πως εμαθα να μην τρωω γλυκα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 125
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112

    πως εμαθα να μην τρωω γλυκα

    Δεν ξερω αν και καποιος αλλος το εφαρμοζει αυτο ή το εχει σκεφτει αλλα εγω εμαθα να μην τρωω γλυκα, φτιαχνοντας τα. :P Καλουσα τους φιλους μου στο σπιτι μου και τους εφτιαχνα 2-3 γλυκα καθε φορα. Λατρευω την ζαχαροπλαστικη και ανακαλυψα οτι η μεγαλυτερη απολαυση σε ενα γλυκο ειναι η προετοιμασια του. Δοκιμαζα μια κουταλια απο καθε γλυκο (ενιοτε την εφτυνα μετα ^^) και επειτα σερβιρα το γλυκο στους φιλους μου, οι οποιοι το τσακιζαν παντα. Εγω γενικα αποφευγω να τρωω οταν βρισκομαι μαζι με αλλα ατομα γιατι μου αρεσει να μιλαω (αλλος ενας τροπος για να μην τρωω οταν πηγαινουμε σε εστιατοριο. μιλαω πολυ και ετσι δεν μου μενει χρονος να φαω). Ετσι δεν ετρωγα και απολαμβανα την εικονα των φιλων μου να τρωνε το γλυκο που εγω εφτιαχνα. Ειναι ωραιο συναισθημα. Σταδιακα λοιπον, εμαθα να μην τρωω σοκολατα, να απεχθανομαι το βουτυρο και να αποφευγω τα γλυκα. Εμαθα να αντλω ευχαριστηση απο την δημιουργια τους και απο το να βλεπω τους φιλους μου να τα τρωνε. Και φυσικα ποτε δεν μπαινω στον πειρασμο να φαω γλυκο που εχει φτιαξει καποιος αλλος (πχ απο ζαχαροπλαστειο). Ειναι προδοσια προς τον εαυτο μου και τις ικανοτητες μου στην ζαχαροπλαστικη. Δεν θα αγορασω κατι που εγω μπορω να το φτιαξω εξισου καλα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    268
    εγώ ποτέ δεν ήμουν του φαγητού, φανατική chocaholic! ώσπου έμαθα για τις πρωτεινικές διατροφές όπου για αρκετό καιρό αν ήθελα γλυκό έβαζα κακάο όση ζαχαρίνη ήθελα και διάφορα άλλα(αυγό, κρέμα, γάλα, βούτυρο) ήταν σαν τα κανονικά σε θερμίδες αλλα χωρίς του υδατάνθρακες. Με τον καιρό πεθύμησα το πολύ φαι και ξέχασα εντελώς τα γλυκάuzzled:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1,783
    εγω απλα πλεον αδιαφορω για τα γλυκα, τα εχω στη δουλεια, στο σπιτι, δε μου καιγεται καρφακι,
    εχω απεξαρτηθει απο τη ζαχαρη αυτο τον καιρο,
    απλα δεν τρωω ζαχαρη, ετοιμα προιοντα με ζαχαρη, σαλτσες κτλ
    για μενα η μονη λυση για να μη τρως πινεις ή καπνιζεις κατι ειναι να το κοβεις μαχαιρι.
    δεν υπαρχουν ημιμετρα στον δικο μου οργανισμο.
    αλλο το να πιεις μια κοκα λαιτ μια στο τοσο επειδη την κανεις κεφι
    ή να φας ενα καλο γλυκο 1 το μηνα σε ενα υπεροχο ζαχαροπλαστειο (που κι αυτο μετα σε βγαζει εκτος προγραμματος κ ζητας κι αλλο)
    γενικα η ζαχαρη, φανερη ή κρυφη, κ τα υποκαταστατα της μονο σε πεινα μας ριχνουν...
    ισως σας φαινονται τραγικα δυσκολα ολα αυτα αλλα πιστεψτε με πριν λιγο καιρο ετρωγα αβερτα κρουασαν κ παγωτα επειδη ετσι εκανε ο ανδρας μου,
    ειπα δε πειραζει μπορω κ γω νατρωω ενα ποτε ποτε κ τελικα τα πλακωνα.
    οποιος εχει τη δυναμη να "τρωει ποτε ποτε" κατι ανθυγιεινο μεγεια του κ χαρα του...
    οποιος μπορει να το μαγειρευει κ να μη το τρωει ακομα καλυτερα (για τους αλλους)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    205
    αυτό που εφαρμόζει η βικτορια το έκανα κι εγώ παλιότερα (πριν παχύνω δηλ, πριν γαμο + εγκυμοσύνες), και μπορω να πω ότι τότε είχε πολύ μεγάλη επιτυχία.
    τώρα δυστυχώς δε μπορω να το εφαρμόσω. όταν φτιάχνω γλυκά είναι σίγουρο ότι θα φάω κιόλας. δεν υπάρχει περίπτωση να μη φαω.
    όπως με ένα κέικ που έφτιαξα τις προάλλες (το οποίο τελικά ήταν η αρχή μεταμεσονύκτιου υπερφαγικού επεισοδίου), καθώς και με τη γκρανόλα που μου κίνησε το ενδιαφέρον (δε θυμάμαι ποια κοπέλα την είχε αναφέρει εδώ στο forum, και μου είχε κάνει κλικ απίστευτο) και έψαξα και βρήκα συνταγές και την έφτιαξα. είναι τέλεια, και επειδή δεν την τρώει κανένας άλλος στο σπίτι την τρώω για πρωινό.... είναι υπέροχη όμως, απλά υπέροχη. και δε γίνεται να μην τη φάω. τουλαχιστον έχει βρώμη, μέλι, αποξηραμένα φρούτα + ξηρούς καρπούς που είναι πολύ θρεπτικά και υγιεινά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    230
    Βικτώρια η διατροφικές σου συνήθειες με...........φοβίζουν........
    κοπέλα μου εσύ δεν είσαι γήινη....:P:P:P

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,557
    θα συμφωνησω με την asi!

  7. #7
    κ εγω περσυ που εκανα διαιτα εφτιαχνα συνεχεια στο αγορι μου γλυκα και δεν ειχα φαει ουτε μια μπουκια!επειδη προσφερεις στον αλλον.αν και αν το αναλυσουμε πολυ ειναι επειδη εμεις θελουμε να φαμε τα φτιαχνουμε και χορταινουμε απο αυτο!χαχα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Originally posted by Erfolg
    κ εγω περσυ που εκανα διαιτα εφτιαχνα συνεχεια στο αγορι μου γλυκα και δεν ειχα φαει ουτε μια μπουκια!επειδη προσφερεις στον αλλον.αν και αν το αναλυσουμε πολυ ειναι επειδη εμεις θελουμε να φαμε τα φτιαχνουμε και χορταινουμε απο αυτο!χαχα.
    αυτο ακριβως. εγω αγαπω πολυ τα γλυκα και θα ηθελα να τα απολαμβανω. αλλα εφοσον δεν μπορω (δεν πρεπει) να τα φαω, παιρνω ευχαριστηση απο αυτα βλεπωντας τους αλλους να τα τρωνε. και οντως ειναι σαν να χορταινω βλεπωντας τους. ε... asi, οντως πολλοι τρομαζουν με τις διατροφικες μου συνηθειες. τους φαινεται υπερβολικα περιεργο που εχω τοσο αυτοελεγχο. τρεφομαι τοσο υγειινα (χωρις παρασπονδιες) που θα εχανα περισσοτερα κιλα αν δεν ειχα προβλημα με τον θυροειδη μου (υποθυροειδισμο δυστυχως).

    α... και koralaki, εχεις απολυτο δικιο. οταν κοψεις εντελως απο κατι, ειναι σαν απεξαρτηση. μετα αδιαφορεις για αυτο και δεν νιωθεις την επιθυμια να το φας. αλλωστε και η σοκολατα λενε οτι ειναι εθιστικη. αν δεν φας σοκολατα για 3 μερες, ειχα ακουσει, ο οργανισμος σου παυει να την ζηταει.

    και αλλωστε τα γλυκα δεν προσφερουν και κατι στον οργανισμο μας. καλυτερα να τρωμε φρουτα (που ειναι εξισου γευστικα) παρα κατι φτιαγμενο με σοκολατα και βουτυρο και αυγο. αν αγαπαμε τον εαυτο μας, ας μην τον επιβαρυνουμε με περιττο λιπος. ^^ ετσι σκεφτομαι εγω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    205
    θέλω να γινω σαν τη βικτορια λεμε, ετσι θελω να μαθω να σκεφτομαι γιατί εχω και παιδια και αυτο θα ηθελα να τους διδαξω: να αγαπανε στον εαυτο τους και να σκεφτονται καλα τι να τον ταισουν...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Να κανω μια χαζη ερωτηση? Τι εχουν τα γλυκα και προσπαθειτε ολοι να τα αποφυγετε τοσο μανιωδως? Οσο για την γηινη διατροφη που ανεφερε η ασι δε θα το σχολιασω καθολου... δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο δυστυχως ομως ασι μου αν κοιταξεις τι γραφεται εδω μεσα και ειδικα σε τι συναρτηση ειναι με τα stickers τοτε κλεισαμε πρωτη θεση για Πλουτωνα!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Originally posted by spaceride
    Να κανω μια χαζη ερωτηση? Τι εχουν τα γλυκα και προσπαθειτε ολοι να τα αποφυγετε τοσο μανιωδως? Οσο για την γηινη διατροφη που ανεφερε η ασι δε θα το σχολιασω καθολου... δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο δυστυχως ομως ασι μου αν κοιταξεις τι γραφεται εδω μεσα και ειδικα σε τι συναρτηση ειναι με τα stickers τοτε κλεισαμε πρωτη θεση για Πλουτωνα!!!!
    λοιπον... δεν ειμαι αρνητικη απεναντι στα γλυκα χωρις λογο. φτιαχνωντας γλυκα (εχω φτιαξει μια τεραστεια ποικιλια γλυκων απο σουφλε σοκολατας μονο με ασπραδια αυγων μεχρι boston cream pie που εχει πολλα αυγα) παρατηρουσα τα υλικα που χρησιμοποιουσα και υπολογιζα παραλληλα τις θερμιδες ανα μεριδα αλλα και τα λιπαρα. και οταν συνειδητοποιησα ποσα λιπαρα παιρνω απο ενα γλυκο και ποσες θερμιδες, σκεφτηκα οτι αν ειναι να παρω τοσες θερμιδες ας τις παρω καλυτερα απο καποιο αλλο φαγητο με υψηλοτερη διατροφικη αξια. γιατι τα γλυκα δεν σου προσφερουν πολλες πρωτεινες ή φυτικες ινες αναλογικα με τα λιπαρα και τις θερμιδες με τις οποιες σε φορτωνουν.

    καθε φορα που ειναι να φαει καποιος ενα γλυκο (και δεν με συμφερει αυτο που λεω γιατι εγω εχω ονειρο ζωης να ανοιξω ζαχαροπλαστιο :P) ας αναλογιστει οτι με τις ιδιες θερμιδες θα μπορουσε να φαει πολυ μεγαλη ποσοτητα απο κατι υγειινο και οχι μονο θα γεμιζε το στομαχι του πιο ευκολα και θα επαυε να πειναει, αλλα θα εκανε και πολυ καλο στον οργανισμο του με ολα τα θρεπτικα συστατικα που θα του προσφερε. αλλωστε τα περισσοτερα γλυκα ειναι ψιλοαηδιαστικα αν σκεφτεις πως φτιχνονται. εχουν τοσο βουτυρο. μπλιαχ. το βουτυρο ειναι απαισιο. λιπαρο. και στην αρχαια ελλαδα το βουτυρο το θεωρουσαν φαγητο των βαρβαρων και το περιφρονουσαν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    112
    Originally posted by nina76
    θέλω να γινω σαν τη βικτορια λεμε, ετσι θελω να μαθω να σκεφτομαι γιατί εχω και παιδια και αυτο θα ηθελα να τους διδαξω: να αγαπανε στον εαυτο τους και να σκεφτονται καλα τι να τον ταισουν...
    πιστευω οτι αν διδαξεις nina76 τα παιδια σου να σκεφτονται ετσι, να αγαπανε τον εαυτο τους και οτι το φαγητο (και ειδικα το ανθυγειινο) δεν ειναι η μονη απολαυση στην ζωη, θα τους κανεις μεγαλο καλο.

    εγω οταν ειχα παραπανω κιλα (καποτε ειχα φτασει και τα 66 μετα τις Πανελληνιες) δεν ενιωθα καλα με τον εαυτο μου και δεν μπορουσα να κανω πολλα πραγματα. πλεον που εχασα αυτα τα κιλα νιωθω υπεροχα, γεματη αυτοπεποιθηση και ενεργεια. τι και αν εχω στερηθει την γευστικη απολαυση ενος γλυκου. εχω κερδισει τοσες αλλες απολαυσεις στην ζωη μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    205
    Originally posted by spaceride
    Να κανω μια χαζη ερωτηση? Τι εχουν τα γλυκα και προσπαθειτε ολοι να τα αποφυγετε τοσο μανιωδως? Οσο για την γηινη διατροφη που ανεφερε η ασι δε θα το σχολιασω καθολου... δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο δυστυχως ομως ασι μου αν κοιταξεις τι γραφεται εδω μεσα και ειδικα σε τι συναρτηση ειναι με τα stickers τοτε κλεισαμε πρωτη θεση για Πλουτωνα!!!!
    χα χα χα, προφανώς το σχόλιό σου για την ασυμφωνία γραφομένων και ticker αναφέρεται σε μένα....... ακούς εκεί τί λέει η 90+ κιλά για τα γλυκά.....ε εδώ που τα λέμε δεν έχεις και άδικο, ακούγεται εξωγήινο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,527
    το θεμα ειναι βικτορια οτι εσυ το μονο που δεν απορριπτεις απο τη διατροφη ειναι το κρεας,το τσαι και στο τσακιρ κεφι κανα φρουτο!
    γλυκο δε χρειαζεται αν φαει κανεις καθε μερα αλλα μια φορα στις τοσες δε θα τον σκοτωσει!
    κ επισης απο επιλογες δοξα τω θεω-υπαρχουν και τα σιροπιαστα, και τα γλυκα του κουταλιου!!!
    στη βικτορια εχω εκφρασει τις αντιρρησεις μου για τη διατροφη της και δε θελω να επαναλαμβανομαι γιατι στο κατω κατω ειναι ενηλικη και κανει τις επιλογες της , οι υπολοιποι ομως πριν την κανετε προτυπο για σας και για τα παιδια σας για δειτε λιγο τι γραφει και σε αλλα τοπικς!
    βικτορια, δεν ξερω αν οι αρχαιοι ελληνες θεωρουσαν το βουτυρο φαγητο των βαρβαρων ξερω ομως οτι στη φιλοσοφια τους κυριαρχουσε η εννοια του μετρου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    663
    Νινα μου μαλλον λαθος το πηρες..Αλλα αν θελεις να σου πω αποκλειστικα για σενα μιας και το αναφερεις θεωρω οτι βρισκεται σε πληρη ανααντισοιχια μια γυναικα 90+ οπως λες κι εσυ να εχει ημερησια θερμιδικη προσληψη 1200 θερμιδων.. Απο τα ποστ που εχω διαβασει εδω μεσα ειτε 90+ ειτε 100+ ειτε 40 στις 1200 θερμιδες κυμαινονται οι περισσοτερες.

    Βικτωρια νομιζω οτι εχεις παραβλεψει εντελως το θεμα προτιμησεων και γευστικης ικανοποιησης. Για καποιο λογο πολλες υπερβαρες γυναικες (αντικειμενικα υπερβαρες ή μη) και δεν αναφερομαι σε σενα γτ δε σε ξερω, θεωρουν οτι επειδη ειναι υπερβαρες δεν εχουν "δικαικωμα" να επιλεγουν τις τροφες τους. Καποια κοπελα καπου εγραψε οτι πολλες φορες μαγειρευουμε για να ταιζουμε τους αλλους και χορταινουμε μεσα απο αυτο.. Για να μην αρχισω τα ψυχολογικα θα πω απλα οτι με καλυπτει πληρως. Οσο για το ονειρο σου με το ζαχαροπλαστειο μπορω οχι μονο να φανταστω αλλα και να ξερω ποσο δυσκολο ειναι για καποιον να εχει ενα ονειρο και να το "καταπινει" για τον α ή β λογο.. Κανε τωρα αυτο το καταπινει και χωρις εισαγωγικα και ισως να εχεις αλλο ενα πραγμα να σκεφτεις..

    ΥΓ. Τελικα δεν αντεξα κι αρχισα τα ψυχολογικα... χαχαχαχα

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •