Η ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΥΛΙΜΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    7

    Η ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΒΟΥΛΙΜΙΑ

    Καλησπέρα σε όλους!
    Είναι η πρώτη φορά που αποφασίζω να γράψω στο forum παρ'όλο που πάντα διάβαζα!Ο λόγος είναι καθαρά για να μπορέσω να βοηθήσω- μέσα από την προσωπική μου εμπειρία-έστω και μία απο εσάς (αν βέβαια τολμήσει να ξεθολώσει για μια στιγμή το μυαλό της από όσα περνάει πιθανόν αυτό το διάστημα και βάλει τα παρακάτω στο μυαλό της!)Είναι δύσκολο, το κατανοώ,αλλά ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΟ!
    Από τα 20 μου,ταλαιπωριέμαι με ανορεξία (ήμουν 43kg με 1,73 ύψος), εμετούς (σε ότι έτρωγα-μέχρι και τα υγρά που επινα-,και τα γνωστά σε αρκετές σας φουσκώματα,με συνεχή παρατήρηση της κοιλιάς μου!η τελευταία άλλωστε ήταν και το "βαρόμετρό" μου!
    Έφτασα 27 λοιπόν, (για πότε πέρασαν τα χρόνια δεν το κατάλαβα μ'αυτά και μ'αυτά,) και ένα ωραίο πρωί (γιατί κάπως έτσι γίνεται), αντιλήφθηκα, πως ήταν καιρός να ξεπεράσω τον φόβο μου για το πάχος και τις βλακείες όλες και να δώ το σώμα μου πώς θα εξελιχθεί χωρίς αυτή την καθημερινή πίεση του να γίνει κάτι που ίσως δεν ήταν!
    Και κόπηκαν οι εμετοί ΜΑΧΑΙΡΙ.Με άγχος ότι ίσως παχύνω 3πλά από την αρχή και με (λιγότερα) φουσκώματα στον 1ο μήνα με ότι έτρωγα. Ας μην κοροιδευόμαστε..Μπορείτε να ξαναφάτε! Απλώς ΣΤΑΔΙΑΚΑ και ΑΡΓΑ. Να ΝΙΩΘΕΤΕ αυτή την φορά τον οργανισμό σας πόσο αντέχει και να μην τον πιέζετε μέχρι να ξανανοίξει το στομάχι σας. Και ΟΧΙ... Δεν θα ανοίξει περισσότερο από παλιά!Το παν είναι να το θελήσετε και να μην κρύβεστε πίσω από τα υπόλοιπα προβλήματα που πιθανόν να έχετε. Χρειάζεται ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑ (όσων αφορά την πηγή των προβλημάτων σας και το δικό σας μερίδιο ευθύνης), αλλά και ΑΓΑΠΗ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ για τον ευατό σας, γιατί τα χρόνια περνάνε και δεν θέλετε πιστεύω να φάτε τα υπόλοιπα με το να διορθώνετε τις ζημιές που προκαλέσατε.
    ΞΥΠΝΗΣΤΕ γιατί όλα αυτά ,είναι μαλακίες για καθυστερημένα και χρειάζεται απλώς ΘΕΛΗΣΗ, υπομονή (όχι και πολύ!), συνέπεια και προγραμματάκι για να λυθούν όλα.
    Για να τελειώσω εδώ, έχω να κάνω εμετό 1 ΧΡΟΝΟ, πήρα πίσω 12 κιλά, τα οποία ούτε κι εγώ κατάλαβα ΠΟΥ μπήκαν, μιας και το αποτέλεσμα είναι να μοιάζω απλώς πιο ΓΥΝΑΙΚΑ (55 kg πλέον), και μάλιστα με σουξέ που ούτε μπορούσα να διαννοηθώ ποτέ!!!
    Α!!και για τις πιό κολλημένες (όπως ήμουν εγώ δηλ. και το τσέκαρα): Το λίπος μου,αυξήθηκε μόνο κατα 1,2kg από τότε που ήμουν 43!ΚΑΛΟ Ε?
    με σταθερή όμως γυμναστικούλα και προσεκτική διατροφή από διατροφολόγο, εννοείται και αρκετές βουλιμικές κρίσεις,κυρίως σε γλυκά!
    Ελπίζω να βοήθησα κάποιες να ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ..Ευχαριστώ που με ακούσατε!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114
    Μα είναι φυσιολογικό να νιώθεις όπως νιώθεις:
    Με 1,73 ύψος και 43 κιλά ήσουν ετοιμοθάνατη και ξερακιανή.
    Με 55 κιλά (σ'αυτό το ύψος) έχεις πλέον αναλογίες μοντέλου και είναι φυσικό να νιώθεις πιο όμορφα και να αγαπάς περισσότερο τον εαυτό σου.

    Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να νιώθεις πραγματικά υπερήφανη που ξέφυγες από την κόλαση του εμετού... μπράβο σου και εύχομαι να μην ξανακυλήσεις ποτέ μα ποτέ!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    10
    3erakianh den htan sta matia ths.oute sta matia mou 8a htan.TOTE.
    twra pia katalavainoume...k egw anarrwnw..
    bravo aneliv..
    h zwh einai panemorfh:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •