ΜΟΝΑΞΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10

Thread: ΜΟΝΑΞΙΑ

  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92

    ΜΟΝΑΞΙΑ

    Οταν πηγαινα Λυκειο ηθελα να αλλαξω σχολειο επειδη εκει που πηγαινα δεν ειχα φιλους.Τελικα οι γονεις μου δε μου αλλαξαν.Δεν ειχα επιμεινει κι εγω πολυ.Τωρα εχουν περασει τρια χρονια απο τοτε που τελειωσα το σχολειο και εχω μεινει χωρις κανενα φιλο.Νιωθω πολυ μοναξια και εχω παθει καταθλιψη.Σκεφτομαι συνεχεια πως αν ειχα αλλαξει σχολειο θα ειχα φιλους τωρα.Πηγα σε ψυχιατρο και μου ειπε να παρω χαπια και παιρνω.Αλλα δεν ξερω αν με βοηθησουν αυτα.Βαριεμαι πολυ και δεν εχω τι να κανω.Θα ηθελα να ειχα παρεα.Αν δεν εχεις παρεα και φιλους ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα τελικα.Τι να κανω;
    Εσεις εχετε φιλους απο το σχολειο;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    γειά σου στέφανε, καλώς ηρθες..
    φίλους απο το σχολείο γίγο δυσκολο όσο περνούν τα χρόνια, ο καθένας φτιάχνει την ζωή του διαφορετικά, ακολουθεί κ έναν διαφορετικό δρόμο. εχω επαφες με γνωστούς απο το γυμνάσιο ελάχιστες. οι περισσότερες παλιότερες παρέες δεν με εκφράζουν πλεον, δεν μπορω να \"περασω καλα\" μαζί τους κ δεν νομίζω να φταίει η καταθλιψη. απλά μπορείς απλά να συνειδητοποιήσει ότι οι τότε παρέες ήταν αναγκαστικές στα πλαισια του σχολείου κ όχι στα πλαίσια της πραγματικής φιλίας ή της επιλογής. κάπως έτσι το βλέπω εγώ. ειμαι 25, εχω κλειστει, δεν εχω παρεες, δεν με γεμιζουν πια, μου φαινονται ανουσια κ προτιμω να κάθομαι μόνη μου, παρα να κοροϊδευω τον εαυτο μου με τέτοιες παρέες. μπορώ ακόμα να σου πώ, ότι στην διαρκεια που ήμουν φοιτητρια, που μπαίνεις στο κύκλο να επιλέξεις την παρέα σου, βλέπεις την ουσία των σχέσεων που κάνεις κ τι σου ταιριάζει κ ακόμα τώρα αν ξεκινήσω νεες παρέες θα το επιλέξω κ το προτιμω απο παλιές παρέες που κανεις αναγκαστικα κ δεν σε εκφραζουν, δεν σε νιώθουν δεν σε κατανοούν. σιγουρα είναι δυσκολο να νιωθεις μόνος, αλλα ειναι ακομα πιο δυσκολο να κανεις παρεα για να μην είσαι μονος! αποψή μου πάντα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Μπορείς να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστουν, πράγματα που σ\'αρεσουν εσενα..
    Πόσο καιρό ακολουθείς αγωγή; Κάνεις ψυχοθεραπεία παράλληλα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    \"Φίλε μου\" πρέπει να μάθεις πρώτα ποια είναι η έννοια της φιλίας και μετά έχεις δρόμο μπροστά σου για να βρεις φίλους…..

    Προσωπικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι λίγες είναι οι πραγματικές φιλίες και αυτές σε κάποια στιγμή κινδυνεύουν να χαθούν.

    Πάντως αυτό που μου είχε μάθει η μακ.η μητέρα μου
    ///μη βιάζεσαι να γίνεις φίλος αν όμως γίνεις φρόντισε να παραμείνεις φίλος///,
    συνεχίζω να το εφαρμόζω.

    Στο διαδίκτυο έχεις την ευκαιρία να κάνεις φίλους αλλά πρόσεξε πολύ και αν έρθει η ώρα να τους γνωρίσεις και πραγματικά πρόσεξε ακόμη περισσότερο.
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Μου εχει κολλησει η σκεψη οτι αν ειχα αλλαξει σχολειο θα ειχα κανει φιλους και δε μπορω να βγαλω αυτη τη σκεψη απο το μυαλο μου.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    πειτε μου τι να κανω;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Τώρα κάνεις κάτι; Εργάζεσαι, ασχολείσαι με κάτι;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    προσωπικά μπορώ να σου πώ, να μην κολλάς σε αυτή την σκέψη, γιατί σε αυτή την ηλικία το στάδιο είναι μεταβατικό, οι φιλές κ να δημιουργηθούν διαλύονται πολύ γρήγορα κ μένεις κ πικραμενος, να αναρωτιεσαι μα τι εκανα λαθος. κ συμφωνώ απολυτα με τον Ektor κ προσθέτο \"γνωστοί υπάρχουν πολλοί, φίλοι λίγοι\"

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Στεφανε, ξερεις πολυ καλα οτι ειναι μια απλη δικαιολογια αυτο με το σχολειο ,που διημιουργησες αθελα σου για να επιρηψεις καπου ευθυνες οτι δεν εχεις φιλους.

    Οταν πηγαινα στο δημοτικο ειχα φιλους ολη την ταξη και τα πηγαινα καλα με ολους.Ομως μια μετακομοιση που εγινε στην τριτη δημοτικου και ειχε σαν συνεπεια να αλλαξω σχολειο και να χασω ολους μου τους παιδικους φιλους , με εκανε πιο μαζεμενο προς το καινουριο ξενο περιβαλλον , ή μαλλον πιο σωστα, πιο αμυντικο.Η εμπιστοσυνη ειχε χαθει και πολυ δυσκολα πλησιαζα καποιον -οπως και δεν αφηνα να με πλησιασουν-.

    Ξερεις τι, αυτο κρατησε για καμποσα χρονια , μεχρι που μετα μια μερα ξυπνησα και συνηδητοποιησα οτι δεν εχει λογο να επιρηπτω και να επινοω χαζες δικαιολογιες -τι θα γινοταν αν δεν ειχαμε μετακομοισει,τι θα γινοταν αν ημουν στο παλιο σχολειο, τι θα γινοταν αν η γιαγια μου ηταν παππους-


    Ψαξε λιγο τον εαυτο σου και θα ανακαλυψεις μονος σου οτι αλλος ειναι ο πραγματικος λογος που δεν κανεις φιλους.

    Οταν λεω να ψαξεις, εννοω ακομα και να κοιτας τις φρασεις που χρησιμοποιεις.

    Μου εχει κολλησει η σκεψη οτι αν ειχα αλλαξει σχολειο θα ειχα κανει φιλους και δε μπορω να βγαλω αυτη τη σκεψη απο το μυαλο μου.
    Ποιος στην κολησε?Και με τι κολλα?

    Δηλαδη αλλος φταιει που εσυ σκεφτεσαι αυτο το πραγμα τωρα στο μυαλο ->σου<- ?



    ,

    αν μπορουσες τι θα γινοταν?
    Θα εκανες καινουριους φιλους ευκολα?
    Πως θα συνδεες αυτες τις παραπανω δυο προτασεις?



    Τους παλιους παντως να κρατησεις ειναι απο δυσκολο εως αδυνατο, αυτο να το ξερεις..
    Στο κατω κατω οι καινουριοι ειναι παντα μια νεα εμπειρια.

    Βαριεμαι πολυ και δεν εχω τι να κανω.Θα ηθελα να ειχα παρεα.
    Και εγω θα ηθελα να εμφανιστει μπροστα μου ως δια μαγειας ενα ολοκαινουριο 4x4 γεματο ευρω και ξανθια μοντελα.




    Το θεμα λοιπον ειναι....



    τι ακριβως κανεις για αυτο?


    Το \"θελω\" απο μονο του δεν ειναι τοσο ισχυρο ωστε να πραγματοποιησει τους στοχους μας.Πρεπει και εμεις να κανουμε κατι..

  10. #10
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    92
    Περνανε οι μερες και εξακολουθω να αισθανομαι και να σκεφτομαι ετσι.
    Τι πρεπει να κανω για να βγαλω αυτες τις σκεψεις απο το μυαλο μου; Πως θα προχωρησω μπροστα οταν σκεφτομαι συνεχεια το παρελθον;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •