Δεν εχω φιλους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713

    Δεν εχω φιλους

    Απο 13-18 ημουν κλεισμενη μεσα στο σπιτι,μου απαγορευαν την οποιαδηποτε εξοδο εκτος σχολειου.Σε μια προσπαθεια στα 15 να φυγω απετυχα γιατι δε βρηκα στηριξη εκει που πιστευα κ ετσι γυριζοντας ξυλοκοπηθηκα πολυ ασχημα.Ειχα παντου μελανιες,πονουσαν τα μαλια μου κ το σωμα μου,ντρεπομουν να παω σχολειο.Σε μια αλλη προσπαθεια να βγω εξω η μητερα μου εβγαλε οπλο κ γω απ το φοβο μου αρχισα να της φιλαω τα ποδια να με συγχωρεσει.Οι μερες ηταν κολαση.Ολη μερα στο δωματιο κ μετα τις 12 που κοιμοταν εγραφα σκεψεις.Ημουν ενα λιονταρι στο κλουβι.Μια φορα πηγα να πεσω απο το μπαλκονι κ μια φορα εκανα αποπειρα αυτοκτονιας με χαπια οπου επεσα σε 'κωμα΄'απτην αποψη οτι δε μπορουσα να κουνηθω.τρομαξα.δε με πηγαν νοσοκομειο΄'καλυτερα να πεθανεις παρα να μαθευτει στον κοσμο'.καθε στιγμη αναθεματιζαν την ωρα που ειχαν τετοια κορη.την χειροτερη,την αχρηστη,την τρελη.Για μενα η οικογενεια ειναι κολαση.το κακο ειναι πως καταβαθος ολα αυτα τα πιστεψα κ το χειροτερο φοβαμαι τους ανθρωπους.ακομα κ σας που δε βλεπω.Δεν εχω φιλους κ νομιζω πως ποτε δε θα εχω.κ δεν ξερω πως να τους πλησιασω.κ επιπλεον βλεπω πολυ ρατσισμο για τα οποια ψυχολογικα μου προβληματα κ τα προβληματα επικοινωνιας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Αγαπητη Αgh..

    Ποσο χρονον εισαι τωρα?Ζεισ ακομη εκει?
    Γιατι δεν επικοινωνισεσ με καποια γραμμη βοηθειασ? Πρεπει να το κανεισ ισωσ...
    Εμεισ στηριζουμε ο ενανσ τον αλλον οπωσ μπορουμε εδω..να μασ εχεισ εμπιστοσυνη..
    Ολοι εδω περασαμε τραγωδιεσ και τισ ξεπερναμε ολοι παρεα..σιγα σιγα..

    Καλοσ ηρθεσ στην παρεα μασ..εδω ημαστε ολοι φιλοι..αρα κι εσυ εισαι φιλη μασ..

    τα προβληματα που εχεισ ειναι λογο ελληψησ αγαπησ.. και στοργησ φροντιδασ..μην πιστεψεισ ποτε πωσ εισαι προβληματικη.. εισαι μοναδικη οπωσ κι αν εισαι..

    να ξερεισ πωσ το να μην εχουν φιλουσ καποιοι ανθρωποι..συμβαινει...ο καθενασ βεβαια για διαφορετικουσ λογουσ..

    κουραγιο φιλη μου..

    υ.γ
    εισαι πια ενηλικη...ειναι η ωρα να ζησεισ την ζωη σου..και τωρα πια μπορεισ να κανεισ οοοτι θελεισ εσυ για εσενα...προχωρα και φτιαξε την ζωη σου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    agh ,


    οι γονεις σου πραγματικα εχουν καποιο σοβαρο νοητικο προβλημα

    Παρολα αυτα εσυ ακουγεσαι εξυπνο ατομο, οποτε κατι μπορει να γινει..



    Συγγενεις εχεις που θα σε υποστηριζαν αρχικα μεχρι να βρεις δουλεια για να νοικιασεις καμια γκαρσονιερουλα ,οταν πας 18?
    Γιατι αυτο θα μπορουσε να ειναι ενα αρχικο σχεδιο, να φυγεις απο το σπιτι και να μην εχουν το δικαωμα να σε ψαξουν μετα και να σε φερουν πισω.


    Code:
    την χειροτερη,την αχρηστη,την τρελη
    Χειροτερη απο ΤΙ/ΠΟΙΟΝ?

    Αχρηστη ως προς ΤΙ?

    Τρελη?Πιστευεις οτι εισαι τρελη?Ή επειδη το λεει ο καθε @(*$# ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Συγκινηθηκα απο τα λογια σου.Σ ευχαριστω.Τωρα μενω με τον φιλο μου και ειμαι 28 χρονων.εκανα 4 χρονια ψυχοθεραπεια αρχικα σε κεντρο ψυχικης υγιεινης.Αυτο που καταφερα ηταν να φυγω απτο σπιτι κ να μπορω να βγαζω ενα τυπικο εισοδημα.Στο μερος που ζω τωρα δεν υπαρχουν κεντρα κ δεν εχω οικονομικη δυνατοτητα για ψυχοθεραπεια.Οταν ανακαλυψα το σαιτ ενιωσα πολυ χαρουμενη.Δε μπορω να καταλαβω τι με τρομοκρατει τοσο στους ανθρωπους.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Εισαι σιγουρη οτι υπαρχει κατι που σε τρομοκρατει στους ανθρωπους?

    Και αν ναι, απο πηγαζει, απο αυτους ή από εσένα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    δηλ?εγω απλα νιωθω οτι απειλουμαι..να σου πω την αληθεια δε μπορω να προσδιορισω αυτο το φοβο.οτι κατι κρυβω που δεν πρεπει να μαθευτει..επισης αισθανομαι οτι θα αποριφθω οτι δεν αξιζω την παρεα η αγαπη καποιου.Εχω πολυ ασχημη εικονα για μενα αυτο περναει στους αλλους,το καθρεφτιζουν πανω μου κ δεν αντεχω να το βλεπω.επισης καταβαθος ντρεπομαι για οτι εχω περασει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by agh
    .οτι κατι κρυβω που δεν πρεπει να μαθευτει..
    Τι θα εκρυβες που δεν θες να μαθευτει?Το παρελθον σου?
    Αν δεν εκανες τιποτα ναρκωτικα ,φονο και φυλακη, τοτε σου εγγυωμαι πως εισαι οκ χεχε

    επισης αισθανομαι οτι θα αποριφθω οτι δεν αξιζω την παρεα η αγαπη καποιου.
    Θα αποριφθεις απο ποιον ακριβως?

    Επισης ποιος θα μπορουσε να ειναι ενας λογος να μην αξιζεις την αγαπη η την συντροφια καποιου?




    επισης καταβαθος ντρεπομαι για οτι εχω περασει.
    Εγω προσωπικα αυτη την στιγμη διαβαζω εναν ανθρωπο ο οποιος παροτι περασε στην κολαση-σπιτι, καταφερε με τον ενα ή με τον αλλο τροπο και σταθηκε μονος του,εχει μια σχεση ,μια δουλεια και μια στεγη πανω απο το κεφαλι του.

    \"Ντροπη\" δεν βλεπω πουθενα σε ολο αυτο.Ντροπη θα εβλεπα αν εμπαινε εδω κανενας γονιος σου και εγραφε την ιστορια απο την πλευρα του και ειχε προβληματισμους.

    Αυτοπεποιθηση και παραδειγμα προς μιμηση εντοπιζω που μακαρι να ηταν και αλλοι δυνατοι σαν και εσενα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    εχεις δικιο σε ολα αυτα παρολαυτα ετσι αισθανομαι κ αυτο επιβεβαιωνω υποσυνηδητα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    δεν απαντησες σε καμια απο τις παραπανω ερωτησεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Δεν ξερω,πιστευω πως πρεπει να γνωρισω καλυτερα τον εαυτο μου,να μην τον αφηνω στη γωνια κ αντι να μου μιλαει αυτος,να μου μιλαν οι φωνες αλλων κ να τις πιστευω απο πανω.κ δεν ξερω πως να τον πλησιασω,να δω ολες αυτες τις κρυφες σκεψεις που με μπλοκαρουν μου δημιουργουν δυσαρεστα συναισθηματα κ δε μ αφηνουν να λειτουργησω.δε μπορω να με νιωσω ελευθερη.ειμαι σα να ειμαι φυμωμενη,σα να πρεπει να ειμαι καπως γιατι αλλιως θα τιμωρηθω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Originally posted by agh
    Δεν ξερω,πιστευω πως πρεπει να γνωρισω καλυτερα τον εαυτο μου,να μην τον αφηνω στη γωνια κ αντι να μου μιλαει αυτος,να μου μιλαν οι φωνες αλλων κ να τις πιστευω απο πανω.
    Αυτες ειναι πολυ ωραιες και ωριμες σκεψεις.Συνεχισε ετσι


    .κ δεν ξερω πως να τον πλησιασω,να δω ολες αυτες τις κρυφες σκεψεις που με μπλοκαρουν μου δημιουργουν δυσαρεστα συναισθηματα κ δε μ αφηνουν να λειτουργησω.
    Mε ποιον τροπο σε μπλοκαρουν και αν δεν υπηρχαν, θα ηταν καλυτερα τα πραγματα?
    Χμμμ...

    εστω οτι *ΤΣΟΥΦ!* , εξαφανιζονται οι αρνητικες σου σκεψεις.Ειναι καλυτερα η ζωη σου?


    δε μπορω να με νιωσω ελευθερη.
    Μην λες \"δεν μπορω\".Να λες \"δεν θα το κανω\" να τελειωνει η υποθεση :/
    ..

    ειμαι σα να ειμαι φυμωμενη,σα να πρεπει να ειμαι καπως γιατι αλλιως θα τιμωρηθω.
    Απο ποιον θα τιμωρηθεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    κρυβω το παρελθον μου κ εχω μια αισθηση οτι κατι μου συνεβη εντονο ,δεν το θυμαμαι κ δεν πρεπει ουτε εγω να το θυμαμαι.αλλα αυτο μπορει να ειναι η ιδεα μου.
    Να αποριφθω απο ολους,ακομα κ απο εσας γιατι δεν ειμαι καλη παρεα κ οσο για την αγαπη,νομιζω πως εγω η ιδια δεν ξερω να αγαπαω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Θα ημουν ελευθερη χωρις αυτες.Αλλα τοσο βαθια που πηγα τωρα..με επιασε κ πονοκεφαλος εντομεταξυ..ακουω ενα δυνατο κλαμα μωρου,ατελειωτο,που δεν του δινει σημασια κανεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Μπορεις να μου πεις boldseed -αν ξερεις γιατι αυτη τη στιγμη που μιλησα για τα εσωψυχα μου νιωθω ενα σωματικο ρακος?πονοκεφαλο,ολο το σωμα διαλυμενο,σα να ειμαι 1000 κιλα,τα ποδια με πονανε..Τις σπανιες φορες που μιλαω για τα μεσα μου ετσι παθαινω κ μου φαινεται παραξενο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Agh,

    διάβασα τα οσα έγραψες...Τί να πρωτογράψω?Ανθρωποι που χω δει κ εχουν ολα τα μεσα (εννοω χρηματικα, πρακτικα) δεν κανουν τοση προοδο, τοση εξελιξη οση εσυ, που στην ουσια ειχες τοσες αντικειμενικες δυσκολιες.

    Σκεφτομαι τοσα ατομα που γνωριζω που εχουν κακοποιηθει σωματικα κυριως (φιλες κ τη θεια μου ακομη) που δεν βρηκαν τη δυναμη να φυγουν, να ψαξουν τροπο να σταθουν στα ποδια τους ΜΟΝΕΣ.

    Αυτο καλη μου που χεις κανει, μονο ως αχρηστια δεν οριζεται ή παραφροσυνη...Αντιθετα μονο λεξεις οπως δυναμη, κουραγιο, εξυπναδα, μπορω να σκεφτω διαβάζοντας τα οσα εκανες κ κανεις.

    Γραφεις πως φοβάσαι να γνωρισεις ατομα, δεν εχεις φιλους, φοβασαι να εμπιστευτεις. Εγω το βρισκω λογικο, απο τη στιγμη που μεγαλωσες σε ενα εχθρικο περιβάλλον, να \"προβαλεις\" τη συμπεριφορα των γονιων σου στον καθε ενα αγνωστο. Ομως για δες γυρω σου... Ειναι ολοι ιδιοι? Εσυ η ιδια εχεις την ιδια τακτικη/ συμπεριφορα με τους δικους σου?

    Εγω νομιζω πως ο καθενας μας ειναι διαφορετικος. Αλλωστε ηδη συζεις με τον φιλο σου.Εχεις κανει ηδη ενα (και παραπάνω) βημα προς τα εξω...

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •