είμαι καλά...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185

    είμαι καλά...

    Μετά από 2 μήνες θεραπείας ομολογώ πως είμαι πλέον 100% καλά! Έχω διάθεση να κάνω πράγματα πολλά, έχω αρχίσει και χάνω κιλά παρά τα αντικαταθλιπτικά που παίρνω, η διάθεση μου έχει βελτιωθεί αισθητά και προσέχω πλέον τον εαυτό μου πιο πολύ από ποτέ! Ελπίζω μόνο να κρατήσει, να μην ξανακυλήσω. Αποφάσισα πλέον να αντιμετωπίσω όλα τα θέματα που μέχρι τώρα απεύφευγα, βρήκα τη δύναμη να βγώ από μια σχέση βαλτωμένη παρότι η δύναμη της συνήθειας ήταν πολύ ισχυρή... τώρα πονάω βέβαια και κλαίω για αυτήν την απώλεια, αλλά ξέρω πως γίνεται για το καλό μου... και δε με παίρνει από κάτω πια... Για μένα το πρώτο καταθλιπτικό επεισόδιο αποτέλεσε και ένα δυνατό χαστούκι ταυτόχρονα... είπα οκ, έχεις μια ευαισθησία και είσαι ευάλωτη στην κατάθλιψη, έφτασες στο γραφείο του ψυχίατρου, χαπακώθηκες για τα καλά, συνήλθες και τώρα οφείλεις να πάρεις την κατάσταση στα χέρια σου και να αλλάξεις όλα όσα σε οδήγησαν σε αυτήν... το θέμα εξάλλου δεν είναι να μένεις σε προβληματικές καταστάσεις και να χαπακώνεσαι για να μην στεναχωριέσαι! Δεν είναι σίγουρα αυτή η λειτουργία των φαρμάκων... να μας κάνουν να αντέχουμε στις άσχημες καταστάσεις! Κι έτσι σιγά-σιγά και δειλά-δειλά προχωρώ στις αλλαγές και στην διεκδίκηση της ευτυχίας και ισορροπίας... Μακάρι να έχω και λίγη τύχη με το μέρος μου και νομίζω πως όλα θα πάνε πλέον καλά! Μοιράστηκα μαζί σας πολύ δύσκολες στιγμές μου και για εμένα ήσασταν και είστε ένα πολύτιμο στήριγμα! Έτσι τώρα θέλω να μοιραστώ και τα ευχάριστα, να δώσω κι εγώ λίγο κουράγιο και ελπίδα σε όλους όσοι ταλαιπωρούνται...

    Σας ευχαριστώ όλους σας!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by kely28
    Μοιράστηκα μαζί σας πολύ δύσκολες στιγμές μου και για εμένα ήσασταν και είστε ένα πολύτιμο στήριγμα! Έτσι τώρα θέλω να μοιραστώ και τα ευχάριστα, να δώσω κι εγώ λίγο κουράγιο και ελπίδα σε όλους όσοι ταλαιπωρούνται...

    Σας ευχαριστώ όλους σας!
    Θυμάμαι όταν πρωτοέγραψες....πολυ καλα...

    Χαιρομαι ειλικρινα που εισαι καλα, που το μοιράζεσαι οπως προσπάθησες να μοιραστεις κ τον πονο σου, τον προβληματισμο σου, την αγωνια σου...Κ για μενα δειχνεις μ αυτον τον τρόπο ποσο σέβεσαι αυτον τον χώρο κ ολους σ αυτην εδώ την κοινότητα....

    Σ ευχαριστώ κ εγω με τη σειρά μου...εύχομαι το καταθλιπτικο επεισοδιο να ειναι η αφορμή για την εξέλιξη του εαυτου σου...οσο αντιφατικο κ αν ακουγεται πιστεύω πώς ειναι εφικτο!

    Καλή συνέχεια κ καλή δύναμη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Μπράβο Κέλυ!!!
    Συγχαρητήρια! Θαυμάζω το θάρρος και την αποφασιστικότητά σου να αντιμετωπίσεις κατά πρόσωπο τις καταστάσεις, να διεκδικήσεις ενεργά την ευτυχία σου!
    Όσο για τον φόβο σου μήπως ξανακυλήσεις...ακόμα και να συμβεί αυτό, εκεί είσαι να σε ξανασηκώσεις. Ξεκίνησες να φροντίζεις τον εαυτό σου, δεν σε φοβάμαι!
    Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα.
    Μάκια...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μπραβο κελυ τετοια να ακουω...και παντα τετοια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    185
    Στον πρώτο μήνα θεραπείας είχα πάει στο γιατρό και του είχα πει θυμάμαι: γιατρέ, είμαι καλά, αλλά μου έχει ανοίξει η όρεξη φοβερά και έχω πάρει και 20 κιλά μέσα σε 1 χρόνο με την κατάθλιψη και αυτό με κάνει να χαλιέμαι πολύ. και μου είπε: μην κατηγορείς την ψυχιατρική αν εσύ τρως ένα ταψί γαλακτομπούρεκο κάθε φορά που πεινάς. Αντί για αυτό φάε μια σαλάτα. Φάε 10 σαλάτες εφόσον σου έχει ανοίξει η όρεξη.

    Αυτό με έβαλε σε σκέψη ομολογώ και από τότε έκοψα σιγά σιγά όλες τις κακές διατροφικές μου συνήθειες και τις αντικατέστησα με άλλες, πιο υγιεινές.

    Όσο για την σχέση μου και την αδυναμία που έδειχνα να έχω σε αυτήν και να μένω παρά τα προβλήματα κάπου διάβασα: καλύτερα να χωρίσεις για τον σωστό λόγο παρά να μένεις δεσμευμένος για τον λάθος λόγο... Πολύ σοφό!

    και κάπως έτσι σήμερα βρίσκομαι ναι μεν να πιέζω τον εαυτό μου να φάει το σωστό και να βρίσκω την δύναμη να αντισταθώ στον πειρασμό, ναι μεν να πονάω και να νιώθω άδεια από την απώλεια του χωρισμού, αλλά σε καμία περίπτωση να είμαι δυσλειτουργική στην καθημερινότητά μου ή αυτές μου οι ζόρικες για εμένα επιλογές να έχουν επηρεάσει όλους τους άλλους τομείς στη ζωή μου. Μπορώ και ανταποκρίνομαι καλά στις δυσκολίες. Δε με ρίχνουν σε ένα κρεβάτι κάνοντάς με να νιώθω απαίσια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Στον πρώτο μήνα θεραπείας είχα πάει στο γιατρό και του είχα πει θυμάμαι: γιατρέ, είμαι καλά, αλλά μου έχει ανοίξει η όρεξη φοβερά και έχω πάρει και 20 κιλά μέσα σε 1 χρόνο με την κατάθλιψη και αυτό με κάνει να χαλιέμαι πολύ. και μου είπε: μην κατηγορείς την ψυχιατρική αν εσύ τρως ένα ταψί γαλακτομπούρεκο κάθε φορά που πεινάς. Αντί για αυτό φάε μια σαλάτα. Φάε 10 σαλάτες εφόσον σου έχει ανοίξει η όρεξη.

    Αυτό με έβαλε σε σκέψη ομολογώ και από τότε έκοψα σιγά σιγά όλες τις κακές διατροφικές μου συνήθειες και τις αντικατέστησα με άλλες, πιο υγιεινές.
    Απλες και αποτελεσματικες λυσεις.
    Δεν μπορω να καταλαβω πως τα περιπλεκουμε ολα πολλες φορες,ενω οι λυσεις ειναι μπροστα μας σαν φωτεινες επιγραφες που αναβοσβηνουν.
    Χαιρομαι για την διαθεση σου kely28 Better than ever... γιατι ταιριαζει με την δικη μου σε αυτην την περιοδο της ζωης μου...ναι και εγω χωρισα μετα απο πολλα χρονια σχεση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  7. #7
    Μπράβο Κέλυ, να και ένα ευχάριστο.......
    Να είσαι καλά, να προσέχεις τον εαυτό σου και να περάσεις ένα υπέροχο καλοκαίρι....

    Είναι πολύ σημαντικό που έγραψες τα καλά σου νέα, γιατί πιστεύω ότι θα πάρουν πολλοί δύναμη από αυτά..........

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,522
    Μπραβο κελυ , και γω επισης μετα απο 15 μερες θεραπειας με σεροξατ για τους πανικους νιωθω υπεροχα και μου φυγε και η καταθλιψη που ειχα μια εβδομαδα μετα απο μια πολυ δυνατη κριση πανικου. Και ευχομαι και ολοι να εισαστε καλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Όσο σημαντικό είναι να γράφουμε σε αυτό εδώ το φόρουμ όταν δεν είμαστε καλά άλλο τόσο σημαντικό είναι να μην ξεχνάμε να γράφουμε κι όταν είμαστε καλά.

    Χαιρόμαστε για σας που είστε καλά! Δίνετε μια τρανταχτή νότα αισιοδοξίας σε όλους τους υπόλοιπους!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    kely28,
    εύχομαι τα καλύτερα!
    Μέσα απο όλη την διαδικασία, βλέπω ότι συνειδητοποιείς πράγματα, πάρε την ζωή στα χέρια σου κ ζήσε κάθε στιγμή!
    Άντε κ διάλεξε τοπίο κ εγώ θα στο ζωγραφίσω..
    Να είσαι καλά!

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Να είσαι πάντα υγιής και δυνατή ψυχή τε και σώματι και να είσαι πάντα ο μοναδικός σου εαυτός! Μπράβο σου!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •