Καλησπερα και καλη συνεχεια..?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    20

    Καλησπερα και καλη συνεχεια..?

    Καλησπερα σε ολους. Η μαλλον πρεπει να πω ολες..? Γιατι οση ωρα κοιταω τα μηνυματα σας..δεν ειδα και πολλους ανδρες αναμεσα σας :Ρ

    Για να μην τα πολυλογω...ειμαι και εγω ενας απο εσας. Παραμελησα το βαρος μου και ενω παντα ημουν παχουλος αλλα ποτε παχυς...κατεληξα να ειμαι και εγω υπερβαρος. Τελη Φεβρουαριου του 2010 ημουν στα ψηλοτερα μου και ηταν και η στιγμη που αποφασισα να κανω κατι για αυτο. Η ζυγαρια εγραψε 157 κιλα. Λογω υψους (1,94) ποτε κανεις δεν καταλαβε οτι ημουν τοσο και μαζι με τους αλλους ουτε και εγω φυσικα μιας και η ζυγαρια ηταν κατι το αγνωστο για μενα. Ειχα να ζυγιστω χρονια...πιο συγκεκριμενα τον Νοεμβριο του 2006 που πηγα και στρατο και ημουν 139 κιλα. Οχι οτι ηταν λιγα τοτε αλλα επειδη ειχα το υψος και γενικα δεν ειχα απολυτως κανενα προβλημα λογω κιλων (κινητικο, πεπτικο, υγειας, αισθηματικο κτλ) δεν εδωσα σημασια.

    Ειμαι 28 χρονων και αποφοιτησα απο το Λυκειο το 1999 στα 100 κιλα. Το 2000 εφυγα στην Αγγλια για σπουδες και 1 πτυχιο και 2 μεταπτυχιακα μετα γυρισα στην Ελλαδα. Για να μην τα πολυλογω τα 5μιση χρονια που εμεινα εκει...τρεφομουν αποκλειστικα και μονο με φαγητο απεξω. Ειχαν στεναξει οι Dominos, η Pizza Hut, τα McDonalds και τα Βurger King. Αποτελεσμα απο το 1999 μεχρι το 2010 ειχα παρει 57 κιλα. Λιγα λιγα δεν φαινοντουσαν και αυτο ηταν κ το προβλημα.

    Εδω πρεπει να ομολογησω οτι δεν εχω κανει ποτε διαιτα. Αυτο σημαινει οτι δεν εχω περιοριστει ποτε στην ζωη μου για το τι θα φαω. Οταν ομως ειχα φτασει να παραγγελνω απο τα Goodys 2 Cheeseburgers, 1 Golden Burger και 2 πατατες Maxi η να πηγαινω στα ΜcDonalds και να τρωω 3 διπλα burgers με πατατες...καπου στο πισω μερος του μυαλου μου...ακουγα μια μικρη φωνουλα να λεει...."μηπως υπερβαλλεις..??" και φυσικα την αγνοουσα.

    Τι με εκανε να ξεκινησω την προσπαθεια? Τιποτα συγκεκριμενο ειναι η αληθεια. Απλα ειχα φτασει στο σημειο να με βλεπω στον καθρεφτη εμφανως πιο παχυ. Οσο και να σας φανει γελοιο ποτε πριν δεν ειχα κατεφερει να δω στον εαυτο μου διαφορα στο βαρος. Θα μου πεις αφου δε σου κανανε τα ρουχα. Παντα επαιρνα φαρδια ρουχα οποτε δεν το καταλαβαινα. Και μεχρι να φτασουν να μην μου κανουν ειχα παρει αλλα..πιο φαρδια ρουχα και παει λεγοντας. Ωσπου μια μερα ηταν σαν να εφαγα σφαλιαρα και με ειδα οπως πραγματικα ημουν.

    Αυτο ηταν. Πηγα σε εναν πολυ καλο βαριατρο στα Σεπολια. Οχι διαιτολογο ουτε διατροφολογο κτλ κτλ...πηγα σε καποιον που η δουλεια του ειναι να ασχολειται με παθολογικες καταστασεις παχυσαρκιας γιατι πολυ απλα πιστευα οτι θα ειχα καλυτερο αποτελεσμα. Μου εδωσε ενα σχεδιο διατροφης και μου ειπε καποια πραγματα για τον οργανισμο μου που δεν ηξερα.

    Πηγα σε αυτο τον γιατρο 4 φορες γιατι πολυ απλα πιστευω πως μου εμαθε οτι χρειαζοταν να μαθω για να χασω τα κιλα. 01/03/2010 ξεκινησα 156,90 κιλα και σημερα 05/06/2010 ειμαι 129,00. Ο στοχος ειναι μεχρι τον 03/2011 να ειμαι διψηφιος. Εστω και αν αυτο ειναι 99 :Ρ

    Τωρα το καλοκαιρι ειχαμε ενα break Ιουλιο και Αυγουστο οπου ουσιαστικα ετρωγα τα παντα και πολυ αλλα λογω αρκετης ασκησης (κολυμπι, μπασκετ) οχι μονο καταφερα τον σκοπο μου να μεινω στα ιδια κιλα αλλα εχασα και 3

    Ο σκοπος για αυτο το ποστ μου δεν ειναι καποιος συγκεκριμενος. Απλα ηθελα και εγω να μοιραστω την ιστορια μου με σας και να σας ενθαρρυνω και να σας πω...οτι ολα ειναι στο μυαλο μας και το μονο που χρειαζεται ειναι να τρωμε υγιεινα και να ασκουμαστε. Επισης, αυτο που πηρα απο αυτην μου την προσπαθεια ειναι οτι αν ξεκινησεις μια τετοια προσπαθεια και καθε μερα σκεφτεσαι "αντε και 5 κιλα ακομα και μετα να μπορουμε να φαμε σαν ανθρωποι¨" και "αντε λιγο ακομα και μετα θα στεναξουν τα πηρουνια" τοτε δυστυχως δεν θα καταφερουμε κατι. Πρεπει να γινει τροπος ζωης η υγιειναη διατροφη. Και υγιεινη διατροφη δεν σημαινει νηστεια με ενα κομματι σελινο και ενα μηλο. Σημαινει να βρουμε εναν τροπο διατροφης που και καλο θα μας κανει και θα μας αρεσει. Με τις απαραιτητες παρεκτροπες βεβαια σε περιορισμο :Ρ

    Επισης, θα φτιαξω και ενα τικερ γιατι μου αρεσε πολυ το κονσεπτ.

    Καλη συνεχεια σε ολους και ολες.

    Κωνσταντινος.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    39
    Καλή τύχη Κωσταντίνε στη προσπάθειά σου. Σε αυτό το σάιτ βρίσκεις πραγατικά μια αγκαλιά και υποστήριξη που σε κάνει να προχωρήσεις.Και μην ανησυχείς. Οι περισσότεροι που δεν έχουν κάνει ποτέ στη ζωή τους δίαιτα τα χάνουν πολύ πιο εύκολα από αυτούς που έχουν κάνει. Τουλάχιστον ετσι έχω συμπεράνει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    καλώς ήρθες κωνσταντίνο στην παρέα μας!!!

    όντος όλα είναι μέσα στο μυαλό μας αλλά μέχρι να το χαλιναγωγήσουμε και να το εκπαιδεύσουμε να λειτουργεί όπως πρέπει χρειάζεται πολλή δουλειά!!!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    20
    Βασικα ηθελα να ρωτησω και για αυτο τον υπερχυμο που διαβασα σημερα σε ενα περιοδικο και με επιασε περιεργεια. Εχει δοκιμασει κανενας υγρη διαιτα 2 ημερων? Απο περιεργεια ελεγα να την δοκιμασω. Ξερω πως αποκλειεται να μην ξαναπαρεις καποιο ποσοστο απο τα χαμενα κιλα που υποσχεται αλλα αυτο που με νοιαζει ειναι αν εχει καποια παρενεργεια καποιος που να το εχει δοκιμασει.

    Exotic OXYJUICE Malibu Miracle Fruit Juice Concentrate 48-Hour Weight Management Program (887.10 ml). For years, stars have gone on juice fasts to shed pounds quickly and easily. Luscious exotic berry Malibu Miracle, when combined with a healthy diet and exercise program, delivers the amazing benefits of celebrity juice fasts ? for noticeably quick results you can see and feel! Malibu Miracle?s highly effective concentrated blend of succulent exotic fruits ? including Noni, Gogi, Acai, Mangosteen and Pomegranate ? provides the wholesome nutrition that supports full-body cleansing and an exhilarating state of well-being. Each sip of irresistibly delicious Malibu Miracle is supercharged with outstanding metabolism-supporting botanicals, including Super Citrimax, L-Carnitine, Red Wine, Green Tea, Grape Seed Extract and prebiotic fructooligosaccharides (FOS). Malibu Miracle takes its groundbreaking juice fasting formula one step further with oxygen-enhanced Revitalized water, which recreates the vitality-enhancing, rehydrating, energizing properties of oxygen-rich spring water, the way nature intended. As a result, Malibu Miracle delivers superior hydration, cellular health and overall well-being. [img]null[/img]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    α κωσταντινο μας τα χαλάς τώρα!!!!
    μόνος σου μίλησες για αλλαγη τρόπου διατροφής και όχι νηστέια κτλ.... τα προϊόντα που υπόσχονται γρήγορη απώλεια βάρους συνήθως δεν είναι και ο πιο υγιής τρόπος δίαιτας! μη στενοχωριέσαι και μην αγχώνεσαι διότι εσείς (οι άνδρες) χάνεται πολύ πιο έυκολα βάρος και πριν το καταλάβεις θα έχεις γίνει μοντελάκι!! :smilegrin: οπότε θα συνηστούσα να μην καταφύγεις σε τέτοιου είδους σκευάσματα...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    2,196
    καλησπέρα Κωνσταντίνε!αν το ψάξεις το θεμα σαν μαλιμπου θα δεις οτι το χουμε δοκιμασει πολύ και δεν αξιζει τα λεφτάκια του γιατι το μονο που θα πετυχεις θα ναι να νοιωσεις αδυναμος και οτι χασεις να το ξαναπαρεις την επομενη μέρα.

    σου ευχομαι καλή συνέχεια στην προσπαθειά σου!φιλάκια!

  7. #7
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Μπράβο για την αποφασή σου για αλλαγή, εύχομαι ότι καλύτερο. Απλά μία παρέμβαση αν μου επιτρέπεις, "βαρίατρος" δεν είναι ειδικότητα που διδάσκεται στην ιατρική - είναι ορολογία marketing όχι αληθινή ειδικότητα -αν ψάξεις να βρεις τα μαθήματα που διδάσκοντα οι ιατροί 1 (επιλογής) είναι για διατροφή.
    Όπως και να έχει, έθεσες το παρακάτω κάτι πολύ σωστά

    Originally posted by Constantine Και υγιεινη διατροφη δεν σημαινει νηστεια με ενα κομματι σελινο και ενα μηλο. Σημαινει να βρουμε εναν τροπο διατροφης που και καλο θα μας κανει και θα μας αρεσει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Constantine
    Καλησπερα σε ολους. Η μαλλον πρεπει να πω ολες..? Γιατι οση ωρα κοιταω τα μηνυματα σας..δεν ειδα και πολλους ανδρες αναμεσα σας :Ρ
    :tumble: υπαρχουν! Κωστας, κλεανθης, σποτ, Στελιος, παρλατς.
    Υπηρχαν κι αλλοι αλλα νομιζω δεν κυκλοφορουν πλεον

    Καλωσηρθες και καλη συνεχεια στην ηδη επιτυχημενη προσπαθεια σου!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    202
    ʼντρας εδώ :bigsmile:

    Κωνσταντίνε, μπράβο σου που ακολουθείς τον δύσκολο δρόμο.

    Κοίτα να είσαι δυνατός να το συνεχίσεις, φρόντισε τα γεύματα σου να είναι σωστά και όχι πείνας.

    Σου εύχομαι τα καλύτερα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    20
    Ευχαριστω για το support! Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πεινασει μεχρι στιγμης και παρα πολυ. Οσον αφορα το θεμα με τον χυμο δεν σκεφτομαι να το κανω γιατι δυσκολευομαι να χασω κιλα αλλα πιο πολυ για να δοκιμασω λιγο την αντοχη μου στην πεινα :Ρ για αυτο και αυτο που με ενδιεφερε ηταν οι παρενεργειες...αλλα εχετε δικιο. Προφανως δεν αξιζει.

    Οσο για τους ανδρες που αναφερει παραπανω οτι εχουν χαθει...μαλλον εχασαν τα κιλα και την κανανε :Ρ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    72
    καλησπερα κ καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου..

    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    Καλώς μας ήρθες Κωνσταντίνε, μπράβο για ότι έχεις πετύχει και καλή συνέχεια!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    20
    Ευχαριστω ευχαριστω!

    Betty μας εχεις φαει ολους βλεπω! Αντε αντε 5 μεινανε :Ρ

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    974
    E όχι και όλους, εχουμε εδώ κάτι συλφίδες! χαχα

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    131
    Κωστη, καλως ηρθες και ενα μεγαλο μπραβο και απο εμενα για την αποφαση σου!

    Απο τα γραφομενα σου (πλην του μαλιμπου )δειχνεις να ξεκινας με γερες βασεις.Εφοσον συνειδητοποιησες οπως γραφεις:

    ("αυτο που πηρα απο αυτην μου την προσπαθεια ειναι οτι αν ξεκινησεις μια τετοια προσπαθεια και καθε μερα σκεφτεσαι "αντε και 5 κιλα ακομα και μετα να μπορουμε να φαμε σαν ανθρωποι¨" και "αντε λιγο ακομα και μετα θα στεναξουν τα πηρουνια" τοτε δυστυχως δεν θα καταφερουμε κατι. Πρεπει να γινει τροπος ζωης η υγιειναη διατροφη. Και υγιεινη διατροφη δεν σημαινει νηστεια με ενα κομματι σελινο και ενα μηλο. Σημαινει να βρουμε εναν τροπο διατροφης που και καλο θα μας κανει και θα μας αρεσει.")

    αυτη τη μεγαλη αληθεια, η συνεχεια στην προσπαθεια σου ειναι σιγουρα επιτυχημενη.
    Ναι, οταν αλλαξουμε τις διατροφικες μας συνηθειες και τις κανουμε τροπο ζωης μονο τοτε θα βγουμε νικητες.
    Απο δω και περα:
    - επιμονη και πεισμα!
    - προσηλωση στο στοχο και μονο!

    (ετσι ξεκινησε και το δικο μου τικερακι με πρωτο στοχο να δω διψηφιο και ας ηταν και 99 οπως λες
    Ειμαι σιγουρη οτι θα το δεις και συ αργα η γρηγορα.

    Με τις ευχες μου...
    Σοφια

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •