Πως αδυνατίσατε;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    39

    Πως αδυνατίσατε;;

    Συγχαρητήρια!!!Κάποιοι από εσάς καταφέρατε να χάσετε τα περιττά κιλά σας και φτάσατε στο στόχο σας. Πείτε μας πως τα καταφέρατε, τι διατροφή ακουλουθήσατε, σε πόσο χρονικό διάστημα και πως αισθάνεστε τώρα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    39
    Kaneis??

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    2,389
    Φανταζομαι ολες θα σ πουνε με ενα συνδιασμο διαιτας και γυμναστικης. Δεν γινεται και διαφορετικα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    εγω τον στόχο μου δεν τον έχω πετύχει αλλα έχω χάσει σχεδον 4 κιλά σε λιγότερο απο μήνα με δίαιτα απο διαιτολόγο .Κάποια στιγμή θα πετύχω και τον στόχο που είναι τα 53 κιλά!! Ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα :roll::roll:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    vanvan είναι πάρα πολύ καλα τόσα κιλα σε λιγότερο απο ένα μήνα..

    στα πόσα είσαι και πόσα θες να φτάσεις??

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    39
    Egw thelw na paw 55 asxeta pou grafw 60. Na exw ki ena perithorio h kahmeni!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    Barbara90 καλά νεις το θέμα είναι να νιώθεις εσύ καλά με το σώμα σου καλά και εγώ 48 θέλω ..κάπου θα μου κάτσει δεν παίζει!!!
    τώρα είναι στο χέρι μου και στο πιρούνι μου να μην πάω 58!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    Ναι είναι πολύ καλά αλλα εντάξει δεν περιμένω να χάνω με τον ίδιο ρυθμό αφού είχα πάρει κοντά ένα 2κιλο στις διακοπές με τους λουκουμάδες με σοκολάτα και παγωτό που τσάκιζα (αυτό το 2κιλο το έχασα απο την 1η βδομάδα) .Τέλος για ένα χρονικό διάστημα οι γουρουνίτσες και να σας πω την αλήθεια δεν μου λείπουν και πολύ μιας και όταν βλέπεις να πέφτεις στα κιλά σου νιώθεις μια γλύκα σαν να έχεις φάει 10 μερίδες λουκουμάδες !!

    Τώρα είμαι 67.8 από 71.7 που ήμουν όταν ξεκίνησα διατροφή στις 12/8 και λέω διατροφή γιατί ούτε πεινάω ούτε έχω τόσο την τάση να κατασπαράξω τα πάντα όπως την είχα πρίν, ακόμα και τις μέρες περιόδου!!

    1ος Στόχος 55 κιλά μέσα Δεκεμβρίου και τελικός στόχος 53!!! :smilegrin:

  9. #9
    παιδια, εγω οταν διαβασα το βιβλιο αυτο που εχω πει και αλλου "διατροφικη νοημοσυνη"
    καταλαβα οτι δεν εφταιγα εγω που ετρωγα σαν το βοδι, χωρις σταματημο... που κατεβαζα οτι υπηρχε και δεν υπηρχε στα φαστ φουντ και τα ζαχαροπλαστεια..
    οταν ξεκινησουμε λαθος τη μερα, αναγκαζουμε το σωμα μας να συνεχισει λαθος. ειναι σαν το αυτοκινητο που οταν παρεις λαθος στροφη, μετα συνεχιζεις στον λαθος δρομο.
    διαβαστε το και θα με θυμηθειτε..

    οταν το διαβαζα ημουν διακοπες στην Τηνο και απο εκεινες τις ημερες μεχρι σημερα, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΙΤΑ
    και τελικα τρωγοντας περισσοτερες φορες μεσα στην ημερα, καλο ποιοτικο φαγητο
    εχω χασει κιλα απο τα 81 κατεβηκα στα 74
    και αφηνω το σωμα μου να κανει κουμαντο και να χανει οσα κιλα θελει χωρις καμια βιασυνη.
    οπως εχει πει και η Δαναη μικρα, συχνα γευματα με καλο φαγητο. θα δειτε πως θα εξαφανιστει αυτη η λιγουρα που νιωθετε συνεχεια..

    τωρα πια τρωω πρωι,ενδιαμεσα,μεσημερι,απ� �γευμα,βραδι και το μονο που προσεχω ειναι στα γευματα μου να υπαρχουν ποιοτικα φαγητα
    στα κυριως γευματα ενα απο καθε ομαδα τροφιμων- αμυλο,πρωτεινη και υδατανθρακες απο φρουτα η λαχανικα.

    για παραδειγμα το πρωι θα φαω τοστ τυρι γαλοπουλα και χυμο
    το μεσημερι λίγο ρύζι,κοτοπουλο και σαλατα
    το βραδυ μια αραβικη πιτα,τριμμενη φετα και λαχανικα (σαν πιτσακι)

    και στα ενδιαμεσα ενα φρουτο

    και κάτι ακόμα μικρο και ποιοτικο:
    οπως ενα γιαουρτι και λίγο μέλι
    2 μικρά μαύρα σοκολατακια με αμυγδαλο
    μπανανα με φιστικοβουτυρο
    ενα κομματι σπιτικο κεικ "καθαρο"

    απο εκει που ετρωγα γαλα με φρουτο
    ενδιαμεσα ενα γιαουρτι
    μεσημεριανο μια σαλατα με τονο
    και βραδι φρουτο με φρυγανια τυρι.

    και οχι μονο τρωω περισσοτερο φαγητο αλλα οι γευσεις ειναι απιθανες και τωρα οταν παω να φαω βρωμικο καταλαβαινω ποσο μη ποιοτικο ειναι..
    προσωρινα νοστιμο και μετα μας μπιπ... το στομαχι και τη διαθεση...
    οχι ευχαριστω δεν θα παρω... οχι συχνα τουλαχιστον, σε εξαιρετικες περιπτωσεις να ειμαι εκτος σπιτιου και να μην εχει αλλη επιλογη οπως προχθες που γυριζαμε απο τους u2 και το μονο που μπορουσαμε να παμε ηταν τα εβερεστ..


    ακομα και εκει ομως πηρα το πιο απλο και "καθαρο" που υπαρχει για τις προτιμησεις μου:

    τυρι,γαλοπουλα,philadelphia,ντομ� �τα,μανιταρια και αυγο βραστο.


    και ετσι χαθηκαν τα πρωτα κιλα και μετα ανεβηκε η διαθεση μου και ξεκινησα και περπατημα 20 λεπτακια την ημερα, και εφυγαν και αλλα κιλακια και συνεχιζω ετσι απλα!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    159
    Ακριβώς αυτό που λες Χρύσα είναι το μυστικό!Και εγώ νομίζοντας πως αν δεν τρώω αρκετά γεύματα μέσα στην μέρα αλλά να τρώω ένα και να λιμοκτονώ θα αδυνάτιζα αλλά δεν είναι έτσι. Ακόμα και αν παίρνεις με ένα γεύμα όσα παίρνεις όλη την μέρα δεν είναι το ίδιο γιατί μετά όταν πεινάσεις τι κάνεις??? Με πολλά και μικρά γεύματα και τρέφεσαι σωστά αλλά και ξεγελάς την πείνα σου .Τέλος οι δίαιτες !! Σωστή διατροφή και υπομονή!!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    20
    Κοιταξτε για εμενα βασικο ηταν ο περιορισμος του delivery. Ετρωγα πολυ junk food και πολυ σφολιατα κτλ κτλ. Εκοψα τελειως τα burgerοειδη αλλα καθε σαββατοκυριακο ανελλιπως απο τοτε που ξεκινησα...παραγγελνω σουβλακια. Απλα επιλεγω πραγματα που ειναι σχετικα αποδεκτα. Μια κλασσικη παραγγελια Κυριακης για κυριως γευμα:
    5 καλαμακια κοτοπουλο
    2 πιττες αλαδωτες
    1 σαλατα (η πρασινη η αγγουροντοματα η χορτα αναλογα τις ορεξεις)

    Την ποσοτητα μην την ακολουθησετε γιατι ειναι λιγο υπερβολικη για ατομα με διαφορετικο μεταβολισμο και μεγεθος απο το δικο μου :Ρ αλλα η φιλοσοφια ειναι η ιδια :Ρ Μια τυπικη μου ημερα θα περιλαμβανει καποιο ειδος τροφης ανα 2μιση με 3 ωρες. Πιο συγκεκριμενα με χρονολογικη σειρα:

    Πρωι: Μπαρα Δημητριακων
    Δεκατιανο: Τοστ τυρι λαιτ, γαλοπουλα, μαρουλι
    Μεσημερι: 1 γιαουρτι 2% (velvet μονο αυτο μπορω να φαω :Ρ) μαζι με μια κουταλια nesquick
    Φρουτο ( 1 ροδακινο, λιγο καρπουζι, μηλο, αχλαδι αναλογα την εποχη)
    Κυριως γευμα: συνηθως κανα 2 ψαρονεφρια η 2 φιλετα κοτοπουλο μεγαλα η 2 συκωτια μοσχαρισια...γενικα τρωω ποσοτητες οπως σας ειπα, σαλατα και παντα μια φετα του τοστ μαυρο ψωμι. Μια φορα την εβδομαδα καποιου ειδους λαδερο οπως φασολακια, αρακα, φασολια χαντρες κτλ...χωρις υπερβολες σε λαδι και γενικα ακολουθω τετοιο μοτιβο και σαββατοκυριακο σουβλακια η αν ειμαι εξω προσπαθω να μεινω στα ιδια δηλαδη σαλατα και καποιο σχετικο απαχο κρεας.
    Απογευμα: αν πειναω τρωω καμια μπαρα δημητριακων, η rice cake με σοκολατα (τρομερο)
    Βραδυ: 2 ακτινιδια χτυπημενα με παγο (ρυθμιζουν τον μεταβολισμο και την πεψη)

    Παντως γενικα δεν θα προτεινα σε καποιον να ακολουθησει την διατροφη μου επακριβως λογω των ποσοτητων αλλα η φιλοσοφια ειναι η ιδια. Πρεπει να αντιμετωπιζεις το σωμα σου και τον μεταβολισμο του σαν μια φωτια που καιει. Πρεπει να την τροφοδοτεις ολη την ωρα ξυλα αλλα οχι πολλα μαζι γιατι τοτε σβυνει. Οσο την τροφοδοτεις πιο μικρα ξυλά τοτε ολο και φουντωνει. Ειναι απλο Τρωτε πολλες φορες μεσα στην μερα υγιεινες τροφες με περιορισμο στα λιπαρα και κατα συνεπεια στις θερμιδες.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    Originally posted by Constantine
    Βραδυ: 2 ακτινιδια χτυπημενα με παγο (ρυθμιζουν τον μεταβολισμο και την πεψη)
    πως το κανεις αυτο ακριβως? θυμιζει σε υφη τους καφεδες τυπου φρεντοτσινο δλδ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    constantine αυτό ακριβώς έκανα κεγώ,έτρωγα σφολιάτοειδή,junk κτλ και έπινα κ αλκοόλ που μου ανοίγει την όρεξη.΄τώρα αποφάσισα να κόψω τελείως το αλκοόλ και τα junk,την κυριακή όμως μετά από μια βδομάδα δίαιτας ,δεν άντεξα και έφαγα 3 σουβλάκια ,λίγες πατατούλες τηγανιτές,κ μετά 2 μπάλες παγωτό.σύνολο έβαλα 700 θερμίδες παραπάνω απότι θαπρεπε να βάλω για να χάνω.κ τώρα τις μοιράζω σε τρεις μέρες για να εξιλεωθώ. παρόλα αυτά ,700 θερμίδες δεν είναι τίποτα. άλλες φορές μετά από 5ημερη δίαιτα ,κατέληγα το σκ να βάζω 3000 θερμίδες οπότε ακύρωνα την δίαιτα.(συνήθως σάββατο βράδυ:3 δόσεις αλκοόλ και μετά 2 σφολιατοειδή γιατί το ένα είναι αφρός!!ντροπή κ αίσχος)
    κ να πω οτι αυτό το σάββατο την έβγαλα με 2 σόδες κ μία κοκα κολα και όλοι γύρω μου έπιναν τα έντερά τους κ εγώ τους κοιτούσα σαν να ηταν εξωγήινοι!αλλά καυτό μια χαρά το διασκέδασα!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    20
    Τα ακτινιδια δεν τα φτιαχνω με καποιο ιδιαιτερο τροπο. Στο μιξερ με λιγο παγο για να σπασει η γευση τους η στο μιξερ σκετα και μετα ριχνω μερικα παγακια μεσα για να νερωσει λιγο. Δεν ειναι το αγαπημενο μου ειναι η αληθεια αλλα ειναι αρκετο για να σε βγαλει την νυχτα χωρις να πεινας και χωρις να βαρυστομαχιαζεις και συγχρονως βοηθαει στην πεψη και σε προβληματα δυσκοιλιοτητας (μακρια απο εμας :Ρ)

    Bouliana ευτυχως εγω δεν εχω το προβλημα με το αλκοολ. Δεν πινω αλκοολ και ποτε δεν επινα οποτε ειναι αλλο ενα πραγμα που δεν χρειαστηκε να κοψω μαζι με τον καφε και το τσιγαρο. Ουτε με αυτα ασχοληθηκα ποτε και για να φανταστεις και στα 29 χρονια που ζω...το συνολο καφε που εχω πιει ειναι μισο ποτηρι απο γουλιες που εχω δοκιμασει απο αλλους. Δεν εχω φτιαξει ουτε εχω παραγγειλει ολοκληρο ποτηρι καφε στην ζωη μου :Ρ

    Το κακο με αυτα ειναι οτι χωρις αλλες καταχρησεις η μονη καταχρηση μου ηταν το junk food :Ρ το οποιο το συνεχιζω θα μπορουσε να πει καποιος αλλα τουλαχιστον χωρις υπερβολες και οσο πιο υγιεινα μπορει να γινει (βλ. προηγουμενο ποστ μου)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ναι κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις.το γράφω κ στο δικό μου ποστ.οτι σημασία έχει να κάνεις το καλύτερο δυνατό! μπράβο σου που δεν έχεις κακές συνήθειες τέτοιες.εγώ τις έχω όλες.κ μετά το εράσμους ανακάλυψα κ το αλκοόλ.δεν πίνω υπερβολικά πολύ.αλλά ένα δυο ποτήρια με κάνουν να θέλω να φάω μετά όλο το μπουγατσατζίδικο. άρα η μόνη λύση είναι να κόψω εντελώς το αλκοόλ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •