Και η δική μου ιστορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16

    Και η δική μου ιστορία

    Γεια σας! Μόλις γράφτηκα και δεν είμαι σίγουρη αν γράφω στη σωστή κατηγορία! Λοιπόν αποφάσισα να γράψω και τη δική μου ιστορία και να τη μοιραστώ με ανθρώπους που είχαν ανάλογες εμπειρίες... Είμαι 16 χρόνων και πριν 5 μήνες ζύγιζα 86 κιλα με υψος 1,73 (είχα πάρει τόσα κιλα λόγο ασθένειας), τελοσπαντων σκέφτηκα ότι το κακό είχε παραγινει και αποφάσισα να κάνω δίαιτα! Τίποτα extreme απλά δεν έτρωγα υδατανθρακες (τύπου ατκινς) έχασα σε 2 μήνες 13 κιλα, μετα άρχισε να μου αρέσει που εχανα έτσι κιλα και έτσι έτρωγα λιγότερο και λιγότερο 0 λιπαρά 0 υδατανθρακες ελάχιστο βράστο κοτόπουλο και σήμερα ζυγιζω 55 κιλα με υψος 1,73, το θέμα είναι ότι όλοι μου λενε ότι είμαι υπερβολικά αδύνατη Αλλα Εγώ ΔΕΝ το βλεπω!!! Όσο εχανα κιλα έλεγα συνέχεια "πόσο εύκολα μπορείς να πέσεις στη παγίδα των διατροφικών διαταραχών!" Επειδή μου άρεσε να χάνω κιλα! Ήθελα κι άλλο κι άλλο κι άλλο! Και ακόμα θέλω! Είναι αγχωτικο! Αν πάρω 100 γραμμάρια παθαινω σοκ! Αυτή τη στιγμή τρεφομαι κανονικά Όχι υπερβολές αλλα υγειινα, το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάρω πίσω τα κιλα που έχασα! Βασικά θέλω να χάσω και Αλλα 2! Έχω γίνει νευρωτικη! Τι να κάνω!!!;;;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    1,437
    amelie36 καλησπερα . Δεν μπορω να σου απαντησω σε αυτο μονη σου θα βρεις την απαντηση. Αυτο που θα ήθελα να σου επισημανω ειναι οτι εφτασες 86 κιλα λογω ασθενειας . Αυτο πρεπει να το συνειδητοποιησεις . Δεν εφτασες 86 κιλα γιατι ετρωγες . Αρα εαν φας σωστα δεν προκειται να παχυνεις. Δεν εχει ροπη προς το παχος . Αποδειξη οτι ο οργανισμος σου ειναι απαιδευτος απο διαιτα και μεσα σε δυο μηνες εχασες ολα τα κιλα σε συναρτηση με το νεαρο της ηλικιας σου . Κανω και εγω Atkins αλλα σε 2,1/2 εχω χασει μονο 7 κιλα και λεω και ευχαριστω.
    Θα σου προτεινα amelie να βαλεις τη ζυγαρια σου καπου που δεν θα μπορεις να εχεις καθημερινη προσβαση και να ζυγιζεσαι σταθερα μια φορα την εβδομαδα...
    Η ζωη εχει πολλες ομορφιες για να απολαυσεις στην ηλικια σου απο το να γινεσαι νευρωτικη με 100 gr συν -πλην ..............
    Σκεψου απλα οτι ειχες μια ατυχη στιγμη , εβαλες λιγο βαρος αλλα χαρη στην υπομονη και επιμονη σου καταφερες και επανηλθες στο φυσιολογικο σου βαρος και κλεισε το κεφαλαιο αυτο . Προ Θεου ειναι κριμα μια χαρα κοριτσι να βασανιζεσαι με κατι τετοιο ...........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    142
    κρυψε την ζυγαρια!
    κανε ποιοτικη διατροφη!
    κανε γυμναστικη!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Συμφωνώ με τα κορίτσια...δεν πήρες κιλά εξαιτίας του φαγητού, αλλά λόγω των συνθηκών που σε ώθησαν εκείνη την περίοδο της ζωής σου είτε να τρέφεσαι με συγκεκριμένο τρόπο είτε να μην μπορείς να ασκηθείς, οπότε προσπάθησε να μη σκέφτεσαι ότι το μόνο που μπορεί να προσφέρει το φαγητό είναι κιλά. Το φαγητό μας δίνει ζωή...εκτός απο την ενέργεια που χρειαζόμαστε, μας παρέχει πολύ σημαντικά για την υγεία μας συστατικά...υπάρχουν τροφές που συμβάλλουν ακόμα και στην αντιμετώπιση ασθενειών. Εκτός από τη ζωτική σημασία του μας προσφέρει απόλαυση...όμορφες γεύσεις, ευωδιές...ειδικά όταν το απολαμβάνουμε με άλλα άτομα, όπως όταν τρώμε μαζί με φίλους, το συνδιάζουμε με αναμνήσεις. Εφόσον έχασες τα παραπανήσια κιλά και ισορρόπησες τη διατροφή σου..δεν εχεις την όρεξη να τα απολαύσεις όλα αυτά? Είναι λογικό το άγχος σου αλλά είναι εξίσου λογική και η επίλυσή του...πες μου την άποψή σου..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    3,771
    καλωσηρθες! οι γονεις σου τι λενε για ολο αυτο που περνας? σε στηριζουν? το μοιραζεσαι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Οι γονείς μου ανησυχούν για την υγεία μου αλλα με στηρίζουν σε Κάθε επιλογή μου, εφόσον επέλεξα να χάσω τόσα κιλα εκείνοι είναι δίπλα μου και προσπαθούν να με βγάλουν Από το τριπακι των διατροφικών διαταραχών μιας και βλέπουν ότι έχει γίνει εμμονή πλέον. kwnstantina_182 δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο μαζι σου! Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολυ μικρή για να ζήσω την υπόλοιπη ζωή μου σαν υστερω! Και να είμαι μονίμως σε δίαιτα! 55 κιλα δεν ήμουν ούτε πριν, ήμουν 70-75 δηλαδή αρκετά παχιά... Γενικά τη δίαιτα την έκανα για μένα και μόνο! Δεν έβλεπα μοντελα και τέτοια εμενα μου άρεσε το πολυ αδύνατο σώμα χωρις καμπύλες! Κοκαλιαρικο! Και Αυτή τη στιγμή νιώθω γεμάτη αυτοπεποίθηση με το σώμα που Έχω κάνει, Αλλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου είμαι ακόμα "χοντρή" φοβάμαι μη πάρω πίσω τα κιλα είναι συνέχεια στο μυαλό μου και δεν Ξέρω πως να το αποβαλω...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Κι εγώ θεωρώ πως όλοι οι σωματότυποι είναι ωραίοι και πως ο καθένας για τον εαυτό του προτιμάει καποιον συγκεκριμένο.. προσπάθησε σιγά σιγά να πείσεις τον εαυτό σου ότι εφόσον ισορρόπησες τη διατροφή σου δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας..όταν λες πως το σκέφτεσαι συνέχεια τι ακριβώς εννοείς? οτι ζυγίζεσαι συχνά, μετράς διαρκώς θερμίδες??

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Ναι βασικά ζυγιζομαι ΚΑΘΕ μερα μην τυχόν και εχω πάρει γραμμαριο γενικά για να νιώθω ότι τα εχω όλα υπο έλεγχο, μετραω και θερμιδες τρώω περίπου 1000 τη μερα, αλλα Όταν λέω ότι το σκέφτομαι συνέχεια εννοώ κυρίως ότι περνάω το μεγαλύτερο κομμάτι της μέρας μου σκεπτόμενη πώς θα χάσω αλλα 2 κιλα; φαινομαι οντως πολυ αδύνατη; Γιατί το άλλο ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ;;;κοιταω το θώρακα μου και βλέπω τα πλευρά μου να πετάνε και πίσω στη πλάτη μου και τις κληδες μου και νιώθω περιφανή!!!! Και λέω Από μέσα μου "κι αν αύριο το πρωί ξυπνησω και Έχω φουσκώσει;;" αν το άκουγα Αυτό πριν 5 μήνες Από κάποιον θα σκεφτόμουν ότι είναι ΤΡΕΛΟΣ!! Ο τρόπος που σκέψης μου πάνω στη διατροφή και το σώμα είναι πλέον ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ηλίθιος! Το πιο γελοίο είναι ότι Έχω πλήρη συνείδηση της κατάστασης μου αλλα συνεχίζω!!!! Εκείιιιι 2 κιλα!! Κόλλημα!!! Αν μπορούσα να κατέβω και Από τα 50 θα ήμουν ευτυχισμένη!!! Δεν Ξέρω τι Έχω πάθει!!

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Είναι πάντως πολύ θετικό που αναγνωρίζεις πως είναι λανθασμένη και επικίνδυνη αυτή η κατάσταση...Παλιά η κολλητή μου η οποία είναι λεπτή ( γύρω στα 54 κιλα με ύψος 1.70 περίπου)είχε αρχίσει για ένα διάστημα να τρώει λίγο και ξέρεις εμένα δε μου φαινόταν περίεργο γιατί θεωρούσα ότι το μόνο διατροφικό πρόβλημα που υπάρχει είναι η παχυσαρκεία..έλα μου όμως που η φίλη μου άρχισε να έχει περίεργα συμπτώματα όπως ζαλάδες...και πρόπερσι μια συμμαθήτρια μου η οποία είχε χάσει αρκετά κιλά είχε αρχίσει να ελαττώνει αρκετά τις θερμιδες που κατανάλωνε καθημερινά, μετά από κάποιες μέρες που τηλεφωνηθήκαμε μου είπε ότι είχε λυποθυμήσει και την είχαν πάει στο νοσοκομείο για λίγο βέβαια επειδή ευτυχώς δεν ήταν σε προχωρημένο σταδιο. Οι ακρότητες στη διατροφή ειναι πολύ επικίνδυνες. Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι τόσο πολυ..αν δεις ο,τι αρχίζεις να το σκέφτεσαι ασχολείσου με κάτι άλλο ώστε να απασχοληθεί ο νους σου με κάτι διαφορετικό. Το καθημερινό ζύγισμα δεν οφελεί σε τίποτα, κάνει την κατάσταση χειρότερη. Δεν είμαστε ρομπότ για να διατηρούμε τα στοιχεία μας ακριβώς τα ίδια.. Μπορεί μια μέρα να μην έχει αποβάλλει ο οργανισμός σου τα υγρά που κατανάλωσες την προηγούμενη, οποτε εσυ αν ζυγιστεις θα δεις καποια γρ παραπάνω και θα νομίσεις ότι είναι λύπος ενώ δε θα ειναι. Τζάμπα ανησυχία δηλαδή...αλλά και να πάρεις κανα κιλό μην αγχώνεσαι σιγά το πράγμα..άμα έχεις ισορροπημένη διατροφή και να τσιμπολογήσεις κάτι παραπάνω σήμερα θα φας κάτι λιγότερο αύριο..Αλλα amelie μου 1000 θερμιδες καθημερινα δεν είναι ισορροπημένη διατροφη. Το ξέρεις ότι οι υποθερμιδικές δίαιτες δεν τις συνιστούν ούτε σε παχύσαρκους, γιατί μειώνεται ο ρυθμός του μεταβολισμού και δεν καλύπτουν τις ανάγκες του οργανισμού σου ούτε από ενέργεια ούτε από βιταμινες κ.τ.λ. Με στεναχωρεί που κάθεσαι και παρατηρείς τα κόκκαλα που φαίνονται έντονα αλλά πιστεύω πως αφού δε θες να σου συμβεί κάτι τέτοιο θα προσπαθήσεις να αλλαξεις...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Amelie36 καλώς ήλθες!


    Δε θέλει και πολυ να ξεφύγει το μυαλό...:)Όταν η διαδικασία απώλεια κιλών γίνεται εμμονή και νόσος τότε το μυαλό μας υπαγορεύει να δουλέψουμε με το «μέσα» μας.Κάτι μας σπρώχνει να θέλουμε τον απόλυτο έλεγχο,ν'απολαμβάνουμε την κίβδηλη ικανοποίηση της επικίνδυνης μείωσης των κιλών.Η αιτία είναι βαθιά μέσα αλλά νέοι είμαστε κι έχουμε χρόνο να τη βρούμε.:):):)

    Καλή δύναμη στην προσπάθεια σου!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας ειλικρινά με βοηθούν πολυ, όσο για τις θερμιδες ναι και εγώ πιστεύω ότι είναι λίγες όμως μετα από όλη αυτή την ιστορία ο μεταβολισμος μου είναι πολυ πιο αργος! Και αυτός είναι άλλος ένας λόγος που φοβάμαι μην γίνω παλι όπως πριν..γενικά είναι απελπισια, δεν Ξέρω τι να κανω γιατί θέλω να χάσω 2 κιλα και μετα να μπορω να ζω σαν φυσιολογικός άνθρωπος, να βγαινω έξω να τρώω να κάνω γυμναστική χωρις να κουραζομαι, να μη νιώθω συνέχεια ότι δεν εχω ΚΑΘΟΛΟΥ ενέργεια! Και οταν λέω να φάω μη φαντάζεστε υπερβολές! Η βίδα έχει γυρίσει και δεν θέλω να γυρίσω πίσω! Απο την άλλη διαβάζοντας διάφορες ιστορίες στο φόρουμ ανακάλυψα ότι εχω πέρασει 2-3 βουλιμικα επεισόδια! Ότι να ναι είμαι!

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    38
    Είναι δύσκολο καταλαβαίνω αλλα πρέπει να δουλέψεις με τον εαυτό σου..Προσπάθησε να μην αφήνεσαι σε αυτές τις σκέψεις, να συνεχίζεις να συνειδητοποιείς την επικινδυνότητά τους ώστε να μην τις ακολουθήσεις και σιγά σιγά να τις αποβάλεις. Όσον αφορά τη ζυγαριά κρύψ' την σε κάποιο μέρος από όπου δε θα μπορείς να την βγάλεις εύκολα και προσπάθησε να ζυγίσε ανά 3 μέρες, ανά 1 βδομάδα και πάει λέγοντας. Πιστεύω πως με ύψος 1,73 και βάρος 55 κιλα είσαι αδύνατη οπότε μη χάσεις άλλα...γιατί μετά θα είναι χειρότερα τα πράγματα...Μπορείς τώρα πιο εύκολα να σταματήσεις αυτήν την κατάσταση, όμως αν αδυνατίσεις κι άλλο φοβάμαι για τις συνέπεις. Ο μεταβολισμός σου δεν πρόκειται να φτιάξει με αυτήν την διατροφή...πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι να αυξήσεις τις θερμίδες σου σιγά σιγά.. Και τώρα μπορείς να απολαύσεις τα φαγητά που σου αρέσουν... Δεν πρόκειται να σε παχύνει μια ισορροπημένη διατροφή...μακάρι να αλλάξεις αυτές τις συνήθειες...έχεις τη δύναμη να τα καταφέρεις και είναι πολύ σημαντικό που είσαι συνειδητοποιημένη..μη χάσεις αυτό το προτέρημά σου. :thumbup:

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Γεια σας και παλι :) τις δυο τελευταίες μέρες προσπάθησα να αυξησω λίγο τις θερμιδες μου και να αρχίσω να τρώω και πρωινό (ας πούμε! Μισό γιαούρτι ο θεός να το κάνει πρωινό) το θέμα είναι ότι είχα αρχίσει να ανησυχώ, μικρή είχα ένα σοβαρό πρόβλημα με τα νεφρά και δεν πρέπει με τίποτα να αφυδατωθω, φρούτα κλπ δεν εχω βάλει ακόμα στη διατροφή μου μιας και Έχω γίνει μια τρελή υδατανθρακοφοβικη! Χαχαχα :P μέσα σε όλα (ζαλαδες, κόπωση κλπ) εχω τρομερές κραμπες, μετα από εξετάσεις που είχα κάνει ο γιατρός μου έδωσε κάποιες πολυβιταμηνες και συμπλήρωμα μαγνησιου τα οποία για αρκετό καιρό είχα κόψει αλλα τώρα με όλα αυτα τα ξεκίνησα και παλι, θέλω να νιώσω πιο υγειης και αποφάσισα να αναβαλω για λίγο τα 2-3 κιλα που πρέπει (θέλω) να χάσω ακόμα, για τον άλλο μήνα! :P το καλο είναι ότι εφαγα φαγητά που μου αρέσουν τυρί, πολυ σαλάτα κλπ ζυγιστηκα και οχι μόνο δεν πήρα αλλα έχασα και 100 γραμμάρια (καλά οχι ότι είναι λιπος αλλα ένιωσα καλύτερα!) πινω και 3 μπουκαλες νερό τη μερα (ναι σε κάποια φάση δεν έπινα και νερό για να πέσει κι άλλο η ζυγαριά αλλα σκέφτηκα καλύτερα να ξέρω το πραγματικό μου βαρος και οχι ποσα κιλα είμαι αφυδατωμενη!) το άλλο άκυρο εχω δυσκοιλιοτητα αλλα 1ον δεν τρώω υδατανθρακες οποτε no δαμάσκηνα, ακτινίδια κλπ και 2ον δεν θέλω με τίποτα να πάρω καθαρτικο, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αν πάρω και καθαρτικα θα είναι η αρχή του τέλους, θα κολλησω!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by amelie36
    Δεν έβλεπα μοντελα και τέτοια εμενα μου άρεσε το πολυ αδύνατο σώμα χωρις καμπύλες! Κοκαλιαρικο!
    καλωσηρθες.

    εχεις σκεφτει οτι η εμμονη σου να εισαι κοκαλιαρα ισως εχει καποια σχεση με φοβιες για την ενηλικιωση?
    δηλαδη ισως βρισκεις ανακουφιστικο να προσπαθεις να εχεις παιδικο σωμα γιατι το γυναικειο μπορει να σημαινει κατι αλλο. ευθυνες ισως? αλλη αντιμετωπιση απο την κοινωνια? απο το αλλο φυλλο?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    16
    Click θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση κ αυτη, παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι ισχύει στη περίπτωση μου, η εμμονή μου με αυτόν τι σωματοτυπο νομίζω είναι λόγο της "καλλιτεχνικής" ας πούμε φύσης μου, θέλω να ασχοληθώ με τις εικαστικές τέχνες, αυτο νομίζω με κάνει να αγαπάω όλους τους σωματοτυπους και να βλέπω κατι όμορφο ακόμα και στη χειρότερη ατελεια, μπορω να δω πανέμορφο το σώμα ενός υπερβαρου αλλα και ενός κοκαλιαρη, απλά για εμενα θέλω αυτο το σώμα το υπερβολικά αδύνατο, δεν ξερω απλά μου αρέσει παρά πολυ, έχεις δει πίνακες του schielle? ψηλολιγνες φιγούρες.. Τις βρίσκω τρομερά ελκυστικές! Οποτε ίσως είναι αυτόσ είναι ένας βασικός παράγοντας που με κάνει να θέλω να είμαι υπερβολικά αδύνατη χωρις καμπύλες κλπ :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •