127-67, MEION 60
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    6

    127-67, MEION 60

    Σας χαιρετω!
    Παει καιρος απο τοτε που ανακαλυψα το φορουμ αυτο,αλλωτε το διαβαζα πιο συχνα αλλωτε λιγοτερο αλλωτε καθολου.Σημερα αποφασισα να γινω μελος του.
    Ειμαι 30χρονων και127 κιλα.Θελω να φτασω τα 67.
    Εχω υψος 1.70, ισως και λιγο παραπανω.
    Δε με ενδιαφερουν οι εγχειρησεις παχυσαρκιας για παρα πολλους λογους.Σεβομαι απολυτα οσους τις επιλεγουν αλλα δεν ειναι η λυση για τη δικη μου περιπτωση.
    Θα προσπαθησω να πετυχω το στοχο μου με διατροφη και ασκηση.
    Θεωρειτε οτι ειναι εφικτος στοχος το χασιμο 60 κιλων;
    Εχετε αποψη για το αισθητικο αποτελεσμα;Θελω να πω,βασει της οποιας προσωπικης εμπειριας σας και οσων εχει τυχει να δειτε η να ακουσετε,νομιζετε οτι θα χαλαρωσω τοσο που δε θα βλεπομαι και θα χρειαστω οπωσδηποτε χειρουργικο μαχαιρι στη συνεχεια;
    Σας επισημαινω οτι κρεμα μετα το μπανιο παντα εβαζα και θα συνεχιζω να βαζω,το διατροφικο μου προγραμμα λεει οτι θα πινω 10 ποτηρια νερακι την ημερα και μην ξεχνατε οτι θα τα χασω ενω γυμναζομαι συστηματικα με αξιοπρεπεστατη διαρκεια και ενταση.

    Σας παρακαλω, πειτε μου τη γνωμη σας.
    Εχω δουλεψει παρα πολυ με τον εαυτο μου εδω και ενα χρονο,ισως και παραπανω,ειμαι πολυ συνειδητοποιημενη και ενημερωμενη και ειμαι ετοιμη να κανω την προσπθεια μου.Αυτο που με ριχνει ειναι οταν σκεφτομαι οτι ισως χαλαρωσω τοσο που δε θα βλεπομαι χωρις ρουχα.Ειναι πολλα τα κιλα. Θα ειμαι η μιση...Που θα παει ολο αυτο το δερμα;
    Eνω ειμαι αποφασισμενη και αισιοδοξη,αυτες οι σκεψεις περι δερματος με ριχνουν κανονικα στα ταρταρα.

    Σας ευχαριστω που διαβασατε μεχρι εδω, περιμενω τις σκεψεις σας.

    Nα ειστε καλα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    773
    Καλως ηρθες!

    Εμενα μου ακουγεται απολυτα εφικτο αρκει να δωσεις πολυ χρονο στον εαυτο σου να προσαρμοστει στα καινουρια δεδομενα. Δεν θα γινει ολο αυτο απο την μια μερα στην αλλη, οποτε ειμαι σιγουρη οτι το δερμα σου θα προσπαρμοστει αναλογα. Ραγαδες θα γινουν, εδω ραγαδες εχουμε ολοι εχουμε χασει απο 2-10 κιλα... αυτο δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχει ομως.
    Ο στοχος σου ειναι ιερος και θα αλλαξει την ζωη σου ριζικα!

    Καλη αρχη και να γραφεις την προοδο σου!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    [quote]Originally posted by basics!
    Σας χαιρετω!
    Παει καιρος απο τοτε που ανακαλυψα το φορουμ αυτο,αλλωτε το διαβαζα πιο συχνα αλλωτε λιγοτερο αλλωτε καθολου.Σημερα αποφασισα να γινω μελος του.
    Ειμαι 30χρονων και127 κιλα.Θελω να φτασω τα 67.
    Εχω υψος 1.70, ισως και λιγο παραπανω.
    Δε με ενδιαφερουν οι εγχειρησεις παχυσαρκιας για παρα πολλους λογους.Σεβομαι απολυτα οσους τις επιλεγουν αλλα δεν ειναι η λυση για τη δικη μου περιπτωση.
    Θα προσπαθησω να πετυχω το στοχο μου με διατροφη και ασκηση.
    Θεωρειτε οτι ειναι εφικτος στοχος το χασιμο 60 κιλων;
    Εχετε αποψη για το αισθητικο αποτελεσμα;Θελω να πω,βασει της οποιας προσωπικης εμπειριας σας και οσων εχει τυχει να δειτε η να ακουσετε,νομιζετε οτι θα χαλαρωσω τοσο που δε θα βλεπομαι και θα χρειαστω οπωσδηποτε χειρουργικο μαχαιρι στη συνεχεια;
    Σας επισημαινω οτι κρεμα μετα το μπανιο παντα εβαζα και θα συνεχιζω να βαζω,το διατροφικο μου προγραμμα λεει οτι θα πινω 10 ποτηρια νερακι την ημερα και μην ξεχνατε οτι θα τα χασω ενω γυμναζομαι συστηματικα με αξιοπρεπεστατη διαρκεια και ενταση.

    Σας παρακαλω, πειτε μου τη γνωμη σας.
    Εχω δουλεψει παρα πολυ με τον εαυτο μου εδω και ενα χρονο,ισως και παραπανω,ειμαι πολυ συνειδητοποιημενη και ενημερωμενη και ειμαι ετοιμη να κανω την προσπθεια μου.Αυτο που με ριχνει ειναι οταν σκεφτομαι οτι ισως χαλαρωσω τοσο που δε θα βλεπομαι χωρις ρουχα.Ειναι πολλα τα κιλα. Θα ειμαι η μιση...Που θα παει ολο αυτο το δερμα;
    Eνω ειμαι αποφασισμενη και αισιοδοξη,αυτες οι σκεψεις περι δερματος με ριχνουν κανονικα στα ταρταρα.

    Σας ευχαριστω που διαβασατε μεχρι εδω, περιμενω τις σκεψεις σας.

    Nα ειστε καλα! [/qu


    συγχαρητηρια για την αποφαση!!!!!!!!!
    οσο για την χαλαρωση που πιθανον να εχεις...αν δεις οτι σε ενοχλει μπορεις να καατφυγεις σε καποια διορθωτικη επεμβαση...σαν εσχατη λυση...
    το σημαντικο ειναι οτι θα βελτιωσεις παρα πολυ την υγεια σου και φυσικα την ψυχολογια σου....
    καλη δυναμη σου ευχομαι και προχωρα σε θελει ολη η χωρα!!!!!!!:yes:αντε να περνουμε και μεις παραδειγμα!!!!!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    καλωσήρθες basics στην παρεούλα μας

    το μόνο που χρειαζεσαι είναι δύναμη ψυχής!!!! πρέπει να το θέλεις πραγματικά διότι θα είναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος πειρασμούς!!! εμείς όμως είμαστε εδώ να σε συγχαρούμε για τις απώλειες που θα έχεις ή για να σε στηρίξουμε σε περίπτωση που αντιμετωπίσεις οποιασδήποτε φύσης πρόβλημα στην πορεία της προσπάθειας σου!!! με λίγα λόγια θα είμαστε πάντα διπλα σου (σαν υποψηφιος υπουργός ακούγομαι πριν τις εκλογές )

    καλή δύναμη εύχομαι σε όλους μας λοιπόν και υπομονή!!! ...."τα αγαθά κόποις κτώνται" (πολύ σοφή φράση)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2
    Sugxarhthria gia to neo xekinhma. 8elw apla na sou pw oti h gumnastikh pou kaneis kalo 8a htan na einai aerobia pio polu gia na xaneis amesa lipos xwris na dhmiourgeitai polus muikos istos gt de 8a mporeis eukola na xaseis kila meta, toulaxiston etsi lene oi perissoteroi diatrofologoi. Egw 8a sou proteina loipon auto pou skeftomai k egw na kanw, kolumbhsh. Einai h kaluterh gumnastikh k sfiggei k polu to derma.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    6
    Originally posted by jelly
    Sugxarhthria gia to neo xekinhma. 8elw apla na sou pw oti h gumnastikh pou kaneis kalo 8a htan na einai aerobia pio polu gia na xaneis amesa lipos xwris na dhmiourgeitai polus muikos istos gt de 8a mporeis eukola na xaseis kila meta, toulaxiston etsi lene oi perissoteroi diatrofologoi. Egw 8a sou proteina loipon auto pou skeftomai k egw na kanw, kolumbhsh. Einai h kaluterh gumnastikh k sfiggei k polu to derma.
    Θα κανω και αεροβια γυμναστικη και μυικη ενδυναμωση.Μυικη ενδυναμωση ποτε με οργανα και ελευθερα βαρη ποτε παρακολουθωντας καποιο απο τα ομαδικα μαθηματα του γυμναστηριου.
    Το οτι αν δημιουργειται μυικος ιστος δε θα χανεις κιλα,ειναι λαθος και καλα θα κανεις να μην το λες γιατι αν και εχεις ολη την καλη διαθεση να βοηθησεις,κανεις κακο.Ο μυικος ιστος που θα αναπτυχθει σταδιακα! οχι σε μια εβδοαμαδα και δυο,
    αντε να σου στοιχισει λιγα κιλα στη ζυγαρια αλλα τα οφελη που θα αποκομισεις ειναι απειρα και προφανως επισκιαζουν τα λιγα αυτα κιλα που δε θα κατεβει η ζηγαρια.
    Ποια ειναι τα οφελη;Καταρχην θα χανεις ευκολοτερα κιλα γιατι αυξηση μυικου ιστου σημαινει αυξηση μεταβολισμου.Επισης το σωμα θα δειξει καλυτερο και πιο σφριγηλο και το δερμα θα εχει ενα λογο λιγοτερο να χαλαρωσει.Προλαμβανεις την οστεοπορωση και γενικως νιωθεις μεγαλυτερη δυναμη και ευεξια.

    Το κολυμπι που προτεινεις ειναι οντως εξαιρετικη γυμναστικη,και μαλιστα αεροβια κ μυικη ενδυναμωση 2 σε 1 καο συμφωνω μαζι σου οτι κανει καλο στο δερμα!!! Αλλα δυστυχως δε νιωθω ανετα να φορεσω μαγιo σε αυτα τα κιλα και να εμφανιστω σε εναν κλειστο χωρο.Στο μελλον σιγουρα θα παω!!!!
    Σε ευχαριστω για τις καλες σου προθεσεις παντως και ελπιζω καταλαβες οτι οπου διαφωνησα μαζι σου δεν το εκανα με σκοπο να φανω πιο εξυπνη.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    6
    Επισης ξεκιναω και ελληνικους χορους!
    Πολυ καλη ασκηση και αγαλλιαζει και η καρδια σου και ξεδινεις.
    Να το δοκιμασετε κι εσεις.Ιδιως αν βαριεστε τη γυμναστικη με την κλασικη εννοια.

    Οσες μενετε Αθηνα, να ξερετε οτι το Λυκειο Ελληνιδων της Αθηνας ειναι κατα βαση μονο για γυναικες και εχει και ενα μεικτο τμημα, ενω τα τμηματα στα παραρτηματα του στις λοιπες πολεις ειναι ολα μεικτα.
    Το λεω σε επεριπτωση που καποιες θα νιωθατε πιο ανετα μονο με γυναικες.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    6
    Εχω πολυ δρομο μπροστα μου και πρεπει να τον κανω οσο πιο διασκεδαστικο γινεται........

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    καλωσηρθες!
    νομιζω οτι καιρος να σταματησεις να πολυσκεφτεσαι κ να αρχισεις να πραττεις.
    κανε την αρχη κ προχωροντας το ιδιο σου το σωμα θα σου δειχνει τι χρειαζεται...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    καλή αρχή! φυσικά και είναι εφικτό γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις σαν τη δική σου που μετρούν και 40 και 50 και 60 κιλά χαμένα χωρίς επέμβαση! Βέβαια να είσαι προετοιμασμένη και για κολλήματα γτ είναι μεγάλη η πορεία και σίγουρα δε θα χάνεις πάντα με τον ίδιο ρυθμό, κατα καιρούς το σώμα σου θα σταματά τη απώλεια για να προσαρμόζεται αλλά εσύ μη μασάς να συνεχίζεις και το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει:yes:

    Από υδατάνθρακες προτίμα όσπρια και πολλά πολλά λαχανικά, από πρωτείνες επέλεξε άπαχες.

    Σχετικά με τη γυμναστική, επικεντρώσου στην αερόβια τώρα που έχεις πολλά να χάσεις...και λίγα βάρη για αρχή.

    Είμαι σίγουρη για τη επιτυχία σου:thumbup:

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Με καλυψαν ολα τα κοριτσια απο πανω και απ'τη μερια μου θα σου ευχηθω καλη αρχη με υπομονη και επιμονη!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    6
    AX, σας ευχαριστω ολες για τη συμπαρασταση και την ενθαρρυνση, μου ειναι απαραιτητα, να ειστε παντα καλα.



    καλή αρχή! φυσικά και είναι εφικτό γνωρίζω πάρα πολλές περιπτώσεις σαν τη δική σου που μετρούν και 40 και 50 και 60 κιλά χαμένα χωρίς επέμβαση!
    Αληθεια;;;Kαι πως ηταν μετα;Με μαγιο η εσωρουχα τους εχεις δει;
    Βεβαια ο καθενας απο μας ειναι ξεχωριστη περιπτωση,αλλα καταλαβαινεις με πια λογικη ρωταω.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    6
    Originally posted by koralaki
    καλωσηρθες!
    νομιζω οτι καιρος να σταματησεις να πολυσκεφτεσαι κ να αρχισεις να πραττεις.
    κανε την αρχη κ προχωροντας το ιδιο σου το σωμα θα σου δειχνει τι χρειαζεται...
    Παρα πολυ σωστα τα λες.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Peloponnese
    Posts
    62
    Καλώς όρισες κοριτσάκι!

    Έγραψες ότι έχεις δουλέψει με τον εαυτό σου ένα χρόνο. Είμαι λοιπόν κι εγώ σίγουρη για την επιτυχία σου! Το πρόβλημα αρχίζει να λύνεται όταν το αναγνωρίσουμε.

    Καλή δύναμη!

    Υγ: Εχεις u2u

  15. #15
    Καλώς ήρθες
    Πριν από δύο χρόνια είχα δει και εγώ στη ζυγαριά τα 130.. τα πρώτα περίπου 10 τα έχασα μέσα σε ένα χρόνο χωρίς προσπάθεια, λόγω αλλαγής περιβάλλοντος (αλλαγής χώρας βασικά..τι σου κάνει ο ήλιος και η θάλασσα της ελλάδας ε
    Ίσως επειδή να ήταν και η πρώτη φορά στη ζωή μου που έφτασα σε τέτοιους αριθμούς και δεν έμεινα πάνω από 3 χρόνια σε αυτούς χάθηκαν εύκολα τα πρώτα.. 130-118.7
    Από τον Απρίλιο μπήκα σε πρόγραμμα και είμαι 92,3 και προχωρώ αργά πλέον μεν, καθοδικά δε..
    Για τη χαλάρωση έχω να σου πω ότι είναι αναπόφευκτη, είτε κάνεις γυμναστική είτε όχι.. Το βλέπω καθημερινά ότι όσο ξεφουσκώνω τόσο πιο πολύ δέρμα χαλαρώνει, ειδικά στις προβληματικές περιοχές (στην περίπτωσή μου στη κοιλιά). Δεν είναι κάτι που δίνω σημασία όμως, να το πω στα ίσια δεν είναι χειρότερο από ότι ήταν γεμισμένο με λίπος!!!!
    Εγώ θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να αρχίσω γυμναστήριο μιας κ η μόνη γυμναστική μου είναι τα 3χλμ περπάτημα στη δουλειά κ πίσω κάθε μέρα.. αλλά θέλω να χάσω μερικά ακόμα κιλά πρώτα (προσωπική επιλογή). Αν δεν καταφέρω να σφίξω κάπως θα κάνω κοιλιοπλαστική. Ακόμα όμως είναι πολύ νωρίς για αποφάσεις κ τέτοιες σκέψεις..

    Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις επικεντρώνοντας στα κατορθώματα της κάθε μέρας.. να παρατηρείς τις αλλαγές στο σώμα σου και πίστεψε με όσο περνάει ο καιρός θα το αγαπάς κ περισσότερο.. και θα χαμογελάς ακόμα και στο χαλαρωμένο δέρμα γιατί θα είναι μια απόδειξη του τι έχεις καταφέρει. Όταν φτάσεις στο στόχο των κιλών σου και δεις ότι κ με γυμναστική δε σφίγγει, τότε σκέφτεσαι και την εγχείρηση..

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •