βαρος και σεξουαλικη ζωη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    46

    βαρος και σεξουαλικη ζωη

    hi,

    θα ηθελα τις αποψεις σας κ τις εμπειριες σας σχετικα...

    απο τοτε ημουν ελαφρως υπερβαρη (αλλα νομιζα οτι ημουν θωρηκτο) μεχρι τωρα που ειμαι παχυσαρκη (και αρα θωρηκτο:P -ευτυχως οι καλες αναλογιες του σωματος μου σωζουν ακομη οτι μπορουν να σωσουν) εχω θεμα με την ερωτικη μου ζωη.

    το θεμα το εχω εγω και οχι τοσο οι αλλοι. δε μπορω να λειτουργησω ερωτικα σε αυτα τα κιλα απεναντι σε εναν ανδρα.
    ενω μπορω και βλεπω οτι ακομη και στα τωρινα κιλα μου το σωμα μου εχει πολυ καλες γραμμες και οταν το κοιταω μονη μου μπορει να το βρω ερωτικο, μου ειναι αδυνατο να νιωσω ανετα γυμνη μπροστα σε εναν αντρα.

    απο τοτε που μου κολλησε στο κεφαλι μου οτι ειμαι χοντρη κι οτι αυτο ειναι ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟ..........(ενω πρακτικα ημουν απλως πληθωρικη), δε μπορω να απολαυσω σεξουαλικη ζωη.
    για να μη σας πω οτι δεν εχω......
    ολοι οσοι δειξουν το παραμικρο ενδιαφερον, βρισκουν μια πορτα μπορστα τους. και φυσικα ουδεποτε φλερταρω. οποτε βλεπω οτι κατι παει να παιξει απο φλερτ, βγαζω την πιο παιδικη και καραγκιοζε φυση μου προκειμενου να το ξεκοψω.

    το θεμα ειναι οτι νιωθω οτι τη χρειαζομαι εντονα πλεον την ερωτικη μου ζωη... ειναι απαραιτητη για την κατα δυναμιν συναισθηματικη μου ισορροπια. παρ΄ολ΄αυτα εξακολουθω να ειμαι αυτοματα αρνητικη σε καθε ερωτικο καλεσμα...

    τι εχετε να πειτε και να συμβουψετε;
    δεν ξερω πως να το χειριστω το θεμα ,πλεον.
    το θεωρω αδυνατο στα κιλα που ειμαι να εμφανιστω γυμνη σε αντρα που με ενδιαφερει και αρα δε μπορει να υπαρξει ερωτικης φυσεως μεταξυ μας σχεση. δεν το αντεχει ο εγωισμος μου να εμφανιστω σε αυτα τα κιλα μπροστα του,πως να σας το πω...
    οσοι δε με ενδιαφερουν, δε με ενδιαφερουν γενικως.
    δε θα εκανα σεξ με καποιον που δε με ενδιαφερει δηλαδη, ετσι για να πω οτι εκανα σεξ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by qwert
    hi,

    θα ηθελα τις αποψεις σας κ τις εμπειριες σας σχετικα...

    απο τοτε ημουν ελαφρως υπερβαρη (αλλα νομιζα οτι ημουν θωρηκτο) μεχρι τωρα που ειμαι παχυσαρκη (και αρα θωρηκτο:P -ευτυχως οι καλες αναλογιες του σωματος μου σωζουν ακομη οτι μπορουν να σωσουν) εχω θεμα με την ερωτικη μου ζωη.

    το θεμα το εχω εγω και οχι τοσο οι αλλοι. δε μπορω να λειτουργησω ερωτικα σε αυτα τα κιλα απεναντι σε εναν ανδρα.
    ενω μπορω και βλεπω οτι ακομη και στα τωρινα κιλα μου το σωμα μου εχει πολυ καλες γραμμες και οταν το κοιταω μονη μου μπορει να το βρω ερωτικο, μου ειναι αδυνατο να νιωσω ανετα γυμνη μπροστα σε εναν αντρα.

    απο τοτε που μου κολλησε στο κεφαλι μου οτι ειμαι χοντρη κι οτι αυτο ειναι ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΟ..........(ενω πρακτικα ημουν απλως πληθωρικη), δε μπορω να απολαυσω σεξουαλικη ζωη.
    για να μη σας πω οτι δεν εχω......
    ολοι οσοι δειξουν το παραμικρο ενδιαφερον, βρισκουν μια πορτα μπορστα τους. και φυσικα ουδεποτε φλερταρω. οποτε βλεπω οτι κατι παει να παιξει απο φλερτ, βγαζω την πιο παιδικη και καραγκιοζε φυση μου προκειμενου να το ξεκοψω.

    το θεμα ειναι οτι νιωθω οτι τη χρειαζομαι εντονα πλεον την ερωτικη μου ζωη... ειναι απαραιτητη για την κατα δυναμιν συναισθηματικη μου ισορροπια. παρ΄ολ΄αυτα εξακολουθω να ειμαι αυτοματα αρνητικη σε καθε ερωτικο καλεσμα...

    τι εχετε να πειτε και να συμβουψετε;
    δεν ξερω πως να το χειριστω το θεμα ,πλεον.
    το θεωρω αδυνατο στα κιλα που ειμαι να εμφανιστω γυμνη σε αντρα που με ενδιαφερει και αρα δε μπορει να υπαρξει ερωτικης φυσεως μεταξυ μας σχεση. δεν το αντεχει ο εγωισμος μου να εμφανιστω σε αυτα τα κιλα μπροστα του,πως να σας το πω...
    οσοι δε με ενδιαφερουν, δε με ενδιαφερουν γενικως.
    δε θα εκανα σεξ με καποιον που δε με ενδιαφερει δηλαδη, ετσι για να πω οτι εκανα σεξ.
    Βασικά,οι απαντήσεις σε ό,τι ρωτάς, είναι γραμμένες ήδη στην αρχή της δημοσίευσης σου.Ο συμβιβασμός με τον εαυτό μας είναι το θέμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by qwert
    hi,

    το θεμα το εχω εγω και οχι τοσο οι αλλοι.
    Αυτο αν το κατανοησεις πληρως θα εχεις κανει ενα βημα.Κι εγω ενιωθα σκατα με τον εαυτο μου και το εξεπεμπα στους αντρες και δε με πλησιαζε κανεις για 2 χρονια.Ειναι αυτο που λεμε ολα ειναι στο μυαλο.Δεν ξερω αν μπορεις και τι θα κανεις για να ξεκολλησεις το μυαλο σου, αλλα εφοσον εχεις αναγκη ερωτικης ζωης (και γιατι να μην εχεις αλλωστε) και εφοσον δεχεσαι φλερτ που σημαινει οτι δεν περνας απαρατηρητη οπως εσυ νομιζεις, δεν εχεις κανενα λογο να κολλας.Και θα σου πω και το αλλο.Ενας αντρας που θα σε πλησιασει ερωτικα δεν ειναι τυφλος.Βλεπει πως εισαι με ρουχα και ξερει τι θα δει και χωρις ρουχα.Δεν ειναι κουρτινα τα ρουχα, ουτε κουτι που εχουμε μπει μεσα και δε φαινομαστε.Αρα για να σε πλησιασει καποιος σημαινει πως του αρεσεις οπως εισαι και δε θα δει καποια αλλη ξαφνικα οταν θα βγαλεις τα ρουχα σου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Originally posted by qwert
    οποτε βλεπω οτι κατι παει να παιξει απο φλερτ, βγαζω την πιο παιδικη και καραγκιοζε φυση μου προκειμενου να το ξεκοψω.
    Ετσι εκανα κι εγω.Μη σαμποταρεις τον εαυτο σου qwert μου.Σκεψου τα πραγματα λογικα.Καλη συνεχεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    Βρε qwert εγώ όταν τα πρωτο έφτιαξα με το αγόρι μου ήμουν 52 κιλά. Σε πληροφορώ οτι και τότε είχα κόμπλεξ να του δείξω το σώμα μου.... Αρα δεν παίζει ρόλο σε ποια κιλά είσαι , είναι φυσιολογικό στην αρχη να ντρέπεσαι αλλα πίστεψε με δεν νομίζω να υπάρχει τρελή διαφορα κιλών με ή χωρις ρούχα, δηλαδη τι? ο άλλος που σε πλησιάζει δεν βλέπει αν είσαι παχουλή και αν του αρέσεις έτσι? πρεπει να σε δει στο κρεββάτι για να το καταλάβει??

    Ελεος, χαλάρωσε , βρες έναν άνθρωπο να νιώθεις συναισθηματικά ήρεμη και μέτα όλα τα άγχη θα σου φύγουν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    Σαν να ακούω τον εαυτό μου . ..είχα αυτό το θέμα ακόμη κι όταν ζύγιζα 55-58 κιλά. .Συγκρίνομουν πάντα με εντελώς ρέαλιστικά πρότυπα τύπου Κουλιάνου(εκάνε θραυση στα χρόνια μου!), κάτι δίμετρες ξερακιανές και έλεγα στον εαυτό μου τη γνωστή σε όλους φράση ''Που πας ρε καραμήτρο?''Τώρα φυσικά κοιτάω τις φωτογραφίες εκείνης της εποχής και ψάχνω ενδελεχώς να βρω κάτι περιττό ή κάτι άσχημο στο σώμα μου .. .Εγώ όμως ήμουν χειρότερη απο εσένα, δεν το έιχα εστιάσει στο σεξ το θέμα αλλά παντου..Δλδ ντρεπόμουν να πάω οπουδήποτε γιατί θα με λέγανε χοντρή (για 55 κιλά μιλάμε έτσιδεν πήγαινα να ψωνισω ρούχα γιατί πίστευα ότιδε δεν υπάρχουν στο νούμερο μου,δεν πήγαινα στη θάλασσα,δεν έβγαινα μέρα ποτέ έξω και φορύσα μόνο μαύρα (ακόμη και τώρα γιατί πλεον με έμαθα έτσι και δεν μπορώ να με δω με άλλο χρώμα)γιατί θεωρούσα οτι με έκοβαν ... να φανταστείς οτι περνούσα με κλειστα μάτια στο τει της επιλογής μου και δεν πήγα να σπουδασω γι'αυτό το λόγο μεγάλη βλάβη λέμε τώρα ..Οσο για το σεξ . .τι να σου πω τώρα . .λες ότι το θεωρείς αδύνατο να εμφανιστεις γύμνη μπροστά σε κα΄ποιον που σε ενδιαφέρει ...αν δεν μπορείς να χάσεις βάρος αυτόν τον καιρό ή έστω και ποτέ(δικαίωμα σου)μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και σταματήσεις να ζεις ..και περιμένεις να αδυνατίσεις για να ζήσεις . .για να σε κολλάνε προφανως υπάρχει ελξη από την μεριά τους αλλά αυτό που σε κάνει να απομακρύνεσαι είναι οτί εσυ δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου.Εγώ προσωπικα επείδη δεν με δεχομουν έτσι (που να ήξερα τι με περίμενε μετά..)έλεγα .. αφού αυτό το πράγμα έτσι πως έιμαι δεν είμαι εγώ,ή δεν είμαι στην καλύτερη φόρμα που θα μπορούσα να είμαι άστο για μετά, δλδ μου στερούσα βασικα πραγματα γιατί μέσα μου πίστευα οτί ολα τα ωραία ήταν για τους αδύνατους . .όμως η ζωη και τα καλά της είναι για όλους και όσο περιθωριοποιησε τόσο μεγενθύνεις το πρόβλημα και γίνεται ακόμη πιο απίστευτο σε σένα οτί κάποτε θα αδυνατίσεις γιατί η αυτοεξορία γίνεται συνήθεια και η συνήθεια 2η φύση . .Προσωπικά έκανα μια σχέση στην άρχή ήμουν πολύ σφιγμένη στο θέμα(μόνο σκοτάδι , σκεπασμένη κτλ) και μέσω της αποδοχής και της αγάπης αφέθηκα, έμαθα να κοιτάω τα δικά του μάτια που έβλεπα και τον πόθο και την λαχτάρα και όλα και όχι να βλέπω με τα δικα μου τίγκα στα κόμπλεξ.Αν σε παρηγόρεί τώρα είμαι σε πάραπάνω κιλά από οταν τα φτιάξαμε , έιματσε πλέον παντρεμένοι έχω 3 μήνες που γέννησα και η σεξουαλική μας ζωή είναι καλύτερη απο ποτέ..Πιστευώ οτι έιναι θέμα καθαρά οικειότητας . .μην το κάνεις άλλο αυτο κορίτσι μου στον εαυτό σου η ζωή είναι πολύ σύντομη . . και sex ζτον παράδεισο απο όσο ξέρω δεν προβλέπεται . .(παράδεισος σου λέει μετά :bigsmile

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    Originally posted by hopa
    η ζωή είναι πολύ σύντομη . . και sex ζτον παράδεισο απο όσο ξέρω δεν προβλέπεται . .(παράδεισος σου λέει μετά :bigsmile
    Καλά μιλάμε έγραψες!!!! Αχαχαχαχαχαχχαχαχα......Εχω λυθεί στο γέλιο!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    1,621
    Originally posted by hopa
    Σαν να ακούω τον εαυτό μου . ..είχα αυτό το θέμα ακόμη κι όταν ζύγιζα 55-58 κιλά. .Συγκρίνομουν πάντα με εντελώς ρέαλιστικά πρότυπα τύπου Κουλιάνου(εκάνε θραυση στα χρόνια μου!), κάτι δίμετρες ξερακιανές και έλεγα στον εαυτό μου τη γνωστή σε όλους φράση ''Που πας ρε καραμήτρο?''Τώρα φυσικά κοιτάω τις φωτογραφίες εκείνης της εποχής και ψάχνω ενδελεχώς να βρω κάτι περιττό ή κάτι άσχημο στο σώμα μου .. .Εγώ όμως ήμουν χειρότερη απο εσένα, δεν το έιχα εστιάσει στο σεξ το θέμα αλλά παντου..Δλδ ντρεπόμουν να πάω οπουδήποτε γιατί θα με λέγανε χοντρή (για 55 κιλά μιλάμε έτσιδεν πήγαινα να ψωνισω ρούχα γιατί πίστευα ότιδε δεν υπάρχουν στο νούμερο μου,δεν πήγαινα στη θάλασσα,δεν έβγαινα μέρα ποτέ έξω και φορύσα μόνο μαύρα (ακόμη και τώρα γιατί πλεον με έμαθα έτσι και δεν μπορώ να με δω με άλλο χρώμα)γιατί θεωρούσα οτι με έκοβαν ... να φανταστείς οτι περνούσα με κλειστα μάτια στο τει της επιλογής μου και δεν πήγα να σπουδασω γι'αυτό το λόγο μεγάλη βλάβη λέμε τώρα ..Οσο για το σεξ . .τι να σου πω τώρα . .λες ότι το θεωρείς αδύνατο να εμφανιστεις γύμνη μπροστά σε κα΄ποιον που σε ενδιαφέρει ...αν δεν μπορείς να χάσεις βάρος αυτόν τον καιρό ή έστω και ποτέ(δικαίωμα σου)μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και σταματήσεις να ζεις ..και περιμένεις να αδυνατίσεις για να ζήσεις . .για να σε κολλάνε προφανως υπάρχει ελξη από την μεριά τους αλλά αυτό που σε κάνει να απομακρύνεσαι είναι οτί εσυ δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου.Εγώ προσωπικα επείδη δεν με δεχομουν έτσι (που να ήξερα τι με περίμενε μετά..)έλεγα .. αφού αυτό το πράγμα έτσι πως έιμαι δεν είμαι εγώ,ή δεν είμαι στην καλύτερη φόρμα που θα μπορούσα να είμαι άστο για μετά, δλδ μου στερούσα βασικα πραγματα γιατί μέσα μου πίστευα οτί ολα τα ωραία ήταν για τους αδύνατους . .όμως η ζωη και τα καλά της είναι για όλους και όσο περιθωριοποιησε τόσο μεγενθύνεις το πρόβλημα και γίνεται ακόμη πιο απίστευτο σε σένα οτί κάποτε θα αδυνατίσεις γιατί η αυτοεξορία γίνεται συνήθεια και η συνήθεια 2η φύση . .Προσωπικά έκανα μια σχέση στην άρχή ήμουν πολύ σφιγμένη στο θέμα(μόνο σκοτάδι , σκεπασμένη κτλ) και μέσω της αποδοχής και της αγάπης αφέθηκα, έμαθα να κοιτάω τα δικά του μάτια που έβλεπα και τον πόθο και την λαχτάρα και όλα και όχι να βλέπω με τα δικα μου τίγκα στα κόμπλεξ.Αν σε παρηγόρεί τώρα είμαι σε πάραπάνω κιλά από οταν τα φτιάξαμε , έιματσε πλέον παντρεμένοι έχω 3 μήνες που γέννησα και η σεξουαλική μας ζωή είναι καλύτερη απο ποτέ..Πιστευώ οτι έιναι θέμα καθαρά οικειότητας . .μην το κάνεις άλλο αυτο κορίτσι μου στον εαυτό σου η ζωή είναι πολύ σύντομη . . και sex ζτον παράδεισο απο όσο ξέρω δεν προβλέπεται . .(παράδεισος σου λέει μετά :bigsmile: )
    :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup: :yes:

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    hopa: τέλεια τα λες!!
    ευχαριστούμε για τις συμβουλές!!! λίγο πολύ έτσι σκέφτονται όλοι όσοι υποφέρουν απο παραπνίσια κιλά!!! εγώ δεν πάω για ψώνια διότι θέλω να αδυνατίσω πρώτα και μετά! γιατί να ψωνίσω τώρα και να μην ψωνίσω όταν έχω καλύτερες αναλογίες?!... αυτό συμβαίνει εδώ και 2 χρόνια σε περίοδο "συνεχούς δίαιτας" και καλά... πόσες φορές δεν έχω βγει διότι δεν ένιωθα καλά με αυτά που φόραγα...το αποτέλεσμα έμενα σπίτι και έτρωγα! αντιμετώπιζα το πρόβλημα τρώγοντας και αυτό οδηγούσε στη δημιουργία μεγαλύτερου...

    " ..και περιμένεις να αδυνατίσεις για να ζήσεις . ." μία απ τα ίδια κ εγώ!! είναι τόσο λιπηρό!! λες και οι αδύνατες έχουν τέλειες ζωές!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Originally posted by hopa
    Σαν να ακούω τον εαυτό μου . ..είχα αυτό το θέμα ακόμη κι όταν ζύγιζα 55-58 κιλά. .Συγκρίνομουν πάντα με εντελώς ρέαλιστικά πρότυπα τύπου Κουλιάνου(εκάνε θραυση στα χρόνια μου!), κάτι δίμετρες ξερακιανές και έλεγα στον εαυτό μου τη γνωστή σε όλους φράση ''Που πας ρε καραμήτρο?''Τώρα φυσικά κοιτάω τις φωτογραφίες εκείνης της εποχής και ψάχνω ενδελεχώς να βρω κάτι περιττό ή κάτι άσχημο στο σώμα μου .. .Εγώ όμως ήμουν χειρότερη απο εσένα, δεν το έιχα εστιάσει στο σεξ το θέμα αλλά παντου..Δλδ ντρεπόμουν να πάω οπουδήποτε γιατί θα με λέγανε χοντρή (για 55 κιλά μιλάμε έτσιδεν πήγαινα να ψωνισω ρούχα γιατί πίστευα ότιδε δεν υπάρχουν στο νούμερο μου,δεν πήγαινα στη θάλασσα,δεν έβγαινα μέρα ποτέ έξω και φορύσα μόνο μαύρα (ακόμη και τώρα γιατί πλεον με έμαθα έτσι και δεν μπορώ να με δω με άλλο χρώμα)γιατί θεωρούσα οτι με έκοβαν ... να φανταστείς οτι περνούσα με κλειστα μάτια στο τει της επιλογής μου και δεν πήγα να σπουδασω γι'αυτό το λόγο μεγάλη βλάβη λέμε τώρα ..Οσο για το σεξ . .τι να σου πω τώρα . .λες ότι το θεωρείς αδύνατο να εμφανιστεις γύμνη μπροστά σε κα΄ποιον που σε ενδιαφέρει ...αν δεν μπορείς να χάσεις βάρος αυτόν τον καιρό ή έστω και ποτέ(δικαίωμα σου)μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ και σταματήσεις να ζεις ..και περιμένεις να αδυνατίσεις για να ζήσεις . .για να σε κολλάνε προφανως υπάρχει ελξη από την μεριά τους αλλά αυτό που σε κάνει να απομακρύνεσαι είναι οτί εσυ δεν αποδέχεσαι τον εαυτό σου.Εγώ προσωπικα επείδη δεν με δεχομουν έτσι (που να ήξερα τι με περίμενε μετά..)έλεγα .. αφού αυτό το πράγμα έτσι πως έιμαι δεν είμαι εγώ,ή δεν είμαι στην καλύτερη φόρμα που θα μπορούσα να είμαι άστο για μετά, δλδ μου στερούσα βασικα πραγματα γιατί μέσα μου πίστευα οτί ολα τα ωραία ήταν για τους αδύνατους . .όμως η ζωη και τα καλά της είναι για όλους και όσο περιθωριοποιησε τόσο μεγενθύνεις το πρόβλημα και γίνεται ακόμη πιο απίστευτο σε σένα οτί κάποτε θα αδυνατίσεις γιατί η αυτοεξορία γίνεται συνήθεια και η συνήθεια 2η φύση . .Προσωπικά έκανα μια σχέση στην άρχή ήμουν πολύ σφιγμένη στο θέμα(μόνο σκοτάδι , σκεπασμένη κτλ) και μέσω της αποδοχής και της αγάπης αφέθηκα, έμαθα να κοιτάω τα δικά του μάτια που έβλεπα και τον πόθο και την λαχτάρα και όλα και όχι να βλέπω με τα δικα μου τίγκα στα κόμπλεξ.Αν σε παρηγόρεί τώρα είμαι σε πάραπάνω κιλά από οταν τα φτιάξαμε , έιματσε πλέον παντρεμένοι έχω 3 μήνες που γέννησα και η σεξουαλική μας ζωή είναι καλύτερη απο ποτέ..Πιστευώ οτι έιναι θέμα καθαρά οικειότητας . .μην το κάνεις άλλο αυτο κορίτσι μου στον εαυτό σου η ζωή είναι πολύ σύντομη . . και sex ζτον παράδεισο απο όσο ξέρω δεν προβλέπεται . .(παράδεισος σου λέει μετά :bigsmile
    hopa μου, κανένα βιβλίο και κανένας ψυχολόγος δεν θα τα πεί καλύτερα από εσένα. Μπράβο σου, να είσαι πάντα ετυχισμένη :starhit:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    καλέ τι μπράβό και χαζά? για να είμαι εδώ μέσα πάει να πει οτί κάτι δεν κάνω καλά. . . διαπιστώσεις κάνω δεν δίνω συμβουλές, απλά είπα την εμπειριά μου κι εγώ ακόμη μέσα στα κόμπλεξ είμαι και κάνω συνεχώς τα ίδια λάθη και πλέον μετά απο τόσα χρόνια δεν μπορώ να να επικαλεστώ άγνοια επι του θέματος . αλλά να είναι να μην το χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες που λεεί και η παροιμία .. .

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    46
    σε περιπτωση που δεν εχετε διαβασει προηγουμενα μηνυματα μου, ημουν βουλιμικη για πολλα χρονια. πολυ βαρια μορφη βουλιμιας.

    καποια στιγμη ξυπνησα, σταματησα σταδιακα τους εμετους, πηρα πολλα παραπανω κιλα και σταδιακα σταματησα και τα βουλιμικα, αρχισα να γυμναζομαι και να τρωω υγιεινα με στοχο την απωλεια βαρους κι οχι μια απλη συντηρηση.

    απο τοτε τα παω πολυ καλα,τα κιλα μου πεφτουν με γρηγορους ρυθμους, το σωμα μου αν και παχυσαρκη αρχισε να μεταλασσεται προς την ωραια του εκδοχη κυριως λογω γυμναστικης (εχω πολυ καλο καλουπι απο κατασκευης μου οπως ξαναειπα και τωρα αρχιζει να αναδεικνυεται παλι ας ειμαι ακομη χοντρη. και σε καμια περιπτωση δε φαινομαι οσα κιλα ειμαι.)

    το συμπερασμα για να μη γινομαι κουραστικη ειναι οτι ειμαι παρα πολυ καλυτερα και αρχισα να επανερχομαι δυναμικα.
    το θεμα ειναι οτι το σημειο που θιγω στο εναρκτηριο αρθρο μου, ειναι ενα απο τα πραγματα που δεν εχουν αλλαξει.
    εξακολουθω να θεωρω αδυνατο να εμφανιστω γυμνη σε αντρα που με ενδιαφερει σε αυτα τα κιλα.
    το περιεργο ειναι οτι ενω πλεον εχω αφησει πισω την αυτολυπηση και το αυτομαστιγωμα, αποδεχομαι οτι καπου ξεφυγα, εχασα τον ελεγχο κι εστιαζω στο τωρα, στην προσπαθεια που κανω τωρα κι ενω αρχιζω να νιωθω και γινομαι ολο και πιο ομορφη στα ματια μου σταδιακα,
    ουτε νιωθω ουτε προκειται να νιωσω ανετα να εμφανιστω γυμνη πριν φτασω σε ενα σημειο που η εικονα μου στον καθρεφτη μου παρα τις οποιες ανθρωπινες ατελειες της θα ειναι τοσο λαχταριστη οσο χρειαζεται για να μην πρεπει να δικαιολογηθει.

    οσα ειπατε ειναι λογικα κι εγω τα σκεφτομαι,
    αλλα δυστυχως δεν τα εφαρμοζω. το θεωρω αδυνατο.
    θα πρεπει να περιμενω να φτασω σε ενα για την αισθητικη μου και τα γουστα μου αξιοπρεπες αποτελεσμα και μετα να γινει ο,τι ειναι να γινει.
    εχω κουραστει ομως να ειμαι μονη μου.δεν το αντεχω πια.

    θα μου πειτε οτι βρε κοριτσι μου στο χερι σου ειναι, χαλαρωσε κι αφεσου. αλλα δεν ειναι στο χερι μου, βρε κοριτσια. δε μπορω να αλλαξω αυτα που εχω στο μυαλο μου, προσπαθησα.
    το να αλλαξω τον τροπο που σκεφτομαι ως προς τα βουλιμικα κλπ φαινεται παιχνιδακι πλεον μπροστα στο να αλλαξω τις αποψεις μου και να εμφανιστω γυμνη σε αυτα τα κιλα μπροστα σε ενα αρσενικο που με ενδιαφερει.

    ακουγομαι παραλογη,το ξερω, αλλα αυτα μου συμβαινουν, αλλα να σας πω;

    σας ευχαριστω για το ενδιαφερον και τα μηνυματακια σας, ε;

    σνιφ!

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    46
    Originally posted by hopa
    Εγώ όμως ήμουν χειρότερη απο εσένα, δεν το έιχα εστιάσει στο σεξ το θέμα αλλά παντου..Δλδ ντρεπόμουν να πάω οπουδήποτε γιατί θα με λέγανε χοντρή (για 55 κιλά μιλάμε έτσιδεν πήγαινα να ψωνισω ρούχα γιατί πίστευα ότιδε δεν υπάρχουν στο νούμερο μου,δεν πήγαινα στη θάλασσα,δεν έβγαινα μέρα ποτέ έξω και φορύσα μόνο μαύρα (ακόμη και τώρα γιατί πλεον με έμαθα έτσι και δεν μπορώ να με δω με άλλο χρώμα)γιατί θεωρούσα οτι με έκοβαν ... να φανταστείς οτι περνούσα με κλειστα μάτια στο τει της επιλογής μου και δεν πήγα να σπουδασω γι'αυτό το λόγο μεγάλη βλάβη λέμε τώρα
    ΜΑΡΤΥΡΙΟ.

    Εγώ προσωπικα επείδη δεν με δεχομουν έτσι (που να ήξερα τι με περίμενε μετά..)έλεγα .. αφού αυτό το πράγμα έτσι πως έιμαι δεν είμαι εγώ
    ΑΚΡΙΒΩΣ.
    (ελα που αυτες ειμαστε η ημαστε ομως.............)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    Κοίτα είμαι τώρα 30 χρονών και έιμαι βουλιμική απο τα 11 μου.Εχω περάσει απο πολλά στάδια σε όλη αυτή τη διαδρομή και δυστυχώς τα περισσότερα χρόνια σε ακραία κατα γενίκη ομολογία σημεια.Η διαφορά μας με τους ανθρώπους που έχουν κιλά σε κάποια φάση της ζωής τους ή και σε όλη την ζωή τους αλλά δεν είναι βουλιμικοί είναι τεράστια.Μιλώντας για μια καθαρά ψυχογενή ασθένεια είμαι πλέον πεπεισμένη ότι η βουλιμία τρέφεται και θεριέθευει απο την τελειομανία μας(μη σου πω οτί εκεί βρίσκεται και η γέννηση της σε πολλές περιπτώσεις)Εμείς έχουμε μια συνεχη και αδιάκοπη μάχη με το μυαλό μας το οποίο είναι υποχείριο της ασθένειας αφού καταφέρνει και ξεγελά και τα μάτια μας και πάντα μας βλεπουμε χειρότερους απ'οτι πραγματικά ειμαστε.Μπορεί να μην κάνεις βουλιμικά πλεόν και σου εύχομαι να έχεις πάντα τον έλεγχο,όμως ζεις με τις συνέπιες της βουλιμίας γιάυτο και δεν επιτρέπεις την ηδονη ( να το πω στεγνά)και την χαρά στο σώμα σου.Προφανώς η εικόνα σου είναι λαχταριστή για τους άλλους αλλά αυτό δεν περναει σε σενα.. εύχομαι όταν θα φτάσεις στο υγιές σημείο που απαιτέιται να είσαι ικανή να το δεις και να μην θέλεις και λιγό παρακάτω και λίγο παρακάτω και πάει λέγωντας(γνωστή ιστορία για μας τους βουλιμικούς)Απο την άλλη αν όντως δεν μπορείς να λειτουργήσεις περίμενε να φτάσεις εκεί που θες, κι αν σε έχει κουράσει η μοναξιά μην ξεχνας οτί εσύ την επιλέγεις.Εγω δεν σου λεώ οτι το έκανα άνετα, πολύ μου την έπεφταν αλλα με τον συγκεκριμένο έιχα ερωτευτεί πολυ και ήθελα να το ζήσω.Το θέλω μου ήταν πιο δυνατό απο το δεν μπορώ μου.Και επείδη κινδυνεύω να χαρακτηριστώ η γκιζέλα ντάλι του φόρουμ να πω οτι τα σεξουαλικά μας έχουν περάσει απο διάφορες φάσεις(εως και ολοκληρωτική αποχή)αλλά ποτέ δεν φταίγαν τα κιλά.. και στρώσαν απο τότε που έγω χαλαρωσα με το σώμα μου και την εικόνα μου.Τι να σου πω ρε κορίτσι μου εγω καταθέτω την δικη μου εμπειριά, αν θες πες λίγα πραγματα για σεν αποσο χρονων είσαι κιλά ποσα εχασες... α.. και πες και πως τα έχασες μήπως είνια καμιά μαγική συνταγη που δεν την έχω πετύχει πουθενά όοοοοοοοοοοολα αυτά τα χρόνια:wink1:

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    46
    Originally posted by hopa
    Μιλώντας για μια καθαρά ψυχογενή ασθένεια είμαι πλέον πεπεισμένη ότι η βουλιμία τρέφεται και θεριέθευει απο την τελειομανία μας(μη σου πω οτί εκεί βρίσκεται και η γέννηση της σε πολλές περιπτώσεις)Μπορεί να μην κάνεις βουλιμικά πλεόν και σου εύχομαι να έχεις πάντα τον έλεγχο,όμως ζεις με τις συνέπιες της βουλιμίας γιάυτο και δεν επιτρέπεις την ηδονη ( να το πω στεγνά)και την χαρά στο σώμα σου.
    hopa το κατεχεις το θεμα.
    ετσι ειναι. τα γνωριζω.
    καλα κανεις και μου τα λες ομως.
    να τα ακουω.ειναι διαφορετικο να τα ακους απο αλλον ας τα γνωριζεις.
    ποσο μαλλον οταν βλεπεις οτι ο αλλος αυτος ξερει στο πετσι του για τι πραγμα μιλας.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •