H δική μου ιστορία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607

    H δική μου ιστορία

    Η δική μου ιστορία ξεκινάει περίπου πριν από 5 χρόνια τότε που ήμουν υπέρβαρη με τον δείκτη της ζυγαριάς να δείχνει περί τα 100 κιλά. Χωρίς να έχω τότε κάποιο σοβαρό κόμπλεξ με το βάρος μου αλλά λόγω ενός χρόνιου προβλήματος με τη μέση μου ξεκινάω να κάνω δίαιτα για να χάσω όπως μου είχε συστήσει ο γιατρός καμιά δεκαριά κιλά. Ξεκινάω λοιπόν τη δίαιτα μόνη μου αρχικά και χάνω σχετικά εύκολα 20 κιλά περίπου. Φυσικά βλέποντας το αποτέλεσμα έχω αρχίσει να γλυκαίνομαι και θέλω να χάσω και άλλο. Κάπου εκεί ο μεταβολισμός μου κολλάει οπότε και καταφεύγω σε διαιτολόγο με τη βοήθεια της οποίας χάνω άλλα 20 κιλά. Στα 60 πλέον κιλά με ύψος 1.65 ήμουν υπερήφανη για τον ευατό μου καθώς ποτέ δεν πίστευα ξεκινώντας την προσπάθεια μου ότι θα έφτανα σε αυτά τα κιλά. Σταματώντας από τη διαιτολόγο συνέχιζα να κάνω μόνη μου το διαιτολόγιο και χάνω άλλα 4 κιλά. 56 κιλα; Πέταγα από χαρά τρομάρα μου. Κάπου εκεί αρχίζει και το μαρτύριο. Με το φόβο ότι μια μέρα θα ξυπνήσω και θα πάρω πίσω όλα τα κιλά αρχίζω την κακή διατροφή. Τρώω συνέχεια βραστά και σε μικρές ποσότητες. Κάπου εκεί φυσικά μου κόβεται και η περίοδος. Φυσικά εγώ δεν πτόηθηκα από το γεγονός. Η απώλεια κιλών είχε πλέον μετατραπεί σε ψύχωση με αποκορύφωση λίγους μήνες μετά που άρχισα να τρώω ελάχιστα πράγμα που μου έφερε και άλλα προβλήματα υγείας.
    Τον τελευταίο χρόνο παίχτηκε το χειρότερο μέρος του εφιάλτη όπου πλέον έχω φτάσει τα 40 κιλά τρώγοντας ελάχιστα και μην πίνοντας καν νερό γιατί είχα φτάσει σε σημείο με το που πίνω νερό λόγω της αφυδάτωσης να παίρνω 1,5 κιλό!!!!
    Η ζωή μου εφιαλτική. Μέρα νύχτα καυγάδες στο σπίτι, κατάθλιψη, άρνηση για όλους και για όλα. Το μόνο που υπήρχε ήταν η σκιά μου και τίποτα άλλο.
    Μέχρι που ήρθε η μέρα που αποφάσισα ότι δεν πάει άλλο πια. Σας λέω είχα φτάσει να μην πίνω νερό. Εδώ και ένα μήνα σε συνεργασία με διαιτολόγο έχω ξεκινήσει πάλι να τρώω κανονικά και έχω πάρει 8 κιλά. Δε θα πω ψέμματα με έχει κυριεύσει το άγχος γιατί η άυξηση αυτή του σωματικού μου βάρους έγινε πολύ γρήγορα και φοβάμαι πως ο οργανισμός μου δε θα χει μπει σε μια σειρά όταν θα φτάσω στα κίλά που συμφωνήσαμε με τη διαιτολόγο και ότι θα συνεχίσω να παίρνω αλλά τουλάχιστον δεν έχω λυγίσει ακόμα. Τηρώ το πρόγραμμα κατά γράμμα μην πω ότι κάνω και παρασπονδίες γιατί με έχει πιάσει ακατάσχετη πείνα κουλό ε? Δεν πείναγα οταν δεν έτρωγα και πεινάω τώρα και προς το παρόν ζω με το φόβο μου. Ζω με το άγχος της παχιάς φιγούρας, ψυχολογικά δηλαδή δε μπορώ να πω ότι ακόμα έχω γιατρευτεί, το κόλλημα δε φεύγει έτσι εύκολα αλλά σωματικά είμαι πλέον καλά γιατί πραγματικά έφτασα ένα βήμα πριν από το θάνατο καθώς η αφυδάτωση την οποία είχα προκαλέσει μου προκάλεσε όταν πλέον ξανάπια νερό οίδημα στα πόδια (φοβηθήκαμε και για νεφρική ανεπάρκεια). Τώρα είμαι καλά, αισθάνομαι ότι έχω περισσότερη ενέργεια, το οίδημα υποχωρεί και προσπαθώ να κοιτάξω το μέλλον με αισιοδοξία. Ακόμα και το χρόνιο πρόβλημα της δυσκοιλιότητας μου λύθηκε.
    Μακάρι να μπορούσα να γιατρέψω και το πρόβλημα του Μυαλού αλλά γι αυτό νομίζω θα χρειαστώ καιρό ακόμα. Το σίγουρο είναι ότι μπήκε το νερό στο αυλάκι. Συμβουλές σε άτομα που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με μένα δεν έχς να δώσω. Έκανα πολλές τρέλες από μόνη μου για να χω δικαίωμα να ομιλώ. Το μόνο που μπορώ να πω είναι κορίτσια σωθείτε όσο είναι νωρίς. Ο δρόμος στην αρχή είναι γολγοθάς το ξέρω από πρώτο χέρι όμως η ζωή είναι ωραία. Το βλέπω τώρα που πήγα να τη χάσω.

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. Ελπίζω έστω και λίγο να βοήθησα με τη δική μου εμπειρία. Θα με ενδιέφερε σε αυτό το τόπικ που άνοιξα να ακούσω τις απόψεις σας και κυρίως από παιδιά που βρίσκονται η πέρασαν το στάδιο της θεραπείας που βρίσκομαι και εγώ αυτή τη στιγμή. Καταφέρνετε να διατηρείστε στο βάρος σας; Πως έγινε η αποκατάσταση σας;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    Συγχαρητήρια για ο,τι εχει καταφέρει μέχρι τώρα και για την προσπάθεια που κάνεις....
    Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση... με την περίοδο τι γίνεται?έχει επανέλθει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Σε ευχαριστώ πολύ. Η περίοδος όχι δεν έχει επανέλθει ακόμα και φανταζόμαι πως θα χρειαστεί χρόνος ακόμα για να γίνει αυτό. Υποτίθεται πρέπει να πάρω άλλα 7 κιλά ακόμα. Υποθέτω ότι περίπου σε εκείνα τα κιλά και έχοντας πλέον ο οργανισμός μου μπει σε μια τάξη με σωστή διατροφή θα ξαναέρθει. 2 χρόνια κάνω υπομονή σε αυτό το θέμα ας κάνω λίγο ακόμη. Η διαιτολόγος με διαβεβαιώνει επειδή μου είπε ότι βλέπει μεγάλη βελτιώση στο σώμα μου ότι δε θα αργήσει να έρθει το ίδιο λέει και ο γυναικολόγος μου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Καταρχήν να σου πω πως θαυμάζω απεριόριστα όσους έχουν κάνει άλματα και όσους τόλμησαν να τα βάλουν με το μυαλό τους και να βγουν νικητές. Ανήκεις σε αυτή την κατηγορία. Έζησες και τις δύο όψεις του νομίσματος. Με ιδανικά τα 55 κιλά, είδες και το πώς είναι να είσαι παχύσαρκος, αλλά και το άλλο άκρο. Την ιστορία της παχυσαρκίας τη ζω άμεσα. Της ανορεξίας την έζησα μέσω μίας φίλης, η οποία κόντεψε να πεθάνει, αλλά σώθηκε τελευταία στιγμή, λόγω του θανάτου μιας δικής της φίλης, που ήταν στην ίδια κατάσταση. Οξύμωρο, ε?
    Συνέχισε την καλή δουλειά!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Συγχαρητήρια κ απο εμένα!Σου εύχομαι να συνεχίσεις έτσι ώσπου να ξαναγίνεις εντελώς υγιής!Και εγώ για την περίοδο θέλω νασε ρωτήσω όπως κ η Αλεξανδρίτα...σου είπε δλδ η γυναικολόγος οτι για ΞΑΝΑέρθει περίοδος πρέπει να φτάσεις 55κιλά ?ή οτι αυτά τα κιλά είναι τα ιδανικά σου?Στο ρωτάω γιατί περνάω ίδια φάση και με ύψος 1.66 στα 50-52 κιλά είχα πάντα κανονικότατη περίοδο.(στο παρελθόν)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    όχι δε μου είπε ότι σε αυτά τα κιλά θα μου ξαναέρθει αυτόματα η περίοδος απλα μου είπε ότι το βάρος που θα ταν καλό να φτάσω και απο κει και περα να διατηρούμαι σε αυτό είναι τα 53-55 κιλά. Βέβαια εγώ έχω πανικοβληθεί κορίτσια πάρα πολύ και η ψυχολογία μου αρχίζει να πέφτει γιατί μέσα σε 20 μέρες πήρα πολλά κιλά 9 τον αριθμό λόγω κατακράτησης υγρών ενώ έπρεπε να χα πάρει τα μισά περίπου και έχω τρομοκρατηθεί γιατί ο μεταβολισμός μου είναι ακόμα σε πλήρη αταξία και φοβάμαι ότι φτάνοντας στα 53 κιλά δε θα σταματήσει το κοντέρ. Αρχίζω να κάνω πάλι τις χαζές σκέψεις ότι θα γίνω χοντρή και δε μπορώ να ηρεμήσω. Δεν εγκαταλείπω μεν την προσπάθεια αλλά βασανίζομαι πολύ. Παρακαλώ αν υπάρχει κάποια ανάλογη περίπτωση με τη δική μου ασ μου γράψει εδώ την εμπειρία του.
    Όσο αφορά τώρα την περίοδο δε μου προσδιόρισε το πότε θα έρθει απλά με διαβεβαίωσε ότι τρώγοντας πλέον σωστά και έχοντας το ιδανικό βάρος αργά ή γρήγορα θα έρθει ξανά. Επέμεινα πολύ σε αυτό το θέμα και τη ρώτησα κιόλας μήπως θα πρεπε να το πάρω απόφαση ότι δε θα ξαναέρθει αλλά εκείνη ήταν κατηγορηματική. Επίσης ο γυναικολόγος μου είχε πει ότι είναι και θέμα άγχους. Όσο πιο πολύ το σκέφτομαι λέει και αγχώνομαι τόσο δε θα έρχονται.
    Εσύ ΡΟΖ αυτή την περίοδο δεν έχεις περίοδο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Eγώ δεν έχω περίοδο κοντά έναν χρόνο, πριν ακόμα χάσω τα πολλά κιλά, απο τότε που άρχισα τις μαλακίες με υποθερμιδικές δίαιτες, πείνα κ εμετούς.Όταν τελικά αξιώθηκα να πάω στη γυναικολόγο ήμουν 42.8 κιλά με το που με είδε με ζύγισε φαντάζεσαι πώς ήμουν.Μου είπε να πάρω σιγά σιγά κιλά κ να φτάσω τα 50 τουλάχιστον.Σε διαιτολόγο δεν έχω πάει , ούτε ενδοκρινολόγο.Πήρα τα κιλά(κ γιαυτό καταλαβαίνω απόλυτα την ψυχολογία σου)τώρα είμαι 50 πάνω κάτω με μικρές διακυμάνσεις αλλά περίοδος τίποτα.Βέβαια εδώ κ έναν μήνα ουσιαστικά έχω σταθεροποιηθεί σε αυτά τα κιλά οπότε δν ξέρω πόσο χρόνο θέλει.Εσένα η γυναικολόγος σου είπε οτι θα πάρει κάποιους μήνες αφου φτάσεις ξανα τα σωστά κιλά για να έρθει?νομίζω κάτι τέτοιο είχα διαβάσει..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    καλά εννοείται και το άγχος , άγχος.όλη μέρα το σκέφτομαι πλεον

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    και μη αγχώνεσαι 9 κιλά σε 20 μέρες δν γίνεται με τίποτα. άλλο υγρά άλλο λίπος.το λίπος μας ενδιαφέρει , τα υγρά καλύτερο απτο να είσαι αφυδατωμένη απτους εμετούς ή την αφαγία

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Καλημέρα ροζ. Δυστυχώς δε μπορώ να μην αγχώνομαι. Δεν αγχώνομαι βασικά για τα 9 κιλά γιατί μου ήταν απαραίτητα αλλά αγχώνομαι γιατί δεν έχουν μείνει πολλά ακόμα για να πάρω και όπως έγραψα και πιο πάνω είμαι σε φάση που παχαίνω με το νερό και τρελαίνομαι ότι φτάνω στα 53-55 εγώ δε θα μπορέσω να συντηρήσω το βάρος μου.
    Εντάξει αυτά τα 9 κιλά δεν είναι από το φαι είναι λόγω τησ κατακράτησης υγρών.
    Η διαιτολόγος μου μου έκανε λιπομέτρηση και εκεί φάνηκε αυτό ακριβώς ότι αυξήθηκαν τα υγρά στον οργανισμό μου αλλά δυστυχώς το λίπος μου είναι ακόμα πάτος.
    Καλά να πάθω εγώ και οι χαζομάρες μου τα προκάλεσαν όλα αυτά απλά μπορεί το σώμα μου τώρα να είναι σε καλύτερη κατάσταση αλλά δυστυχώς ακόμα το μυαλό μου παίζει διάφορα παιχνίδια.
    Πάντως ρε παιδιά πείτε μου δεν είναι γελοίο να τρώω κανονικά να μην αγχώνομαι να φάω παστίτσιο πχ που άλλες εποχές θα βγαζα σπυριά και να παχαίνω επειδη θα πιω τρεις γουλιές παραπάνω? Φανταστείτε πόσο κακό είχα κάνει που αυτή τη στιγμή αναγκάζομαι να πίνω μόνο 4 ποτήρια νερό τη μέρα και αυτά γουλιά γουλιά γιατί αλλιώς με πονάει το στομάχι μου πρώτον και δεύτερον κάνω κατακρατήσεις και μου μένουν ένα σωρό κιλά. Να τώρα αυτή την εβδομάδα μέσα σε μία μέρα πήρα ένα κιλό μόνο και μόνο επειδή ήπια λίγο νερό παραπάνω.
    Όλη μέρα μασάω τσίχλες και καραμέλες γιατί κατά ένα περίεργο τρόπο μου κόβουν τη δίψα.
    Εσύ Ροζ τα κιλά που πήρες τα πήρες μόνη σου και σε πόσο χρόνο αν επιτρέπεται? Και είχες τέτοια πρόβληματα κατακρατήσεων? Επίσης μου γράφεις ότι εδώ και ένα μήνα έχεις σταθεροποιηθεί. Αν επιτρέπεται πως το κατάφερες αυτό? Μπορείς για παράδειγμα να μου γράψεις μια μέρα σου τι τρως? Αχ συγνώμη αν σε πρήζω με τις ερωτήσεις μου αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα, κάποιες αγωνίες που δεν έχω με ποιον να τις μοιραστώ. Θα μοιραστώ κάποια πράγματα με τους γονείς μου και τη μάνα μου κυρίως αλλά εκείνη δε μπορεί να καταλάβει το φόβο μου στο θέμα κιλών. Αυτή την απασχολεί μόνο να τρώω και ότι γίτωσα λέει από το χάρου τα δόντια. Καλά δίκιο έχει η γυναίκα δε λέω αλλά και εγώ από τη μεριά μου δε μπορώ να ξεπεράσω τους φόβους μου από τη μια μέρα στην άλλη. Ήδη κάνω τεράστια προσπάθεια.

    Και συνεχίζω με το θέμα περιόδου να σου πω δυο τρία πράγματα μιας και 2,5 χρόνια τώρα κοντεύω να κάνω διατριβή.
    Καταρχήν εμένα η περίοδος μου κόπηκε στα 56 κιλά πριν δηλαδή αρχίσω τις μαλακίες με τη διατροφή. Κάπου εκεί ξεκίνησα. Το κοίταξα αμέσως το θέμα γιατί θορυβήθηκα γιατί στο θέμα περιόδου ήμουνα πάντα ρολόι όταν λέμε ρολόι ρολόι. Μόνο την ίδια ώρα δε μου έρχονταν. Μια φορά μόνο μου χε συμβεί να μην ξαναέχω περίοδο και αυτό στις πανελλήνιες λόγω άγχους.
    Κάνω λοιπόν εξετάσεις υπερηχογραφήματα και δε μου βρίσκουν τίποτα. Αλλάζω τον ένα γιατρό μετά τον άλλο και εξηγώ σε όλους το ιστορικό μου ότι δηλαδή είχα χάσει τότε κοντά 40 κιλά οπότε όλοι υπέθεταν πως αυτή ήταν η αιτία και αργά η γρήγορα θα έρχονταν. Κάπως έτσι μεταξύ γιατρών περνάει ο πρώτος χρόνος. Εγώ στη μαύρη απελπισία. Ψυχολογικά πάτος με αυτό το θέμα και νεύρα πολλά νεύρα και τριχοφυία απόρροια όπως μου πε ο γιατρός της έλλειψης περιόδου. Στο μεταξύ παίρνς την κατρακύλα και αρχίζω την αφαγία. Περίοδος γιοκ φυσικά. Στον 1,5 χρόνο αλλάζω πάλι γυναικολόγο κάνω ένα σωρό εξετάσεις απο ορμονικές μέχρι καρκινικές και αρχίζω θεραπεία με gynofen. Αντισυλληπτικά χάπια όπου αν τα παίρνεις σου έρχεται κανονικά η περίοδος και υποτίθεται πως όταν παρέλθει το διάστημα της θεραπείας θα φταναν να έρθουν από μόνα τους. 7 μήνες τα παίρνα και ήμουν κάπως πιο ήρεμη γιατί έστω και με φάρμακα είχα περίοδο. Τελειώνει το 7μηνο και φυσικά περίδος από μόνη της δεν ήρθε και στο μεταξύ εγώ είχα φτάσει τα 40 κιλά και ήμουν μια ζωντανή νεκρή. Που ναρθει η περίοδος; Αφού και στο γυναικολόγο ντρεπόμουν να πάω να μη δει το χάλι μου και με ζυγίσει.
    Να σου πω τη μαύρη αλήθεια εγώ κάποιες στιγμές είχα αρχίσει να συμβιβάζομαι με το γεγονός ότι δε θα ξαναέρθει ποτέ αλλά πάντως σε όσους γυναικολόγους και να πήγα όλοι μου είπαν το ίδιο θα ξάνάρθει όταν θα κάνω σωστή διατροφή και θα μαι σε ένα φυσιολογικό βάρος. Από τη στιγμή που η περίοδος ερχόταν με τα φάρμακα και ορμονικά δεν είχα κάτι αποκλείεται λέει να μην ξαναέρθουν. Επίσης μου συνέστησαν να μην αγχώνομαι. Όσο λέει το σκέφτομαι συνέχεια τόσο δε θα έρθουν γιατί ο παράγοντας ψυχολογία είναι πολύ σημαντικός. Να μην ανησυχώ λέει δεν είναι η συντέλεια του κόσμου που δε μου έρχεται η περίοδος και συμβαίνει και σε άλλες γυναίκες και όχι μόνο λόγω διατροφής. Γενικά σε όλους τους γυναικόλόγους που΄πήγα ίδια αντιμετώπιση. Ναι μεν είναι πρόβλημα αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας. ʼκου μην τρελαίνομαι που μου μπαίνουν ιδέες για τις χειρότερες αρρώστειες, ότι δε θα κάνω παιδιά και τέτοια.
    Τώρα όσο αφορά τη δική σου περίπτωση με ύψος 1,66 νομίζω ότι σου χρειάζονται ακόμα 3-4 κιλάκια αν κρίνω με βάση εμένα αν και αυτά είναι θέμα και του κάθε οργανισμού δε μπορείς να το ρυθμίσεις. Ναι ναι θα μου πεις να τα πάρω εγώ τα κιλά εμένα όμως ποιος μου διαβεβαιώνει ότι θα έρθει η περίοδος? Και αν δεν έρθει και μείνω με τα κιλα? Εγω αυτό σκέφτομαι αλλά από αυτό που χω καταλάβει είναι ότι αν έχεις ενα φυσιολογικό βάρος για το ύψος σου το οποίο θα ποικίλει 1-2 κιλά ανάλογα τον οργανισμό και έχεις μια σταθερά καλή διατροφή όχι μια μέρα τρώω και την άλλη νηστεία και ορθοδοξία και πάνω από όλα ψυχική ηρεμία τότε θα επανέλθει. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο παίζει το λίπος ρόλο γιατί πχ εγώ είχα πει στο γυναικολόγο ότι είμαι ελλειποβαρής και μου είπε ότι μπορεί να φταίει και αυτό.
    Τώρα για το χρονικό διάστημα δυστυχώς αυτό δε μπορώ να το προσδιορίσω αλλά αφού σιγά σιγά τον φάγαμε τον γάιδαρο και κάναμε πρόοδο νομίζω μπορούμε να περιμένουμε λίγο ακόμα.
    Ωχ μόλις συνειδητοποίησα ότι έγραψα έκθεση ιδεών. Συγνώμη αν σε κούρασα. Αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο πιο εξειδικευμένο με χαρά να σου απαντήσω αν μπορώ. Έχω γυρίσει όλους τους γιατρούς και πλέον νομίζω επάξια διεκδικώ να πάρω πτυχίο έστω για νοσοκόμα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    769
    "Έχω γυρίσει όλους τους γιατρούς και πλέον νομίζω επάξια διεκδικώ να πάρω πτυχίο έστω για νοσοκόμα. " χαχαχαχα

    βασικά ναι!έχεις δίκιο για το λίπος!!!δεν είναι τόσο θέμα κιλών παίζει ρόλο και το ποσοστό του λίπους μάλλον. γι αυτό οι περισσότερες αθλήτριες έχουν πρόβλημα με την περίοδο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    mariafc γειά σου ξανά!Τους ίδιους ακριβώς φόβους κ σκέψεις έχουμε, δεν στο λέω για να σε παρηγορήσω αλλά μάλλον είναι κοινό..Δεν ξέρω εσύ εαν το συζητάς με τους δικούς σου, σκέψου εγώ έχω κ μια μάνα που με παίρνει κάθε μέρα τηλέφωνο να δει αν αδιαθέτησα...ΕΛΕΟΣ!Είμαι κ πολύ αγχώδης απτην φύση μου..Εγώ κατακρατήσεις τέτοιες είχα όταν τρεφόμουν στερητικά και πεινούσα.Συνέχεια είχα πρησμένη κοιλιά-στομάχι.Τα κιλά εγώ με πολύ κόπο, τα πήρα μέσα σε 4-5 μήνες, και λέω με κόπο γιατί τρόμαζα και πισωγύριζα σε νηστείες και κατευθείαν έχανα.Με πολύ αργούς ρυθμούς άρχισα να συνηθίζω τον εαυτό μου, τον Αύγουστο εν όψη διακοπών το ξαναέραψα ....τώρα προσπαθώ να αποβάλλω τη συνήθεια να μετράω θερμίδες και έχω σταθεροποιηθεί σχετικά, αλλά εκτός απο κάτι διαστήματα 4-5 ημερών που τρώω πολύ λιπαρές τροφές -κυρίως γλυκά- γενικά τρώω όσο πεινάω ΑΛΛΑ άλιπες τροφές.π.χ. πρωι ένα τοστ ή ένα κουλούρι και ένα γάλα, μετά κανένα μήλο, μεσημέρι κανονική μερίδα φαί(όσπριο, κρεας, λαδερο ότι θέλω)με μαύρο ψωμί και φέτα, απόγευμα αν θέλω κανέναν χυμό ή φρούτα ή γιαούρτι με μέλι, βράδυ πάλι σαν το μεσημέρι , ίσως λίγο πιο ελαφρά.Πριν κοιμηθώ αν πεινάω , κανένα γιαούρτι με φρούτα ή καμιά φρυγανιά με λίγο τυρί.Καλά, ποτέ δεν μου άρεσε το λιπαρό φαγητό, πίτσες , σφολιάτες, χάμπουργκερ και τέτοια ποτέ δεν τα έτρωγα οπότε ούτε κ τώρα τα ζητάω.Αλλά ας πούμε ακόμα φοβάμαι το λάδι, ή να φάω μια κρέπα που τρελλαίνομαι.. Μου είχε πει η γυναικολόγος στην εξέταση, οτι δεν έχω περίοδο επειδή έχει μειωθεί πολύ το βάρος μου και το λίπος και μάλιστα κάτι είχε δει στο υπερηχογράφημα πολύ λεπτο(τράχηλο?μήτρα?κάτι τέτοιο-αλλά είμαι λίγο άσχετη και δεν θυμάμαι όνομα-.Μπορεί να στο έχουν πει κ εσένα και να κατάλαβες τι εννοώ...Ναι μάλλον παίζει ρόλο κ το λίπος, εγώ άρχισα να έχω διαταραχές στην περίοδο εδώ κ 2 χρόνια(κ εγώ ρολόι ήμουν)που παρόλο που ήμουν σε φυσιολογικότατα κιλά ,τις περισ.μέρες έτρωγα μόνο γιαούρτια, ακτινίδια κ σαλάτες.Και πριν 3 χρόνια που ήμουν αδύνατη όπως τώρα άλλα και με λιπαρές τροφές, είχα περίοδο κανονικά.Δεν ξέρω εικασίες κάνω απο αυτά που έχω δει στον οργανισμό μου.Σίγουρα πάντως έχω διαβάσει οτι η δίαιτες χωρίς καθόλου λιπαρά προκαλούν διαταραχές στον κύκλο.ʼντε πάρτο απόφαση όμως , ειδικά μετά απο το στάδιο της ανορεξίας..Θέλω να πάρω 2 κιλά ακόμα(με παίρνει) αλλά θέλω να τα πάρω με βάση τα υγιεινά μου κολλήματα!Το την μια μέρα τρώω κ την άλλη νηστεία επίσης προκαλεί διαταραχές όπως μου έχει αποδειχθεί στο παρελθόν.Θέλει υπομονή και ενημέρωση γιατί εγώ όσο το παλεύω μόνη μ τόσο αγχώνομαι.Τέλος του μήνα θα ξαναπάω στη γυναικολόγο κ θα ρωτήσω..να δω τι θ μου πει αυτή τη φορά.Να, έφτιαξα κ εγώ ένα σεντονάκι!Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ τις απαντήσεις!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    θα διαφωνίσω λίγο με το νερό.νομίζω οτι όταν πίνουμε γενικά με άδειο στομάχι κ όχι μόλις έχουμε φάει κάνει καλό στο να μην κάνουμε κατακράτηση βοηθάει κ στην κυτταρίτιδα.κατακράτηση προκαλεί μόνο άμα πιούμε πολύ κατά τη διάρκεια που τρώμε ή μετά.πρέπει να περάσουν κανά 2 ώρες για να χωνέψουμε.δηλαδή το καλύτερο είναι να πίνουμε νερό μιά ώρα πριν το φαγητό ένα με δύο ποτήρια ανά μισάωρο.γενικά το νερό με άδειο στομάχι χωνεύεται σε 20 λεπτά.αυτές είναι οι γνώσεις μου σχετικά με το νερό,δεν ξέρω αν τα λέω κ σωστά. επίσης ήθελα να σε ρωτήσω αν εμφανισες καθόλου πολυκυστικές

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Originally posted by bouliana
    θα διαφωνίσω λίγο με το νερό.νομίζω οτι όταν πίνουμε γενικά με άδειο στομάχι κ όχι μόλις έχουμε φάει κάνει καλό στο να μην κάνουμε κατακράτηση βοηθάει κ στην κυτταρίτιδα.κατακράτηση προκαλεί μόνο άμα πιούμε πολύ κατά τη διάρκεια που τρώμε ή μετά.πρέπει να περάσουν κανά 2 ώρες για να χωνέψουμε.δηλαδή το καλύτερο είναι να πίνουμε νερό μιά ώρα πριν το φαγητό ένα με δύο ποτήρια ανά μισάωρο.γενικά το νερό με άδειο στομάχι χωνεύεται σε 20 λεπτά.αυτές είναι οι γνώσεις μου σχετικά με το νερό,δεν ξέρω αν τα λέω κ σωστά.
    πρώτα φορά τα ακούω αυτά για το νερό!! thank you bouliana!!! :)

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    607
    Γεια σας και πάλι κορίτσια. ʼντε πείτε μου καμιά καλή κουβέντα, κάτι να μου ανυψώσετε το ηθικό γιατί αυτή τη στιγμή είμαι ένα ψυχολογικό ράκος. Ζυγίστηκα πριν από λίγο και η ζυγαριά μετά από πολλά χρόνια έδειξε τον αριθμό 5 από μπροστά. Έχω πάθει τον απόλυτο πανικό αυτή τη στιγμή. Κάθομαι και μυξοκλαίω σαν το παιδάκι. Το 50 δεν είναι που με καίει είναι που με καίει ότι ουσιαστικά εγώ μέσα σε 20 μέρες πήρα 10 κιλά!!! και σιγά το πολύ που τρώω. Δεν τρώω και γουρουνόπουλο. Και όλα αυτά παιδιά με το νερό. Δίψασα και ήπια νερό και τσουπ από το πρωί έβαλα 800 γραμμάρια. Και ολόκληρη πίτσα να έτρωγα 800 γραμμάρια δε θα έπαιρνα. Δηλαδή συγνώμη τις επόμενες 20 μέρες θα μαι 60 και μέχρι τα Χριστούγεννα τόφαλος;
    ʼμα είναι τόσο χάλια ο μεταβολισμός μου τι να κάνει και διαιτολόγος να το συγκρατήσει;
    Και σαν να μην έφτανε αυτό βλέποντας το νούμερο στη ζυγαριά με έπιασε τέτοια κρίση που όρμησα στο ψυγείο και έφαγα δεν ξέρω και εγώ πόση μερέντα.
    Ειλικρινά ρε κορίτσια δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ να μαι τόσο δυστυχισμένη. Δε θέλω να βγαίνω έξω, έχω απομακρυνθεί από όλους και από όλα και είναι αιτία αυτό.
    Και από την ανορεξία να σου τώρα ο φόβος ότι θα γυρίσω στα παλιά. Δε μπορώ να με ξαναδώ χοντρή. Προτιμώ να πεθάνω που θα πεθάνω δηλαδή γιατί το έμφραγμα δεν το γλιτώνω.
    Αχ συγνώμη για το παραλήρημα αλλά είναι το μόνο μέρος που μπορώ να γράψω τους φόβους μου και ξέρω ότι θα υπάρξει κάποιος να με καταλάβει γιατί αν περιμένω από τους δικούς μου σώθηκα. Μόλις πριν λίγο σφαχτήκαμε με τη μάνα μου. Δε μπορεί λέει να ασχολείται με τις 100 θερμίδες μου.


    θα διαφωνίσω λίγο με το νερό.νομίζω οτι όταν πίνουμε γενικά με άδειο στομάχι κ όχι μόλις έχουμε φάει κάνει καλό στο να μην κάνουμε κατακράτηση βοηθάει κ στην κυτταρίτιδα.κατακράτηση προκαλεί μόνο άμα πιούμε πολύ κατά τη διάρκεια που τρώμε ή μετά

    Γενικά είναι πολύ καλό να πίνουμε νερό μη βλέπεις εμένα. Απλά η δική μου κατάσταση είναι περίπλοκη. Εγώ είχα φτάσει σε σημείο να μην πίνω καν νερό. Έτσι αφυδατώθηκε ο οργανισμός μου και τώρα που άρχισα να ξαναπίνω τραβάω ότι τραβάω.
    Έτσι και πιω λίγο πιο γρήγορα νερό αμέσως πονάει το στομάχι μου σαν να είχα φάει ένα αρνί στην καθισιά μου. Και εγώ ξέρω ότι η κατακράτηση αντιμετωπίζεται με την πρόληψη νερού αλλά στη δική μου περίπτωση πρέπει να ελέγχω ακόμα και αυτό. Και τρελαίνομαι. Ελέγχω όλα μου τα υγρά. Να σήμερα μετά από κάτι αιώνες θα βγω με μια φίλη και καλά καλά ούτε καφέ δε μπορώ να πιω. Πρέπει να μετρήσω και τισ ρουφιές του καφέ.

    Επανερχόμενη τώρα στο θέμα της περιόδου πολυκυστικές δεν εμφάνισα, μια ορμόνη μου μόνο ήταν χαμηλή. Αυτό με τη μήτρα που λες Ροζ σαν κάτι να μου λέει ότι μου το πε και εμένα αλλά δε θυμάμαι πολύ καλά. Με τόσα που μου χουν πει έχω ξεχάσει τα μισά. Πάντως αν και΄φύση άνθρωπος απαισιόδοξος με αρνητικές πάντα σκέψεις πιστεύω ότι όντως με προσεγμένη διατροφή και με σωστή κατανομή του λίπους στον οργανισμό τότε θα έρθουν. Εγώ προσωπικά πάω και γυμναστήριο για αύξηση του μυικού ιστού.
    Πάντως κορίτσια ποιος να μου το λεγε. Επειδή πέρναγα δύσκολα όταν είχα περίοδο και αυτές τις μέρες καθηλωνόμουν στο κρεβάτι έχω φτάσει σε σημείο να παρακαλάω μέρα νύχτα να έρθουν. Καλώς η κακώς το σκέφτομαι κάθε΄μέρα το θέμα. Χωρίς περίοδο μου φαίνομαι μισός άνθρωπος.
    Και όσο σκέφτομαι ότι όλα αυτά μου τα έκανε το ξερό μου το κεφάλι.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •