Τι είναι σημαντικό τελικά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1

    Τι είναι σημαντικό τελικά;

    Καλησπέρα σε όλους και όλες...

    Βρήκα τυχαία το φόρουμ στο ίντερνετ και ένιωσα βαθιά την ανάγκη να γράψω κι εγώ τις σκέψεις μου...

    Το όνομά μου είναι Ελένη και από πολύ μικρό παιδί θυμάμαι τον εαυτό μου να είναι παχουλό και στρουμπουλό παιδί. Δίαιτες προσπαθούσα να κάνω πολλές. Όλες αποτύγχαναν. Ποτέ δεν τις αντιμετώπισα σοβαρά.

    Έχω τελειώσει το Πολυτεχνείο και όλα αυτά τα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου να τρώει και να διαβάζει. Ποτέ δεν είχα κοινωνικό πρόβλημα λόγω των κιλών μου. Είχα φίλους γύρω μου που με αγαπούσαν γι' αυτό που ήμουν, μεγάλες παρέες, ταξίδια, όμορφη φοιτητική ζωή. Ερωτεύτηκα έναν πολύ όμορφο άντρα, που αθλείται καθημερινά και το θέμα των κιλών μου τον ενοχλεί λιγότερο απ' ότι θεωρώ ότι θα έπρεπε να τον ενοχλεί. Αυτά τα αναφέρω για να δείξω ότι ποτέ δεν είχα το κίνητρο να χάσω τα κιλά για να κερδίσω φίλους ή μία σχέση. Αντιθέτως, ήμουν πολύ εγωίστρια και ανόητη να πιστεύω ότι το να με αγαπούν πολλοί άνθρωποι παρά τα κιλά μου, ήταν και κατόρθωμα... Τι αφέλεια ...( για να μην πω και τίποτα χειρότερο)..

    Τα χρόνια πέρασαν και έφτασα 27 ετών, 110 κιλά και ύψος 1.62. Τότε έκανα και εξετάσεις. Έκανα λιπομέτρηση και βρήκα ότι έχω περίπου 51 % λίπος. Απίστευτο σαν ποσοστό. Τόσα χρόνια κάνω έρευνα στα μαθηματικά και ποτέ δεν είχα καταλάβει τη δυναμική του 51 % με αυτόν τον τρόπο...Ξεκίνησα διατροφή από 1η Σεπτέμβρη. Δε γυμνάζομαι συστηματικά, απλά περπατώ. Τρώω τα πάντα ( ακόμα και σουβλάκι και σουτζουκάκια) αλλά μετράω θερμίδες και κρατώ το βραδινό εξαιρετικά ελαφρύ.. Στις 6 Οκτώβρη,σήμερα δηλαδή, είμαι 105 κιλά.

    Έχω μπροστά μου το χαρτί της πρώτης λιπομέτρησης. Το κοιτώ και μελαγχολώ. Ψάχνοντας αρκετά στο ίντερνετ σχετικά με το πώς χάνεται το λίπος σε σχέση με τη μυική μάζα, βλέπω να ορθώνεται μπροστά μου ένα τεράστιο βουνό. Και στην ορειβασία δεν ήμουν ποτέ καλή. Το δυνατό μου σημείο είναι τα μαθηματικά ολοκληρώματα και οι διανυσματικές εξισώσεις. Πάντα, αυτό θυμάμαι, στο όνομα ενός βραβείου να δίνω άφεση στον εαυτό μου για άλλη μία επιδρομή στο ψυγείο, για άλλο έναν μήνα καθιστικής ζωής και ίντερνετ.

    Ξέρετε τι κατάλαβα; Ότι τα μαθηματικά θα μείνουν εκεί αενάως αλλά εγώ όχι...

    Τι σημασία έχει που με αγαπούν πολύ οι λίγοι άνθρωποι που έχω γύρω μου; Εγώ προφανώς δε με αγαπούσα αρκετά και αντιδρούσα αυτοκαταστροφικά... ʼλλο ένα σουβλάκι, άλλο ένα απόγευμα στο σπίτι ή στο εστιατόριο...

    Τώρα τελευταία μάλλον μου κλείνω το μάτι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    fobero μηνυμα, it could be me writting...the story of my life.
    καλη δυναμη! δεν εισαι καθολου μονη...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    158
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
    Διάβασα την ιστορία σου και θα σταθώ σε κάποια θετικά πράγματα που διαπιστώνω.
    Καταρχήν απ' ότι λες ειναι η πρώτη φορά που προσπαθείς να χάσεις τα περιττα κιλά. Είναι θετικό που δεν έχεις μπει στη διαδικασία να χάνεις και να παίρνεις περιττά κιλά τα προηγούμενα χρόνια (φαινόμενο γιο-γιο) με αποτέλεσμα να κάνεις ζημιά στο σώμα και στο μεταβολισμό σου, σε σημείο τα μαθηματικά και η φυσική να πηγαίνουν περίπατο! (πχ να παίρνεις λίγες θερμίδες, αλλά να μη χάνεις κιλά)
    Επίσης αντιλαμβάνομαι ότι έχεις υγιείς κοινωνικές σχέσεις με τους γύρω σου και δε φαίνεται να έχεις αρρωστημένη σχέση με το φαγητό κάτι που είναι πολύ θετικό, καθώς για πολλούς από εμάς το φαγητό είναι σχέση αγάπης-μίσους και το πόσο και τι τρώμε είναι πάντα σε συνάφεια με τις ψυχολογικές μας διακυμάνσεις κάτι που δυσκολέυει την προσπάθεια να το περιορίσουμε!
    Πιστεύω ότι αυτά θα σε βοηθήσουν στην προσπάθεια σου να αποκτήσει το σώμα σου τις σωστές μαθηματικές αναλογίες που επιζητάς! :tumble:
    Σημαντικό είναι να ακολουθήσεις μια ισορροπημένη διατροφή χωρίς υπερβολικές στερήσεις και να βάλεις όσο μπορείς τη γυμναστική στη ζωή σου η οποία θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στην προσπάθεια σου. Φυσικά χρειάζεται υπομονή και επιμονή, αλλά όσο θα χάνεις κιλά τόσο θα ανεβαίνει η διάθεση σου και θα παίρνεις κουράγιο να συνεχίσεις!
    :thumbup::thumbup::thumbup:

  4. #4
    συμφωνω απολυτα με τα παραπανω!σου ευχομαι και εγω καλη αρχη,να μην το βαλεις κατω ποτε!πολλοι καπως ετσι ξεκινησαμε,θελει υπομονη στην αρχη,αλλα μετα θα πορωθεις και θα προσπαθεις να τρως μονο υγειινα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    Καλωσόρισες και καλή δύναμη!
    χμμ, πως χάνετε το λίπος σε σχέση με τη μυική μάζα....
    Αφού λες ότι μετρά θερμίδες, βρες θερμίδες συντήρησης και κατέβα καμια 200 μόνο για αρχή. Όποτε κολλάς να κατεβάζεις λίγο κι όχι απότομα. Ανα διαστήματα να ξανακάνεις υπολογισμούς μια και θα πρέπει να προσαρμόζεις μερίδες αναλογα με τα κιλά που μειώνονται. Κι επειδή ανέφερες μάζα, συμβουλή μου είναι να μην αφαιρέσεις ποτέ πάνω από 800-900 θερμ. από τη συντήρηση γιατί θα καις μυς. δεν τρώμε τέλεια από τη μια μέρα στην άλλη. Μικρά μικρά βήματα. ¨οσο πιο σωστά μπορείς, ότι κάνεις που σε απομακρυνει από τις παλιές κακές συνήθειες είναι δύναμη! καλή συνέχεια!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    Καλώς ήρθες ε_κ.
    Και εγώ διάβασμα πτυχία μεταπτυχιακά φαγητό καθιστική ζωή. Για εμένα όμως όπως και για άλλους εδώ πέρα αρρωστημένη σχέση με το φαγητό. Εύχομαι αυτό να μην ίσχυε σε εσένα.
    Ο λόγος που στο λέω είναι ότι σε 9 μήνες είχα χάσει 30 περίπου κιλά. Δεν έκανα καθόλου δίαιτα παρά μόνο στο τέλος υγιεινή διατροφή.
    Αυτό που με έσωσε ήταν το γυμναστήριο. Στην αρχή είναι δύσκολο και βαριέσαι να πας. Αν όμως πηγαίνεις ανελλιπώς από ένα σημείο και έπειτα το επιζητά ο οργανισμός σου. Γίνεται σαν ναρκωτικό (αυτό έχει και εξήγηση γιατί ανεβαίνουν τα επίπεδα ενορφινών). Όταν αρχίσεις να πηγαίνεις συστηματικά μετά δεν θα μπορείς να μην πηγαίνεις θα σου λείπει.
    Πάντως να είσαι σίγουρη ότι μπορείς να τα καταφέρεις αρκεί να το θες.
    Καλή επιτυχία!:thumbup:

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    e-k, καλησπερα

    λιγο πολυ ιδιες προτεραιοτητες με ολλους εδω μεσα πιστευω...
    ισωςς εσυ ειχες την "τυχη" να μην αφησεις τα κιλα σου να γινουν εμποδιο στη ζωη σου...

    τι ειναι αυτι που μετραερι τελικα?
    ισως αυτο που μετραει τελικα να ειναι κατι που ειπωθηκε χιλιαδες χρονια πριν:
    νους υγειης εν σωματι υγειει!!
    τοσο απλο!

    ασχετως που εμεις θελησαμε να αποδειξουμε οτι ηταν λαθος κ οτι δεν ειχε σημασια αν ημασταν στα αλλα καλες!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλωσηρθες! και καλη δυναμη και επιτυχια στην προσπαθεια σου!:thumbup:

    θα συμφωνησω με την αποπανω μου.
    Νους υγιης εν σωματι υγιει
    ο καλυτερος συνδιασμος

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καλώς ήλθες και απο μένα.

    Χαίρομαι που μία συνάδελφος - όχι στα κιλά - λόγω αντικειμένου το λέω,μπήκε στην παρέα.Μαθηματική εξίσωση για να βρούμε τι πρέπει να κάνουμε δεν υπάρχει.ʼσε που το σύστημα είναι χρονικά μεταβαλλόμενο και περιπλέκονται τα πράγματα.

    Για να μη κουραστούμε με τα των εφαρμοσμένων μαθηματικών,καλή δύναμη με την προσπάθεια σου!

  10. #10
    Ανδρέας Ζ.
    Guest
    Originally posted by Christine1312

    Καταρχήν απ' ότι λες ειναι η πρώτη φορά που προσπαθείς να χάσεις τα περιττα κιλά. Είναι θετικό που δεν έχεις μπει στη διαδικασία να χάνεις και να παίρνεις περιττά κιλά τα προηγούμενα χρόνια (φαινόμενο γιο-γιο) με αποτέλεσμα να κάνεις ζημιά στο σώμα και στο μεταβολισμό σου, σε σημείο τα μαθηματικά και η φυσική να πηγαίνουν περίπατο! (πχ να παίρνεις λίγες θερμίδες, αλλά να μη χάνεις κιλά)
    Το φαινόμενο γιο-γιο δεν είναι αυτό ακριβώς, είναι η απώλεια και η μετέπειτα προσθήκη περισσότερου βάρους.( Έτσι όπως το περιγράφεις αντιτίθεται αρκετά στα μαθηματικά - βλέπε ισοζύγιο ενέργειας αλλά και στην φυσική - βλέπε αρχή διατήρηση της ενέργειας. Αν τα πάρουμε αυτά τα 2 μαζί , καταλήγουμε στο ότι όταν οι άνθρωποι τρώνε λίγο χάνουν κιλά - ναι ο μεταβολισμός πέφτει λίγο όταν χάνουμε βάρος έτσι κι αλλιώς αλλά όχι τόσο ώστε να αποτρέπει την απώλεια βάρους.)

    Εν ολίγοις το φαινόμενο γιο γιο δεν καταρρίπτει θεμελιώδεις νόμους της επιστήμης αλλά έχει ψυχολογικά αίτια, αφού ο υπερβολικός περιορισμός ενός ατόμου μετά από λίγο καιρό φέρνει αντίθετα αποτελέσματα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •