Αναβολη-Ακυρωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135

    Αναβολη-Ακυρωση

    Ειμαι η θεά της αναβολης. Συνεχως αναβαλλω.Σημερα ειχα ραντεβου με διαιτολογο.Το ακυρωσα για αυριο.Τελευταια στιγμη βαρεθηκα.Επισης ειχα πει να παω γυμναστηριο.Δεν το βλεπω.Δεν ειναι οτι δεν με πειραζει που δεν παω ισα-ισα στενοχωριεμαι.Τωρα θα μου πειτε αφου στενοχωριεσαι γιατι δεν πας? Ελα ντε! Ειναι κ αλλοι-ες σαν εμενα η ειμαι η μονη? κ αν ειναι τι τρυκ κανετε κ πατε τελικα?Τι λετε στον εαυτο σας?Τι σκεφτεστε?

  2. #2
    Αγάπη μου εννοείται πώς λίγο έως πολύ είμαστε όλοι αναβλητικοί σε ολα. Πόσο μάλλον σε αυτά που έχουν σχέση με δίαιτες και στερήσεις. Εγώ το προσπάθησα πολύ τα τελευταία δυο χρόνια, αλλά όλο από Δευτέρα σε Δευτέρα΄,άντε κάποιες φορές και Τρίτες ξεκίνησα:spin: Και σε διαιτολόγο πήγα και το σταμάτησα και όλες τις δίαιτες τις χάλασα. Γενικά εφτασα στο "δεν πάει άλλο". μέχρι και γιατρός μου είπε να χάσω κανένα κιλό. Την τελευταία φορά το υποσχέθηκα στην προσευχή μου στο Χριστό ότι θα προσπαθήσω να κάνω σοβαρά μια προσπάθεια. Σε πολλούς θα φανεί υπερβολικό ή αφελές, το ξέρω. Αλλά και το τσιγάρο έτσι το έκοψα.

    Επίσης σταμάτησα να αναβάλω γενικά πράγματα γιατί είδα πόσο πολύ με αγχώνει αυτή η αναβολή, διότι μιλάμε για αναβολή όχι για ματαίωση, επομένως τα βρίσκουμε μπροστά μας και μετά μας φαίνονται βουνό. επίσης μια σκέψη που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ότι θα περιμένουμε με ανυπομονησία αύριο να μας πεις τι έγινε με το διαιοτολόγο, εγώ τουλάχιστον θα περιμένω νέα σου και συμβουλές:love:

  3. #3
    Ωραια, θα ειμαστε 2 θεες! Εγω να φανταστεις πληρωσα ετησια συνδρομη στο γυμναστηριο και δεν πηγα ποτε απο τη βαρεμαρα μου!!!!:lol: οχι εσυ τωρα που βαρεθηκες μια μερα και δεν πας. Αχ, lesing, ποσες φορες εχω σκυλοβαρεθει κ δεν εχω παει απο δω κ απο κει...να ξερες.
    Να σου πω ομως (που ενδεχομενως το δεις σαν τρικ) ισως να σε βοηθουσε να κανεις κατι που να σε κραταει δραστηρια μεχρι την ωρα που εχεις προγραμματισει κατι. Συνηθως εγω, που ξερω τι αναβλητικη ειμαι, βαζω τις δουλειες μου/τα ραντεβα μου μετα τη δουλεια γιατι αμα παω σπιτι χαιρετισματα στην εξουσια!!! Βεβαια, για να μη λεω κ μαλακειες, αν ειναι κατι που παιρνει αναβολη, απλως το αναβαλλω. Αν τωρα προκειται για κατι που πρεπει να γινει πχ ραντεβου με το γιατρο, επιβαλλομαι στον εαυτο μου και παω. Παντως μεγαλη ζημια τα "πρεπει" στη ζωη μας...αλλα αυτο αφορα αλλο τοπικ!
    Εχε ομως στο νου σου, "το αγωγι ξυπνα τον αγωγιατη"! Σοφη κουβεντα...εχω κ αλλες αμα γουσταρεις που κολλανε στην περιπτωση... "ο,τι αφηνεις, σε αφηνει", "τρωγοντας ερχεται η ορεξη κ πινοντας το κεφι" κτλ κτλ... αυτο το τελευταιο ας μην το παρουμε κυριολεκτικα!!!:lol:

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σου/σας έχει περάσει από το νου η σκέψη πως ίσως η πλευρά μας, που φοβάται την αλλαγή,σαμποτάρει κάθε εγχείρημα προς αυτήν την κατεύθυνση;
    Πως ο φόβος του αγνώστου,του μη βολικού,μας κάνει να φροντίζουμε να παραμένουμε "ασφαλείς" στα γνώριμα,όσο οδυνηρά κι αν είναι;
    Μήπως τα επόμενα βήματα που η ζωή μας θα βαδίσει μας τρομάζουν πολύ περισσότερο από όσα ήδη διανύουμε;

    Σας προσκαλώ να σκεφτείτε τι θα άλλαζε στο σενάριο που θα είχατε απαλλαγεί από το επιπλέον βάρος.
    Θα εκπλαγείτε σε διαπιστώσεις πως οι συνέπειες δε φαντάζουν αποκλειστικά θετικές!
    Για κάποιο λόγο διατηρούμε τα κιλά τόσα χρόνια...Ας τον συνειδητοποιήσουμε
    μήπως βρούμε έτσι τα εφόδια να τον αντιμετωπίσουμε...Δεν είναι πάντως αυτονόητο
    το ότι θέλουμε ν'απαλλαγούμε από τα κιλά,καθώς αυτό πιθανόν να συνεπάγεται άλλα,
    που προτιμούμε να μη χρειαστεί να διαχειριστούμε...Σκεφτείτε το λιγάκι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Εγω παιδια επιμενω ειμαι η θεα της αναβοληςκ ξερω τι σας λεω αν ηταν μονο μια μερα δεν θα το συζηταγα καν.Δεν δουλευω κ το πρωι κ δεν εχει σημασια τι ωρα θα ξυπνησω αυτο καποτε νομιζα οτι ηταν καλο αλλα στην πορεια δεν νομιζω///Τελως παντων παω δουλεια κ θα τα ξαναπουμε το βραδυ.ΦΙΛΙΑσε ολες.Ειστε πολυτιμες για μενα.
    ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ
    ΣΑΣχαιρετω προς το παρον

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by NADINE
    Σου/σας έχει περάσει από το νου η σκέψη πως ίσως η πλευρά μας, που φοβάται την αλλαγή,σαμποτάρει κάθε εγχείρημα προς αυτήν την κατεύθυνση;
    Πως ο φόβος του αγνώστου,του μη βολικού,μας κάνει να φροντίζουμε να παραμένουμε "ασφαλείς" στα γνώριμα,όσο οδυνηρά κι αν είναι;
    Μήπως τα επόμενα βήματα που η ζωή μας θα βαδίσει μας τρομάζουν πολύ περισσότερο από όσα ήδη διανύουμε;

    Σας προσκαλώ να σκεφτείτε τι θα άλλαζε στο σενάριο που θα είχατε απαλλαγεί από το επιπλέον βάρος.
    Θα εκπλαγείτε σε διαπιστώσεις πως οι συνέπειες δε φαντάζουν αποκλειστικά θετικές!
    Για κάποιο λόγο διατηρούμε τα κιλά τόσα χρόνια...Ας τον συνειδητοποιήσουμε
    μήπως βρούμε έτσι τα εφόδια να τον αντιμετωπίσουμε...Δεν είναι πάντως αυτονόητο
    το ότι θέλουμε ν'απαλλαγούμε από τα κιλά,καθώς αυτό πιθανόν να συνεπάγεται άλλα,
    που προτιμούμε να μη χρειαστεί να διαχειριστούμε...Σκεφτείτε το λιγάκι...
    Καταλαβαινω οτι λες μηπως βαζουμε το βαρος σαν ασπιδα η σαν προφαση αλλα ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αρνητικο στη μειωση του βαρους.Ειχες εσυ καποια παρομοια εμπειρια?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by doram
    Αγάπη μου εννοείται πώς λίγο έως πολύ είμαστε όλοι αναβλητικοί σε ολα. Πόσο μάλλον σε αυτά που έχουν σχέση με δίαιτες και στερήσεις. Εγώ το προσπάθησα πολύ τα τελευταία δυο χρόνια, αλλά όλο από Δευτέρα σε Δευτέρα΄,άντε κάποιες φορές και Τρίτες ξεκίνησα:spin: Και σε διαιτολόγο πήγα και το σταμάτησα και όλες τις δίαιτες τις χάλασα. Γενικά εφτασα στο "δεν πάει άλλο". μέχρι και γιατρός μου είπε να χάσω κανένα κιλό. Την τελευταία φορά το υποσχέθηκα στην προσευχή μου στο Χριστό ότι θα προσπαθήσω να κάνω σοβαρά μια προσπάθεια. Σε πολλούς θα φανεί υπερβολικό ή αφελές, το ξέρω. Αλλά και το τσιγάρο έτσι το έκοψα.

    Επίσης σταμάτησα να αναβάλω γενικά πράγματα γιατί είδα πόσο πολύ με αγχώνει αυτή η αναβολή, διότι μιλάμε για αναβολή όχι για ματαίωση, επομένως τα βρίσκουμε μπροστά μας και μετά μας φαίνονται βουνό. επίσης μια σκέψη που μπορεί να σε βοηθήσει είναι ότι θα περιμένουμε με ανυπομονησία αύριο να μας πεις τι έγινε με το διαιοτολόγο, εγώ τουλάχιστον θα περιμένω νέα σου και συμβουλές:love:
    Επειδη ντραπηκα τη γυναικα κ παω σε αυτην πρωτη φορα το εκανα για αυριο 13.00 θα σου πω νεα αναγκαστικα:smirk:

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by sa-mi
    Ωραια, θα ειμαστε 2 θεες! Εγω να φανταστεις πληρωσα ετησια συνδρομη στο γυμναστηριο και δεν πηγα ποτε απο τη βαρεμαρα μου!!!!:lol: οχι εσυ τωρα που βαρεθηκες μια μερα και δεν πας. Αχ, lesing, ποσες φορες εχω σκυλοβαρεθει κ δεν εχω παει απο δω κ απο κει...να ξερες.
    Να σου πω ομως (που ενδεχομενως το δεις σαν τρικ) ισως να σε βοηθουσε να κανεις κατι που να σε κραταει δραστηρια μεχρι την ωρα που εχεις προγραμματισει κατι. Συνηθως εγω, που ξερω τι αναβλητικη ειμαι, βαζω τις δουλειες μου/τα ραντεβα μου μετα τη δουλεια γιατι αμα παω σπιτι χαιρετισματα:
    Αυτο ειναι σουπερ ιδεα αλλα εμενα η δουλεια μου τελειωνει βραδυ αχαχαχαλολ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by lesing
    Ειμαι η θεά της αναβολης. Συνεχως αναβαλλω.Σημερα ειχα ραντεβου με διαιτολογο.Το ακυρωσα για αυριο.Τελευταια στιγμη βαρεθηκα.Επισης ειχα πει να παω γυμναστηριο.Δεν το βλεπω.Δεν ειναι οτι δεν με πειραζει που δεν παω ισα-ισα στενοχωριεμαι.Τωρα θα μου πειτε αφου στενοχωριεσαι γιατι δεν πας? Ελα ντε! Ειναι κ αλλοι-ες σαν εμενα η ειμαι η μονη? κ αν ειναι τι τρυκ κανετε κ πατε τελικα?Τι λετε στον εαυτο σας?Τι σκεφτεστε?
    ειμαι ο ορισμος της αναβολης
    ο,τι μπορω να κανω τωρα το αφηνω για αργοτερα
    κ ο,τι μπορω να κανω σημερα θα το αφησω για αυριο,
    αυριο για μεθαυριο
    κ τελικα ισως ποτε...

    ομως αναγνωρισα το ελαττωμα μου αυτο, μεταξυ απειρων αλλων,
    εστιασα σαυτο για πολυ καιρο.
    συχνα σκεφτομουν "εσυ κυρια αναβολη με πας πισω, πρεπει να σε μετριασω, δε γινεται να μη κανω πραγματα για μενα οταν πρεπει κ το θελω"

    Υποσχεθηκα σεμενα οτι θα βαζω προτεραιοτητες στις προσωπικες μου αναγκες με στοχο να εκπληρωνω οσες ειναι ψηλα στη λιστα αμεσα.
    Το εκανα 1-2 φορες, ειδα οτι ηταν πολυ ξεαγχωτικο κ αποδοτικο,
    οτι δε με βλαστημουσα μετα που αλλη μια φορα ανεβαλα κατι
    κ ετσι πηρα φορα
    κ αρχισα να κανω το ιδιο κ σε αλλους τομεις
    Νομιζω πια δεν ειμαι τοσο της αναβολης, απλα ειμαι αναποφασιστη καποιες φορες.
    κατα ταλλα μολις αποφασισω οτι κατι θα μου κανει καλο το κανω.
    απλα κ σαν ζωδιο (δικαιολογιες) μια αναποφασιστικοτητα την εχω εμφυτη
    Καλα ξεμπερδεματα lessing μου,
    μη ξεχνας εχεις να κανεις με εσενα,
    ο αγωνας θαναι διαρκης, οχι απαραιτητα κ επιπονος ομως!
    υπομονη κ επιμονη!
    κ ειπα "εσυ με πας πισω, πρεπει να σε μετριασω, δε γινεται να μη κανεις πραγματα για σενα"

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,232
    εδω και 2 ωρες αναβαλλω τη γυμναστικη που εχω υποσχεθει στον εαυτο μου!εαν σε 10 λεπτα ειμαι ακομη εδω ξεκινηστε να με βριζετε ομαδικα!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ απο αναβλητικοτητα αλλο τιποτα! και μετα βροχη οι τυψεις.
    κριμα γμτ δεν εισαι θεα τελικα :P :P :P :P
    περιμενουμε νεα απο τη διαιτολογο.
    βασικα θα σου κανω την καρδια περιβολι αλλα.. δεν μπορω να μην το πω. σε αλλο τοπικ εγραψες οτι δεν μπορεις καθολου να ακολουθησεις προγραμμα διαιτολογου, αρα τι πας σε διαιτολογο κοπελια? μηπως δε σου ταιριαζει το συγκεκριμενο στυλ και θα τα παρατησεις πιο συντομα απο ο,τι αν εκανες διατροφη χωρις προγραμμα?

    absolute εκανες τη γυμναστικη σου ή να σε βρισουμε?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    472
    χαχαχα τέλειο το θέμα

    εγώ σε διαιτολόγο επειδή τα είχα σκ^^%@! και έδινα τζάμπα τα λεφτουδάκια μου
    μέχρι και εξωτερικό της έχω πει ότι πάω .....για δουλεία ..πως δεν είπα οτι πάω οικονομικός μετανάστης πουθενά!!
    υπέρτατη ξεφτίλα ε??
    εγώ διαπίστωσα ότι μερικές φορέ μου λείπει η ψυχολογία γιαυό και τα αναβάλω όλα
    όταν ξυπνάω και έχω πείσμα .... το κάνω!!!

    αλλιώς αστα να πανε!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    4,829
    Η αναβολή είναι κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο και ανθρώπινο μπροστά σε δύσκολες καταστάσεις, που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε και που τρόπον τινά μας ξεβολεύουν. Συμφωνώ με τη Ναταλία. (Ναταλία, ευχαριστώ θερμά για την υπέροχη κούπα, κάθε μέρα με αυτή πίνω το καφεδάκι μου!).
    Όλα τα όμορφα απαιτούν πόνο και θυσίες και αυτό το γνωρίζουμε όλοι καλά, αλλά δεν είμαστε πάντα έτοιμοι να ανταποκριθούμε στην όποια πρόκληση.
    Πιστεύω πως αναβάλλουμε πράγματα γιατί στην πραγματικότητα δεν φοβόμαστε. Δηλαδή, έχουμε συμβιβαστεί με τα κιλά μας, αλλά για σκεφτείτε, τι θα γινόταν αν μας έλεγε ένας γιατρός ότι κινδυνεύει η υγεία και η ζωή μας άμεσα και πως πρέπει να χάσουμε βάρος από χθες πχ? Νομίζω πως η αντιμετώπιση θα ήταν πολύ διαφορετική..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Originally posted by click
    ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ απο αναβλητικοτητα αλλο τιποτα! και μετα βροχη οι τυψεις.
    κριμα γμτ δεν εισαι θεα τελικα :P :P :P :P
    περιμενουμε νεα απο τη διαιτολογο.
    βασικα θα σου κανω την καρδια περιβολι αλλα.. δεν μπορω να μην το πω. σε αλλο τοπικ εγραψες οτι δεν μπορεις καθολου να ακολουθησεις προγραμμα διαιτολογου, αρα τι πας σε διαιτολογο κοπελια? μηπως δε σου ταιριαζει το συγκεκριμενο στυλ και θα τα παρατησεις πιο συντομα απο ο,τι αν εκανες διατροφη χωρις προγραμμα?
    Το σκεφτηκα κ γω αυτο αλλα ειπα μηπως ωριμασε ο καιρος

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    135
    Λοιπον νεα απο τη διαιτολογο:Στις 12.30 την πηρα κ το ακυρωσα!Οταν λεω εγω οτι ειμαι η θεα! Οι λογοι:Χτες το βραδυ επιστρεφοντας στο σπιτι μου απο ενα στενο που δεν ειχα ξαναπαει βλεπω μια ταμπελα διαιτολογου 5λ.απο εκει που μενω!Λεω:Που να τρεχω τωρα στην αλλη ειναι μακρυα.σ αυτην θα παω!σημειωνω το τηλ.Την περνω σημερα μιλαμε κ της λεω πως θα της τηλ.για ραντεβου οταν γυρισω απο ενα ταξιδι.Μπουρδες.Μετα πηρα την αλλη που ειχα το ραντεβου κ της το ακυρωσα λεγοντας οτι δεν προλαβαινω μπουρδες κ θα επικοινωνησουμε παλι.Μετα ειπα ας παω λοιπον στη γυναικα της διπλανης πορτας! και μετα:Μωρε η αλλη ομως μου φανηκε πιο φιλικη!
    Λοιπον ΚΛΙΚ αγαπη μου δεν εχασα τα σκηπτρα.Α!Και μετα:Μηπως μωρε να παω σε αντρα διαιτολογο να ειναι νοστιμουλης να εχω κ κινητρο παραπανω?Τωρα κανω μια αφιερωση στο μυαλο μου;Σου σφυριζωωω...για να βγεις σου σφυριζω...και γλυκομουρμουριζω το δικο μας σκοπο...τουρουτουρουρου..

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •