η κατάθλιψη της συζηγου μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    1

    η κατάθλιψη της συζηγου μου

    καλησπέρα σε όλους.Ειναι ηπρώτη φορά που εποικοινωνό με αυτόν τον τρόπο.Ελπίζω να συνχωρέσετε τα όποια λάθη έχω στην συμπεριφορά μου Το θέμα μου είναι οτι η συζηγος μου μάλλον έχει κατάθλιψη της λοχείας και δενξέρω πως να το αντιμετώπισω .
    το προβλημα ξεκίνησε πριν 3 χρονια μετα την γεννηση του παιδιού.
    αρχικά υπήρχαν απο την μεριά της πολλά νέυρα, ότι και αν έκανα το θεωρουσε στραβό.Δεν δεχόταν υτην βοηθεία μου στις δουλείες του σπιτιού και οποία δουλειά και αν έκανα την θεωρύσε λίγη (πιάτα - σφουγγαρισμα - ψώνια κ.α). Τα νεύρα της ήταν καθημερινά γκρίνια και φωνές. Ερωτική αποχή και κατά την διαρκεία της κύησης και μετα για 9 μήνες. Μετά τους ( μήνες πήγαμε με προτροπή μου σε ψυχολόγο και με διάρκεια 1 χρόνου, αλλα τίποτα.Φετος επισκέφτηκα μόνος μου 2 ψυχιάτρους και αυτοί με ενημέρωσαν για την περιπτωση της ( στον εναν ήρθε και η γυναίκα μου αλλά δεν θέλησε να τον επισκεφτεί ξανά) . Η οικογένεια της δεν δέχεται ότι ισως η γυναίκα μου έχει κάποιο πρόβλημα , δεν αποδέχεται τους ψυχιατρους και η κατασταση παρεμένει όπως έχει (νέυρα γκρίνια φωνές ).
    Αλλα συμπτώματα είναι: αδύνατη (48 KG 35 χ) δεν έχει ερωτικη διάθεση έχει συνεχείς κούραση πονάει εύκολα οπου και αν την αγγιξεις . Μετά απο τρία χρόνια δεν ξέρω τι να κάνω και δεν έχω με ποιόν να μιλήσω για αυτό το προβλημά μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Καλησπερα minoa,
    καλως ηρθες και να σας ζησει το μωρακι. Η καταθλιψη της λοχειας ειναι μια αρκετα συνηθισμενη συναισθηματικη διαταραχη -περιπου 1 στις 1000-αλλα παραλληλα πολυ σοβαρη διοτι περιλαμβανει οχι μονο τη μητερα αλλα και το μωρο. Δηλαδη ειδικοτερα επηρεαζεται αμεσα το πως αντιμετωπιζει η μητερα τον εαυτο της -σκεψεις- και τις αντιδρασεις της προς το βρεφος -συμπεριφορα-. Το καλυτερο που εχεις να κανει ειναι να συζητησεις μαζι της να τη ρωτησεις πως νιωθει, τι σκεφτεται γυρω απο τη ζωη της που εχει αλλαξει με την αφιξη του μωρου, τις ευθυνες κτλπ και κατοπιν μπορεις να τηλεφωνησεις η να επισκεφτεις τον γυναικολογο-μαιευτηρα της για περαιτερω συμβουλες και καθοδηγηση. Ειναι ενα πολυ ευαισθητο θεμα και θελει ιδιαιτερη προσοχη και φροντιδα. Επειδη ομως αναφερεις απλα την καταθλιψη δεν μπορω να σου πω παραπανω αν δεν δωσεις καποια παραπανω στοιχεια για τα συμπτωματα.

    να στε ολοι καλα
    φιλικα
    τεσσα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    3
    Πέρασα και στα δύο παιδιά μου την καταθλιψη της λοχείας. Ηταν πολύ δύσκολα γιατί αντιμετώπιζα πολλά προβλήματα. Μόνη μου όλη μέρα, χωρίς βοήθεια από πουθενά. Αυτό που θα σε συμβουλεύσω είναι να είσαι δίπλα στην γυναίκα σου, να τη βοηθάς όσο μπορείς με τις δουλειές του σπιτιού και την περιποίηση του μωρού, να τη προτρέπεις να βρίσκει έστω μία ώρα την ημέρα για τον εαυτό της αφού κρατάς εσύ το μωρό και όσο το δυνατόν περισσότερο βοήθεια. Και πάνω από όλα να συζητάς μαζί της και με τον γιατρό της για αυτό το στάδιο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Να σας ζήσει το μωράκι σας!

    Προς το παρόν λίγα sites στα αγγλικά...αν βρω χρόνο σήμερα θα γράψω σχετικά για την επιλόχειο κατάθλιψη, αλλιώς μες στο σαβ/κο. Θα ήταν όμως χρήσιμο να μας γράψεις για το πώς νιώθετε κι εσύ και η γυναίκα σου και πώς το αντιμετωπίζετε μέχρι τώρα.

    http://www.pni.org.uk/
    http://www.surreypnd.org.uk/index.htm
    http://www.netdoctor.co.uk/health_advice/facts/depressionpostnatal.htm
    http://www.rcpsych.ac.uk/info/help/pndep/index.asp

    φιλικά, Ποπς

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Τι είναι η επιλόχειος κατάθλιψη;

    Η επιλόχειος κατάθλιψη είναι αυτό που συμβαίνει όταν παθαίνεις κατάθλιψη αφού γεννήσεις ένα παιδί. Μερικές φορές μπορεί να υπάρχει ένας εμφανής λόγος, συχνά όμως δεν υπάρχει αιτία. Μπορεί να είναι πολύ δύσκολη, όταν ανυπομονούσε τόσο πολύ η μητέρα να κάνει παιδί κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μπορεί να νιώθει ενοχές που νιώθει έτσι, ή ακόμα και να νιώθει ανίκανη για τη μητρότητα.

    Πόσο συχνή είναι; Τι χαρακτηριστικά έχει;
    Περίπου μία στις δέκα γυναίκες (10-15%) έχει επιλόχειο κατάθλιψη αφού γεννήσει το μωρό της. Αν μείνει χωρίς αντιμετώπιση, μπορεί να διαρκέσει μήνες, ακόμα και περισσότερο.

    Χαρακτηριστικά:
    Η γυναίκα είναι μελαγχολική, ευέξαπτη, κουρασμένη, έχει αϋπνίες, ανορεξία, ανήμπορη να νιώσει χαρά, έχει έλλειψη σεξουαλικής διάθεσης, νιώθει αβοήθητη και αγχώδης και πανικοβάλλεται εύκολα. (περισσότερα συμπτώματα εδώ: (σελίδα στα αγγλικά) http://www.surreypnd.org.uk/symptoms.htm

    Μια ακόμα λίστα από συμπτώματα:
    -Απώλεια ενδιαφερόντων ή χαράς της ζωής
    -Απώλεια όρεξης
    -Λιγότερη ενέργεια και διάθεση να κάνει πράγματα
    -Δυσκολία να κοιμηθεί ή να παραμείνει κοιμισμένη για μεγάλο χρονικό διάστημα
    -Περισσότερος ύπνος από το κανονικό
    -Αυξημένα επεισόδια κλάματος
    -Συναισθήματα ότι δεν αξίζει η ίδια, δεν υπάρχει ελπίδα, ενοχές
    -Ανήσυχη, εκνευρισμένη, με άγχος
    -Ανεξήγητη απώλεια ή αύξηση βάρους
    -Αίσθηση ότι δεν αξίζει να ζει
    -Σκέψεις να κάνει κακό στον εαυτό της ή στο μωρό της


    Διαφοροποίηση από τo Baby Blues
    οι μισές γυναίκες που γεννάνε (50-70%)νιώθουν ευαίσθητες, κλαίνε εύκολα και έχουν ανασφάλεια και αβεβαίοτητα συνήθως κατά την 3η ή 4η μέρα μετά τη γέννα. Αυτό ονομάζεται \'Baby Blues\', είναι διαφορετικό από την κατάθλιψη και φεύγει μέσα σε λίγες μέρες.

    Πότε συμβαίνει η επιλόχειος κατάθλιψη;
    Στις περισσότερες περιπτώσεις μέσα στον πρώτο μήνα της γέννας, αλλά μπορεί να κάνει την εμφάνισή της και 6 μήνες μετά.

    Αίτια της επιλοχείου κατάθλιψης
    Δε γνωρίζουμε αρκετά για τα αίτια αυτής της κατάθλιψης. Υπάρχει ένας αριθμός από παράγοντες που αυξάνουν τις πιθανότητες:
    -ιστορικό προηγούμενης κατάθλιψης, επιλοχείου ή άλλης
    -προβλήματα προσωπικά, έλλειψη υποστήριξης από τον σύντροφο ή τον περίγυρο, δυσκολίες στο γάμο
    -πρόωρο μωρό ή με ασθένεια
    -όταν η μητέρα της λεχώνας πέθανε όταν η λεχώνα ήταν παιδί
    -όταν η λεχώνα έχει βιώσει πολλαπλές ψυχολογικές εντάσεις (πχ πένθος, κτλ) κατά την εγγυμοσύνη της
    -πολύ έντονα συμπτώματα κατά το προεμμηνοριακό σύνδρομο


    Τι ρόλο παίζουν οι ορμόνες;
    Σε μερικές περιπτώσεις η επιλόχειος κατάθλιψη σχετίζεται με τις τεράστιες ορμονικές αλλαγές που συμβάινουν χρονικά κατά την περίοδο της γέννας. Τα επίπεδα οιστρογόνων και προγεστερόνης (και άλλων ορμονών) πέφτουν απότομα μετά τη γέννηση του βρέφους. Το πώς ακριβώς αυτό επηρεάζει τη διάθεση δεν είναι ξεκάθαρο, αλλά ίσως κάποιες γυναίκες να είναι πιο επιρρεπείς σε αυτή τη μεταβολή από άλλες.

    Αντιμετώπιση

    Για τα baby blues:
    -συζήτηση με αγαπημένα πρόσωπα σχετικά με τα συναισθήματα της μητέρας
    -βοήθεια για τις δουλειές του σπιτιού και τη φροντίδα του μωρού
    -ανεύρεση ελεύθερου χρόνου, στον οποίο η μητέρα να κάνει πράγματα για τον εαυτό της

    Επιπρόσθετα για την κατάθλιψη:
    -έγκαιρη αναζήτηση βοήθειας
    -ψυχοθεραπεία
    -αντικαταθλιπτικά, εφόσον τα χορηγήσει ο ειδικός

    μερικά ενδιαφέροντα άρθρα:
    http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=32403
    http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=40770

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    2

    Παρόμοια συμπτώματα

    Αγαπητέ minoa

    παρόμοια συμπτώματα με αυτά της γυναίκας σου παρουσιάζει και η γυναίκα μου.
    άλιστα θα έλεγα ότι είναι ακριβώς τα ίδια.
    Αν θέλεις στείλε μου email \"[email protected]\" για ανταλλαγή απόψεων.

    Ευχαριστώ

    Nick9

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •