηρήσουμε και μήνες ακόμη. Από την εμπειρία μου όμως θα σου πω να μην το κάνεις. Δεν έχει νόημα. Μακάρι να βγω ψεύτρα, αλλά δεν το βλέπω.
    Στο άλλο θέμα τώρα, έχεις αποφασίσει τι επέμβαση θα κάνεις? Επισκέφτηκες γιατρό? (μην πεις ποιον, απαγορεύεται στο φόρουμ).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    Originally posted by Ava
    Ναι, Constance, από όσα διαβάζω πιστεύω πως φοβήθηκε ενδεχόμενη δέσμευση.
    γιαυτό είπα να τον αφήσει κ να μην τον πάρει κάποιο τηλ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Παρα να βγαζεις σεναρια καλυτερα να το ξεκαθαρισεις aliki.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •