H δική μου ιστορία - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 86
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    ευχαριστούμε για το αισιόδοξο post.μου χρειαζότανε τώρα που έχω ανάγκη από λίγη εμψύχωση.καλή συνέχεια.μπράβo ια όλα αυτά που έχεις καταφέρει.keep walking

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    τα γράφω για να τα βλέπω και εγώ μπας και ξεκολλήσω από τους φόβους μου. Έκανα πολύ κακό στον εαυτό μου και δυστυχώς αυτή τη στιγμή υφίσταμαι τις συνέπειες. Γι αυτό κορίτσια μου δώστε μια δεύτερη ευκαιρία γιατί την αξίζετε κάντε το τώρα όσο είναι νωρίς. Εγώ έπρεπε να πλησιάσω το θάνατο για να ξυπνήσω και πραγματικά εύχομαι να μην είναι αργά.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by mariafc
    αυτές τις μέρες συμπλήρωσα δύο μήνες από τότε που πήγα στη διαιτολόγο για να πάρω κιλά και να αρχίσω να τρέφομαι ξανά. Έχω πάρει 7 κιλά και συνεχίζω την προσπάθεια μου. Ευτυχώς πέρασε το οίδημα στο πόδι έκανα και γενικές εξετάσεις και προς μεγάλη μου χαρά η πρόοδος ήταν εντυπωσιακή.Επίσης αισθάνομαι και ψυχολογικά καλύτερα, πλέον δεν είμαι τόσο επιθετική όπως παλιά αλλά παρόλα αυτά υπάρχουν στιγμές που το μυαλό μου με προδίδει.
    http://i577.photobucket.com/albums/s...ravo/bravo.gif
    http://thegirlfromtheghetto.files.wo...8/02/bravo.jpg
    μπραβο τα πας φανταστικα! καλυτερα δε γινεται
    ευχαριστουμε που το μοιραστηκες:starhit:
    καλη συνεχεια

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Γεια σας, γεια σας, γεια σας. Συγνώμη αν σας κουράζω γράφοντας σε αυτό το τόπικ κάθε τρεις και λίγο για την πρόοδο μου αλλά είναι κάποια πράγματα που νιώθω την ανάγκη να τα μοιραστώ μαζί σας.
    Όταν πρωτομπήκα σε αυτο το φόρουμ δε σας κρύβω ότι ήμουν αρκετά επιφυλακτική. Πλέον όμως έχει γίνει μέρος της καθημερινότητας μου. Προσωπικά με βοηθάει να διαβάζω τις ιστορίες σας, τα σχόλια σας ακόμα και όταν κάποια δεν ταιριάζουν καθόλου με τη δική μου φιλοσοφία. Ορισμένες συμβουλές σας είναι πολύτιμες όπως και το θάρρος και τα λόγια υποστήριξης που οι περισσότεροι μοιράζετε απλόχερα. Ακόμα και τα αρνητικά σχόλια είναι επικοιδομητικά. Βοηθάει πολύ να βλέπεις γραμμένα τα λάθη σου, να βλέπεις ποιο είναι το καλό και το κακό.
    Μεταξύ μας πάντα είχα αίσθηση του ποιο ήταν το σωστό και είμαι μανούλα να δίνω συμβουλές σε άλλους. Αν τις είχα ακολουθήσει πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα. Αυτό το αν πάντα θα με βασανίζει.
    Τελοσπάντων δε θέλω πισωγυρίσματα. Με τον πρόλογο μου αυτό ήθελα απλά με τον τρόπο μου να ευχαριστήσω όλους σας για την πολύτιμη συμπαράσταση σας και μαζί να κινητοποιήσω και άλλους που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με μένα.
    Ξέρετε κάτι φοβάμαι για το μετά. Δεν ξέρω αν όσοι αντιμετωπίζουμε διατροφικές διαταραχές το ξεπερνάμε ποτέ εντελώς. Είναι ερωτήματα που εξακολουθούν να με βασανίζουν όμως μετά απο καιρό κοιτάω το μέλλον μου με περισσότερη αισιοδοξία.
    Την ερχόμενη Κυριακή έχω την ονομαστική μου εορτή και μαζί με αυτή συμπληρώνονται τρεις μήνες από τότε που ξεκίνησα τη θεραπεία μου.
    Τα καταφέρνω καλά. Συνεχίζω να τρέφομαι κανονικά πλέον (αχ αχ αγαπητό παστίτσιο welcome back to my life) το σώμα μου αρχίζει να στρώνει. Με την επανασίτιση και την γυμναστική βάζω μυική μάζα και μπορεί να θέλω ακόμα δουλειά αλλά σίγουρα δεν έχω την αποκρουστική εικόνα του παρελθόντος. Μέχρι και τα μαλλιά μου αυξήθηκαν και φαίνονται πιο υγιή από ποτέ για να μην πω ότι επιτέλους έχω και ένα κάποιο στήθος. Αισθάνομαι μια γενικότερη ευεξία και υγεία.
    Το καλύτερο όμως έρχεται στον ψυχολογικό τομέα.Μετά από την μαύρη μαυρίλα που με είχα πιάσει την προηγούμενη βδομάδα που σας ζάλιζα με τα υγρά και ότι παχαίνω με το νερό σιγά σιγά αισθάνομαι καλύτερα. Πήρα καινούρια καφετιέρα σας το είπα; Πλέον απολαμβάνω τον γαλλικό καφε με γευση καραμέλα ή τον νες μου χωρίς τύψεις (και με την κανελιτσα κλικ μου εσύ ξέρεις τι εννοώ). ʼρχισα και το γάλα και τους αγαπημένους χυμούς πορτοκαλιού. Διστακτικά μεν αλλά το έκανα και αυτό. Έχω ακόμα το θεματάκι μου αλλά το παλεύω
    Έχω διάθεση επιτέλους, δεν κοιμάμαι κάνοντας ένα σωρό μαύρες σκέψεις.
    Ναι ναι έρχονται κάποιες στιγμές που όλοι οι φόβοι ξαανγυρίζουν, που θέλω να τρέξω στη ζυγαριά, που με βλέπω στον καθρέφτη και μου φαίνομαι χοντρή όμως πλέον δε με βασανίζουν τόσο όσο στο παρελθόν. Δεν ξέρω αν θα νικήσω ποτέ αυτά τα παιχνίδια που μου παίζει το μυαλό αλλά πλέον δεν αφήνω να με καταβάλλουν τόσο όσο παλιά. Ελπίζω να υπάρχει ακόμα χρόνος για να κερδίσω πίσω όλα τα χρόνια που πέταξα στα σκουπίδια, να πάρω πίσω τα δάκρυα της μάνας μου.
    Περιμένω με ανυπομονησία τα Χριστούγεννα. Επιτέλους θα φτιάξω τα αγαπημένα μου μελομακάρονα και θα τα φάω κιόλας.
    Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ ελπίζω την επόμενη φορά που θα γράψω να έχω και άλλα καλά νέα να σας πω. Για να δω μήπως ως χριστουγεννιάτικο δώρο έρθει και η περίοδος.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Μαρακι κανελλιτσα στο παστιτσιο βαζεις?
    αν οχι, δοκιμασε ειτε λιγη στην μπεσαμελ ειτε στον κιμα και θα με θυμηθεις. (εγω θα εβαζα και στα 2, ξερεις :P )

    σοβαρα τωρα, παρα πολυ ωραιο το μηνυμα σου.
    μου εφερε ενα μεγαλο χαμογελο.

    φιλακια κοριτσι!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    αν οχι, δοκιμασε ειτε λιγη στην μπεσαμελ ειτε στον κιμα και θα με θυμηθεις. (εγω θα εβαζα και στα 2, ξερεις
    Εννοείται και βάζω κανελίτσα στον κιμά και την μπεσαμέλ. Όχι πολύ ίσα για τη μυρωδιά και μου μου αρέσει και το γαρύφαλλο αλλά εκεί που πραγματικά είναι αποθέωση η κανέλα είναι σε συνδυασμό με μήλο.
    ʼντε δώσε και άλλους περίεργους συνδυασμούς. Έτσι προκύπτουν οι καλύτερες γεύσεις.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    μοσχοκαρυδο αντι για γαρυφαλλο στην μπεσαμελ. ονειρο!

    δε μουρχεται κανενας περιεργος συνδιασμος τωρα....
    ισως επειδη τα περιεργα που κανω τα θεωρω απλα? :P

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    μοσχοκαρυδο αντι για γαρυφαλλο στην μπεσαμελ. ονειρο!

    Α κοπελιά μήπως είμαστε αδερφές ψυχές και δεν το ξέρω? Η αυτό ή κάποιος σου μαρτύρησε τις οικογενειακές συνταγές. Δεν εξηγείται αλλιώς. :smilegrin:
    Καλά έχω μεγάλη τρέλα με τη μπεσαμέλ. Κάθε φορά που φτιάχνω παστίτσιο είμαι ικανή να φάω από πριν τη μπεσαμέλ. Πάντα φροντίζω να περισσύει λιγάκι και την τρώω σκέτη με τυράκικαι φρυγανιά τριμμένη.
    Για τους συνδυασμούς γενικότερα μάλλον έχεις δίκιο. Και εμένα όλα μου φαίνονται φυσιολογικά ακόμα και ο συνδυασμός παστελιού με ζαχαρούχο γάλα που έτρωγα στην περίοδο της αφαγίας για να γλυκαθώ τρομάρα μου από τον καημό μου.
    Ώρες ώρες όμως έχω έμπνευση. Είναι το μοναδικό καλό που μου άφησε η ανορεξία. Εξέλιξα τη μαγειρική μου τέχνη μιας και εκείνη την περίοδο με είχε πιάσει λύσσα να μαζεύω συνταγές, να τις μαγειρεύω και φυσικά να τις τρώνε άλλοι.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Καλημέρα κορίτσια! είδα ότι μιλάτε για συνδιασμούς που ίσως οι άλλοι το θεωρούν παράλογο.
    Καλά για την μπεσαμέλ δεν το συζητώ, μοσχοκαριδο, κανέλλα και χαλουμάκι τριμμένο σταθερά μέσα!!!!

    Εγώ κάτι που τρελλένομαι να τρώω είναι ψωμί με μαρμελάδα και σαλάμι! όσοι με βλέπουν με βγάζουν τρελλή αλλά είναι πραγματικά θεικός συνδιασμός!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240
    καλημέρα..αχ ρε Πωλίνα μόνο εσύ με καταλαβαίνεις..εγώ ΄τρώω ψωμί με μερέντα και πάριζα:shocked2:

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by herts
    καλημέρα..αχ ρε Πωλίνα μόνο εσύ με καταλαβαίνεις..εγώ ΄τρώω ψωμί με μερέντα και πάριζα:shocked2:
    ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!! τοχω κάνει κιαυτό πολλές φορές!!!! Αλλά τώρα δεν παίρνω μερέντα σπίτι γιατί είμαι ικανή να την φάω όλη σε μια καθησιά!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Γενικά ο συνδιασμός του πολύ γλυκού μαζί με το αλμιροπικάντικο είναι απλα Τ Ε Λ Ι Ο Σ!!!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240
    το ξέρω...αλλά εμένα με κοιτάνε περίεργα...χαχα:bouncy:

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    4,654
    Originally posted by herts
    το ξέρω...αλλά εμένα με κοιτάνε περίεργα...χαχα:bouncy:
    Μια απτα ιδια καλή μου!!! Αλλά όσο με κοιτάν, τόσο πιο πολύ τους δείχνω ότι το απολαμβάνω!!!! Αφού δεν δοκιμασες ρε φίλε, τι το σχολιάζεις? δοκίμασε κιαν δεν σαρέσει τα ξαναλέμε, σωστά?

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    240
    σωστά...αλλά Πωλινάκι στη δικιά μου περίπτωση δοκιμάζουν..και δεν τους αρέσει...;)

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •