H δική μου ιστορία - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 86
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ναι όλες το ίδιο περνάμε σχετικά με την περίοδο τουλάχιστον,mairy poppins ότι λέω για το νερό είναι με κάθε επιφύλαξη.
    πιστεύω οτι θα τα καταφέρουμε με την περίοδο,έχω ακόμα ελπίδες όσο οι γιατροί δεν μου λεν κάτι τραγικό.όλοι μου επιβεβαιώνουν οτι δεν θαχω πρόβλημα.τώρα τι να πω.για τίποτα δεν μπορείς να σαι σίγουρος.

    το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσπαθώ, κάποια στιγμή κάποια επιβράβευση θαχω από τον οργανισμό μου.δν μπορεί.!

    μαρίαfc μη φρικάρεις με τα κιλά ,διαιτολόγος σε παρακολουθεί είπες?τι λεει για τη απότομη αύξηση.?μήπως ρε συ είσαι υπερβολική?διαπιστώνεις το 10κιλο το πρωί που ζυγίζεσαι ελαφριά κ χωρίς ρούχα κ αφού έχεις πάει τουαλέτα ή ζυγίζεσαι αφού έχεις φάει κ έχεις πιει πολύ κ φοράς κ ρούχα κτλ κτλ.

    εγώ λέω να ζυγιστείς αύριο το πρωί κ να μας πεις πόσο είσαι.κ μετά από μια βδομάδα ξανακάνε εδώ την ίδια καταγραφή για να σου πούμε την άποψή μας κ εμείς έχοντας μια πιο πλήρη εικόνα.πάντως ηρέμισε μην αγχώνεσε. ο οργανισμός σου αντιδρά έτσι μετά από στέρηση.μόλις τον ικανοποιήσεις θα ηρεμίσει.αλλά πιστεύω οτι μόνο ένας ειδικός θα σε απαντήσει σωστά.εγώ εμπειρικά μιλάω πάντα.

    αλλά έχεις περιθώρια ακόμα για να βάλεις κιλά. dont panic.το άγχος κάνει κακό στο μεταβολισμό ενώ ο ύπνος κάνει καλό!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    μαρίαfc μη φρικάρεις με τα κιλά ,διαιτολόγος σε παρακολουθεί είπες?τι λεει για τη απότομη αύξηση.?μήπως ρε συ είσαι υπερβολική?διαπιστώνεις το 10κιλο το πρωί που ζυγίζεσαι ελαφριά κ χωρίς ρούχα κ αφού έχεις πάει τουαλέτα ή ζυγίζεσαι αφού έχεις φάει κ έχεις πιει πολύ κ φοράς κ ρούχα κτλ κτλ.

    ναι με παρακολουθεί διαιτολόγος. Για την ακρίβεια κάνω το πρόγραμμα εδώ και 21 μέρες και γι αυτό έχω φρικάρει καθώς έπρεπε να χα πάρει τα μισά. Και η ίδια η διαιτολόγος μου είπε ότι αυτή η αύξηση είναι σχετικά μεγάλη. Μου το αιτιολόγησε όμως λόγω της κατακράτησης υγρών γιατί εγώ ξεκινώντας το πρόγραμμα άρχισα να πίνω άφθονο νερό χωρίς συναίσθηση. Αυτό προφανώς με επηρέασε και μπαστακώθηκαν μερικά κιλά παραπάνω. Μπορεί να σας φαίνεται κουλό και γελοίο αλλά τα μισά κιλά τα πήρα λόγω νερού. Φάνηκε και στη λιπομέτρηση που έκανα χτες. Λίπος μέγας πάτος και αυξημένα υγρά γι άυτό λέει τα αποτελέσματα στη ζυγαριά είναι ψευδή κατά μια έννοια αλλά τώρα ότι και να μου λέει αυτή εγώ ξέρω ότι είδα το νούμερο 5 απο μπροστά και με έχει κόψει κρύος ιδρώτας.
    Μου είπε ότι λέει σιγά σιγά θα στρώσει το πρόβλημα αλλά τι να το κάνω εγώ αν στο μεταξύ έχω γίνει ντουλάπα? Μου μείωσε αυτή τη βδομάδα τις θερμίδες λίγο γιατί τσιμπολογάω και καμιά φορά κάτι παραπάνω αλλά τι να κάνει και αυτή αν ο οργανισμός είναι παιγμένος.
    Όσο για το θέμα ζύγισμα ζυγίζομαι πάντα με τα εσώρουχα για να κάνω και λίγο χιουμοράκι σιγά μην προσθέτω τσάμπα θερμίδες με τα ρούχα. Ζυγίζομαι λοιπόν το πρωί και ξαναζυγίζομαι το μεσημέρι και ήμουν 800 γρ παραπάνω και αυτό με 2 κουταλάκαι του γλυκού μερέντα λευκή και 3 γουλιές νερό. Θα πηδηχτώ από το παράθυρο που λέει και ο Λεβέντης.
    Ο καλός Θεούλης με έχει τελείως φτυσμένη. Όπως λες και εσύ ούτε μια επιβράβευση?
    Και επαναλαμβάνω είμαι συνειδητοποιημένη ότι για να μαι υγιής πρέπει να πάω 53-55 κιλά. Αυτό το χω χωνέψει δε μπορώ όμως να χωνέψω τα 10 κιλά σε 20 μέρες με διαιτολόγιο 1200 θερμίδων.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    υπάρχει μερέντα λευκή??????????
    δεν προλαβαίνω τα σουπερ μαρκετ γαμωτο!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    alexandrita den uparxei merenta leukh toulaxiston egw exw faei ton kosmo kai de vriskw epeidh omws trelainomai gia leukh sokolata eixa faei ton kosmo. Kapoia fash loipon vrhka tuxaia suntagh gia leukh merenta kai apo tote th ftiaxnw monh mou.
    Einai paneukolo
    200 gr leukh sokolata (2 leukes sokolates dhladh proswpika pairnw autes tou marinopoulou)
    100 gr gala
    70 gr bouturo (egw vazw super fresco)
    Ta vazeis se katsarola kai sthn mikroterh dunath fwtia kai ta afhneis na liwsoun ta ulika to afhneis na phksei kai ligo vazeis se vazaki kai sto psugeio.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Καλημέρα!!!!
    Σε ευχαριστώ πολύ mariafc, πρέπει να είναι πεντανόστιμη....
    Θα δώσω τη συνταγή στη μαμά σήμερα κιόλας!!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Είναι η άτιμη. Εντάξει δεν είναι και η νουτέλα αλλά προσωπικά με ξετρελαίνει γιατί λατρεύω τη λευκή σοκολάτα. ʼσε με και χτες μετά το υπερφαγικό που έπαθα μετά το μεσημέρι που την τσάκισα 2 βάζα μετά πήγα και τα πέταξα. Ακόμα τα κλαίω.
    Πάντως αν την δοκιμάσεις τη συνταγή θα περιμένω εντυπώσεις.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Θα σου πω ναι... ελπιζω να καταφερω να δειξω αυτοσυγκρατηση και να περιοριστω σε ενα κουταλακι.
    Οσο για την περιοδο.... εχω να δω 2 χρονια - μπορει και παραπανω- με εξαιρεση 2 φορες που πηρα χαπια και ηρθε.
    δεν ξερω τι μπορει να γινει,οι εξετασεις μου ειναι καλες,ακομα και οι ηλεκτρολυτες μια χαρα ειναι...
    βεβαια ειναι νωρις ακομα,στην ουσια 2 εβδομαδες εχω ξεκινησει να τρεφομαι σωστα.ποτε ειχα βουλιμικες περιοδους με εμετους και αλλες περιοδους οπου υποσιτιζομουν.
    Θυμαμαι οτι περιοδο ειχα κανονικη οταν ημουν 55 κιλα,αλλα δεν θελω να φτασω τοσα.
    επισης,μηπως φταιει το πολυ τρεξιμο που εχει κοπει?γιατι το στηθος το εχασα ολο,οταν λεω ολο το εννοω.μου επεφταν τα σουτιεν,ακομα και το μικροτερο νουμερο δε γεμιζε.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Και εγώ μία απο τα ίδια όσο αφορά το στήθος. Το απόλυτο τίποτα. Ούτε το τελευταίο νούμερο μιλαώ γι αυτά με επένδυση γιατί δεν άντεχα να με βλέπω τελείως πλάκα από μπροστά. Με κορδονάκια τα κράταγα.
    Πάντως τώρα δε μπορώ σαν κάτι να γίνεται με αυτό το θέμα. Έχει μεγαλώσει λιγουλάκι και φαίνομαι πιο θηλυκό.
    Δηλαδή και εσύ Alexandrita μου είσαι στην ίδια φάση με μένα ε? Της επανασίτισης. Και πως πας τα καταφέρνεις? Στα πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται? Αυτή την περίοδο της επανασίτισης παρουσίασες καμιά επιπλοκή όπως εγώ με το πρήξιμο των ποδιών? Παρεπιπτόντως δε λέει α φύγει το κωλοπρήξιμο. Σήμερα πάλι το βλέπω λίγο πρησμένο. Αυτή η άτιμη κατακράτηση και η απουσία λευκώματος με έχει καταστρέψει. Αφήστε που πρέπει μεσημέρι-βράδυ που για να αυξήσω το λεύκωμα πρέπει να τρώω κρέας και κοντεύω να βγάλω φτερά με τόσο κοτόπουλο.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Αααααααα ουτε εγω αντεχα να ειμαι χωρις στηθος και χωρις περιοδο,γι αυτο πηρα δραστικα μετρα,εκανα πλαστικη...
    Αυτος ειναι και ενας λογος για τον οποιο εχω σταματησει να ζυγιζομαι,γιατι εχω ενα επιπλεον "βαρος".Αλλα ειμαι γυρω στα 52,εκει παιζω.
    Ναι κι εγω ειχα προβλημα με κατακρατηση και πρηξιμο.καθε φορα μετα απο βουλιμικο (χωρις εμετο ομως) ημουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πρησμενη στα ποδια,σε σημειο να μη μου κανουν τα παπουτσια μου. και το χειροτερο ειχα νυχτερινη εφιδρωση.μουσκευα τα σεντονια,γινομουνα παπι.τραγικη κατασταση.Το πρηξιμο οσο οξυμωρο και αν σου ακουγεται φευγει με πολυ,μα με παρα πολυ νερο....
    Δεν ξερω αν ειμαστε ακριβως στην ιδια φαση,κυριως αυτο που με ενδιαφερει προς το παρον ειναι να σταματησουν οι κρισεις βουλιμιας,τα υπερφαγικα και οι εμετοι.
    Περιοδο μεγαλη ανορεξιας περασα πριν κανω την πλαστικη,μετα απο αυτο βουλιαξα στη βουλιμια και στους εμετους,κυριως επειδη δε μπορουσα να γυμναστω.
    Θα σου πω μπραβο ακομα μια φορα που καταφερες να αδυνατησεις και για την προσπαθεια που κανεις τωρα.
    Μην αγχωνεσαι ομως για το ποσο δειχνει η ζυγαρια,σταματα να ζυγιζεσαι!!!Το θεμα ειναι πως φαινεται το σωμα σου,να ειναι υγιες και οχι αρρωστο και αφυδατωμενο....
    Και μην ξανακουσω οτι σε παχαινει το νερο,ξερεις πολυ καλα οτι ειναι το μονο αγαθο που δεν εχει θερμιδες!!!Το οτι σε δειχνει παραπανω η ζυγαρια δε σημαινει οτι παχυνες,οπως δε σημαινει οτι παχυνα κι εγω μετα την πλαστικη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Ναι κι εγω ειχα προβλημα με κατακρατηση και πρηξιμο.καθε φορα μετα απο βουλιμικο (χωρις εμετο ομως) ημουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ πρησμενη στα ποδια,σε σημειο να μη μου κανουν τα παπουτσια μου. και το χειροτερο ειχα νυχτερινη εφιδρωση.μουσκευα τα σεντονια,γινομουνα παπι.τραγικη κατασταση.Το πρηξιμο οσο οξυμωρο και αν σου ακουγεται φευγει με πολυ,μα με παρα πολυ νερο...

    Αχ αυτό με την εφίδρωση το χω και εγώ. Τώρα δηλαδή έχει υποχωρήσει αυτό αλλά την προηγούμενη βδομάδα δεν ξέρω και εγώ πόσα σεντόνια άλλαξα. Η το άλλο έριξα τόσο ιδρώτα στο γυμναστήριο όσο δεν είχα ιδρώσει εξι μήνες που πάω τώρα.
    Το ξέρω ότι η κατακράτηση και το πρήξιμο φεύγει με το πολύ νερό το χω διαβάσει απλά στην περίπτωση μου δεν ισχύει διότι εκτός από όλα τα άλλα προκάλεσα αφυδάτωση στον οργανισμό μου.
    Όταν λοιπόν ξαναέβαλα το νερό στην καθημερινότητα μου και ο οργανισμός μου άρχισε να ενυδατώνεται απότομα είχε αρνητικές επιπτώσεις γι αυτό και αυτή τη στιγμή πρέπει εκτός των άλλων να ελέγχω τα υγρά μου. Να φανταστείς η διαιτολόγος μου είπε να μην υπερβαίνω τα 4 ποτήρια νερό.
    Γι αυτό με βλέπεις και γράφω ότι γράφω περί νερού γιατί εννοείται το νερό είναι το μόνο αγαθό που δεν παχαίνει αλλά εγώ με τις ανοησίες που έκανα κατάφερα να μην μπορώ να απολαύσω ούτε το νερό. Το ξέρω ότι το βάρος που μου προσθέτει είναι κατα κάποιο τρόπο ψευδές γιατί είναι υγρά και όχι λίπος αλλά όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να βγάλω έτσι εύκολα απο το μυαλό μου τη ζυγαριά. Τόσο χρόνια τώρα έχω μάθει να ζούμε παρείτσα. Δεν το συζητώ ότι οι σωματικές αλλλαγές πάνω μου είναι εντυπωσιακές και έχω γίνει πιο γυναίκα αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω το μυαλό παίζει ακόμα άποια παιχνίδια και δε με αφήνει να ηρεμήσω όχι γιατί έχω πάρει τα συγκεκριμένα κιλά αλλά γιατί φοβούμενη ότι ο μεταβολισμός μου δε θα χει αποκατασταθεί στα 3-4 κιλά που μου μένουν ακόμα να πάρω και βλέποντας ότι δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο εγ για να τον ξυπνήσω δυστυχώς μετά η φαντασία οργιάζει και τα 53-55 στο μυαλό μου γίνονται 60 τα 60 70 και πάει σόι το βασίλειο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Ο φόβος δεν είναι καλός σύμμαχος... μην αγχώνεσαι,γι αυτό σε παρακολουθεί διατροφολόγος,για να μη σε αφήσει να ξεφύγεις από το φυσιολογικό βάρος. Δεν είναι ο στόχος της να σε κάνει υπερβαρη ούτε να σε πάει στα 60 και στα 70...
    φαντάζομαι θέλει λίγη υπομονή ακόμα... τι να σου κάνει κι αυτός ο δόλιος ο οργανισμός,δεν έχει περάσει και λίγα...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    πάντως η υπερβολική γυμναστική σίγουρα έχει επίπτωση στην περίοδο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    alhtheia bouliana? Den to gnwriza auto. Akoma kai h mia wra thn hmera? Egw logw megalhs xalarwshs tou swmatos exw anagkh na kanw varh kai gi auto ousiastika ksekinhsa to gumnasthrio

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    όχι ρε συ.η λίγη κ σωστή άσκηση κάνει καλό αντιθέτως. το να τρέχεις όμως τρεις κ τέσσερις ώρες ενώ είσαι υποσιτισμένος κ κακοσιτισμένος επιβαρύνει ιδιαίτερα το σώμα.τα κόκκαλα ,την καρδιά κτλ κτλ.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    αυτές τις μέρες συμπλήρωσα δύο μήνες από τότε που πήγα στη διαιτολόγο για να πάρω κιλά και να αρχίσω να τρέφομαι ξανά. Έχω πάρει 7 κιλά και συνεχίζω την προσπάθεια μου. Ευτυχώς πέρασε το οίδημα στο πόδι έκανα και γενικές εξετάσεις και προς μεγάλη μου χαρά η πρόοδος ήταν εντυπωσιακή.Επίσης αισθάνομαι και ψυχολογικά καλύτερα, πλέον δεν είμαι τόσο επιθετική όπως παλιά αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν στιγμές που το μυαλό μου με προδίδει. Ευτυχώς δεν προεξέχω από το πρόγραμμα μου αλλά υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να απεξαρτηθώ από την καταραμμένη ζυγαριά και από τις ανόητες μαύρες σκέψεις ειδικά από τη στιγμή που το πρόβλημα με την κατακράτηση υγρών συνεχίζεται. Σε αυτόν τον τομέα πρέπει να παλέψω αρκετά ακόμα απλά ήθελα να σας γράψω αυτές τις λίγες γραμμές για να δείξω ότι ποτέ δεν είναι αργά. Όλα είναι μια απόφαση. Η αρχή είναι δύσκολη και σίγουρα δεν έχω γιατρευτεί ακόμα αλλά αξίζει όμως η προσπάθεια πάνω από όλα για τον ευατό μας και μετά για τους άλλους.
    Ο παθολόγος που είδε τις εξετάσεις μου μου είπε ότι αν συνεχίσω έτσι σύντομα θα επανέλθει και η περίοδος. Ο Θεός είναι μεγάλος. Μακάρι την επόμενη φορά που θα γράψω σε αυτό το τόπικ να χω να ανακοινώσω αυτό το ευχάριστο γεγονός.

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •