ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ

    Γεια σας
    θα ηθελα να σας μιλησω για το δικο μου προβλημα.
    κολλαω σε πραγματα που εγιναν στο παρελθον και μετα δε μπορω να τα βγαλω απο το μυαλο μου.Για παραδειγμα σκεφτομαι κατι που ειπα ή που εκανα και σκεφτομαι οτι επρεπε να το πω ή να το κανω αλλιως.Και συνεχως με ταλαιπωρει η σκεψη οτι το ειπα και το εκανα ετσι και οχι αλλιως.
    Τι πρεπει να κανω για να μην κολλαω σε τετοιες σκεψεις που με ταλαιπωρουν;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    110
    Βασικά πιστεύω ότι είσαι απόλυτα φυσιολογικότατος άνθρωπος, όλοι το παθαίνουμε αυτό που λες και είναι κάτι το τελείως ανθρώπινο ... Μην το σκέφτεσαι καν σαν \"πρόβλημα\" , γιατί ΔΕΝ είναι ... Και αν είναι μπλέξαμε άσχημα τότε ;)))
    Απλα χαλάρωσε και διασκέδασε τη ζωή σου ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Αν σε ρωτούσα \"Γιατί το κάνεις???\"
    ποιά θα ήταν η πρώτη απάντηση που σου έρχεται (πέρα από το \"δεν ξέρω\")
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    63
    Το ίδιο πραγμα παθαίνω κι εγώ πολλές φόρές.Πρέπει να αποβάλλεις τις ανασφαλειές σου και να δίνεις πάντα την πιο σωστή απάντηση που δεν θα βασίζεται στην επιρροή των άλλων επάνω σου!Να είσαι ο αληθινός σου εαυτός και όσο σκληρή και να είναι η απάντηση σου τουλαχιστόν θα ειναι και εξίσου ειλικρινής, σημαντική αρετή για τον άνθρωπο. Πιστεψε με!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    Originally posted by kitty
    Να είσαι ο αληθινός σου εαυτός και όσο σκληρή και να είναι η απάντηση σου τουλαχιστόν θα ειναι και εξίσου ειλικρινής, σημαντική αρετή για τον άνθρωπο.
    ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΤΙΜΑΝΕ; ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΡΩΤΑΩ.
    ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ ΜΕΙΟΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΕΝΟΧΛΗΘΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ Ή ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΚΟΡΟΪΔΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;
    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΛΛΑ...
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Ναι απλα η σκεψη αυτη μπορει να με ταλαιπωρει για μερες..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    14
    η σκεψη σε ταλαιπωρει τοσο που δεν μπορεις να λειτουργησεις καθολου η απλα σκεφτεσαι τα οσα εγιναν ξανα και ξανα;

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Το δευτερο κυριως.Το πρωτο καμια φορα.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Τι να κανω; πειτε μου.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Xμμ..


    εχω την εντυπωση οτι...

    εισαι....

    ...ανθρωπος.....





    τρομαχτικο ε?
    :)

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    ε;

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Ολοι μας σκεφτομαστε και ξανασκεφτομαστε για τα διαφορα μονοπατια της ζωης που επιλεξαμε και τις απειρες περιπτωσεις του τι θα γινοταν \"αν δεν αυτο αλλα το αλλο\".
    Ειναι κατι απολυτως φυσικο αυτο να συμβαινει γιατι συν τις αλλοις σε βοηθαει και το τι να αποφευγεις στο μελλον η τι να προσεχεις και να εστιαζεις για να γινεις καλυτερος σε αυτο-->εμπειρια.

    Πχ συνηδητοποιεις οτι δεν ειναι τελικα και τοσο καλη ιδεα να λες ανεκδοτα με την μικρη Ανουλα σε συγγενεις καρκινοπαθών ή σε κηδείες ,επειδη την τελευταια φορα που εγινε αυτο σε πηρανε με το τουφεκι


    Βεβαια αν αυτο συμβαινει συνεχεια και η ζωη μας κατανταει σαν \"ποιο καλωδιο τωρα, κοκκινο ή πρασινο????πρασινο ή κοκκινο??\" κατι θα πρεπει να γινει για αυτο.


    Μια λυση ειναι να διημιουργησεις στην ζωη σου περισσοτερους δρομους.

    1 δρομος ειναι κατι το υποχρεωτικο
    2 δρομοι ειναι διλημμα
    3 δρομοι και πανω ειναι πλεον επιλογες..


    Οι επιλογες ειναι παντα καλυτερες γιατι απλα ειναι περισσοτερες και σου δινουν ενα ευρυτερο φασμα να σκεφτεις και να αποφασισεις τι σε συμφερει περισσοτερο να κανεις.


    .

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Περνανε οι μερες και τα κολληματα αυτα δε φευγουν.Μερικες φορες γινονται πολυ εντονα.Τι να κανω;

  14. #14
    stefane έχεις ιδεοληψίες και εμμονές πήγαινε σε έναν ψυχίατρο να σου δώσει φάρμακο για ψυχαναγκαστική διαταραχή.Μην το καθυστερείς όμως κάνε κάτι.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3
    kalhspera exw ena kollhma pou den feugei apo to mualo mou me tipota...eixe ginei mia fasaria me ena paidi kai den feugei apo to mualo mou nomizontas oti exei kalti mazi mou....ti na kanw

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •