Νομίζω πως είμαι σε όνειρο.....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Μήπως μπορεις να γράψεις στα ελληνικα?
    Εκτός του είναι κανονισμός του φορουμ, εγώ προσωπικά δεν άντεξα ούτε μέχρι την τρίτη σειρά.......

    ΥΓ. Καλώς ήρθες.......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    ΛΙΓΟΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙ ΨΥΧΗ.
    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΣΕ GREEKLISH; ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #3
    συγνώμη βρε παιδιά αλλα λογο δισλεξίας μου είναι λιγο δίσκολο αλλα θα προσπαθίσω να το κανω στα ελληνικά

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Φιλε, εχω μελετησει τα ονειρα αρκετα και μπορω να σου σου δωσω καποια tips ωστε να τσεκαρεις αν εισαι σε ονειρο.Αυτα τα κολπα λεγονται \"realiy checks\" και χρησιμοποιουνται απο τους \"lucid dreamers\",ατομα που προσπαθουν να ελεγξουν τα ονειρα τους και να τα μετατρεπουν σε οτι θελουν.

    Πρωτος κανονας για να γινει αυτο ειναι ασφαλως να συνηδητοποιησεις οτι εισαι σε όνειρο.

    Το θεμα ομως ειναι οτι σε ενα ονειρο αν σε πλησιασει ο περιπτερας σου ντυμενος κλοουν οδηγοντας ενας διαστημοπλοιο και αντι να σου μιλησει, αρχισει να γαυγιζει, τοτε το μονο περιεργο που θα παρατηρησεις θα ειναι οτι θα επρεπε να νιαουριζει κανονικα ενω πεταει(..)
    Στο υποσεινηδητο δεν υπαρχουν κανονες και λογικες εξηγησεις, μην το ψαχνεις.

    Ομως υπαρχουν καποια συγκεκριμενα κομματια που το υποσεινηδητο αργει να επεξεργαστει, οποτε ξεχωριζουν σε ολο αυτον τον παραλογο κοσμο που βλεπουμε στα ονειρα μας.Αυτα τα κομματια ειναι τα reality checks.

    Ξεκιναμε


    -Στα ονειρα δεν λειτουργουν οι διακοπτες για το φως.Δοκιμασε να ανοιξεις το φως, θα ειναι λες και ειναι χαλασμενος.Ισως ανοιξει/δουλεψει μετα απο 5 δευτερολεπτα, αλλα αυτο ειναι υποπτο..
    Το πιο πιθανο ειναι να μην δουλεψει καθολου.

    -Στα ονειρα δεν μπορεις να δεις την ωρα.Ειδικα αν εχεις ψηφιακο ρολοι , δοκιμασε να εστιασεις να δεις καλυτερα απο περιεργεια τι ωρα ειναι.Μαλλον θα δεις να γραφει 63:29. Αν το ξανακοιταξεις θα δεις να αλλαζουν συνεχεια τα νουμερα.Η ωρα ισως και να ειναι 86:25.Αν το προσεξεις καλυτερα ισως δεις και το αγαπημενο σου παιχνιδι στο playstation στο ρολοι σου..

    -Στα ονειρα δεν μπορεις να διαβασεις και να εστιασεις σε ενα βιβλιο ή κάπου με γραμματα.Βλεπεις οτι διαβαζεις για το σχολειο σου.Κανεις ζουμ και ανακαλυπτεις οτι ειτε θολωνει ολη σου η οραση ειτε οτι διαβαζεις κινεζικα.Ξανακοιτας καλυτερα και βλεπεις ζωγραφιες μονο και μουτζουρες, αλλα πουθενα γραματα.Γενικα αυτο που νομιζεις οτι διαβαζεις απο εκει μεσα θα ειναι εντελως ασχετο με αυτο που θα ειναι μεσα.

    -Στα ονειρα δεν δουλευουν οι συσκευες ή υπολειτουργουν.Ναι οκ, αυτο ειναι προεκταση του πρωτου με τους διακοπτες, αλλα ειπα να το βαλω εκεινο σε ξεχωριστη περιπτωση μιας και ειναι κατι συνηθισμενο να τσεκαρεις(οπως και να αλλαξεις καναλια με το τηλεχειριστηριο-θα σου σπασει τα νευρα : )
    Η τηλεοραση θα δουλευει χωρις να ειναι στην πριζα και το αυτοκινητο θα κινηται χωρις κλειδι ή χωρις να σηκωσεις συμπλεχτη-ισως και με την σκεψη κιολας χεχε.

    -Στα ονειρα το φως ειναι.. παντου.Δεν υπαρχει συγκεκριμενη φωτεινη πηγη, ολα φωτιζονται.. απο μονα τους..




    .

    Αυτα τα παραπανω οπως βλεπεις δεν ειναι και τοσο τυχαια παραδειγματα.Θα μπορουσα να σου πω πχ οτι αν δεις εναν ροζ ελεφαντα με φτερα να κανει τον τροχονομο , τοτε εισαι σε ονειρο.Ναι, πολυ λογικο, αλλα οταν κοιμασαι οπως προειπα αυτο δεν θα το συνηδητοποισεις γιατι απλα στην πραγματιοτητα δεν εχεις δει τετοιο πλασμα ουτε να κανει τετοια δουλεια μαλιστα!

    Αντιθετα στον ξυπνιο σου ειναι συνηθες φαινομενο να ανοιγεις τους διακοπτες για το φως,να κοιτας την ωρα, να ερχεσαι σε επαφη με ηλεκτρικες συσκευες και αλλα πολλα.
    Και αν τα κανεις αυτα στον ξυπνιο σου, ενοειται πως σε επηρεαζουν και στον υπνο σου.

    Ενας επιχειρηματιας μετα απο μια κουραστικη μερα ισως να δει κατι με λεφτα και πελατες στον υπνο του.Ενας ναυαγοσωστης ισως να δει οτι πολεμαγε με καρχαριες στην παραλια του.



    Τελος να ξερεις, πως αν σου τυχει κατι απο τα παραπανω σημαδια, δεν σημαινει απαραιτητα οτι εισαι σε ονειρο αλλα μπορει η ΔΕΗ να κανει απεργια!
    Για αυτο να κοιτας πολλα σημαδια ωστε να μην ειναι συμπτωση.Στο κατω κατω αν εισαι στο σημειο να αναρωτιεσαι αν εισαι σε ονειρο, τοτε εισαι σε ενα πολυ πολυ καλο σταδιο του ονειρου, γιατι θα μπορεις να το ελεγξεις και να το κοντρολαρεις οπως μα οπως εσυ γουσταρεις.
    Εισαι πολυ τυχερος που βλεπεις ονειρα ,τα θυμασαι και εχεις τετοιες αποριες.

    Αν εισαι στον ξυπνιο σου , ευκολα καταλαβαινεις με τα παραπανω (ειδικα αυτο με τις συσκευες)οτι εισαι ξυπνιος.
    Αν εισαι στον υπνο σου , δοκιμαζεις 2-3, συνηδητοποιεις οτι εισαι σε ονειρο και ηρθε ωρα να το διαμορφωσεις οπως εσυ θες.Ειναι κατι που ξερουν να κανουν λιγοι και αυτοι οι λιγοι το απολαμβανουν οσο δεν μπορεις να φανταστεις, μεχρι να ξυπνησουν τουλαχιστον.

    Εγω να καταλαβεις μετα απο τοση εξασκηση μετα βιας φτανω να αναρωτιεμαι σε ενα ονειρο , αν ειμαι σε ονειρο..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Georgz,

    Καταρχήν καλως ήρθες

    μπράβο για την υπομονή, το κουράγιο κ τη διάθεση να γραψεις αρκετα για το προβλημα σου...εγώ όταν ειχα πρωτομπει εδω, νομίζω με το ζορι καταφερα να γράψω τα μισα σε σχεση με τα δικα σου...

    Λοιπον, δεν εχω περάσει κάτι αναλογο με σενα για να μπορω να σου δώσω μια πρακτικη συμβουλή ή κάτι αναλογο...Μπορώ ομως να σου πω οτι εχω μιλησει με άτομα τοσο σ αυτο το φορουμ αλλά κ με την ψυχοθεραπευτρια μου για το θεμα αυτο (λόγω φίλου που ταλαιπωρηθηκε απο το ιδιο προβλημα-αποπροσωποιηση )...Αν βοηθάει εχω να σου πω οτι o Toleas27 όσο κ ο φίλος μου ειχαν πολυ θετικα αποτελεσματα τελικα. Κ οι 2, απευθυνθηκαν τοσο σε ψυχιατρο οσο κ σε ψυχοθεραπευτη. Αλλα για να μην παιζουμε το σπασμενο τηλεφωνο μπορεις να δεις τα Posts που εστειλε κατα καιρους ο Τoleas27. Σου παραθέτω το link....
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=1283&page=1

    Eπισης θα σου έλεγα-αν μπορεις να προσπαθήσεις- να χεις παραπάνω υπομονη σε σχεση με τα φάρμακα ή όποιας άλλης μορφής θεραπεία ακολουθεις......

    Επειδη οπως λες εισαι ανθρωπος λογικος κ αντικειμενικος, δεν σημαινει οτι δεν εχεις κ συναισθηματα...Θελω να πω δεν περνανε ολα μεσα απο λογικη κ αντικειμενικοτητα...

    Τελος, οπως κ να χει χρειαζεται να φροντισεις τον εαυτο σου (με καποιο τροπο) γιατι δεν νομίζω ολα αυτά να ερχονται ή να σου συμβαινουν απο το πουθενα...ευχομαι δυναμη στο να το κανεις

  6. #6
    Boltseed ευχαριστώ για τα tips πραγματικά πολύ σωστά...
    Sofia thanks το link που έστειλες με έκανε να ταυτιστώ κατα ένα 80% αλλα εκτός αυτου έχω δυστιχώς και αποπραγματοποίηση... ξέρεις μήπος τπτ για αυτο????

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •