καινουργιος και μειονοτητα - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 132
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    κλημερα απο μενα κ απο τον με χωρις γλυκαντικο επισης καφε μου

    εννοω οτι δεν υπαρχει γυναικα που να μη ζητα σ εναν αντρα αυτα που ειπες!!
    αγαπητε φιλε, ολΟΙ (κ οχι απλα ολες) εχουμε τις ανασφαλειες μας και οποιος πει οτι δεν εχει ειναι μεγας ψευτης!
    το να τις περιφερουμε σε οποιαδηποτε εκφανση της κοινωνικης η επαγγελματικης μας ζωης θα ηταν λιγο αβολο για παρα πολλους λογους.
    ειναι λογικο να τις αποκαλυπτουμε σε καποιον που εμπιστευομαστε και -πιθανον- αγαπαμε.
    αν εσυ ξενερωνεις μ αυτο, το προβλημα ειναι δικο σου και οχι της οποιαδηποτε γυναικας.
    (δε στο λεω με επιθετικο υφος σε περιπτωση που φανει ετσι.)
    μια χαρα δυναμικη ειμαι στη ζωη μου αλλα με τον ανθρωπο μου θελω να μπορω να ειμαι αυτα που δε μπορω να ειμαι με τους περισσοτερους-και θεωρω οτι αυτο ειναι γενικος κανονας.
    η θα πρεπει να το εξετασεις λιγο το θεμα να βρεις επαφη με την πραγματικοτητα
    η να το παρεις αποφαση οτι οι σχεσεις σου θα σταματανε στη φαση του επιφανειακου!

    αλλα αληθεια, εσυ εισαι το ιδιο με καποιον αγνωστο κ με καποιον που νιωθεις δικο σου ανθρωπο?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Originally posted by stable
    Kαλημερα.Πινω καφε(χωρις γλυκαντικο)
    Κλεανθη φιλε καλως σε βρηκα.Εσενα σε βλεπω οπαδο του Λακωνιζειν Εστι Φιλοσοφειν η μου φαινεται;
    Smart θα εκπλαγεις αν σου πω οτι ολες οι γυναικες που εχω γνωρισει στη ζωη μου στην αρχη ειναι ανεξαρτητες και σταδιακα μετατρεπονται σε κατι που ουτε ειχα φανταστει;Και εξηγουμαι:Μολις περασει το πρωτο διαστημα γνωριμιας χανουν την ανεξαρτησια τους που τοσο με τραβηξε στην αρχη και τη Δυναμη τους.Το αποτελεσμα ειναι να βρισκομαι με ενα αλλο ατομο απο αυτο που ειχα γνωρισει το οποιο:Θα μου φερνει ταπερακια με φαγητο -πραγμα που απεχθανομαι Θα ψιλομουτρωνει αν δεν την περνω καθε μερα τηλεφωνο-που θα την επαιρνα ευχαριστως αν δεν ενοιωθα μια πιεση κ ενα καταναγκασμο του πρεπει Που στο ονομα της οικειοτητας μου λεει πραγματα που δε θα ηθελα να ξερω και γενικα μου παρουσιαζει ενα κομματι υπερβολικα ανασφαλες που ουτε φανταζομουν οτι υπαρχει σε τοσο μεγαλο βαθμο που να ανατρεπει την αρχικη εικονα.Και για να μην παρεξηγηθω λατρευω τις γυναικες τον τροπο που εκφραζονται τα υποκοριστικα που λενε την τρυφεροτητα που βγαζουν πιο φυσικα απο εμας απλως δεν κατανοω την τοση ανασφαλεια που τελικα με ξενερωνει χωρις να το θελω.
    Συνήθως δεν είμαι τόσο λακωνικός.Απλά δεν είχα να προσθέσω κάτι στο θέμα.Γενικά δε μπορώ αγεληδόν να χαρακτηρίσω τ'άτομα:ʼντρες - γυναίκες κ.ο.κ.
    Σίγουρα,υπάρχουν κάποια όμοια χαρακτηριστικά μεταξύ ατόμων του ιδίιου φύλου αλλά κάθε περίπτωση που μας τυχαίνει είναι πολύ διαφορετική.
    Εσένα σε βλέπω κάπως χειμαρρώδη,οπότε έχεις βρει έναν χώρο να ξεσπάσεις.

  3. #33
    Κοριτσι προσεξες που ειπα ανασφαλεια που ανατρεπει την αρχικη εικονα;Σαν δυο διαφορετικοι ανθρωποι δλδ.
    Ναι ειμαι το ιδιο.Η προσωπικοτητα δεν αλλαζει.Απλως με τον δικο μου ανθρωπο εμπιστευομαι.Δεν γινομαι ομως χαμελαιοντας ουτε εχω στην αρχη μια μασκα που τελικα δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    προσεξα που το ειπες....τα παραδειγματα με παρεξενεψαν.
    δλδ αν δεν εγραφες οτι σε πειραζει να σου ετοιμαζει η αλλη ταπερακια, θα ελεγα οκ, ποιος ξερει τι εχει κατα νου ο ανθρωπος!
    και ετσι και αλλιως δεν ξερω τι εχεις υποψην σου....
    εγω ξερω οτι οσο κ αν ο καθενας απο εμας θεωρει οτι δεν αλλαζει, η πραγματικοτητα μπορει να ιδωθει απο τοσο διαφορετικες οπτικες γωνιες που να καταληγει διαφορετικες πραγματικοτητες...

  5. #35
    Στο συγκεκριμενο παραδειγμα;Εννοω οτι ειναι διαφορετικο να εισαι με το φιλο σου σαν γυναικα και διαφορετικο απο εκει που ησουνα γυναικα να θες να μετατραπεις σε μανα του με υπερ-φροντιδα πλεον του δεοντος διοτι δε θελω μανα θελω γυναικα κ δεν θελω εισβολες στο χωρο με ταπερακια γιατι αυτη η υπερ προσφορα με ξενερωνει.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλωσηρθες stable. :starhit:

    την εχεις παρει λιγο απο φοβο τη λεξη "διαταραχη". Σα να ειναι κατι που πρεπει οπωσδηποτε να αποδειξεις οτι δεν εχεις γιατι αν το εχεις... τι? Τι θα γινει? Θα ντρεπεσαι? Θα πεσεις στα ματια σου? Δεν σου επιτρεπεις μια διαταραχη? Θα πρεπει να μπεις στη διαδικασια να το λυσεις? Θα επιβεβαιωθει η πρωην σου και ακομα χειροτερα ο ψυχολογος της?:shocked2::smilegrin:

    Ετσι οπως ειναι ο κοσμος(το περιβαλλον) δυσλειτουργικος ουτως η αλλως, λογικο ειναι να εχουμε ο καθενας τη διαταραχη του...

    Τωρα για το οτι εισαι μια χαρα με τις παρεες σου κλπ, οκ, μια χαρα. Αντρας εισαι ουτως η αλλως, σε σας επιτρεπεται να ειστε υπερβαροι. Ελα, φουντωνω πρωι πρωι...

    Καλη διαμονη στο φορουμ!:thumbup:

  7. #37
    Γεια σου ρε ΚΛΙΚ που φουντωνεις!Εισαι και ποταμος που να σε προλαβω!Η λεξη διαταραχη δεν με τρομαζει αλλα με ανησυχει το νοημα που της δινουν οι απανταχου παροντες ιατροκαυλοι.Ειχα παλια παρακολουθησει μια ομιλια πανω στο νευρογλωσσικο προγραμματισμο και το νοημα ηταν οτι οι λεξεις παιζουν μεγαλο ρολο.Δλδ αν μονος σου στιγματιζεις τον εαυτο σου και λες εχω μια διαταραχη θα σε λεει η αλλη χοντρη εξω και θα σκυβεις το κεφαλι!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πράγματι έτσι είναι.Πολλά που λέμε και πιστεύουμε για τον εαυτό μας παίζουν το ρόλο τους,
    χωρίς συνήθως να το συνειδητοποιούμε.Για παράδειγμα(και για να είμαι εντός φορουμ-θεματολογίας)
    όταν λέμε "έχασα βάρος"υποσυνείδητα βιώνουμε μια απώλεια,την οποία έχουμε την τάση να θέλουμε
    ν' αποκαταστήσουμε.Οι ειδικοί(κατά stable "ιατρόκαυλοι") χρειάζονται τις ετικέτες για να προχωρήσουν
    στην διάγνωση,που επιφέρει τη θεραπεία,που εκπαιδεύτηκαν να παρέχουν.Εμείς γιατί έχουμε τόση
    ανάγκη αυτήν την ένταξη σε κάποια κατηγορία;Προσωπικά προτιμώ να χαρακτηρίζω συμπεριφορές
    παρά ανθρώπους.Ο άνθρωπος είναι πολλά περισσότερα από έναν επιθετικό προσδιορισμό,που βαφτίζεται.
    Κατά τη γνώμη μου καλό είναι να μας παρακολουθούμε,ώστε να γίνουμε ικανοί να μας αφουγκραστούμε
    καλύτερα,να συνειδητοποιήσουμε ανάγκες και ενδεχόμενους λανθασμένους συσχετισμούς και πρακτικές,
    των οποίων ευκταίον είναι να εστιάσουμε στη βελτίωση.Αέναος ο αγώνας της αυτοεξέλιξης στο θετικότερο!

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    συμφωνω οτι υπαρχει μεγαλος κινδυνος η εικονα-αποψη που εχεις για τον εαυτο σου να σε καθορισει!
    ΩΣΤΟΣΟ πολυ σωστα η nadine διαχωρησε τη συμπεριφορα απο το ετομο.
    δλδ, αν παραδεχτουμε οτι εχουμε μια διαταραχη προσληψης τροφης δε σημαινει οτι ειμαστε διαταραγμενοι ανθρωποι
    αν ενα παιδι κανει κατι που θεωρειται "κακο", δεν σημαινει οτι το παιδι ειναι κακο ,
    κτλ,κτλ,κτλ...

    με αλλλα λογια, θεωρω οτι η σχεση μου με το φαγητο δεν ειναι σωστη (=να τρωω οσο χρειαζεται) χωρις αυτο να σημαινει οτι με θεωρω διαταραγμενη προσωπικοτητα!
    επισης δυσκολευομαι να πιστεψω οτι καποιος μπορει να φτασει 150 κιλα μονο κ μονο επειδη απολαμβανει το φαγητο κ χωρις να τρωει επειδη εκει εκτονωνει το αγχος, τη στεναχωρια, την απογοητευη, το θυμο η οτιδηπολε αλλο.

  10. #40
    Aκριβως ΝΑDINE για αυτο πολλοι λενε ''μειωσα'' τα κιλα και οχι εχασα.Πουσαι ΚΛΙΚ ξαφουντωσες;

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    μολις επανηλθε το ιντερνετ, σιγουρα προσωρινα. εν τω μεταξει παιζει να με εδειχνε ολη μερα συνδεμενη εδω? γιατι δεν ειχα πατησει αποσυνδεση. anyway... ξεφουντωσα ναι ναι! χαχαχαχαχαχαχααχα
    αυτο το "ιατροκαυλοι" ηταν πολυ πετυχημενο.

    Originally posted by stable
    .Δλδ αν μονος σου στιγματιζεις τον εαυτο σου και λες εχω μια διαταραχη θα σε λεει η αλλη χοντρη εξω και θα σκυβεις το κεφαλι!
    πολυ ωραια το εθεσες αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ακομα δυσκολοτερα τα πραγματα. Αν παρατηρησεις ή αν -ακομα καλυτερα- θυμηθεις, στην παιδικη μας ηλικια ηδη θεωρουσαμε οτι χοντρος=κακος
    Ειναι κατι που περναει στα παιδια απο εξωφρενικα μικρη ηλικια, οπου δεν εχουν ιδεα απο διαταραχες και "ονοματα".
    Δυστυχως...
    Οποτε, αν το παιδι ειναι ηδη υπερβαρο, νιωθει μειονεκτικα, οτι εχει κανει κατι κακο και αξιζει να το κοροιδευουν.
    ΕΚΤΟΣ αν εχει και μαμω τους γονεις και αρα, τρομερη αυτοπεποιθηση. σπανιο... αλλα συμβαινει κι αυτο.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    Originally posted by stableΜου αρεσουν οι γυναικες που αισθανονται ανετα μεσα στο πετσι τους και δεν εχουν αναγκη απο γκομενο που θα ειναι και μπαμπας και εξομολογος και αγκαλιτσας και ψυχοθεραπευτης και και ...ενα σωρο εξωπραγματικες προσδοκιες.
    Nadine ωραιο κομματι.
    αν κ αργησα να σε καλωσορισω κ εγω κ επειδη βρηκα πολυ ενδιαφεροντα τα ανδρικα ποστ,
    να σχολιασω μονο αυτο, που ειναι πιο αναλαφρο...
    οι γυναικες που νιωθουν ανετα στο πετσι τους
    συνηθως βρισκουν εναν αντρα με ολες τις ιδιοτητες που ειπες
    οι υπολοιπες ακομα ψαχνουν...

  13. #43
    Σωστα κυριες μου σωστα.Και για να ειμαι ενταξει το ιατροκαυλος δεν ειναι δικος μου ορος αλλα ενος παλικαριου ψυχιατρου που τον γνωρισα σε παρεα ειναι εξηγημενο παιδι μην του βουταω τις ατακες!

  14. #44
    ΚΟΡΑΛΑ που ζεις κυκλαδες η δωδεκανησα;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by click

    Αν παρατηρησεις ή αν -ακομα καλυτερα- θυμηθεις, στην παιδικη μας ηλικια ηδη θεωρουσαμε οτι χοντρος=κακος
    Ειναι κατι που περναει στα παιδια απο εξωφρενικα μικρη ηλικια, οπου δεν εχουν ιδεα απο διαταραχες και "ονοματα".
    Δυστυχως...
    Οποτε, αν το παιδι ειναι ηδη υπερβαρο, νιωθει μειονεκτικα, οτι εχει κανει κατι κακο και αξιζει να το κοροιδευουν.
    ΕΚΤΟΣ αν εχει και μαμω τους γονεις και αρα, τρομερη αυτοπεποιθηση. σπανιο... αλλα συμβαινει κι αυτο.
    Δεν έχω την αίσθηση πως χοντρός=κακός.Αν έπρεπε να υπερασπιστώ μια γενίκευση θα έλεγα μάλλον το αντίθετο.
    Ο κόσμος έχει την αίσθηση πως οι υπέρβαροι είναι καλοί άνθρωποι,καταδεκτικοί,χαμο γελαστοί,γεμάτοι γλυκύτητα,
    υπομονή,ανοχή,κατανόηση,ευ� �ισθησίες,είναι φιλικοί κι εύκολα προσεγγίσιμοι,ενίοτε θύματα,χαμηλών τόνων...

    Νομίζω πως το διαφορετικό είναι αυτο που τρομάζει!Ό,τι παρεκκλίνει του μέσου όρου.
    Όλοι αυτοί οι επιθετικοί προσδιορισμοί που χρίζουν κάποιον μαύρο,κοντό,χοντρό,ανάπηρο, gay,καθυστερημένο...
    Και είναι καθαρά θέμα παιδείας η αντιμετώπιση του όποιου κατ'εκείνους "μη φυσιολογικού"!
    Από το αρνητικά διαφορετικό,που θα υποστεί στην καλύτερη επίμονα βλέμματα
    ενώ στη χειρότερη επιθετικά σχόλια και κάθε είδους ρατσιστικές συμπεριφορές περιθωριοποίησης
    μέχρι το θετικά διαφορετικό,που θα γίνει αντικείμενο φθόνου κι υποτίμησης για να φαντάζει λιγότερο δελεαστικό.
    "Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια".Τα παιδιά απλά μιμούνται συμπεριφορές μεγάλων.

Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •