καινουργιος και μειονοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 132
  1. #1

    καινουργιος και μειονοτητα

    Να συστηθω:καινουργιο μελος και μειονοτητα εντος του φορουμ κ εκτος δλδ αντρας κ υπερβαρος.Ελπιζω να υπαρχει ανταποκριση παρολο το φυλο.Αστιευομαι βεβαια.Ο λογος που ειμαι εδω ειναι η επιμονη της κοπελας μου.Σχεση 5 χρονων,λεπτη η ιδια επεμενε οτι τα παραπανισια κιλα εχουν να κανουν με αλυτα προβληματα απο μεσα μας.Εγω παλι δεν δεχομουνα το διαχωρισμο καθως εβλεπα τους κανονικους στα κιλα φιλους με υπερπολαπλασια αλυτα θεματα.Χωρισαμε πριν λιγους μηνες για ασχετους με το θεμα λογους κ σημερα αποφασισα να καταθεσω κ γω την εμπειρια μου.Αν και ο ορος δυσλειτουργια μου πεφτει λιγο βαρυς.Δεν με εμποδισε ποτε το βαρος μου απο το να εχω μεγαλο κοινωνικο κυκλο και μαλιστα να ειμαι η ψυχη της παρεας.Θα επεκταθω περισσοτερο αφου ριξω μια ματια στα διαφορα θεματα.Καληνυχτα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς μας ήρθες,μειονότητα!
    Όλοι έχουμε τα θέματα μας ανεξάρτητα από την εικόνα μας.
    Καλό είναι να διαλευκάνουμε τους λανθασμένους μας συσχετισμούς,
    ώστε να βρούμε πιο βοηθητικές διεξόδους και λύσεις όσων μας ταλαιπωρούν.
    Αν αναμονή και του κυρίως θέματος...Καληνύχτα...

  3. #3
    Eυχαριστω για την ανταποκριση Nadine με το ωραιο ονομα που παραπεμπει σε καλο γαλικο κινηματογραφο.Μια περιηγηση στο φορουμ με εχει γεμισει αποριες.Μια κοπελα που λεγεται Αbsolut καταφερεται εναντιον των ''χοντρων'' χωρις κανεις σχεδον να αντιδρασει εκτος απο ελαχιστες εκ των οποιων η μια παιρνει και warning!Αλλου αναφερεται ο θανατος μιας κοπελας που λεγοταν Oneirenia απο επιπλοκες της εγχειρησης παχυσαρκιας αλλα ταυτοχρονα υπαρχει θεμα με ατομα που περιμενουν ανυπομονα να εγχειριστουν!Δεν το λεω για να κακοκαρδισω κανενα απλα μου ειναι λιγο αντιφατικα ολα αυτα.Καπου αναφερθηκε και πολυ σωστα το προτυπο των πολυ αδυνατων και πραγματι συμφωνω.Σε ολα τα εργα βλεπεις πλεον γυναικες που δεν ειναι γυναικες αλλα κοριτσακια με κορμια αντρογυνα η εφηβικα.Που ειναι αυτες οι γυναικαρες οπως η Ρακελ Γουελς η η Ουρσουλα Αντρες!Βλεπω συνεχως οταν βγαινω τα βραδια κοριτσοπουλα που αν τα φυσιξει ο ανεμος θα πεσουν κατω με πανομοιοτυπο σχεδον σωματοτυπο,χρωμα μαλλιων-ξανθο ψευτικο και ιδια θεματα κουβεντας-τα σηριαλ της τηλεορασης.Οσο για το κυριως θεμα κοριτσι με το ωραιο ονομα δεν το εχω ψαξει ιδιαιτερα το αφηνω να βγει απο μονο του γνωριζοντας σας καλυτερα και προσπαθωντας να ειμαι ειλικρινης χωρις να λουστραρω αυτα που λεω κατι που το εχω αναγκη τελευταια.Αυτα προς το παρον.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    ως σχετικα νεα στο φορουμ, δε νιωθω οτι εχω την ... αρμοδιοτητα να σε καλωσορισω :s
    αλλα απο την αλλη....
    ισως να ειναι λαθος η οπτικη μου...
    οποτε, καλως ηρθες

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    343
    Καλημέρα stable και καλωσόρισες!!!
    έχεις δίκαιο είναι ένα φόρουμ γεμάτο αντιφάσεις αλλα φταίει το γεγονός ότι έχει να κάνει με διάφορα είδη και περιπτώσεις ανθρώπων!!! ...όσο για τα θέματα που μπορεί να έχουν οι υπέρβαροι άνθρωποι τι να πω!! κάποιοι ίσως δεν καταλαβαίνουν ότι σε κάποιους άλλους ανθρώπους αρέσει πραγματικά το φαγητό χωρίς να έχει αυτό καμία σχέση με υποσυνείδητα προβλήματα ή φόβους!!!
    εδώ γιατί ακριβώς μπήκες δεν έχω καταλάβει όμως... επειδή ήθελε η κοπέλα σου να χάσεις βάρος και τώρα θέλεις και εσύ ο ίδιος ή για άλλους λόγους??

  6. #6
    Θα ειμαι ειλικρινης.Μπηκα απο περιεργεια επειδη μια τεραστια διαφωνια με την κοπελα μου ηταν το οτι οι παχυσαρκοι εχουν αλυτα προβληματα.Εγω δεν θεωρουσα τοτε και τωρα οτι τα δικα μου προβληματα ηταν αλυτα.Ηκοπελα μου ομως τοτε εκανε ψυχοθεραπεια γεγονος που την ειχε επηρεασει πολυ αρνητικα κατα γενικη ομολογια και αντι να τη βοηθησει τη χειροτερεψε.Επειτα θαθελα να δω τι λενε ατομα που ειναι στη δικη μου θεση με παραπανω κιλα και να ανταλαξουμε αποψεις.Αναρωτιεμαι αν κατω απο την ταμπελα διαταραχη μπαινει και η παχυσαρκια.Αν ναι εμεις οι Ελληνες ειμαστε πανεθνικα διαταραγμενοι αφου ως γνωστο η διασκεδαση του Ελληνα ειναι η ταβερνα.Καταλαβαινω σαν διαταραχη την ανορεξια τη στιγμη που ενα ατομο ειναι ελαχιστα κιλα,αλλα κοιταζεται στον καθρεφτη κ βλεπει τον εαυτο του τεραστιο.Καταλαβαινω την βουλιμια οπου καποιος για να διατηρηθει στο βαρος του φθιρει την υγεια του αλλα να βαφτιζεται η παχυσαρκια διαταραχη στεκει;Αναρωτιεμαι

  7. #7
    Ευχαριστω για το καλοσωρισμα πολυ ευπροσδεκτο.Παντα θαυμαζω τη ζεστασια των γυναικων σε αντιθεση με μας τους καπως μονοκοματους.Να τονισω εδω μια αδικια:Ειναι πολυ πιο ευκολο για εναν υπερβαρο αντρα να βρει ερωτικη συντροφο χωρις να ειναι ο Μαρλον Μπραντο απο οτι για μια γυναικα κρινοντας απο τις γνωστες μου γεγονος που το βρισκω αδικο.

  8. #8
    καλως ηρθες stable!η γνωμη μου ειναι πως αν δεν εχεις προβλημα με το σωμα σου και τα κιλα σου να μην ΄΄χωθεις΄΄ πολυ βαθια μεσα στο φορουμ,μπορει να επηρεαστεις.αλλα για λογους υγειας ολοι μας πρεπει να προσπαθουμε να εχουμε φυσικολογικο βαρος.οσο αφορα το τελευταιο σου post μαλλον θα διαφωνησω (χωρις να ειμαι απολυτη) συμφωνα με το δικο μου περιβαλλον.πλεον τοσο οι οι αντρες οσο και οι γυναικες εχουν ανεβασει πολυ ψηλα τον πηχη.και παλι καλως ηρθες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Καλως ηρθες κι απο εμενα stable..Eλα να γινουμε 2 μειονοτικοι..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Πολυ ενδιαφεροντα τα ποστς σου.. Κατα τη γνωμη μου σε οτι αφορα τις αντικρουομενες ιδεες που διαβαζεις εδω μεσα ειναι απλα μια μεταφορα αυτου του "ολα ή τιποτα" που χαρακτηριζει και τους ανθρωπους με ΔΠΤ στην καθημερινοτητα τους.. Ειναι σαν μια διττη φωνη οπως της λογικης και του συμπτωματος τους. Τωρα σε οτι αφορα το αν η παχυσαρκια εμπιπτει στον ορισμο της διαταραχης νομιζω οτι μπαινεις στο τρυπακι που μολις ανεφερες.. "Ταμπελοποιεις" τη λεξη διαταραχη..Ας μη φοβομαστε τις λεξεις..Το σωμα μας ειναι σχεδιασμενο να ειναι σε ενα βαρος.. Οταν δεν λειτουργουν αυτοι οι μηχανισμοι, ή μαλλον τους παρακαμπτουμε, τοτε αρχιζουν και τα προβληματα. Και με τον ορο προβληματα δεν εννοω το βαρος, που για μενα ειναι απλα η εκφραση του πραγματικου προβληματος, εννοω ακαλυπτα στεναχωρα συναισθηματα που χρηζουν ενα τροπο αντιμετωπισης. Σαφως και τα προβληματα ενος υπερβαρου δεν ειναι ανυπερβλητα (και δεν εννοω εσενα)!! Τα αντιμετωπιζει χρησιμοποιώντας την τροφη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Καλωσήρθες μειονότητα.Τα πάμε ιδιαιτέρως καλά με τις μειονότητες επίσης.χα χα.Νά΄σαι καλά,αυτό προπάντων.:yes:

  12. #12
    Γεια σου φιλε.Πρεπει να σου πω πως τη λογικη του 'ολα η τιποτα' την εχω συναντησει συχνα σε ανθρωπους χωρις ΔΤΠ.Δεν ξερω τι γνωμη εχεις για αυτο.Τωρα για τον ορο διαταραχη...ΑΝ το εξεταζουμε βασει νευρογλωσσικου προγραμματισμου η λεξη κ μονο θετει το ατομο σε μια θεση θυματος.Για σκεψου αν ο καθενας σκεφτεται με αυτους τους ορους για τον ευατο του τι ψυχολογια θα αποκτησει.Δυστυχως η κοινωνια μας αφθονει απο ψυχιατρικες ταμπελες.Κατω απο αυτο το πρισμα ολοι ειμαστε διαταραγμενοι και δυσλειτουργικοι ομως το να σκεφτεσαι τον εαυτο σου με τετοους ορους μαλλον παγιδα ειναι και δεν σε παει μπροστα-δεν εννοω εσενα,τον καθενα που πεφτει στην παγιδα της επιστημονικοφανους ορολογιας που περιοριζει τον κοσμο ακομα πιο πολυ.Δεν του φτανουν τα προβληματα του καθενος θα κουβαλαει κ την ταμπελα απο πανω γιατι για μενα αυτο ειναι ταμπελα το να αναφερεσαι στον εαυτο σου σαν διαταραγμενο!Οσο για σενα μπραβο που εχεις τη μαγκια αν και επαγγελματιας ψυχο
    λογος και διαιτολος να ανοιγεσαι κ να λες οτι10 χρονια ειχες βουλιμια.Μακαρι ολοι οι ειδικοι να ειχαν την ντομπροσυνη σου και να μην το παιζαν υπερανω οπως δυστυχως πολυ συχνα γινεται

  13. #13
    Εrfolg αν βγεις ενα βραδι και κυταξεις γυρω σου θα δεις ζευγαρια που ο αντρας ειναι θεορατος τυπου Παγκαλου η Βενιζελου να συνοδευεται απο λιλιπουτειων διαστασεων κοπελιες αλλα ποτε το αντιθετο. Sabe κοριτσι δεν θα μου κολησετε αστρο στο πετο ετσι;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    Καλως ηλθες stable !
    Καλες απωλειες ευχομαι!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Να τα πιασουμε ενα ενα γτ θιγεις ταυτοχρονα πολλα θεματα. Για αρχη σε ευχαριστω για την ντομπροσυνη και να υπογραμμισω οτι δεν ειμαι επαγγελματιας ψυχο. Ειμαι διαιτολογος που κινηθηκα προς εκεινη την κατευθυνση γτ απο προσωπικη μου εμπειρια ειδα οτι δεν βγαινει πουθενα να το παλευεις σε ενα εππεδο. Κατα δευτερο λογο, βλεπω οτι και οι δικες σου γνωσεις ειναι πολλες ή -και το απευχομαι αυτο- εισαι ενας abused ανθρωπος απο επαγγελματιες υγειας τοσο που εχεις αναπτυξει κι εσυ την αντιστοιχη γλωσσα.. Οταν ανεφερα τα οριακα χαρακτηριστικα των ΔΠΤ σε καμια περιπτωση δεν εννοουσα οτι εχουν την αποκλειστικοτητα και δεν εμφανιζονται πουθενα αλλου. Σαφως και θα δεις οριακους ανθρωπους γυρω σου χωρις να χρησιμοποιουν την τροφη για τους χιλιοειπωμενους λογους. Αυτο που τολμησα ηταν απλα μια δικη μου μεταφραση του φαινομενου που περιεγραφες. Αν δεν το πιασουμε βασει νευρογλωσσικου προγραμματισμου, και το πιασουμε με βιοχημικους ορους, η προσληψης τροφης προκυπτει απο 2 κυριους παραγοντες, τη διαταση του στομαχου και τα επιπεδα θρεπτικων ουσιων στο σωμα (πολυ γενικευμενα αυτα για να μην μπουμε στην νευρολογια και τους υποθαλαμικους υποδοχεις). Αν για τον α,β λογο η προσληψη τροφης δεν προκυπτει βασει αυτου του μοντελου, αν δλδ τρωμε ενω δεν πειναμε, τοτε μπορεις να το πεις οπως θες (διαταραχη, παρεκκλιση, λαιμαργια, γουρουνια κτλ κτλ) αλλα παραμενει μια διαταραγμενη προσληψη τροφης. Την ορολογια την αφηνω σε εσενα που το εχεις περισσοτερο με την ελληνικη γλωσσα. Θα συμφωνησω απολυτα στο κομματι του οτι ολοι ειμαστε διαταραγμενοι ή δυσλειτουργικοι, απλα θα συμπληρωσω σε διαφορετικα πεδια και βαθμους.. Τωρα αυτο μπορει να γινει ταμπελα οπως λες (και για μενα εκει βρισκεται και ο μεγαλυτερος βαθμος δυσλειτουργικοτητας) ή απλα να καταφερεις να δεχτεις οτι δεν εισαι ουτε εσυ ουτε κανενας αλλος τελειος και να συνεχισεις τη ζωη σου. Δυσλειτουργικος με μια τετοια ταμπελα κατα τη γνωμη μου θα γινει καποιος μονο αν δεν επιτρεπει στον εαυτο του να μην ειναι τελειος.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •