ΚΨΥ, γραμμες αμεσης βοηθειας, μη κρατικοι φορεις κ.ά. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by Constance
    Το μονο που με πειραξε ειναι οτι μου ειπε πως μπορω να τα βγαλω περα μονη μου.Αν καποιος σου λεει οτι δε μπορει δε νιωθει καλα και θελει ψυχαναλυτη πρεπει να του πεις οκ εγω δε μπορω να το παρεχω, πηγαινε σε ιδιωτη.Εκεινη προσπαθουσε να μου πει οτι το μονο που χρειαζομαι ειναι ψυχιατρο να μου γραψει φαρμακα αυπνιας.Προφανως θεωρησε οτι ολα τα αλλα που της ειπα δεν ειναι τοσο σοβαρα οσο αλλα περιστατικα που περνουν εκει.Το κακο ειναι οτι με ενα τηλεφωνημα δε μπορουσα να της πω τα παντα ουτε ενιωθα ανετα να μιλησω σε μια κοπελα της γραμματειας για τα παντα.Πχ δε της ειπα πως εχω διατροφικη διαταραχη.Προσπαθουσε να μου κανει μια τηλεφωνικη ψυχαναλυση για να δει κατα ποσο θα σπαταλησω το χρονο τους αδικα ή οχι.Της ειπα πχ στην αρχη "εχασα το μπαμπα μου προσφατα." και ειπε "οταν λετε προσφατα;" "Τον Ιουνιο" "Α!" μου κανει λες και αμφισβητησε στην αρχη οτι ειναι και τοσο προσφατο το γεγονος.
    εξακολουθω να το βρισκω απαραδεκτο και ελλαδιστανιστικο.

    θα πρεπε να ξερουν οτι καποιος στο τηλ δε θα κατσει να πει ποσο πραγματικα σκατα ειναι. ακομα και στις συνεδριες παιρνει καιρο για να ανοιχτεις πραγματικα.
    αυτη στο τηλ απο πού κι ως πού παει να κανει διαγνωση?
    κομπογιαννιτικο για αλλη μια φορα.

    επρεπε να πεις οτι εχεις κανει 5-6 αποπειρες να κρεμαστεις για να δικαιουσαι συνεδριες?

    τεσπα, μπορει και να τη γλιτωσες. αμα την εχουν δει ψυχολογοι τηλεφωνικως, φαντασου να εφτανες μεχρι τις συνεδριες τι μπορει να προεκυπτε.

    οποτε βλεπουμε τη θετικη πλευρα! τη γλιτωσες :smilegrin:

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    click συμφωνω.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    constanse σε καμια περιπτωση δε θελησα να υποτιμησω το προβλημα σου, απλως ειτε το θελουμε , ειτε οχι υπαρχει κ η αλλη οπτικη.
    επισης, δεν υποτιμω τον πονο για το χαμο του πατερα σου-το εχω περασει.
    κατρα τη γνωμη μου ομως θα πρεπε το πρωτο πραγμα που να πεις να ειναι η διατροφικη διαταραχη...
    διοτι, ναι συμφωνω οτι το πενθος ειναι κατι που ειναι μεσα στο προγραμμα
    ΑΛΛΑ
    η διαταραχη τροφης δεν ειναι

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    smart μου το θεμα ειναι οτι η κυρια που μου μιλαγε στο τηλεφωνο ηταν απλα υπαλληλος της γραμματειας.Ενιωσα αβολα λιγο με τις ερωτησεις τυπου ανακρισης.Ενιωσα σα να επρεπε να τις πω τα παντα μεσα σε 5 λεπτα.Το οτι δεν της ειπα τη διατροφικη διαταραχη ειναι ενα παραδειγμα.Δεν της ειπα και αλλα προβληματα που εχω.Τι να τις πρωτοελεγα δεν ηξερα.Οτι με ρωταγε αυτη απαντουσα που ετσι κι αλλιως με πηρε και λιγο μονοτερμα.Ισως ηταν η συγκεκριμενη υπαλληλος δεν ξερω.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    constance μου κατ αρχας ξεχασαμε να πουμε οτι εκανες ενα τεραστιο βημα κ σου αξιζουν συγχαρητηρια
    οσο για την αντιμετωπιση..... δεν ξερω.... κ εγω απογοητευομαι κ ισως προσπαθω να πεισω τον εαυτο μου οτι υπαρχει λογικη εξηγηση ολα αυτα?
    μηπως δεν ηταν υπαλληλος αλλα ψυχολογος (λεω εγω τωρα!!!) κ αυτο ειναι ενας τροπος να δουν ποιες περιπτωσεις χρηζουν οντως βοηθειας?
    δεν ξερω.... απλα τι να πω....μαλλον δε θελω να δεχτω οτι κατι τοσο σημαντικο αφηνεται στην κριση μιας γραμματεως..
    οπως κ να χει ,αφου εκανες την αρχη, μη χανεις χρονο
    ριξε μια ματια στη γειτονια σου να δεις τι παιζει, τιμες κτλ , ωστε να οργανωθεις σιγα σιγα..

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Αθήνα
    Posts
    2,339
    Smart σε ευχαριστω.Το προσπαθω πολυ και δε θελω να το βαλω κατω.Πραγματικα νομιζω πως ηρθε η ωρα να φροντισω τον εαυτο μου.Θα ψαχτω, εχει παρα πολλους ψυχολογους εδω γυρω.Οσο για την κυρια που μου απαντησε στο τηλεφωνο δε νομιζω οτι ηταν ψυχολογος, μονο και μονο απο την προσεγγιση της.Αλλα και παλι δε νομιζω οτι εχουν ψυχολογους στο τηλεφωνικο τους κεντρο για να απαντουν στις κλησεις εφοσον δεν προκειται για γραμμη βοηθειας αλλα ΚΨΥ που κλεινεις ραντεβου.

  7. #37
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2
    Καλησπέρα, είμαι νέα στην παρέα και θα ήθελα κάποια βοήθεια. Σκέφτομαι να πάω σε κάποιο κψυ, και θα ήθελα μία γνώμη για το αν βοηθάνε καθόλου ή όχι. Αν έχει κάποιος εμπειρία όσο αναφορά αυτά τα κέντρα θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη του.

    Ευχαρίστω!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    καλωσηρθες felony. βρηκες καποιο στην περιοχη σου?

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    2
    Μένω Θεσσαλονίκη, και εφόσον παίζει ρόλο η περιοχή που μένεις, δεν έχω επιλογή. Οπότε στο κψυ κεντρικού τομέα.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Κοστανς πηγαινε στο ραντεβου με τον ψυχιατρο.Θα εκπλαγεις.Η νεα γενια ψυχιατρων εχει περασει απο μετεκπαιδευση σε ψυχολογια ,ειναι πολυ ενημερωμενοι,κ εχουν εκπαιδευτει σε γνωσιακη,συστημικη,γκεσταλ τ,κ.λ.π.ολες αριστες προσεγγισεις μοντερνες κ αποτελεσματικες καμμια σχεση με ψυχαναλυση.

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    Originally posted by felony
    Μένω Θεσσαλονίκη, και εφόσον παίζει ρόλο η περιοχή που μένεις, δεν έχω επιλογή. Οπότε στο κψυ κεντρικού τομέα.
    επειδη ειναι πολυ πιθανο να μην παρεις απαντησεις απο μελη που εχουν ηδη παει στο συγκεκριμενο κεντρο, αξιζει τον κοπο να ερθεις εσυ σε επικοινωνια με το κψυ που σε ενδιαφερει.

    και θα περιμενουμε με παρα πολυ ενδιαφερον τις εντυπωσεις σου!

    ακομα και αν τελικα δε σου αρεσει και δε βρεις ακρη (οπως ετυχε με την κονστανς) δε χανεις κατι να δοκιμασεις να μαθεις. Ισα ισα!

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by lessing
    Κοστανς πηγαινε στο ραντεβου με τον ψυχιατρο.Θα εκπλαγεις.Η νεα γενια ψυχιατρων εχει περασει απο μετεκπαιδευση σε ψυχολογια ,ειναι πολυ ενημερωμενοι,κ εχουν εκπαιδευτει σε γνωσιακη,συστημικη,γκεσταλ τ,κ.λ.π.ολες αριστες προσεγγισεις μοντερνες κ αποτελεσματικες καμμια σχεση με ψυχαναλυση.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,126
    Originally posted by Constance
    Η γυναικα που μου μιλησε ασχοληθηκε μαζι μου.Μιλησαμε αρκετα.Οταν της ειπα στην αρχη οτι θελω ψυχολογο μου λεει ψυχολογο δωρεαν δυσκολα,τι σας απασχολει γιατι το θελετε;Της ειπα το θεμα με το μπαμπα μου, μου εκανε αρκετες ερωτησεις και μου λεει οτι ολα αυτα που μου λετε ειναι φυσιολογικα να σας συμβαινουν.Δεν ειναι μονο το θεμα με το μπαμπα μου.Απλα αυτο χειροτερεψε την κατασταση.Με ρωτησε αν εκτος απο υπερβολικη στεναχωρια εχει αλλαξει κατι αλλο.Της ειπα οτι απλα εχουν ενταθει καποια πραγματα οπως η αυπνιες και μου ειπε οτι μπορει μονο να μου κλεισει ραντεβου για ψυχιατρο να μου γραψει φαρμακα για αυπνια και αν ειναι θα κρινει και θα μου προτεινει αν θα πρεπει να παω σε ψυχολογο.Βεβαια εγω αν θελω να μου γραψουν φαρμακα θα παω και στο ΙΚΑ σιγα μην τρεχω μεχρι Περιστερι για αυτο.Το μονο που με πειραξε ειναι οτι μου ειπε πως μπορω να τα βγαλω περα μονη μου.Αν καποιος σου λεει οτι δε μπορει δε νιωθει καλα και θελει ψυχαναλυτη πρεπει να του πεις οκ εγω δε μπορω να το παρεχω, πηγαινε σε ιδιωτη.Εκεινη προσπαθουσε να μου πει οτι το μονο που χρειαζομαι ειναι ψυχιατρο να μου γραψει φαρμακα αυπνιας.Προφανως θεωρησε οτι ολα τα αλλα που της ειπα δεν ειναι τοσο σοβαρα οσο αλλα περιστατικα που περνουν εκει.Το κακο ειναι οτι με ενα τηλεφωνημα δε μπορουσα να της πω τα παντα ουτε ενιωθα ανετα να μιλησω σε μια κοπελα της γραμματειας για τα παντα.Πχ δε της ειπα πως εχω διατροφικη διαταραχη.Προσπαθουσε να μου κανει μια τηλεφωνικη ψυχαναλυση για να δει κατα ποσο θα σπαταλησω το χρονο τους αδικα ή οχι.Της ειπα πχ στην αρχη "εχασα το μπαμπα μου προσφατα." και ειπε "οταν λετε προσφατα;" "Τον Ιουνιο" "Α!" μου κανει λες και αμφισβητησε στην αρχη οτι ειναι και τοσο προσφατο το γεγονος.Και μαλιστα το ραντεβου δε μπορουσε να μου το κλεισει για νωριτερα απο τελη Φλεβαρη.Ενιγουεη οτι εγινε εγινε, θα δω τι θα κανω τωρα.Τις τελευταιες μερες εχω κανει πολλες σκεψεις και το βλεπω πιο ψυχραιμα το θεμα.Ελπιζω να πανε καλυτερα τα πραγματα και στα οικονομικα και να μπορεσω να παω σε ψυχολογο συντομα.
    ε δλδ έλεος πια! τι βλακες υπάρχουν!
    αυτη δεν έπρεπε να βρίσκεται εκεί που βρίσκεται!
    μα γιατί ρε γμτ δε πάει ο καθένας στη κατάληλη θέση... αυτη πχ δεν έπρεπε να σου κάνει "τηλεφωνική ψυχανάληση"(what's that?!!!:shocked2: ) δε πειράζει όμως.. τι περιμένεις, όπως είπε κ η κλικ νομιζω παρακάτω ελλάδα είμαστε, μεγαλη ανυθυνότητα. όλοι κοιτάμε το συμφέρον μας και είμαστε και ανεύθυνοι απο πάνω, και τα παιδιά μεγαλώνουν έτσι...:thumbdown:

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    1,363
    Ξέθαψα αυτό το ποστ και θα ήθελα να εκφράσω κανα δυο απορίες.....πρώτον είναι ακόμα δωρεάν; Ξέρει κανείς; Επίσης μηπως αν πάω με κοιτάνε λίγο περίεργα; Θελω να πω εκει πάνε άτομα με πολυ βαριά ψυχολογικα προβλήματα και σοβαρά οικονομικά προβλήματα επίσης υποθέτω. Μήπως θεωρήσουν το πρόβλημα μου (το βάρος) λίγο χαζό;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •