Η δικη μου ιστορια για το πως εχασα τα κιλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athens
    Posts
    9

    Η δικη μου ιστορια για το πως εχασα τα κιλα

    Γεια σας κ παλι! Οπως εχω πει κ σε αλλο ποστ ειμαι καινουργια στην παρεα σας αν κ σας διαβαζω εδω κ καποιο χρονικο διαστημα. Αποφασισα λοιπον να σας γραψω για να μοιραστω μαζι σας την ιστορια μου για το πως εχασα τα περιττα μου κιλα! Εχω χασει συνολικα γυρω στα 22 κιλα σε διαστημα 6 χρονων. Μπορει να σας ακουγεται μεγαλο αλλα σκεφτομαι οτι αν δεν ειχα ξεκινησει τοτε, πιθανον να ημουν ακομη στα ιδια σημερα. Βεβαια να ξεκαθαρισω οτι ημουν υπερβαρη αλλα οχι παχυσαρκη. Δεν επαιζε δηλαδη θεμα υγειας ωστε να πρεπει να τα χασω συντομα. Το εκανα καθαρα για αισθητικους κ ψυχολογικους λογους. Τι εκανα λοιπον? αρχικα εξετασα ποια ηταν τα λαθη στη διατροφη μου. Βρηκα αρκετα αλλα εστιασα σε 2 βασικα αγκαθια

    1) ετρωγα σοκολατα καθε μερα απο συνηθεια κ οχι επειδη την ηθελα πραγματικα. Αποφασισα λοιπον να την κοψω και να τρωω μονο οταν το θελω πραγματικα

    2) τσιμπολογουσα πολυ στο χρονικο διαστημα μετα το μεσημεριανο φαγητο κ μεχρι το απογευμα οπου ημουν μονη μου στο σπιτι κ βαριομουν. Ημουν ικανη δηλαδη να φαω στις 2 για μεσημερι κ στις 3 να φαω δημητρικα κτλ. Ο,τι να ναι δηλαδη! Αποφασισα λοιπον να το σταματησω κ αυτο. Στα υπολοιπα γευματα μου δεν αλλαξα συνηθειες. Ουτε προσθεσα ουτε αφαιρεσα τιποτα.

    Ετσι απλα ομως εφυγε μια 1000 θερμιδες απο τη διατροφη μου κ απο τις 3000+ που υπολογιζω οτι επαιρνα επεσα στις 2000+ Εφυγαν λοιπον ετσι και τα 10 περιπου πρωτα κιλα. Επεται κ η συνεχεια...! :spin:

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Στο επόμενο τεύχος στα περίπτερα η συνέχεια;
    Ή μήπως να ασημώσουμε,που ένα σύννεφο θολό σε εμποδίζει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλωσηρθες Ελευθερια. τι ωραια που τα εχασες τα κιλα αργα, ελευθερα χωρις αγχος και υστεριες. Και θα τα διατηρησεις κιολας. Υποθετω και το δερμα προλαβε να προσαρμοστει καλυτερα ε?

    Υ.Γ. αχ αυτη η σοκολατα....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    550
    Originally posted by NADINE
    Στο επόμενο τεύχος στα περίπτερα η συνέχεια;
    Ή μήπως να ασημώσουμε,που ένα σύννεφο θολό σε εμποδίζει;
    χαχαχα!όλα τελικά είναι θέμα marketing...!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athens
    Posts
    9
    Οχι ναντιν μη φοβασαι δεν θελω να ασημωσετε! (ειμαστε κ σε δυσκολη περιοδο!) απλως ειμαι στη δουλεια κ δεν εχω την ευχερεια να τα γραψω μαζεμενα! κλικ ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεγαλο προβλημα χαλαρωσης.. κ να φανταστεις οτι δεν γυμναζομαι. Τωρα προσπαθω να βρω χρονο! Σαφως ομως αν δεν ειχα υπαρξει υπερβαρη θα ειχε διαμορφωθει διαφορετικα το σωμα μου αλλα οκ δεν εχω παραπονο! :starhit:
    Λοιπον αφου χαθηκαν τα πρωτα κιλα με μεγαλυτερη αυτοπεποιθηση πλεον αποφασισα να κανω αλλα 2 βηματα

    1) προσεξα λιγο το βραδυνο μου να ειναι πιο ελαφρυ

    2) το μεσημερι παρατηρησα οτι αν μου αρεσε το φαγητο συνεχιζα να τρωω ακομη κ αν ειχα χορτασει. Επισης η μητερα μου απο συνηθεια κ κεκτιμενη ταχυτητα μου εβαζε γενναιες μεριδες. Δεν την αφησα λοιπον να μου ξανασερβιρει κ εβαζα μονη μου στο πιατο μου ακριβως οση ποσοτητα χρειαζομουν για να χορτασω (γιατι συν τοις αλλοις εχω τη συνηθεια να τρωω ολο το φαγητο που υπαρχει στο πιατο μου)

    ετσι εφυγαν αλλα 4-5 κιλα. Στη συνεχεια μετακομισα σε δικο μου σπιτι. Στην αρχη επαιρνα ντελιβερι αλλα επειδη φοβομουν μην ξαναπαχυνω ετρωγα μικρη ποσοτητα. Εμεινα σταθερη στα κιλα αλλα καποια στιγμη διαπιστωσα οτι δεν τρεφομαι υγειινα. Αποφασισα λοιπον αυτη τη φορα να προσεξω κ την ποιοτητα των τροφων που καταναλωνα περισσοτερο για την υγεια μου κ λιγοτερο για τα κιλα αφου δεν αποτελουσαν πλεον προβλημα. Αρχισα λοιπον να μαγειρευω, καταργησα το τηγανι κ εβαζα στα φαγητα μου το πολυ 1 κ.σ. ελαιολαδο κ αυτο στο τελος. Κατα τ'αλλα μαγειρευα απ'ολα κ εβαλα στη διατροφη μου πολλα φρουτα, λαχανικα, γιαουρτακια κ ολα αυτα τα γνωστα. Ετσι εφυγαν κ τα τελευταια κιλα χωρις καν να το καταλαβω. Ενταξει θα φαω που κ που κ το γλυκο μου κ το λιπαρο μου αλλα ενω παλια η διατροφη μου ηταν λιπαρα + μεγαλες ποσοτητες με μικρες πινελιες υγιεινων επιλογων τωρα ειναι το αντιθετο. υγειινα πραγματα + λογικες ποσοτητες με μικρες πινελιες σαβουρας (γιατι δεν μπορω να την αποβαλω εντελως! )

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by click


    Υ.Γ. αχ αυτη η σοκολατα....
    σοκο λατα σοκολατα....τι μου θυμιζει αυτη η (γευση ):smilegrin:ε... λεξη??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by lesing
    Originally posted by click


    Υ.Γ. αχ αυτη η σοκολατα....
    σοκο λατα σοκολατα....τι μου θυμιζει αυτη η (γευση ):smilegrin:ε... λεξη??
    αστερι σε βλεπω στα quotes!! φτου φτου! (να μη σε ματιασω)

    χτες χτυπησα σοκογκοφρετα υγειας. δεν την παλευω χωρις σοκολατα, δε γινεται.

    Ελευθερια, πολυ ωραια τα λες, και κυριως πολυ ωραια τα εκανες. Μπραβο σου! Μαρεσει αυτη η ηρεμια:thumbup:

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athens
    Posts
    9
    Ελευθερια, πολυ ωραια τα λες, και κυριως πολυ ωραια τα εκανες. Μπραβο σου! Μαρεσει αυτη η ηρεμια:thumbup: [/quote]
    κλικ μου νομιζω οτι το πιο σημαντικο τελικα ειναι να βρει ο καθενας αυτο που του ταιριαζει. Εγω οποτε ελεγα θα κανω διαιτα φοβομουν να φαω ακομη κ τα προβλεπομενα! Αισθανομουν τυψεις ακομα κ για το φρουτο που θα ετρωγα. Ετσι κατεληγα στη στερηση κ φυσικα ολο αυτο δεν κρατουσε πανω απο εβδομαδα. Τελικα δεν ξαναειπα στον εαυτο μου ''τωρα κανεις διαιτα''. Εκανα απλως μικρες αλλαγες σταδιακα που αποδειχτηκαν ομως πολυ σημαντικες κ ειχα τον χρονο να τις συνηθισω. Α! Επισης δεν ειμαι μπορω καθολου τις διαιτες του στυλ το πρωι θα φας αυτο κ το μεσημερι αυτο. Θελω να τρωω ο,τι μου κανει ορεξη εκεινη τη στιγμη κ να ετσι το απολαμβανω περισσοτερο. Επιπλεον ποτε δεν θα μπορουσα να διανοηθω οτι στο κυριακατικο τραπεζι η οικογενεια θα τρωει παστιτσιο π.χ. κ εγω φιλετο κ σαλατα. Αυτο το κανω οταν ειμαι μονη μου. Οταν τρωω με παρεα προτιμω να φαω ο,τι κ οι αλλοι αλλα σε μικροτερη ποσοτητα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by eleutheria
    κλικ μου νομιζω οτι το πιο σημαντικο τελικα ειναι να βρει ο καθενας αυτο που του ταιριαζει. Εγω οποτε ελεγα θα κανω διαιτα φοβομουν να φαω ακομη κ τα προβλεπομενα! Αισθανομουν τυψεις ακομα κ για το φρουτο που θα ετρωγα. Ετσι κατεληγα στη στερηση κ φυσικα ολο αυτο δεν κρατουσε πανω απο εβδομαδα. Τελικα δεν ξαναειπα στον εαυτο μου ''τωρα κανεις διαιτα''. Εκανα απλως μικρες αλλαγες σταδιακα που αποδειχτηκαν ομως πολυ σημαντικες κ ειχα τον χρονο να τις συνηθισω. Α! Επισης δεν ειμαι μπορω καθολου τις διαιτες του στυλ το πρωι θα φας αυτο κ το μεσημερι αυτο. Θελω να τρωω ο,τι μου κανει ορεξη εκεινη τη στιγμη κ να ετσι το απολαμβανω περισσοτερο. Επιπλεον ποτε δεν θα μπορουσα να διανοηθω οτι στο κυριακατικο τραπεζι η οικογενεια θα τρωει παστιτσιο π.χ. κ εγω φιλετο κ σαλατα. Αυτο το κανω οταν ειμαι μονη μου. Οταν τρωω με παρεα προτιμω να φαω ο,τι κ οι αλλοι αλλα σε μικροτερη ποσοτητα
    τη γλιτωσες τη φακα της διαιτας και το αποτελεσμα που ηταν η στερηση και τα υπερφαγικα, αντι η απωλεια βαρους!
    τα χω περασει αυτα με τις τυψεις, ξερω ακριβως τι εννοεις.

    ευτυχως φετος πηγα σε καποια φαση να παθω μια υστερια με τις θερμιδες, και μαλλον οντως την ειχα παθει, αλλα τωρα τελευταια το ξεπερναω και ειμαι πιο ψυχραιμη.

    εφαγα και καλαμακι χοιρινο μαζι με την παρεα που ετρωγε σουβλακια (σαντουιτς τα λενε εδω, ο,τι ναναι!) κσι ευτυχως δεν ειχα τυψεις μετα.

    Τωρα τι κανεις? Εχεις σταθεροποιηθει? Συνεχιζεις οπως πριν η εισαι στα κιλα που ηθελες?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    athens
    Posts
    9
    τη γλιτωσες τη φακα της διαιτας και το αποτελεσμα που ηταν η στερηση και τα υπερφαγικα, αντι η απωλεια βαρους!
    τα χω περασει αυτα με τις τυψεις, ξερω ακριβως τι εννοεις.

    ευτυχως φετος πηγα σε καποια φαση να παθω μια υστερια με τις θερμιδες, και μαλλον οντως την ειχα παθει, αλλα τωρα τελευταια το ξεπερναω και ειμαι πιο ψυχραιμη.

    εφαγα και καλαμακι χοιρινο μαζι με την παρεα που ετρωγε σουβλακια (σαντουιτς τα λενε εδω, ο,τι ναναι!) κσι ευτυχως δεν ειχα τυψεις μετα.

    Τωρα τι κανεις? Εχεις σταθεροποιηθει? Συνεχιζεις οπως πριν η εισαι στα κιλα που ηθελες? [/quote]
    Ειμαι στα ιδανικα κιλα αυτη τη στιγμη αλλα δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι εχω σταθεροποιηθει. Επειδη ακομη αισθανομαι μερικες φορες τυψεις αν φαω πολυ εχω κανει το εξης. Ειμαι 58 κιλα. Εχω πει οτι δεν πειραζει αν παρασυρθω αρκει να μην περασω τα 60. Μολις βλεπω το 6 μπροστα μαζευομαι αυτοματα. Ο φοβος κ οι τυψεις λοιπον εχουν σχεδον υποχωρησει. Αν κανω βλακεια την ξεχναω κ συνεχιζω. Αυτος ειναι κ ο επομενος μου στοχος, να μην αισθανομαι ασχημα αν φαω πολυ μια μερα κ νομιζω οτι εχω αρχισει να το πετυχαινω. Αλλωστε δεν υπαρχει ανθρωπος που να τρωει καθε μερα ακριβως οσο πρεπει! Μην τρελαθουμε κιολας! Παρεμπιπτοντως προσπαθω να αγνοω τις λιγουρες μου αλλα ποτε την πεινα μου. Αν γουργουριζει το στομαχι παντα τρωω κατι ελαφρυ οτι ωρα κ να ειναι γιατι κατι ξερει το σωμα για να το ζηταει!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •